„Кабинетът дари с 25 лв. половината пенсионери", информира от първата си страница „Сега"
Приблизително половината пенсионери в България - 1.1 млн. души, ще вземат по 25 лева коледни добавки към пенсиите си, но това ще се случи след Нова година. Премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Симеон Дянков и заместникът му Владислав Горанов пресмятаха два дни откъде да вземат пари и на кого да ги дадат.
Добавката ще получат само възрастните хора с най-ниски пенсии - до 200 лв. Тя ще бъде изплатена в първия работен ден на 2010 г. - 4 януари.
Парите идват от непохарчените средства за работни заплати по министерства и агенции. В сряда Симеон Дянков поиска колегите му да отчетат до края на седмицата колко спестени пари са приготвили за раздаване като бонуси и да ги върнат обратно в бюджета. От стенограмата на правителственото заседание личи, че останалите министри са недоволни от това и възразяват срещу уравновиловката. Освен това в някои от министерствата коледни заплати или други парични стимули вече са били раздадени. Вчера Борисов се закани, че след Нова година ще удържи от заплатите на всички чиновници получените от тях премии, защото тези пари били раздадени "без да питат". Лично той имал информация за получени премии в земеделското и строителното министерства. По информация на "Сега" коледни заплати са получени също в правосъдното министерство, а от стенограмата на заседанието става ясно, че са раздавани и във финансовото министерство, въпреки че Симеон Дянков публично заяви няколко пъти, че няма такова нещо. Земеделско министерство също отрича, че чиновниците му са получавали бонуси.
Първоначалният вариант беше добавки да получат възрастните хора с пенсии до 250 лв., но се оказало, че това са 1.470 млн. души, т.е. трябвало да се търсят пари за още около 300 000 пенсионери. Затова Борисов, Дянков и Горанов решили добавки да има само за хората с до 200 лв. пенсии. Общият брой на пенсионерите в България е към 2.3 млн.
Още от статията на „Сега"
„Чиновници връщат 13-а заплата", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Чиновниците, получили 13-а заплата, ще я връщат. Това се закани Бойко Борисов вчера, попарвайки мераците за премии в администрацията. Две министерства - земеделското и регионалното, са си позволили да отпуснат бонуси, без да питат, разгневи се премиерът. Той разпоредил на вицепремиера Симеон Дянков раздадените пари да се удържат от януарските заплати. Думите на Борисов стреснаха министрите. Ние сме отличници в икономиите, но не сме дали и стотинка отгоре, каза пред "Стандарт" земеделският шеф Мирослав Найденов. Ведомството му спестило и върнало в хазната 8 млн. лв. Премии бяха дадени само за Деня на строителя, обясни пък строителният министър Росен Плевнелиев.
Според него премии са раздадени във финансовото, икономическото и социалното ведомство. Цяла неделя министрите се обясняваха давали ли са или не премии. В министерството на Трайчо Трайков заявиха, че миналия месец са дадени стимули със спестеното от фонд "Работна заплата". Коледни премии не са давани, отрекоха от финансовото и социалното ведомство.
Още от статията на „Стандарт"
„Най-ефективният бизнес е ударен най-силно от кризата", анализира от първата си страница „Дневник"
Производителността на българската икономика намалява за трето поредно тримесечие, защото кризата е засегнала най-вече продуктите с висока добавена стойност, а и в опита си да запазят персонал работодателите са съкратили по-малко хора в сравнение със свиването на дейността им. Това показа допитване на "Дневник" сред браншовите работодателски организации, след като в петък Националният статистически институт публикува предварителните данни за периода юли - септември.
През третото тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП), произведен средно от един зает, е с 1.8% по-малко в сравнение със същите месеци на 2008 г. Според изпълнителния директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов спадът не означава, че икономиката е станала по-неефективна.
"Намаляването се дължи на спирането на високотехнологични мощности в редица отрасли, тъй като заради свиването на пазарите предприятията нямат поръчки", коментира той пред "Дневник". Миналата седмица от "Девня цимент" ме информираха, че спират за около 3 месеца някои от линиите си", даде пример Иванов. "Драмата на българската икономика е, че спадът засяга най-вече продуктите, които имат висока добавена стойност. Най-голямото намаляване е в промишленото производство", отбеляза председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.
През септември промишленото производство е намаляло с 19.3% спрямо година по-рано, като спадът е най-драстичен в добивната и преработващата промишленост. Именно в индустрията статистиката отчита най-висока производителност на труда. През третото тримесечие на годината всеки зает в сектора е произвел средно по 4568.8 лв. брутна добавена стойност. Това прави по 11 лв. на един отработен час, което е с 1 лв. повече от работещите в сектора на услугите, където броят на заетите е два пъти по-голям. Най-слаба е продуктивността в аграрния сектор, където един зает произвежда средно по 4.4 лв. на час.
Друга причина е, че в предприятията има работници, които се водят заети, но не произвеждат, тъй като в стремежа си да ги запазят работодателите са съкратили по-малко хора от необходимото, коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. "Голяма част от заетите не са натоварени в момента, не уплътняват работното си време", добави Божидар Данев. Данните на статистиката показват, че в сравнение с третото тримесечие заетите са намалели с 3.7%, а отработените часове - с 3.8 на сто. "Наличието на излишна работна ръка се забелязва и на микроравнище. Самите предприятия също отчитат по-ниска производителност, мерена като продажби на човек", отбеляза Васил Велев.
Още от статията на „Дневник"
„Русия е готова и сама да плати за АЕЦ Белене", съобщава от първата си страница „Пари"
Русия е готова да финансира изцяло проекта АЕЦ Белене. Това стана ясно след срещата на българския енергиен министър Трайчо Трайков с руския му колега Сергей Шматко.
