„Калимера в Банско", четем от първата страница на „Стандарт"
С калимера вместо с добър ден ще се поздравяват скоро в Банско. Уплашени от кризата в родината, гърци масово изкупуват имоти в курортното градче. Съседите се възползват от ниските цени в Банско и Разлог и влагат изтеглените спестявания там, обясни собственикът на агенцията за недвижими имоти "Кас Пропъртис" Атанас Бутилов.
Гърците купуват на килограм вили и апартаменти от англичаните, които инвестираха в Пиринския край преди 2-3 г. Тогава обаче имаше пик на цените и британците брояха по 1000 евро на квадрат. Сега обаче ги разпродават на половин цена - 400-500 евро, разкри Бутилов.
Още от статията на „Стандарт"

„1.3 млн. българи имат ограничен достъп до лекар", предупреждава от първата си страница „Сега"
Достъпът до медицинска помощ в България продължава да бъде неравно разпределен. Близо 1.3 млн. българи от няколко области разполагат с двойно по-малко медици от тези в останалата част на страната. Това показват данни на националната статистика за здравеопазването у нас през миналата година.

Средно 37 лекари обслужват 10 000 българи и по този показател България не е далеч от средните равнища за ЕС (34 по последни данни на Евростат, които са за 2008 г.). Разпределението остава без съществена промяна спрямо 2009 г., но зад тези числа се крие сериозен дисбаланс. Областите, в които има медицински университети и съответно болници към тях, са далеч по-добре осигурени от другите. Във Варна например на 10 000 души се падат 47 лекари, в Плевен - 46, а в София - 45. В този диапазон са и данните за Стара Загора, Пловдив и Ловеч. В същото време в Разград на 10 000 души население се полагат 24.8 медици, в Ямбол и Силистра - по 25. Много под средната обезпеченост с медици са още областите Благоевград, Кърджали, Бургас.

Подобна е картината и при общопрактикуващите лекари. В края на 2010 г. 10 000 българи се обслужват от 6 джипита. В 12 области показателят е по-висок от този, като най-висока е осигуреността на населението в Плевен, Добрич, Видин и Стара Загора (около 7). Най-ниска е осигуреността на населението с джипита в Кърджали, Разград и Търговище - по 4 на 10 000 души. За да реши този проблем, държавата отпуска стимули за практики в отдалечени и селски райони, но въпреки това по последна справка на МЗ над половин милион българи живеят на места, където няма нито един личен лекар.
Още от статията на „Сега"

„Перник идва без пари в София", информира от първата си страница „Монитор"
Перничани вече ще могат да идват на работа в София не само по-бързо, но и направо без пари. Най-късно до месец Агенцията по заетостта започва да плаща транспортните разходи на хора, които работят в съседния град, съгласно новата схема „По-близо до работа". За нея тя е заделила 37 млн. лв. по ОП „Развитие на човешките ресурси". Новата схема предвижда да се плащат транспортните разходи поне на 9200 човека в продължение на една година. Според социалния зам.-министър Красимир Попов единственото ограничение е хората да пътуват не-повече от 80 км от работата до дома. Всеки ден над 20 000 перничани се изсипват в столицата и според него няма пречка част от тях да си спестяват парите за карти и билетчетаОт възможността могат да се възползват и работодатели, които искат да си осигурят персонал от близки и по-далечни села. Регламентът позволява и на пернишките бизнесмени да намалят разходите си, стига да наемат софиянци на работа.Част от европарите ще отидат в бюрата по труда за агитация на безработни, които сега се плашат от разстоянията и не искат да ходят всеки ден на работа с влак или с междуградски автобус. От парите могат да се възползват и хора, които вече работят на трудов договор. Ако работодателите искат да привлекат персонал без квалификация Агенция по заетостта ще им плаща допълнително по 150 лв. месечно за всеки човек, който премине въвеждащо обучение.
Още от статията на „Монитор"

„Ипотечните лихви паднаха до нивата преди кризата", съобщава от първата си страница „Дневник"
Лихвите по жилищните заеми в България са се понижили до нивата си отпреди кризата, показват данните на БНБ. Една от причините за това е желанието на банките да привличат с атрактивни предложения нови клиенти заради свитото търсене на кредити. През април средните лихви по ипотеки в левове са били 7.99% и 7.98% в евро. В момента например има и промоции съответно за 6.5% и 5.9%.

