Осигуряването да достъп до цифров сигнал в труднодостъпните региони, където от понеделник вече нямат телевизия може да отнеме доста време. Това стана ясно от думите на министъра на транспорта информационната технологии и съобщенията Данаил Папазов по време на брифинг за медиите.
Папазов посочи, че се обмислят мерки, които да подпомогнат хората, които в момента не получават телевизионен сигнал. Тези мерки евентуално биха били плащания от страна на държавата към кабелен или сателитен оператор да осигури достъп до населеното място, където няма сигнал. Това обаче би изисквало одобрение от ЕК, защото се явява вид държавна помощ.
Обсъжда се и вариантът съществуващите мултиплекси да изградят нови съоръжения, с които да покрият местата, където от вчера няма телевизия.
Папазов не се съгласи с твърденията на шефа на КРС Веселин Божков, че над 1 млн. българи са останали без телевизия.
На този етап той е категоричен, че няма масови оплаквания от хора, които в момента нямат цифров сигнал. Има само единични случаи, заяви министърът.
Очаква се в петък да има по-голяма яснота по отношение на това колко хора са без цифров сигнал и следващата сряда на Министерски съвет, този казус да бъде разгледан.
Папазов заяви, че на проведените по-рано срещи с бизнеса е станало ясно, че разрешенията за техническа годност на пристанищата ще са вече за срок от 35 години при 3 г., както е сега. Така на практика се отваря врата за по-лесно концесиониране на пристанища, защото потенциалните инвеститори са се отказвали от намеренията си, като са разбирали, че на всеки 3 години трябва да има такава сертификация.