Стабилната макросреда, ниските данъци и ниските все още заплати в България явно не са достатъчни да привлекат и да задържат инвестиционния интерес.

Това заяви заместник-председателят на Българска стопанска камара Камен Колев в интервю, публикувано на сайта на БСК. Той обясни и причините поради които една компания би предпочела да оперира у някоя от съседките ни.

Според него основните проблеми на инвеститорите са свързани с неясните, усложнени и пораждащи корупция регулации в бизнеса. Като чест рецидив той посочи неспазването на срокове на разрешителни или проблемите при изготвяне на ОВОС (Оценка за влиянието върху околната среда) - все практики, пораждащи несигурност.

Камен Колев посочи няколко основни фактора, които възпрепятстват чуждите инвеститори у нас.

Основно е, че те не могат да проследят на какъв етап в административните процедури са поставените от тях искания. Друг проблем е липсата на кадри, предимно инженерно-технически. България също изостава в инфраструктурата. При недостатъчния ЖП транспорт например, инвеститорът няма гаранция, че увеличението на продукцията няма да доведе до загуби, поради невъзможност тя да бъде транспортирана.

Според Колев, освен големият пазар, именно наличието на по-развита инфраструктура и кадрови ресурс облагодетелства Румъния спрямо нас. Друга практика, използвана от наши съседки (Сърбия, Гърция), която у нас не съществува, е отдаването на земя за ползване за големите инвеститори, например за 50 години.

Тези фактори обаче до сега не са довели и няма да доведат до масов отлив на инвестиции от нас, смята заместник председателят на БСК. В случая роля играе фактът, че има и една част от чуждестранните инвеститори, които са свикнали да работят в една не добре регламентирана среда, а България все пак върви по пътя на регламентацията.