Въпреки намаляващите лихви обаче търсенето продължава да е слабо, тъй като хората остават предпазливи и не желаят да поемат нови задължения, посочват кредитни консултанти. Освен това банките все още имат много високи изисквания за кредитиране, което също държи клиентите далеч. Експерти очакват през втората половина на годината това да започне да се променя и да накара повече българи да кандидатстват и теглят заем.

В момента обаче също се наблюдава известно облекчаване на критериите, посочват консултантите. Най-видимо е подобряването в процента на финансиране - ако през 2009 г. в разгара на кризата банките финансираха 70% от покупката на жилище, то вече има и оферти за 90% за монолитно строителство.
Още от статията на „Дневник"

„Кредитите леко поевтиняха от началото на годината", обобщава „Сега" данните на БНБ
Новите заеми за домакинствата леко са поевтинели от началото на годината. Спадът е средно с около 0.30%, става ясно от лихвената статистика на БНБ за първите четири месеца на годината, публикувана вчера. Само жилищните заеми в евро правят изключение - при тях има дори леко повишение на лихвите - с 0.1%.

Процентите по новосключените потребителски заеми в левове например са паднали с 0.31% от януари до април. В евро намалението на лихвите е по-сериозно - с 0.50%. При жилищните заеми в левове спадът е с 0.36%, но при масовите кредити, които са в евро, има леко повишение - с 0.11%, сочи статистиката. Почти същата е и тенденцията при годишния процент на разходите (ГПР) по новите договори за кредити на домакинствата, който включва не само лихвите, но всички такси и комисиони. Например ГПР по потребителските заеми в левове и евро е паднал с около 0.20% за четирите месеца и за април възлиза съответно на 13.61% и 11.24%. При жилищните заеми в левове ГПР е намалял с над 0.40% до 8.55%, а в евро има застой на ниво 8.71%.

Действително от началото на годината лихвите по кредитите бележат понижение, но то е слабо, става ясно от изданието на БНБ "Икономически преглед". Анализаторите очакват процентите по заемите за бизнеса и за потребление да останат без съществена промяна докъм края на септември. Кредитирането също расте слабо заради плавното възстановяване на икономиката и предпазливостта на трезорите да отпускат заеми.
Още от статията на „Сега"

„Отпускат нови 65 млрд. евро на Гърция срещу външен контрол за данъци и приватизация", съобщава от първата си страница „Класа"
Европейският съюз (ЕС) готви втори спасителен пакет за Гърция на стойност 65 млрд. евро, съобщи Ройтерс. Той ще включва допълнителни заеми от ЕС и МВФ, строги мерки за приходите и остра външна намеса и контрол над програмата за приватизация на Атина. Новината бе потвърдена и от „Файненшъл таймс". Според изданието европейските лидери водят преговори по сделка, която ще доведе до безпрецедентна външна намеса в гръцката икономика. Сред готвените мерки е международно участие в събирането на данъци и приватизирането на държавни активи в замяна на отпускането на нови спасителни средства. В пакета ще има предложения към частните притежатели на гръцки дълг доброволно да удължат срока за изплащане на задълженията на Атина. Целта е поне половината от 60-те млрд. евро, от които Атина ще се нуждае до края на 2013 г., да бъдат събрани без необходимостта от нови кредити. След това страните от еврозоната и МВФ са изчислили, че трябва да отпуснат още 30-35 млрд. евро към спасителния заем от 110 млрд. евро, договорен през май 2010 г.

