„Кабинетът излъга, че замразява заплатите в МВР", разкрива от първата си страница „Сега"
Седмица след като правителството съобщи, че заплатите в МВР се замразяват на миналогодишното ниво, истината се оказа различна. И минималните, и максималните възнаграждения в силовото министерство се вдигат от 1 май. Увеличението обаче ще важи само за хората на трудови договори, включително заместниците на Цветан Цветанов, и не засяга огромната част от униформените. Преди време премиерът Борисов определи тази привилегирована група служители като "чантаджии". По-високите заплати за тях се прокарват и с лъжлив претекст - вдигането на минималната работна заплата от 1 май.
Заплатите в МО и МВР се определят с различно постановление от възнагражденията на останалата администрация. От 2010 г. насам размерът на минималните и максималните възнаграждения и в армията, и в МВР не е променян. В таблиците през 2011 г. има една промяна - вдигане на най-ниските възнаграждения заради увеличението на минималната работна заплата от 1 септември на 270 лв.
Миналата седмица кабинетът отново е поправил тези ниски заплати заради предстоящото увеличение на минималната заплата от 1 май на 290 лв. Покрай тях министрите са дали зелена светлина и за увеличение на едни от най-високите заплати в МВР - тези на служителите, наети на трудови договори. В този кюп попада целият политически кабинет на министър Цветанов и многобройните цивилни чиновници в министерството. За сметка на тях заплатите на най-масовата категория полицаи и пожарникари няма да помръднат и с лев.
От 1826 на 1901 лв. се вдига максималният размер на заплатата на заместниците на Цветанов. Началникът на кабинета на министъра ще взима до 1567 лв. вместо сегашните 1505 лв. Шефовете на дирекции ще се разписват под 1538 вместо досегашните до 1477 лв., таванът за парламентарния секретар се вдига от 1425 на 1483 лв. Съветниците на Цветанов ще получават до 1429 лв. вместо 1372. Същият среден скок на максималните заплати е предвиден и за всички останалите длъжности на трудови договори. Справка в сайта на МВР показва, че на трудови правоотношения в МВР са 7407 души от общо 58 446.
Още от статията на „Сега"
„Мафията с бюджет от 3,5 милиарда лева", съобщава от първата си страница „Монитор"
Българската организирана престъпност изкарва средно 3,5 милиарда лева годишно. Това съобщиха вчера експерти от Центъра за изследване на демокрацията, които представиха последния си доклад за тенденциите в развитието на тежката престъпност у нас. Внушителната сума е близо три пъти и половина повече от бюджета на вътрешното министерство и се равнява на около 4% от брутния вътрешен продукт на страната. Въпреки голямата печалба и финансовото предимство пред полицаите от МВР отчитат, че голяма част от бандитите, които доскоро са контролирали най-доходоносните дейности в подземния свят, вече са ударени и са извън играта.
След серията полицейски акции има рязък спад в кражбите на коли, поръчковите убийства и печатането на фалшиви пари - все престъпления, с които страната ни допреди години беше известна по целия свят. Като най-голяма заплаха остават киберпрестъпленията и източването на банкомати.
„Това са общи заплахи за всички европейски страни, не само за България. Аз искам да благодаря на партньорските служби за възстановеното доверие, няма как да се борим с организираната престъпност, ако не действаме с нашите евроатлантически партньори заедно, защото групите вече са транснационални", обяви вчера вътрешният министър Цветан Цветанов. Един от най-големите проблеми в началото на управлението на ГЕРБ е била корупцията, тъй като до този момент благата в икономиката са били разпределяни чрез политически партии.
Най-внушителното перо за бюджета на бандитите обаче си остава бизнесът с проститутки, обясни Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Според анализа на експерта близо 1,2 милиарда е доходът от български компаньонки зад граница, като вече има обособени градове у нас, които зареждат с плът европейските столици.
Още от статията на „Монитор"
„Никой не ще имоти на бандити", разкрива от първата си страница „Труд"
С евтини коли, луксозни имоти, накити, производствени машини и дори стари самолети може да се сдобие всеки, който реши да участва в търговете за продажби на Националната агенция за приходите (НАП). Въпреки изгодните цени обаче купувачи се намират трудно, защото повечето от предложенията не са атрактивни.