Руската Федерация наистина разглежда възможността да предостави финансиране на проекта за изграждане на АЕЦ Белене, а не на България, заяви Шматко след срещата. Москва е готова да поеме финансовата тежест на проекта през следващите 1-2 години предвид кризата, добави Шматко. Според Трайков в момента българското правителство търси начини за участие в проекта, тъй като страната ни не може да покрие изискванията за 51% участие в АЕЦ.
Започват практическите преговори между двете страни по реализацията на газопровода Южен поток, заявиха още двамата енергийни министри.
Още от статията на „Пари"
„Ексшефът на парламента летял със 130 км/ч", информира от първата си страница „Монитор"
Бившият шеф на 39-ото народно събрание Борислав Великов е хвърчал с колата си с поне 130 км/ч преди фаталната катастрофа, при която загина един човек. Това научи "Монитор" от източници сред разследващите, които проверяват причините за сблъсъка. В събота по обяд бившият шеф Борислав Великов летял с умопомрачителна скорост по пътя между столичните квартали Илиенци и Требич. Политикът пътувал за Монтана, където трябвало да гледа баскетболен мач на спонсорирания от него женски отбор на града с "Лукойл" (Бургас). Без видима причина, на прав, но хлъзгав път, лъскавото "Ауди А6" на бившия депутат от НДСВ и БНД навлязло в насрещната лента. Там се движел 42-годишният Славчо Тодоров, който управлявал "Москвич". Последвал удар, при който идващият на среща москвич станал на куп ламарина. Наложило се пожарникарите да режат останките, за да извадят тялото на убития. Ограничението на мястото на трагедията е 50 км/ч. Въпреки това Великов е карал с 80 км/ч над допустимото, научи "Монитор"от източници от КАТ. Тодоров също се е движил с превишена скорост - 80 км/ч. "Изродът, който уби татко, е карал със 160 км/ч" категоричен пред вестника бе големият син на нелепо починалия Славчо - Илиян. От Пътната полиция обаче отрекоха твърденията му. И двамата водачи са били трезви зад волана. Въпреки това бившият депутат е решил да изпревари натрупала се колона от автомобили. Още докато бил в насрещното платно, пред него се изпречило соцвозилото на Тодоров, политикът изгубил контрол над тузарското си "Ауди А6" и така се стигнало до фаталния сблъсък.
Още от статията на „Монитор"
„Тошиба" иска да строи VII блок в АЕЦ „Козлодуй", информира от първата си страница „Класа"
Японската корпорация „Тошиба" има интерес към строителството на VII блок на АЕЦ „Козлодуй", съобщиха пред „Класа" източници от правителството. Представители на компанията се очакват на посещение в страната ни тази седмица. Те ще проучат възможността за изграждане на нова мощност. Дружеството е собственик на 67% от американската компания „Уестингхаус електрик", която е специализирана в изграждането на ядрени реактори. На предстоящото посещение у нас ще бъде предложено на площадката на АЕЦ „Козлодуй" да бъде построен новият блок трето поколение на американците - AP 1000. Моделът е с мощност 1000 мвт и работи с вода под налягане като сегашните V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй".
Експерти от правителството коментираха пред „Класа", че идеята да се строи американски ядрен реактор в АЕЦ „Козлодуй" ще намали зависимостта на страната ни от Русия. След като се разреши на американците да строят в АЕЦ „Козлодуй", на площадката в „Белене" ще могат да се настанят руските компании, които да завършат своя проект за реактори от трето поколение.
В момента на площадката на първа атомна се прави предпроектно проучване за целесъобразността от строителство на нов ядрен блок, каза пред „Класа" изпълнителният директор на централата Димитър Ангелов. По думите му първите резултати от проучването ще бъдат готови в края на февруари 2010 г. Изследването има за цел да установи доколко е възможно да се реализира такъв проект на площадката на АЕЦ „Козлодуй", както и дали регионалният пазар има нужда от подобно съоръжение, коментира Ангелов. Проучването се извършва от самата атомна централа, без консултанти. Освен „Тошиба" и „Уестингхаус" руската „Атомстройекспорт" също има интерес да строи нов блок на площадката в „Козлодуй". Това каза преди няколко дни вицепрезидентът на компанията Генадий Тепкян. Ангелов увери, че проучването не бива да се смята за заплаха за строителството на АЕЦ „Белене".
Нов блок в АЕЦ „Козлодуй" не може да се очаква да бъде построен в скоро време, коментира и шефът на НЕК Георги Миков. Независимо че на площадката има изградена инфраструктура, там ще трябва да се направи нов проект и той да бъде одобрен и лицензиран, добави той.
Още от статията на „Класа"
„Общините масово вдигнат налозите", съобщава „Сега"
Една по една общините започнаха да готвят вдигането на местните данъци за догодина. Първи са администрациите на Благоевград, Пловдив и Шумен, които вече се възползват от възможностите, предоставени им с последните промени в Закона за местните данъци и такси. Те вече обявиха предложенията си за по-високи налози след 1 януари.
Данък сгради в Благоевград да се качи от 1.2 на 1.4 промила предлага кметът Костадин Паскалев. Според него сега действащата ставка в общината е сред най-ниските в страната. Налогът върху сделките с недвижими имоти се вдига още по-чувствително - от 1.75 на 2.20%. Паскалев твърди, че облагането на автомобилите не е променяно от три години, а натрупаната инфлация за този период е 42%. Затова кметът предлага вдигане с 20%. Такса смет в Благоевград може да се повиши от 1.1 промила на 1.3.
С около 20-25% ще скочи данъкът върху автомобилите за пловдивчани. Увеличението ще е според марката и обема на двигателя. Според готвената промяна собствениците на най-масовите коли ще получат най-малко увеличение за разлика от притежателите на луксозни возила. И пловдивската община формално се аргументира не с кризата и с празните общински каси, а с това, че налогът не е пипан през последните години. Данъкът върху сделките с имоти също ще се качи от 2 на 2.5%. Като компенсация на тези увеличения общината предлага леко понижаване на такса смет за фирмите и гражданите. Бизнесът ще плаща 5.5 вместо 6 промила, а хората - 1.2 вместо 1.3 промила.