Източниците на „Файненшъл таймс" предупреждават, че новият пакет мерки все още се обсъжда, тъй като всяко от предложенията среща съпротивата на поне една от институциите или правителствата, участващи в преговорите. Освен това Европейската централна банка остава против преструктурирането на гръцкия дълг или промяна на условията, които да се считат като знак за фалит на Гърция. Но възраженията на ЕЦБ могат да бъдат преборени, ако преструктурирането бъде направено по подходящ начин, твърдят експертите.
Още от статията на „Класа"

„Енергетиката остава държавна", информира „Стандарт"
Голяма част от енергийните предприятия у нас ще останат държавна собственост. За това се договориха синдикатите с премиера Бойко Борисов, вицето му и министър на финансите Симеон Дянков и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. От КНСБ и "Подкрепа" са поискали големите енергийни предприятия като НЕК, ЕСО, ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй" и заместващата му мощност ПАВЕЦ "Чаира", за която е настоял лично Борисов, да останат собственост на държавата и тя да има доминираща роля в сектора. От правителството са подкрепили предложението. "Приватизация на голямо енергийно предприятие няма да има и подобни слухове са неверни", обяви след срещата Трайчо Трайков. Само миноритарни дялове от ЕСО или ТЕЦ "Марица-изток 2" може да бъдат листнати на борсата, за да се привлече свеж капитал и да се повиши ликвидността на БФБ, допълни той. Трайков не отхвърли възможността цената на въглищата от Мини "Марица-изток" да бъде повишена с 4 лв. на тон, както искат синдикатите, но само ако не се отрази по-нататък по веригата и не доведе до поскъпване на тока.
Още от статията на „Стандарт"

„Заплати и пенсии скачат от 1 юли", прогнозира „Монитор"
Заплатите и пенсиите най-вероятно ще бъдат увеличени от 1 юли. Това прогнозираха вчера социалният министър Тотю Младенов и шефът на КНСБ Пламен Димитров.

Според Младенов решението за увеличението ще бъде взето в средата на юни, когато ще заседава Националният съвет за тристранно сътрудничество. „Настояваме за вдигане на доходите както от труд, така и от пенсия - най-вече за най-нискодоходните групи", каза пред  TV7 Тотю Младенов. Предвижда се минималната работна заплата да стане 270 лв., а пенсиите да скочат еднократно, съобщи още той.

Според министър Младенов колегата му от финансите Симеон Дянков е помолил заседанието на тристранката да се проведе между 15 и 20 юни, за да може да се направи преглед на изпълнението на бюджета. Социалният министър обаче е оптимист, че ще се намерят допълнителни резерви за компенсиране на доходите. Младенов категорично отрече, че увеличението ще е предизборно. „Изборите нямат нищо общо с това. От доста време търсехме пресечна точка между финансовите възможности и желанието ни за увеличение. То ще се случи на база преизпълнение на приходите", смята социалният министър.

По-късно Симеон Дянков коментира прогнозите на колегата си за ръст на пенсии и заплати многозначително. „И аз съм оптимист за много неща", каза той по време на пресконференция в Министерския съвет, след което прекрати темата. На нея присъства и шефът на КНСБ Пламен Димитров, който преди това се срещна с премиера Бойко Борисов, за да дискутират ситуацията в българската енергетика (виж на стр. 17). Според Димитров по ред причини ще има компенсаторен пакет за доходите от 1 юли - както на национално ниво, така и на браншово. За компенсирането на пенсиите от синдиката са изчислили, че ще са нужни 250 млн. лв. от бюджета за второто полугодие.
Още от статията на „Монитор"

„Статистиката отчита силно уедряване в земеделския сектор", съобщава „Дневник"
Силно уедряване на земеделските стопанства, обработката на повече земи, фокусиране към определени сектори - основно зърнопроизводство. Това се е случило през последните седем години според предварителните данни от преброяването на земеделските стопанства, оповестени днес.

Окончателните резултати се очаква да бъдат оповестени от Министерството на земеделието и храните през март 2012 г.

Според данните от преброяването, проведено през 2010 г., в България има близо 360 хил. земеделски стопанства. През 2003 г., когато е било правено същото изследване, техният брой е бил с 44% повече. Тогава стопанствата са надхвърляли 654 хиляди. Според данните най-много има в Благоевградска област. Те обаче са сравнително малки - предимно на физически лица.