Почти всички имоти, които данъчните успяват да разпродадат, са на длъжници. Конфискуваните или отнетите вещи от бандити не вървят. През 2010 г. например не е продаден нито един такъв имот. Причината е, че хората се страхуват да се сдобиват с имущество, което е принадлежало на престъпници, коментираха данъчни.
В имотния регистър на НАП, създаден през м.г., в момента фигурират 175 сгради и терени, от които 10 са били продадени, съобщиха за "Труд" от ведомството.
Изгодни цени за втори дом край морето
Истерията за покупка на втори дом на планина или море отмина. Затова не е изненада, че НАП предлага много апартаменти и офиси в хотели и ваканционни селища на предприемачи, чиито проекти са пропаднали в имотния бум и в момента имат огромни задължения към хазната. Жилищата могат да се вземат на добра цена, но купувачи пак не се намират лесно. Например данъчните от доста време се опитват да разпродадат на парче ваканционното селище "Сидер Лодж" в Банско. Кафе-аперитивът на комплекса е оценен на 100 000 лв., а сауната - 20 000 лв. Фитнесът се предлага срещу 92 000 лв., а началната цена на апартамент в комплекса е само 40 000 лв.
Продават се и 5 атрактивни имота в луксозния комплекс "Марина сити" в Балчик, като апартамент от 94 кв. м с дневна, спалня, антре, столова, кухненски бокс, баня и тоалетна е оценен на 105 870 лв. Собственикът на жилищата дължи на държавата 3,5 млн. лв.
Атрактивно предложение е двуетажна вила с гледка към морето в кв. "Галата" за 54 600 лв. на друг борчлия. За продан е обявен и апартамент в луксозния комплекс "Райска градина" в Кранево. Неговите 55 кв. м застроена площ са оценени на 64 000 лв.
Още от статията на „Труд"
„Отнемат имоти и след глоба", четем от първата страница на „Стандарт"
Имането на мафията ще попада под ударите на закона не само при тежки престъпления. Къщи и коли ще се конфискуват и след глоба. Става въпрос за административни нарушения, довели до облага за над 150 000 лв. Това обяви пред "Стандарт" шефът на вътрешната комисия в парламента Анастас Анастасов. Процедурата по отнемане в полза на държавата ще се задвижва, ако облагата не може да бъде отнета по друг ред.
Експерти обясниха, че казусът ще засегне многобройните далавери с разрешителни за строеж. Ако са издадени за вдигане на къща например, а на мястото е изникнал хотел за милиони. Това е бил един от най-проблемните текстове в т.нар. закон Попова за конфискуване на имущество, придобито по престъпен начин.
Проектът бе бламиран в парламента още на първо четене през юли м.г. Предвижда се още сметки и имоти да бъдат проверявани 15 години назад.
Още по темата от „Стандарт"
„Американски пивовар купува "Каменица", е водещото заглавие на „Капитал Daily"
По-малко от три години след сделката за източноевропейския пивовар StarBev фондът CVC Capital Partners продаде компанията на американско-канадския гигант Molson Coors. Цената на транзакцията е 2.65 млрд. евро (3.54 млрд. долара). Сред основните марки на продадената група са "Каменица", Staropramen и други.
Смисълът на сделката
"Биреният пазар в Централна и Източна Европа е привлекателен, има силни исторически обусловени тенденции и потенциал за растеж, тъй като в момента регионът се завръща към темповете на развитие от периода преди икономическата криза", заяви Питър Суинбърн, президент и изпълнителен директор на Molson Coors. Според него сделката ще подпомогне навлизането на основни, но не толкова известни в региона марки на компанията като Carling.
StarBev има девет пивоварни в ЦИЕ с около 4100 служители. Приходите на компанията за 2011 г. надхвърлиха 700 млн. евро, а печалбата преди облагане е 241 млн. евро. Molson Coors, която е петата най-голяма бирена компания в света по обем на производството, отдавна търси начини да разшири дейността си извън основния си пазар в САЩ, на който растежът се забави заради оспорваната конкуренция и високата безработица.