Още от статията на „Сега"
„Балансираният бюджет заобиколи дори закона за ценните книжа", информира „Пари"
Държавата като акционер в Булгартабак с 87% участие направи и невъзможното, за да прибере набелязаните от нея пари под формата на дивиденти. В петък се проведе извънредно общо събрание на акционерите на холдинга. То беше свикано в резултат на постановление, издадено от Министерски съвет на 14 октомври 2009 г. за събирането на допълнителни средства от шест дружества с държавно участие. Решението е част от мерките за компенсиране на неизпълнението на приходите и за постигане на балансиран бюджет. Държавата дори е поставила условие - иска парите да бъдат преведени по сметките на републиканския бюджет най-късно до 15 декември 2009 г.
Булгартабак холдинг публикува поканата за свикване на общо събрание на 6 ноември 2009 г. В нея фигурират седем точки в дневния ред. Шестата от тях предлага да се разпредели за втори път през тази година 50% от печалбата, реализирана през 2008 г. като дивидент на акционерите. Почти незабелязано на 25 ноември се публикува за втори път покана за извънредното събрание. Разликата е в допълнителната осма точка. Според нея акционерите ще гласуват за разпределяне на неразпределената печалба на Булгартабак в размер на 40 млн. лв.
На 7 декември Комисията за финансов надзор уведомява Булгартабак, че му налага принудителна административна мярка, като му забранява да гласува точка шеста от дневния ред на събранието. Мотивът за това е, че няма как да бъде разпределен дивидент за акционерите, в размер на 50% от печалбата на дружеството за 2008 г. А причината, че след отчисленията за фонд Резервен, плащането на гласувания в края на юни дивидент от 50% и изплащането на бонуси на директорите около 50 хил. лв. не достигат за изплащането на новия дивидент. На събранието обаче е гласувано по сходната по смисъл осма точка.
Според Закона за публично предлагане на ценни книжа лицата, които имат право да получат дивидент са акционерите, вписани в регистрите на Централен депозитар 14 дни след деня на общото събрание. В случая с Булгартабак това е 25 декември. Държавата обаче си иска парите до 15 декември. Това, което се случи - министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков декларира, че няма да продава притежаваните от държавата акции в тютюневата компания в 14-дневен срок след провеждането на общото събрание и КФН разреши парите да бъдат преведени до 15 декември.
Още от статията на „Пари"
„Малките фирми разчитат на държавата като трудов посредник", анализира „Дневник"
Дори и в условията на криза, която засегна сериозно мебелната и дървопреработващата индустрия, собственикът на фирма "Ясен" ЕООД от шуменското село Наум Фахредин Реджебов успява да намери достатъчно поръчки. "Имам цехове в Шумен и Нови пазар и произвеждаме дървени палети за местните фабрики", разказва предприемачът пред "Дневник".
За да намери работници, за втора поредна година той се е доверил на посредниците в местното бюро по труда. През тази година Реджебов е наел 37 безработни за 12 месеца на пълен работен ден. Възнагражденията им се плащат от министерството на труда по програма за субсидирана заетост. "Държавата им дава заплатите, а аз трябваше да осигуря на работниците работно облекло и предпазни средства", казва предприемачът.
Според него, въпреки че получават минималната заплата от 240 лв., хората му са доволни, тъй като иначе ще стоят без работа. Безработните нямали опит в дървопреработването, но усвоили работата с помощта на по-квалифицираните кадри във фирмата. Собственикът й твърди, че ще остави най-добрите от тях и след края на държавната програма.
Опитът на Реджебов показва как с помощта на държавата предприятия от малки населени места успяват да оцелеят и едновременно с това да осигурят заетост в региони, в които безработицата е по-висока от средната за страната.
Управителят на фирмата за дърводобив "Жерговец" ООД Виолета Енева също се е възползвала от услугите на бюрата по труда. Тя е наела 33 безработни по програма "Възобновяване и опазване на българската гора". 70-80% от хората са от бюрата по труда, като почти всички са роми, казва тя. "Успяваме да ги накараме да работят с добро заплащане и много хъс. Няма друг начин да изкараш хората да работят целогодишно при тежките условия в Балкана", разказва Енева.
"Понякога от министерството на труда не могат да разберат, че това не са метлите, които използват общините, и ни изпращат неподготвени хора", добави тя. През тази година служителите й са залесявали унищожените участъци от Стара планина от горските пожари през 2000 г. "В пиковите моменти хората си докарват по 750-800 лв. на месец. Държавата дава около 200 лв. от заплатите им, но още не сме получили парите за октомври, оплака се тя. От министерството на труда гарантираха, че работодателите ще получат парите съвсем скоро.
Още от статията на „Дневник"
„Отказват кредит за глоба в КАТ", съобщава „Стандарт"
Ако имате дори една неплатена глоба на КАТ, няма да можете да вземете ипотечен кредит от банка. Това ще станe от началото на 2010 г., след като Агенцията за държавни вземания се влее в Националната агенция за приходи. От следващата година данъчните ще отговарят и за принудителното събиране на всички дългове към държавата, общините, както и към всички служби и органи в страната. За да се вземе ипотечен кредит, банките изискват удостоверение от НАП, че гражданинът не дължи данъци. Сега служителите на НАП проверяват данните в компютъра и ако кандидатът за банков заем съвестно си е плащал данъците, издават необходимото удостоверение.
Но от 2010 г. НАП ще събира и всички глоби в страната. Така с една проверка в компютъра ще се вижда дали човек има неплатени глоби към КАТ, дължи пари на държавата по съдебни решения или не си е платил общинска глоба за неправилно изхвърлен боклук. За да се вземе нужното удостоверение, ще трябва да са изчистени всички тези борчове.
Подобна ще бъде ситуацията и с фирмите.