Въпреки силния спад на броя фирми и физически лица, които работят в сектора, има увеличение както общо на обработваемите земи в страната, така и на декарите, които обхваща отделното стопанство. През 2010 г. данните показват, че фермерите обработват 36.2 млн. дка земи при 29.04 млн. дка през 2003 г.

Така на практика се трупа увеличение от около 1/5, но то е доста по-малко от очакванията преди присъединяването към ЕС. Тогава официалните прогнози бяха, че до 2010 г. обработваемите земи ще се увеличат с 30-40%. Очакваше се основен стимул за това да бъдат европейските субсидии, както и сравнително ниските рентни нива.
Още от статията на „Дневник"

„ДНСК е загубила 40 хил лв. от несъбрани такси за незаконни строежи", казва в интервю за „Класа" инж. Милка Гечева, началник на Дирекция за национален строителен контрол
Г-жо Гечева, какво става с незаконните обекти в чашките на язовирите? Има ли проверки на т.нар. „второ весело село" край яз. „Цонево"?
- Окончателен доклад за установените нарушения на строежи по територии на язовирите ще бъде представен до края на май 2011 г. на Нона Караджова, министър на околната среда и водите, и на Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие и благоустройството. По предварителни данни за по-голямата част от установените като незаконни 748 строежа в териториите на проверяваните 53 язовира в страната са издадени заповеди за премахване. Те ще бъдат изпълнени след влизането им в сила. За малка част от тези строежи са прекратени производствата по премахването им поради представяне на строителни книжа и други документи, доказващи законността им, търпимост на строежите, както и данни за вече изпълнено доброволно премахване от собствениците им. Има и няколко производства за събаряне, които са образувани с констативни актове, които все още не са приключени.

При извършената в края на 2010 г. проверка на територията на язовир „Георги Трайков" („Цонево") не е установено незаконно строителство. По това време са инспектирани още 43 строежа в с. Аспарухово и с. Дебелец, попадащи частично в защитената зона на язовира. В него може да се строи, но обектите трябва да имат изградени канализационни и пречиствателни съоръжения. Имало е две незаконни огради, които вече са премахнати. За два строежа, които не са били въведени в експлоатация по законоустановения ред, са издадени заповеди за забрана за ползване, за други четири сгради са образувани административни производства за спиране на строителството.

Извършена е допълнителна проверка на строителство в два имота във вътрешността на с. Дебелец.

Как вървят проверките по крайбрежието?
- Комплексна проверка на строежите по Черноморието бе извършена през 2008 г. От ДНСК са започнали принудително изпълнение на влезлите в сила заповеди за премахване на незаконни строежи.

През 2010 г. и 2011 г. имаше проверка на строежи по алея „Дамба" в Балчик. Там са издадени 16 заповеди за премахване. Тези заповеди могат да бъдат изпълнени едва след влизането им в сила според решенията на съда. За 12 от строежите е установено, че са зали за консумация към съответните ресторанти, и са съставени констативни актове за забрана на ползването им. По сигнал е извършена проверка на Централен плаж в Каварна, но не е установено строителство.

Трябва обаче да напомня, че със Закона за устройството на Черноморското крайбрежие бе въведена забрана за извършване на строителни и монтажни работи в курортните територии и ваканционните селища по Черноморското крайбрежие от 15 май до 1 октомври. Това означава, че в този период не могат да се събарят и незаконните обекти.

При някои от незаконните обекти съобщавате, че собствениците не са известни, което пречи за налагане на глоби? Как мислите да решите този проблем и колко са загубите от тези несъбрани санкции?
- За 2010 г. от Дирекцията за национален строителен контрол са издадени 925 заповеди за премахване на незаконни строежи, като около 70 от тях са за незаконни строежи с неизвестен извършител.

През 2010 г. са изпълнени 620 заповеди за премахване. За принудително изпълнение през миналата година са изплатени приблизително 160 хил. лв., от които около 40 хил. лв. за премахване на незаконни строежи с неизвестен извършител. Тези разходи са за сметка на извършителите и се събират по съдебен ред. Поради липса на данни за лица, към които да се насочи събирането на разходите, те се заплащат от ДНСК.
Още от статията на „Класа"