Сделката трябва да бъде одобрена от антимонополни органи към ЕС и предстои да бъде завършена през второто тримесечие на 2012 г. Централата на StarBev ще остане в Чехия, а компанията ще бъде отделно подразделение на Molson Coors. Приходите на американско-канадската компания за 2011 г. достигнаха 3.5 млрд. долара.
Краткият сезон на фонда
Базираният в Люксембург фонд CVC създаде StarBev, след като купи източоневропейския бизнес от бирения гигант Anheuser-Busch InBev за 2.23 млрд. долара през 2009 г. Основната част от сделката тогава беше Staropramen - eдна от най-добре продаваните чешки марки. Освен нея бяха придобити и фабриките на "Каменица", пивоварните на AB InBev в Босна и Херцеговина, Румъния, Сърбия, Словакия, Унгария, Хърватия и Черна гора.
Още от статията на „Капитал Daily"
„2,5 тона коне и магарета сме изяли на салам?", предупреждава от първата си страница „24 часа"
Около 2,5 т месо от коне, катъри и магарета е било пуснато нелегално на пазара като колбаси и вероятно вече е продадено. Това стана ясно от заседание на Епизоотичната комисия в Ямбол.
Историята се разплита след подаден сигнал за животински останки в околностите на с. Дражево. Кости на близо 40 еднокопитни животни са открити до селото, като според специалистите месото вероятно е използвано за производството на колбаси.
Д-р Стоян Колев от дирекцията по храните заяви, че на територията на Ямболска и Сливенска област няма регламентирана кланица за клане на еднокопитни животни, а остатъците сочат, че става дума за кланичен добив, което е криминално деяние.
Още от статията на „24 часа"
"35% от германските фирми не биха инвестирали отново у нас" е водещото заглавие от първата страница на „Класа"
Тридесет и пет на сто от германските компании не биха инвестирали отново у нас, показва традиционното проучване на Германо-българската търговско-индустриална камара, оповестено вчера. В миналогодишното проучване само 21,5% от анкетираните са твърдели, че няма да повторят инвестиционните си намерения в България. Проучването се прави от 2005 г. и е част от глобално изследване в Източна Европа, в което участват още 16 организации като нашата.
Тази година то е с най-лоши показатели. Най-общо казано, участниците в него са на мнение, че бизнес климатът в България застудява, заяви генералният управител на камарата Митко Василев. Анкетирани са 84 фирми, които работят в енергетиката, строителството, търговията и услугите , ВиК сектора. 76 % от тях са малки и средни. 48 % от участниците в анкетата оценяват членството на страната ни в ЕС като положителен фактор за развитието на бизнеса им. Позитивни са оценките на фирмите и за ниската данъчна тежест в страната. Представителите на германския бизнес оценяват положително въвеждането на плоския данък. Добра е тяхната оценка и за ниските разходи при правенето на бизнес, политическата стабилност и квалификацията на персонала. 40 % от анкетираните определят актуалната икономическа ситуация като по-скоро неблагоприятна. Едва 12 % от компаниите дават положителна оценка за нея, каза Василев.
По отношение на прогнозите за 2012 г. голяма част от предприемачите са на мнение, че няма да има съществена разлика в сравнение с миналата година. Само 23 % смятат, че ще има някакво подобрение на икономическата конюнктура. 27 % са склонни да мислят, че по-скоро икономическата обстановка ще се влоши. По-оптимистично са настроени фирмите за развитието на собствения им бизнес. 59 % от тях очакват увеличаване на оборота. 39 % от компаниите имат намерение да направят нови инвестиции. Също толкова смятат да назначат още персонал през тази година.
В плановете само на 15 % от предприемачите е да съкращават работници. На увеличаване на износа през тази година се надяват 33 % от компаниите, а 57 % от тях са на мнение, че експортът ще бъде на нивото от миналата година.