Още отстаитята на "Стандарт"
"БНБ очаква 5,2% ръст на валутните резерви през 2010 година", информира „Монитор"
Валутните резерви на Българска народна банка ще отчетат умерен ръст от 5,2% през следващата година, като очакванията са той да бъде постигнат главно през втората половина на 2010 г., смятат от институцията. Това се посочва в проектобюджета на институцията, ръководена от Иван Искров, за 2010 г. Заради забавянето на световния и националния растеж банкнотите в обращение, както и средствата на банките и на правителството при БНБ ще се увеличават с по-слаби темпове от тези в предходните няколко години.
Средногодишният размер на международните валутни резерви на БНБ за следващата година се очаква да бъде около 22,5 млрд. лв. без монетарното злато. Тази прогноза отчита влиянието на световната финансова и икономическа криза върху българската икономика. Доходността от управлението им ще бъде по-ниска през следващите 12 месеца. От БНБ очакват нетните приходи от управлението на резервите да бъдат 161 млн. лв. за 2010 г. спрямо прогноза за 491,6 млн. лв. през 2009 г.
Над 5 пъти ще се свие печалбата на БНБ през следващата година, става ясно от проектобюджета. От централната банка очакват положителен финансов резултат в размер на 80,2 млн. лв. за следващата година при 456 млн. лв. печалба за 2009 г. За първите шест месеца на тази година печалбата на БНБ е 368,5 млн. лв., става ясно от отчета, който институцията внесе в Народното събрание. За същия период на 2008 г. положителният финансов резултат е бил 341,3 млн. лв.
Още от статията на „Монитор"
„Който крие данъци, да лежи в затвора", казва в интервю за „Стандарт" министърът на финансите Симеон Дянков
Бюджетът за 2010 г. вече е приет. Но с това задачите пред вицепремиера Симеон Дянков не стават по-леки. Напротив. Правителството трябва усилено да работи за въвеждане на еврото, за привличане на инвеститори, за реформи в здравеопазването и образованието. Наред с всичко това Дянков си е поставил и задача България да стане екоцентър на Европа.
Г-н Дянков, при укриване на данъци сега "богаташите" плащат глоба и лихви за задълженията си. Смятате ли, че хората, които нямат никакви официални доходи, а карат "Бентли", трябва да влязат в затвора? Какви са санкциите за укриване на данъци в САЩ?
- Да. Хора, които имат пари, натрупани по явно незаконни начини, стига това да се докаже, трябва да влязат в затвора. Санкциите за укриване на данъци в САЩ са много строги и при такива случаи хората наистина влизат в затвора. Това може да стане и в България, но подчертавам - като се провери откъде са дошли тези доходи. От тази гледна точка една от промените, които направихме със закона за бюджета, е обявяването на всички заеми над 10 000 лв. Досега това не е правено и хората с "Бентли" казваха, че са взели заем от 5 - 10 - 20 хил. лв. от приятели. Така пресякохме тази схема.
Предприехте много мерки за повишаване на приходите, но държавата все още дължи пари на строителните фирми. Как задълженията ще бъдат изчистени и в какъв срок?
- Задълженията вече се изчистват. Тази сряда Министерският съвет прие да се дадат 50 млн. лв. на фирмите, към които държавата има задължение, за да изчистят те от тяхна страна дължимите данъци и осигуровки към НАП. Така решихме големия проблем на компаниите за участие в търгове. Втората мярка е, че вече се изплащат суми на строителни фирми, за които е установено, че работата е реално завършена. Оказа се, че по някои от договорите има фактури, но например път няма! Искам да съм убеден, че като плащаме, работата е свършена. В МРРБ в момента има договори на стойност 110 млн., които се изплащат от декември. По подобие на работата на министър Плевнелиев в МРРБ съм създал комисия, която да разгледа договорите в другите министерства, за да установят дали са правилно фактурирани. След това имаме възможност януари и февруари да ги разплащаме и от месец март да сме на чисто - държавата да не дължи пари на строителните фирми, а те да не дължат данъци и социални осигуровки, което ще има и своя социален ефект.
Преди дни обявихте подобряване на икономическата прогноза за 2009 г. Какво означава това за обикновените хора?
- Прогнозата се подобри от -6,3 на -4,9% спад на БВП, което означава, че над 1 млрд. повече ще се произведе в България. Това е знак, че антикризисната програма на правителството работи. За 4-5 месеца успяхме да обърнем положението от фискална гледна точка и през октомври и ноември сме на балансиран бюджет, а съм уверен, че и за декември ще е така. Това помага да се подобри прогнозата за страната и инвеститорите да са по-оптимистични. Имаме положителен резултат и в борбата със сивата икономика и контрабандата - българският честен бизнес започва да увеличава работата си. Това ще ни даде повече възможности за приходната част на бюджета, от което ще има пари и за социалните разходи.
Децата са най-голямото богатство на страната. Затова и "Стандарт" организира дискусия "Милост за децата". Вие се застъпихте да има повече пари за спорта. Част от тях ще отидат ли целево за спорта в училищата?
- Да. За мен като бивш спортист и като човек, който гледа на инвестицията в здравето като на инвестиция в бъдещето, основният мотив за отпускане на повече пари на министерството на спорта беше именно това - да има повече пари за масов спорт. Целта ни е спортът да не е само развлечение, а да е и средство за по-добро социализиране на децата и на младежта. От друга страна, това допринася за в бъдеще и за здравето на нацията. Това ще е една от основните политики на правителството и като започнем да излизаме от кризата след няколко месеца, ще има възможности за допълнителни средства за масов спорт. Те ще отиват не само в училищата, но в извънучилищни спортни бази - както за подобряване на съществуващите, така и за създаване на нови игрища, нови басейни, за да може децата да спортуват повече.
Някои проблеми с децата може да се решат, ако във всяко училище има психолог, лекар, зъболекар. От бюджета ще бъдат ли заделени пари за това?
