При това положение, Африка, Южна Азия и други бедни региони в света в момента са във фокуса на всякакви инициативи за предоставяне на евтини компютри. Последната идея, която се тиражира е предоставяне на ниско енергоемки и по-слаби по възможности лаптопи, заедно с ръчни енергийни генератори, които да ги захранват.
Идеята е на Николас Негропонте, бивш шеф на MIT Media Lab и виновник за идеята „Един лаптоп за всяко дете", която има за цел да раздаде специални евтини лаптопи на цена до $100 на най-бедните семейства с деца в света. Негропонте е всеизвестен с умението си да привлича вниманието на обществеността към себе си.
Преди да може да бъде осъществена тази идея, трябват да бъдат решени много проблеми от различно естество.
Първо, от организацията казват, че вече има разработен проект на евтиния лаптоп, който дори изглежда доста функционален. За съжаление доста от експертите се съмняват, че производствените разходи дори успяват да се доближат до цифрата $100. Всъщност никой не се наема да дискутира тази тема все още.
Все още не е доказано, че тези машини ще са от полза на някого. Всъщност цялата идея изглежда неподплатена с факти и разсъждения. Това поне е мнението на професор от университета в Stanford, който е и анализатор на проблемите в Африка.
Професорът представя пред публиката и още един изключително важен въпрос. След като бъдат предоставени компютрите в най-изостаналите райони на света, кой ще ги поддържа? В един свят, който е толкова отдалечен от цивилизацията и без технически персонал, компютрите ще са оставени на произвола на неопитните ползватели.
Днес най-голяма полза от компютрите имаме, когато са свързани в глобалната мрежа наречена Интернет. Без нея те са с ограничени ресурси за собствениците си, които ще имат нужда от нова информация за заобикалящия ги свят.
Критиците на идеята се противопоставят на програмата „Един лаптоп за всяко дете", като я наричат чисто идеалистична. Основният аргумент е свързан с това, че със $100 може да изхраниш едно африканско село за почти цяла година, а това е по-важното в прояжданата от мизерия и глад голяма част от Африка.
Какво остава за въпроса, че хората в Африка и другите изостанали точки на света се нуждаят повече от електричество отколкото от компютър. Истинският проблем обаче, е че личностите, от които зависи да се организира наистина ефективна инициатива за Третия свят се занимават с идея, която първоначално е обречена на неуспех.
Изводът според критиците, е че не трябва да се губи време в безсмислени експерименти с бедните нации, а трябва да се работи за тяхната истинска интеграция, като се започне с най-елементарното и първостепенно. В крайна сметка трябва да се погледне и реално на нещата, тъй като трудно се връзва скъп лаптоп в центъра на сламената колиба.
На сайта на инициативата „Един лаптоп за всяко дете" скоро беше публикуван анекдот за семейство в Камбоджа, които използват монитора на подарения им лаптоп с ръчен генератор като лампа. Предполага се, че трябва да се започне с инициативи, които наистина да са насочени към хората и тяхното ниво. Може би истински лампи с ръчни
генератори, радио или дори мобилни телефони биха били от много по-голяма полза за изостаналото население по света.
За съжаление изглежда, че влиятелните хора, от които зависят страшно много неща, съдби и животи се занимават с безполезни инициативи. Това е голям срам за развитите страни по света.
Неделчо Съботинов
на 19.11.2006 в 08:42:15 #6Няма смисъл от подобни смешни инициативи за хора, които са 4000-5000 години назад в развитието си. Не може и да почнем да ги храним, защото просто ако го направим те ще почнат да се плодят като зайци и за нула време бедни необразовани африканци, индиици и азиатъци ще напъплчт като плъхове навсякъде. В един момент, когато спрем да ги храним, ще започнат да умират в 10 пъти повече от сега и ще е много по-зле. Има си природа, която отрежда кой ще живее и кой не. Европейците как сме се оправили и за тях ще си мини редовната еволюция и след 2-3 хил. години и те ще си имат Ренесанс и ще си построят аналогия на ЕС. Левски е прав, те не са наша работа. Не можем да вървим срещу природата и еволюцията.
странен
на 18.11.2006 в 23:51:09 #5Уф, срам за левски ... в това число на бедните влиза и България. Тази програма се опитаха едно хора да я прокарат за догодина, току виж аборигените, като тебе в България станали по-малко, ама не успяха. Първоначално програмата беше насочена към Индия, ама те нещо се отдръпнаха и пробват да направят свой вариант, първата поръчка е на Либия, а скоро се очаква и Китайците да се включат, индийците също не са се отказали. За сега цената е 174 долара.
Само Левски
на 18.11.2006 в 22:55:21 #4НЕ ЗНАМ ЗАЩО ТРЯБВА ДА СЕ ЗАНИМАВАМЕ С БЕДНИТЕ СТРАНИ. ДА ГИ ОСТАВИМ ДА СЕ ОПРАВЯТ КАКТО НАМЕРЯТ ЗА ДОБРЕ. ПРОБЛЕМА НА ДАВЕЩИТЕ СЕ Е ПРОБЛЕМ НА САМИТЕ ДАВЕЩИ СЕ. НЕ Е НАШ. НИЕ СМЕ ВЕЧЕ ЧЛЕНКИ НА ЕС.
странен
на 18.11.2006 в 22:03:49 #3Дай на гладния риба и ще го нахраниш за един ден, научи го да ползва интернет и ще изгугълне как се прави въдица и как се лови риба и ще бъде сит за цял живот! Това е истината, ама май на повечето май наистина не ви е изгодно, от вас зависи да го направете и да не се връзвате на глупостите, като тези в статията. Ако в едно африканско семейство, всяко от 10-те деца получи такъв лаптоп, е почти сигурно, че поне едно дете ще има шанс да се образова, да кандидаства някъде за стипендия да си намери хубава работа и да изхранва сам цялото си семейство. Заключенията в тази статия са крайно обидни за средно-интелигентните хора способни сами да мислят.
Шуменец
на 18.11.2006 в 19:48:36 #2Ако нямаш пари и си беден, надали първото нещо което ще искаш да си купиш ако ''имаш някой лев'' ще е лаптоп, пък бил той и максимално евтин. Тук важи в пълна сила приказката - Сит на гладен не вярва !!! (или нещо като, ако няма хляб, ами пасти да ядат). Не че идеята е лоша, но е като социализма - само като идея е хубава, но си е утопична и далеч от реалността...
friend
на 18.11.2006 в 17:27:56 #1Супержорко, май иси повече финансист отколкото ел техник. Ако свържеш + със - ще се получи късо съединение. Ако свържеш два + няма да се получи нищо. Просто ще продължиш линията.