Още от статията на „Класа"
„Идват нови 4 млрд. за бизнес от Европа", съобщава „Стандарт"
Близо 4 млрд. лв. от ЕС може да вземе бизнесът през периода 2014-2020 г., обяви министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Това е общият размер на парите по ОП "Иновации и предприемачество", която ще замени настоящата ОП "Конкурентоспособност" (ОПК). До края на годината амбицията е 100% от бюджета на настоящата ОПК, който е 1,12 млрд. евро, да бъде в процес на изпълнение, каза министърът на икономиката Делян Добрев.
От 2014 г. ще има една оперативна програма по-малко, защото ще се слеят "Техническа помощ" и "Административен капацитет", обяви Дончев. Така за обучението на чиновниците вместо финансовото министерство ще отговаря МС. Ведомството на Дянков ще продължи да одитира средствата от ЕС, каза Дончев. Общинските пътища може да излязат от обхвата на ОП "Регионално развитие" и да се влеят в новата ОП "Транспортна инфраструктура", каза зам. строителният министър Николай Нанков.
Ако това стане, според експертите е възможно пътната агенция също да смени шапката и да премине към транспортното министерство. Общо за 20 млрд. лв. от ЕС ще се бори страната ни за периода до 2020 г.
Още от статията на „Стандарт"
„Строят 160 моста и 19 тунела по жп линията от Видин до София", информира „24 часа"
Hад 160 моста ще има по бъдещата скоростна жп линия от Видин до София, общата им дължина е 26 км. Това съобщи на форум в Белоградчик за проектите по оперативна програма "Транспорт" Стилян Кротев от НКЖИ. Той представи най-мащабния проект в железницата, чиято стойност е 2,6 млрд. евро. Фрапиращо е на 270 км да има толкова мостови съоръжения, но и трасето е много трудно, каза той. Не са малко и тунелите - те са над 14, с обща дължина 35 км, допълни Кротев.
Готов е идейният проект за пет участъка от линията от Видин до Руска Бяла, прогнозната стойност на скоростните релси е над 2,5 млрд. лв.
По тази жп линия се предвиждат скорости един път от 160 км и време на пътуване 2,20 часа и 200 км, което прави 1,35 часа време за пътуване с влак. Сега влакът пътува 4 часа и 55 минути. Експертите от НКЖИ се надяват, че след 2014 г. България ще има средства, за да започне изграждането. Пречка пред проекта обаче може да стане искането на врачани железницата да минава в тунел под земята, което ще го оскъпи с над 150 млн. евро. Тези пари трудно щели да бъдат защитени пред ЕК. Обсъждани са всички способи за преминаване през града, в това число, чрез изграждането на шумозаглушителна стена, но не е постигнат консенсус.
Над 3 млрд. лв. ще бъдат вложени в проекти за пътища и релси, с което се очаква оживление в Северозападна България.
72% е изпълнението на проекта за Дунав мост 2, 90% е изградена прилежащата инфраструктура, бе отчетено още в Белоградчик. След завършването на моста се очаква трафик от над 100 хил. превозни средства още през първата година. Това са автомобилите, които сега минават през фериботите при Видин и Оряхово.
Още от статията на „24 часа"
„И Дянков мести милиарди на тъмно", разкрива „Труд"
Съсипващ одитен доклад за слабостите на бюджетирането у нас публикува Сметната палата. От него става ясно, че фигурата с най-голяма власт в държавата всъщност е министърът на финансите, а не депутатите или премиерът.
Оказва се, че и предишният министър на финансите Пламен Орешарски, и сегашният - Симеон Дянков, реално са пренаписвали бюджетите, които парламентът гласува всяка година. През 2010 г. Дянков е преразпределил близо 1,8 млрд. лв. от гласуваните от парламента средства, а през 2008 г. Орешарски е направил промени за 1,6 млрд. лв.
"Анализът показа, че значителна част от разходите за проверявания период - януари 2008 г. - юли 2011 г., са променили предназначението си без санкцията на МС и най-вече на парламента", пишат одиторите.
За 2008 г. например при изразходвани от министерствата 8,2 млрд. лв. са извършени корекции за общо 2,7 млрд. лв., което означава, че са подменени целите на 33% от харчовете. За 2010 г. този процент е 33,5%. "Това показва, че съществена част от изразходваните средства не са използвани за целите, за които са били гласувани от Народното събрание с приемането на годишния закон за бюджета", посочват от палатата.