- За психолози има пари и за 2009 г., заделени са и за 2010 г. Това е тема, която сме обсъждали със сегашния кмет Йорданка Фандъкова и сме говорили, че липсата на психолози е голям проблем за българските училища. Тогава решихме, че парите по това перо трябва да се запазят за 2009 г. и постепенно да се увеличават. Темата за лекарите и зъболекарите за мен е сравнително нова и с радост бих дал пари на министерството на образованието, за да отидат точно там, което пак опира до здравето на нацията. Колкото повече пари даваме за превенция на болестите, толкова по-добре ще бъдем занапред като нация.
Разработвате стратегия, според която България ще стане екоцентър на Европа. В кои сектори трябва да се инвестира най-много - екологично чисти плодове и зеленчуци, чиста питейна вода или запазване на биоразнообразието? Как това ще донесе доходи на България?
- Имаме прекрасна природа. Тревожно е обаче отношението ни към нея и то трябва да се промени. Нашата амбиция е България да стане екоцентър не само в региона, а и в Европа. Това означава всъщност "атака по всички фронтове" - не само плодове, зеленчуци, питейна вода, преработка на боклука, а и възобновяемите енергийни източници като цяло. Това е област, където може да се направи много. Има данни, според които само от преработката на боклук България би могла да си осигури част от необходимата й енергия. Могат да се подкрепят и много други сектори - стъкларска промишленост, хартиена и др. Идеята на стратегията, която разработваме съвместно с министър Караджова, е да кажем как България може да стане първенец в Европа и по екотемата. Вече сме първенец от гледна точка на фискалната политика за 2009 г. и както се очертава с приемането на бюджета за 2010 г., България ще има най-добрата фискална дисциплина през следващата година. Така след няколко години, като питат европейците какво мислят за България, да не я асоциират с мафия и корупция, а да мислят за нея като за екоцентъра на Европа, страната с най-добрата фискална политика и която току-що влезе в еврозоната.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Международна оценка ще определя финансирането на университетите", казва в интервю за „Дневник" министърът на образованието Сергей Игнатов
Миналата седмица правителството прие законопроект за развитие на академичния състав. С него се отменя действието на досегашния закон за научните степени и звания, за промяната на който досега е имало над 40 проекта. В закона е заложено университетите и Българската академия на науките (БАН) сами да провеждат процедурите за професори и доценти и се закрива Висшата атестационна комисия (ВАК), която се занимаваше с тази дейност. За закона и за другите необходими промени в науката и висшето образование разговаряме с министъра на образованието Сергей Игнатов.
След решението на правителството очаквате ли да продължат критиките срещу законопроекта за академичния състав?
- Всъщност този Министерски съвет направи решителната крачка, която толкова дълго време не се състоя - Висшата атестационна комисия (ВАК) се закрива. Очевидно досега политическата обстановка не е позволявала това да се случи. Тепърва ще има негативни реакции спрямо законопроекта, включително и заради закриването на комисията. Пак ще се говорят нещата, които сме ги слушали 20 години, от типа "убиват науката". Тези, които реват, че се убива науката, са допринесли най-много в България да няма наука. Тази пасивност превърна България в страна, която е на последно място по конкурентоспособност в ЕС. Това е истината за нас като научни постижения. Специализираните научни съвети също се премахват, закриват се комисиите над тях и президиумът на ВАК. Последният се състои от 29 човека и беше назначен от Сергей Станишев една седмица преди изтичането на мандата на предишното правителство. С което той показа, че ВАК е политически орган.
Оттук започва трудната част - всички процедури се прехвърлят във висшите училища и научните организации. Тоест там, където преминава обучението на докторанта, ще се извършва и защитата. В момента при 51 акредитирани университета защитата се провежда на едно и също място с едни и същи изисквания - пълна унификация. Вече ще става пред петчленно научно жури в съответния университет, което се създава ad hoc, и с активното участие на докторанта. Това в нашата традиция го няма. Всички се опасяват, че ще стане шуробаджанашка история, но не е вярно. Журито, което ще присъжда титлите, ще се назначава от ректора или ръководството на академията. Петимата му членове ще пишат рецензии, които ще се оценяват по шестобалната система. Трима от тях ще са външни за институцията. След това ще има вътрешно обсъждане. Висшите училища ще са длъжни и да качат на сайта си и на сайта на контролната комисия към министерството оценката си.
Критикуват ви, че така ще падне нивото?
- Всички пищят, че ще падне нивото. Но то няма да падне. Националната агенция по акредитация ще решава дали съответната структура има право да обучава докторанти. В момента 29 университета си обучават докторанти, плащаме стипендии, а всъщност те не са акредитирани да правят това.
За да има прозрачност, авторефератът ще се публикува на български и на английски език. Рецензиите също. Същественото е, че ако човекът е станал доктор, той ще разбира това веднага и в технологичен срок от седмица-две ще получи дипломата си.
Голямата драма, с която се преборихме, е, че професорите и доцентите вече няма да са национални.
Убедихте ли ректорите, повечето от които бяха против университетите да раздават научни степени?
- Миналата седмица в Русе имаше съвет на ректорите, аз присъствах, след като бяха обсъдили законопроекта. Имаше много бележки, но в крайна сметка съветът като цяло го подкрепи. Предложенията, които бяха направени, бяха взети предвид. Вкарахме абсолютно изчистен законопроект и най-голямото ни постижение беше, че запазихме рамката и не позволихме нито една гилдия да нахлуе и да натежи.
Колко време ще отнеме, за да се случи реформата? - Много бързо, и ние ще помагаме през цялото време. Това ще размести пластовете. ВАК е наслоение, наследено от миналото. Ще има сътресения, но и резултати.
Още от интервюто на „Дневник"
„Кризата наложи нови правила при дърводобива", казва в интервю за „Пари" изпълнителният директор на Кроношпан България Николай Банков
Господин Банков, Кроношпан България е първата частна компания, подписала споразумение с държавата за устойчиво и природосъобразно ползване на дървесина от българските гори. Кое ви накара да го направите и как конкретно се отразява нелегалната сеч върху дейността на дружеството?
