Години наред имаше твърдения, че намалението на данъка върху печалбата нямало никакво значение за развитието на икономиката. Въпреки това, България успя да въведе 10% корпоративен данък и резултатите вече се виждат - от началото на 2007 година се отбелязва огромен и неочаквано висок ръст на инвестициите в икономиката. Сега критиките към ниския данък печалба позатихнаха, но пък започнаха да се появяват твърдения за това, че намалението на облагането на доходите и въвеждането на плосък данък от 10% е ненужно и няма никакво значение или пък че не бива да се намаляват осигуровките.

Изобщо, опозицията срещу реформите в България е много силна. Юридическото лоби, например, беше много твърдо против модернизирането и улесняването на процеса на регистрация на бизнес и в резултат на това вече цяло десетилетие една съвсем лесна промяна не може да се реализира. Същото беше положението и с модернизацията на съдебното изпълнение чрез въвеждането на частни съдии-изпълнители. В този случай реформата успя да се реализира, макар и не по най-добрия възможен начин.

Въпреки огромната съпротива против реформите, все пак някои от тях се случват. Ето, например, благодарение на няколко промени - включително по-ниския данък печалба, въвеждането на частни съдии изпълнители и някои електронни услуги - през годината България се изкачи с цели 8 места в класацията за правене на бизнес на Световната банка. Не само това, но изпреварихме и Румъния, страната която в последните месеци толкова ни плашеше и освен това попаднахме сред 10-те най-реформаторски страни в света през годината.

Всичко това стана заради 3-4 реформи, които едва-едва се реализираха. А какво ли щеше да стане ако вместо съпротива срещу реформите имаше силна реформаторска политика? Ако вместо 3-4 бяха направени 10-15 сериозни реформи? Ако вместо критики срещу плоския данък имаше идеи как той да стане още по-ефективен и по-нисък? Това са въпроси, на които ще се опитам да отговоря накратко, следвайки показателите от индекса на Световната банка.

Регистрация на бизнес

В момента България е на стотно място в света по регистрация на бизнес. Което означава, че това е много бавен, тромав, бюрократичен, труден и скъп процес, който спъва придприемчивите хора още в началото. С четири реформи страната ни може да стане на първо място в света:

- намаляване на броя на необходимите процедури от 9 на 2

- намаляване на необходимото време за регистрация от 32 дни на 2 дни

- намаляване на разходите по регистрацията (или направо безплатна регистрация - както е в Дания, например)

- премахване на изискването за минимален капитал (както е в повечето страни по света)

Тези четири реформи могат да ни изведат на първо място в света по регистрация на бизнес и да позволят на страната ни да се покачи с 8-12 места в общата класация по правене на бизнес.

Лицензи

Знаем за сериозния проблем с лицензионните режими в България. Поради тези проблеми страната ни е на 103 място в света по този показател. Как да подобрим положението?

- драстично намаляване на броя на разкарването по различни държавни ведомства чрез въвеждане на принципа на „едно гише", чрез електронно обслужване и премахване на някои от безсмислените бюрократични формалности

- рязко намаляване на времето, необходимо на бюрокрацията да вземе решение - чрез въвеждане на задължителни срокове, намаляването им и въвеждане на принципа на „мълчаливото съгласие"

- намаляване на таксите за издаване на лицензи и извършване на административни услуги - тези такси трябва да покриват единствено разходите по извършване на услугата, а не да служат като квазиданъчен източник на средства

Тези промени ще ни изпратят с още 8-12 места по-нагоре в класацията за правене на бизнес.

Пазар на труда

В момента в България държавата вменява на частните компании социални функции, които обаче пречат на гъвкавостта на пазара на труда. По-добрият и ефективен вариант е държавата да си поеме социалните функции, а компаниите да бъдат освободени от тях.

Тук става въпрос за няколко реформи за постигане на по-гъвкав пазар на труда:

- премахване на пречките при наемане на работници и служителите

- намаляване на ограниченията за работното време

- намаляване на пречките пред уволняване на работници

Ако пазарът на труда в България стане толкова гъвкав, колкото е във водещите страни по света - като САЩ, Сингапур, Дания, Австралия, Нова Зеландия - страната ни може да се изкачи със 7 до 11 места в класацията.

Плащане на данъци

България е на 88-мо място в света по плащане на данъци. Ето как могат да се решат проблемите:

- намаляване на броя на данъчните плащания

- намаляване на времето, необходимо за справяне с административните изисквания

- намаляване на данъка върху доходите и осигурителните вноски

Тези подобрения в процедурите и размера на данъчното бреме ще позволят страната ни да се изкачи с до 12 места в класацията за правене на бизнес.

Останалите проблеми са свързани със съдебната система, бюрокрацията, регистрацията на собственост и в по-малка степен със защитата на инвеститорите. При тях е малко по-трудно да станем първи в света, но това не означава, че не може да се постигне значителен напредък в рамките на една година.