От 2008 г. до 2010 г. направените корекции по бюджетите са 3528. Одиторите изтъкват още, че аргументите за разместванията на парите не са публични.
Още от статията на „Труд"
"С помощта на ЕС ще доставяме втечнен газ през Грузия", обобщава „Класа"
България ще търси съдействие от ЕС за диверсификация на доставките на природен газ от Азербайджан през Грузия. Това съобщи премиерът Бойко Борисов по време на официалното си посещение в Тбилиси. Министър-председателят ще представи възможностите за това пред президента на ЕС Херман ван Ромпуй по време на посещението му в София през април тази година.
„По време на разговорите ще бъде поставен въпросът за финансова и експертна помощ от ЕС за реализация на проекта", каза Борисов. Според него в зависимост от отговора на Ромпуй ще стане ясно дали в Европа реално някой иска да има диверсификация, или това са само лозунги. По думите на премиера тази възможност представлява геостратегически проект, свързан с взаимоотношенията с „великите сили", и без тяхното съгласие няма как да се осъществи. „Тези страни вече са отрегулирали въпросите с Русия поотделно - със "Северен поток" и с "Южен поток", така че не е така належащо за никоя от тях да влиза в сложни преговори", допълни Борисов.
Реализацията на проекта зависи от възможността на Грузия да осигури доставки на природен газ от Азербайджан до пристанище Поти, смята премиерът. Оттам компресираното синьо гориво ще се превозва до България в контейнери. „В рамките на 2 години бихме могли да изградим пристанище, защото имаме предпроектно проучване за терминал в Бургас", обясни той. От грузинска страна също смятали, че тяхната част от проекта може да бъде реализирана за 2 години.
Втечненият газ през Грузия ще ни струва милиарди, изрази скептицизма си към идеята бившият енергиен министър Трайчо Трайков пред bTV. По думите му България работи по проекта за доставка на компресиран газ от 2009 г., а Румъния се е насочила към използването на втечнен газ от Азербайджан през Грузия. Според Трайков разликите са в обема, който може да се пренася с кораби.
Още от статията на „Класа"
"Слънчев ток и изолация връщат 35% от кредита", информира „Монитор"
35 процента могат да ни бъдат върнати от кредит, ако го инвестираме за изолация на кооперацията и на покрива й сложим панел за производство на ток от слънцето. Това съобщи Борис Петков от Програмата за енергийна ефективност в бита (REECL).
„За еднофамилни къщи субсидията за фотоволтаичен панел не може да бъде по-голяма от 20 процента", уточни той. По думите му 30 процента е субсидията, ако етажната собственост реши да тегли заем само за инсталацията за слънчев ток, защото кооперацията вече е изолирана или е построена от хубави тухли.
Облекченият кредит важи за 20 киловата върхова мощност на домакинство, каза още Петков. Засега не се отпускат субсидирани заеми за инсталиране на ветрогенератор в двора на къщата. По втория етап на програмата може да се кандидатства само с колективни проекти, а не с индивидуални, както бе по време на първия. За общо мероприятие, увеличаващо енергийната ефективност на сградата, се смята дори изолацията на една от фасадите на сградата.
От септември 2006 г., когато тръгна REECL, в България са отпуснати над 38 хиляди облекчени заема за 92 280 627 лв., като на кредитополучателите са върнати 17 267 478 лв.
Близо 43 процента от кредитите са били отпуснати за поставяне на енергоефективни прозорци. Над 11 на сто от парите са за външни изолации на стени, а около 31 процента за закупуване на термопомпени агрегати. Най-често става дума за климатици, които осигуряват най-ефективно отопление и охлаждане. Само 1346 кредита са дадени за монтиране на слънчеви колектори за подгряване на вода, сочи още статистиката на програмата.
Според експерти с подобряване на изолацията на жилищните сгради топлинните загуби в тях се намаляват с около една четвърт. В типичния български дом до около една трета от топлината, произведена от отоплителните уреди, бързо се губи през покрива, тавана или стените, а други 50 на сто - през стените.
Още от статията на „Монитор"