- Не мога да кажа, че сега незаконният добив има пряко отражение върху процеса на доставка на дървесина. Но в дългосрочен план неустойчивото стопанисване на горите и нерегламентираната сеч ще се отразят - горите няма да бъдат така продуктивни и няма да има достатъчно суровина за нашето производство. Ние сме един от най-големите потребители на технологична дървесина в България. А нашата дейност е и в полза на обществото. Годишно изкупуваме над 500 000 куб. м нискокачествена и отпадаща дървесина при устойчивото управление на горите и създаваме добавена стойност.
За добива на тази дървесина годишно са отглеждани над 100 000 дка млади гори. Усвояваме и дървесината от пораженията на горските пожари - над 50 000 куб. м годишно. Оползотворяваме вторичните продукти от дървопреработвателните предприятия - стърготини и изрезки, с което участваме в подобряването на показателите на околната среда. Затова имаме интерес от ускоряване прилагането на стандартите за добри горски практики и за горска сертификация, за да подсигурим позициите си на големите платежоспособни пазари като Западна Европа. Потребителите там са готови да платят по-висока цена, но да са сигурни, че закупените от тях продукти не са ощетили околната среда и са произведени от добита в сертифицирани гори дървесина.
Нашата цел е винаги да получаваме дървесина със законен произход и сме въвели практики, които да го гарантират. Всичко това ни накара да подпишем първия по рода си рамков договор за партньорство с Министерството на земеделието и храните и Изпълнителната агенция по горите. Така регламентираме използваната от нас дървесина за производствени нужди, като поемаме ангажимент да допускаме в бъдеще до своите производства само товари със сертифицирана дървесина, а също и да известяваме институциите при констатирани от нас нарушения. Считам, че чрез този договор ще помогнем на държавата в политиката й за възпроизводство на горите. Надяваме се колегите ни от бранша да ни последват.
Какво очаквате от правителството?
- Очакваме сериозни действия в посока устойчиво управление на горите, което е в полза и на бизнеса, и на природата. Изготвянето и приемането на нов Закон за горите може да осигури прозрачност и демократичност при управлението и ползването им. Чрез сътрудничество между земеделското министерство и агенцията по горите ще се гарантира задоволяването на нарастващите нужди от технологична дървесина. Очакваме да се създадат условия за изграждане на нова инфраструктура в горите и за възстановяване на амортизираната. Да се стимулира ускореното производство на технологична дървесина и възпроизводството на горските култури, за да задоволят те потребностите на индустрията, и да се намали натискът за ползване на естествените гори.
Необходимо е и ускоряване на прилагането на стандартите за добри горски практики и за горска сертификация, защото всичко това се отразява на нашите пазари.
Отразяват ли се вече на продажбите първите индикации в Европа за излизане от кризата?
- През последните месеци има увеличаване на потреблението, но то е традиционно за есенния сезон - обичайно това са най-активните месеци за нашия бранш. Така че все още не можем да преценим дали това е устойчиво като резултат от съживяването на икономиката, или е сезонен ефект.
Още от интервюто на „Пари"
„Новото правителство ще бъде оценявано по реалните резултати", казва в интервю за „Сега" посланикът на Великобритания у нас Стийв Уилиамс
Г-н посланик, заедно с посланиците на САЩ и на Ирландия вие сте подписали писмо, с което подкрепяте предлагания от министерството на правосъдието проект за изцяло нов закон за отнемане на незаконното имущество. В дипломацията няма случайни ходове, а писмото е безпрецедентно. Защо предприехте тази стъпка?
- Концепцията за конфискация на имущество, придобито чрез престъпна дейност, е установена добре и в трите държави, подписали това писмо, както и в редица други международни юрисдикции. Въпросното писмо беше предназначено да изрази подкрепа за започналия преглед на законодателството за конфискация на имущество и да окуражи приемането на норми, които са строги, справедливи и прозрачни и се стремят да премахнат финансовият стимул за престъпления. Българското правителство трябва да реши какво точно законодателство ще отговори на правните и политически потребности на България.
След като този проект придоби публичност у нас, много юристи се обявиха срещу някои от текстовете му. Според тях не е нормално да се кара човек сам да доказва законността на доходите си, да го принуждават да пази 25 години документи за всеки детайл от имуществото си, от приходите и разходите си. Те вещаят и много дела срещу България в Европейския съд по правата на човека. Какво е вашето мнение?
- Нашият опит сочи, че силно законодателство за конфискация е напълно съвместимо с демократичните ценности и международните и европейските стандарти за правата на човека. Ако имуществото е било придобито чрез престъпления, нормално е държавата да го отнеме, стига това да се направи чрез справедлив и прозрачен правен процес. В Обединеното кралство е установено, че законодателството за конфискация е много полезен инструмент в борбата с тежката и организираната престъпност, който респектира престъпността.
Какви са процедурите във Великобритания? Как вървят конфискационните процедури за престъпното имущество, за имотите, придобити по незаконен начин? Може ли например да се преследва лице, което демонстрира лукс и богатства, и то да бъде принудено да докаже как е придобило имуществото си, без да има наказателно производство срещу него?
- В Обединеното кралство се използват два правни инструмента за премахване на финансовия стимул за престъпления. Първият е конфискация на имущество - това е гражданска процедура, при която се образува процедура срещу имуществото, а не срещу лице, пред граждански съд. Тежестта на доказване е така наречената балансирана вероятност - с други думи, по-вероятно е имуществото да е било придобито чрез престъпление, отколкото да бъде доказано обратното. Вторият правен инструмент се прилага след осъдителна присъда, когато дадено лице е било осъдено (по наказателната тежест на доказване) за престъпление. В такъв случай се предполага, че имуществото, притежавано от лицето, е придобито в резултат от престъпна дейност, освен ако не се докаже обратното.
