За да касират изборите, от ГЕРБ трябва да направят няколко процедури, предвидени в Изборния кодекс и Конституцията. Съгласно чл. 264 от Изборния кодекс те, като партия участвала в изборите, имат право да подадат своята жалба срещу изборните резултати.

Това става след като ЦИК ги обяви официално.

След това ГЕРБ имат 7 дни да подадат тази жалба към органите които могат да сезират Конституционни съд, които според чл. 150 от Конституцията са - Президентът, Главният прокурор, Министерскят съвет, една пета от народните представители, Върговният административн съд и Върховният касационен съд. Спорно е дали такава процедура може да мине през Омбдусмана, който макар да има възможността да серзира КС, тя е ограничена само по отношение на приети закони, касаещи гражданските права.

Когато се сезират горепосочените органи, всеки от тях трябва да прецени в рамките на 15 дни след официалното обявяване на изборните резултати дали да се сезира Конституционния съд.

Ако никой от Президента, Главния прокурор, Министерски съвет, Народното събрание, Върговния административн съд и Върховния касационен съд не решат да сезират КС, жалбата на ГЕРБ няма как да бъде разгледана и съответно няма кой да разгледа жалбата.

На този етап Главният прокурор категорично заяви, че няма да вняса подобна жалба пред КС. Не е изключено жалбата на ГЕРБ да не мине нито през Президентството, нито през Министерския съвет, които в момента са "неутрални" политически играчи. Едва ли ВАС или ВКС ще допуснат да станат проводник на какъвто и да е политически сценарии.

Въпрос на тълкуване е дали избраните в момента депутати, още преди да са се заклели, което става по време на първото заседание на новия Парламент, имат пълните правомощия на народни представители.

Ако се прецени че те имат такива ГЕРБ може чрез избраните си депутати веднага след обявяването на официалните резултати да сезират КС.

Друг вариант да мине жалбата на ГЕРБ е като вече заклелите се техни депутати направят подписка и така да сезират КС, което на този етап е най-вероятната опция, стига сформирането на парламента да не се забави с повече от 15 дни след обявяването на резултатите.

Както вчера разбрахме президентът Росен Плевнелиев иска да свика първото заседание още през този месец, което означава че ще е налице технологично време ГЕРБ сами да внесат чрез депутатите си жалбата срещу изборните резултати.

При обявяване на незаконност на изборите за народни представители се произвежда нов избор за Народно събрание не по-късно от два месеца от постановяването на решението на Конституционния съд.

Справка показва, че в най-новата история на България не е имало цялостно касиране на резултати от парламентарни избори. За първи път в средата на февруари 2010-а г. Конституционният съд частично касира резултатите от парламентарния вот през 2009-а година. Това стана по жалба на партия "Ред, законност и справедливост" за изборни манипулации на вота в Турция. Тогава главният прокурор сезира Конституционния съд, който обяви за незаконен избора само на трима депутати от 41-вото Народно събрание. Така ДПС изгуби един депутат, а ГЕРБ спечели един.