„Започваме преговори с Китай за газовото поле North Pars през февруари" - е казал Акбар Торкан, изпълнителният директор на Pars Oil and Gas Company, нефтената и газова компания, която движи проекта.
Иран и най-големият китайски производител на петрол зад граница CNOOC оповестиха, че на 21 декември са сключили предварителен договор за разработване на газовото поле North Pars, разположено във водите на Персийския залив. Дни по-късно на комисия към Конгреса на САЩ бе възложено да разгледа характера на сделката и да определи дали на CNOOC трябва да бъдат наложени санкции от страна на американското правителство.
„По-специално ние ще разследваме дали това споразумение ще активира закона на САЩ, предвиждащ санкции срещу компании, включени в разработването на енергетиката на Иран, какъвто е потенциалния случай тук" - е казал конгресменът Том Лантос в изказване през въпросния период.
Според договора, двете страни ще вземат участие в разработването на газовото поле и ще си поделят газта поравно, 50 на 50. Газта ще се втечнява. Инвестициите ще дойдат от Китай, като се предвижда вложение в размер на $5 млрд. за проучване и добив и $11 млрд. за пренос.
Находището North Pars е открито през 1967 и е едно от най-големите независими газови находища в Иран. Разположено е на около 10 - 15 км. от брега на дълбочина 10 до 30 м. Добивните запаси се изчисляват на 1.33 Tscm (трилиона стандартни кубически метра) природен газ.
Китайската икономика във възход търси енергийни ресурси по целия свят за да гарантира бъдещия си ръст. Иран, страна с богати запаси на нефт и газ, която се старае да води независима от интересите на промишления Запад ресурсна политика, за китайците е ценен партньор.
grem
на 14.01.2007 в 10:44:43 #1Малко вероятно ми се струва САЩ да наложат ефективни санкции срещу Китай, а още по-малко вероятно е китайците да се съобразяват с глупостите им.