В предишни години имаше проблеми с конфискуване на имоти на българи, пребиваващи или развиващи бизнес във Великобритания. Такъв бе случаят със застреляния в Амстердам Константин Димитров-Самоковеца, който имаше имот и регистрирани фирми в Лондон. Какво е развитието на този случай?
- Международните молби за правна помощ между България и Великобритания се осъществяват съгласно установена процедура, според която страната, отправяща искането, издава молба за международна помощ. В Обединеното кралство получателят на тези молби е Министерството на вътрешните работи (Хоум офис), което регистрира получаването и възлага молбите на компетентните власти в страната. Това може да бъде полицейска структура или друга правоохранителна служба в зависимост от естеството на искането. В случая със Самоковеца молбата е възложена на приходната и митническа администрация, която е изготвила цялостен отговор на искането, описано в молбата на българските власти. Случаят със Самоковеца е бил препратен и на британската служба за конфискация на незаконно придобито имущество, която запорира част от имуществото, за което се счита, че принадлежи на вдовицата на Самоковеца. Случаят беше разрешен по британското законодателство и запорът върху имуществото беше премахнат.
На какво ниво е сътрудничеството между Великобритания и България по линия на правосъдието и вътрешните работи? Има оплаквания от българското правосъдие, че се бавят съдебни поръчки - например по делото за ямболската адвокатка Надежда Георгиева, по което се чака ключов свидетел, който още се намира във Великобритания. Има ли проблеми в обратната посока - българските власти да бавят поръчки на Великобритания?
- Нивото на сътрудничество между Обединеното кралство и България в сферите на правосъдието и вътрешните работи е добро. Обединеното кралство и България се радват на тясно оперативно сътрудничество в борбата с тежката и организираната престъпност, както и на сътрудничество в сфери като пране на пари, конфискация на незаконно придобито имущество и оценка на стратегическите заплахи. Всяка година Обединеното кралство получава голям брой молби за международна правна помощ (съдебни поръчки) и ние се стремим да работим по тях колкото може по-бързо и ефективно. Аз не мога да коментирам индивидуални случаи. А що се отнася за обратното, не са ми известни случаи на молби от Обединеното кралство към България, които са били значително забавени.
Още от интервюто на „Сега"
„ГЕРБ покачва доверието в политиката си", казва в интервю за „Монитор" директорът на социологическа агенция СКАН Райко Иванов
Г-н Иванов, изненада ли ви разцеплението на парламентарната група на РЗС ?
- Нека най-напред да видим какви са фактите. Ето с какви факти разполагаме към момента: Парламентарната група на "Ред, законност и справедливост" се разпадна. Факт е и че заместник-председателят на Народното събрание от тази група е освободен, както са освободени заместник-председатели на парламентарни комисии от същата парламентарна група на РЗС. Това са фактите. Да се твърди, че има преструктуриране на парламентарното пространство, може само в контекста на политическите процеси, които протичат. Защото зад тези факти се крие низ от събития и случки, които са израз на протичащи политически процеси.
Какво имате предвид?
- Дали е осъществена срещата между Марио Тагарински и политическото ръководство на ГЕРБ, дали Цветан Цветанов е знаел предварително за това, че един депутат от РЗС ще напусне парламентарната група, дали в дневния ред на комисията за борба с корупцията е фигурирала точка за разглеждане на конфликт на интереси на министри от правителството на Бойко Борисов, първо, не е ясно и, второ, не е съществено според мен. Същественият процес е друг. Противоречието между политическото ръководство на "Ред, законност и справедливост" и политическото ръководство на ГЕРБ вече приема външен израз. Според мен това е процесът. В медийното и политическото пространство се търсят различни варианти, които обясняват разпадането на парламентарната група на РЗС. Но моето виждане е, че към момента случилото се с групата на Яне Янев е външен израз на противоречията, които съществуваха между политическите ръководства.
Ако ви разбирам правилно, става дума, че още в началото на този парламент Яне Янев даде подкрепа на ГЕРБ, но под условие. Така ли е?
- Още в началото при конструирането на правителството на Бойко Борисов Яне Янев декларира подкрепа на това правителство, но в никакъв случай тази подкрепа няма да е безпрекословна. Яне Янев подчерта това още в началото. Затова сега се вижда един процес на ескалиране на противоречията и противопоставянето. Те започнаха с необосновани критики към кабинета "Борисов" и ескалираха накрая с еуфорични обвинения за някаква нова несъществуваща управляваща коалиция. Освен междуличностни и политически тези противопоставяния между РЗС и ГЕРБ са и на идейна основа. ГЕРБ е член на семейството на Европейската народна партия, а РЗС се идентифицира с консерваторите. Да не забравяме, че евроконсерваторите се противопоставиха на Конституцията на ЕС, на общата данъчна политика и прочие. Така че не може да няма идейно противопоставяне. В същото време ГЕРБ реагира адекватно като партия с най-голямо обществено доверие. Нашите социологически проучвания сочат, че ГЕРБ не само задържа, но и покачва доверието в политиката, която провежда. Да не говорим, че премиерът Бойко Борисов има рейтинг, който е най-висок в държавата и такъв не е имало от години в българската политика.
Това вероятно се дължи и на първите действия на правителството?
- Разбира се. Не напразно първите стъпки на правителството се одобряват от мнозинството софиянци. Говоря за столицата, защото на фона на тези избори можем да правим съпоставими изводи. Така например 75% от столичани дават положителна оценка на работата на правителството, което говори, че хората одобряват антикорупционните действия и мерки на правителството. Този висок резултат идва и от усилията за размразяване на еврофондовете, за възвръщане на доверието към европейските партньори. Доверието към партия ГЕРБ е толкова високо и се поддържа и от един процес на преливане на гласове към формацията на Бойко Борисов. Това също не трябва да се подценява. Този процес, измерен в цифри, звучи така: има сериозно преливане на гласове от НДСВ 26%, както и от най-сериозната партия вдясно - Синята коалиция 24%. София винаги е била синя, а сега една четвърт от тези, които са гласували за Синята коалиция като формация от двете партии СДС и ДСБ, в момента декларират подкрепа за партия ГЕРБ. Това е доста феноменално, тъй като ГЕРБ е политическа сила, която дойде на власт с 40% от гласувалите в България. Сега към момента тази политическа сила се ползва със симпатиите на повече избиратели и увеличава подкрепата си дори с хора, които не са отишли на 5 юли до урните да гласуват. Към момента одобрението е между 45% и 55% за ГЕРБ. Един сам по себе си доста висок процент. Според последните ни изследвания от средата на ноември правителството, излъчено от ГЕРБ, се ползва със симпатиите на 60% от обществото.
Това са респектиращи резултати?
- Да не говорим за личния рейтинг на Бойко Борисов, който е в пъти по-висок от всички останали политици в класациите. И то не еднократно, а рейтинг, който с месеци стои толкова високо.
А какво е обяснението на този феномен?
- Обяснението е, че българският избирател търсеше една силна личност, която олицетворява неговите надежди и волята да прекъсне порочната практика в политическата ни система, която властваше досега. Имам предвид политическата корупция. Не напразно едно от обясненията за толкова високата подкрепа за правителството са енергичните действия по разкриване на злоупотребите във властта от предишното правителство. Освен това има едни силни и енергични действия към възвръщане на доверието към европейските ни партньори. Знаете, че една от надеждите е да бъдат размразени еврофондовете, особено необходими ни в периоди на кризи. Не напразно една голяма част от изследваните от нас лица декларираха този мотив като основание да подкрепят правителството.
Още от интервюто на „Монитор"
"Не сме готови да заменим Ахмед Доган", казва в интервю за „Класа" евродепутат от ДПС и член на ЦОБ Филиз Хюсменова
Г-жо Хюсменова, на Седмата национална конференция на ДПС Ахмед Доган за пореден път заяви, че се оттегля от поста си, защото това е неизбежно. Има ли разговори в партията какъв ще е новият председател на партията и очаква ли се до следващата национална конференция да бъде подготвен такъв човек?
- Не. Аз смятам, че господин Ахмед Доган трудно може да бъде заместен. Наистина на няколко поредни форума той поставя въпроса за нов лидер, но засега няма човек, който да получи 100% доверието и уважението на всички членове и симпатизанти на ДПС. Вероятно такъв разговор ще започне, но едва ли ще бъде в скоро време, защото пак казвам, ние нито искаме, нито сме готови да сменим лидера си.
Смятам, че човекът, който евентуално би го заместил, трябва да притежава онези качества, които има и сегашният председател на движението. Той е по-различен от останалите - стратег, професионален политик, задава параметрите. На този етап в нашата партия безспорният лидер е Ахмед Доган.
Вашият лидер благодари на Всевишния и избирателите си за това, че е в опозиция и каза, че ДПС „иначе би била свършена". Какво точно имаше предвид?
- Доста време ще се коментира докладът и ще вникваме в същността и философията му. Той беше изключително аналитичен и задълбочен, даде много ясна оценка за отминалия период, в който ДПС беше в управлението и после премина в опозиция. Беше натоварен с очакванията на всички членове на ДПС, към него има и обясним обществен интерес. Г-н Доган визира, че докато сме били в управлението, сме допускали грешки. Властта понякога опиянява и тогава трябва време да се изтрезнее. Лично аз смятам, че една партия се изпитва в опозиция и че в този период ДПС ще трябва плътно да стои при избирателите си, без да забравя техните интереси.
ДПС трябва да се върне към онези изконни либерални свои фундаменти и към своята идентичност като партия, която защитава основните човешки права и свободи. Това много ясно се разбра от залата и мисля, че оттук нататък ДПС ще работи сериозно в тази посока. Ще продължим да потвърждаваме пред тези 617 000 избиратели, които гласуваха за нас, че ДПС ще воюва за тяхното доверие и оттук нататък.
Направи впечатление, че в Централния съвет влязоха много кметове. Означава ли това, че ДПС ще работи плътно с тях до следващите местни избори през 2011 г.?
- ДПС действително ще стои много близо до своите кметове, защото местната власт е тази, която е непосредствено до гражданите и те имат големи очаквания от нея. Тя трябва да намери своето място в процесите, които ще се развиват оттук нататък. Местната изпълнителна и законодателна власт все още не изгражда пълноценни партньорства с неправителствените организации, с организации и институции на европейско ниво.
Настоящото правителство демонстративно загърбва една от целите на ЕС - сближаването на регионите. Съюзът работи да няма разлика между различните населени места по отношение на инфраструктура и другите условия на живот. У нас няма еднакво отношение и не се прилагат равнопоставено критериите към малките селища.
С опита си, евродепутатите от листата на ДПС, ще се опитаме да бъдем полезни при изработването на визиите на общините за следващите 10-15 години.
В момента текат проверки от страна на прокуратурата срещу бивши кметове и настоящи депутати. Как би повлияло това на изборите?
- Всеки е невинен до доказване на противното. Надяваме се, че съдебните органи ще извършват проверките, подхождайки професионално към тях. Надяваме се да не се оказва натиск върху тях, за да работят експертно и компетентно.
Ако има нарушения, няма да има политически чадър над никого. Но ми се иска да задам въпрос: ако все пак няма такива, дали със същия апломб ще бъдат представени резултатите от проверката, както бе поискан имунитетът на тези депутати. И дали някой ще се извини, ако се окаже, че те не са извършили нарушение? Много е важно, когато се отправят обвинения, зад тях да стоят конкретни аргументи и доказателства.
Сигурна съм, че партията е в много добра кондиция, добре организирана е и ще покажем респектиращи резултати на предстоящите избори за местната власт.
Още от интервюто на „Класа"