Махимов е отправил поръчение до аграрното министерство на Казахстан, както и до министерството на индустрията, да „разгледат възможността за въвеждане на експортни такси или пълна забрана на износа на зърно". Тези предложения трябва да бъдат внесени до края на тази седмица.
През март Казахстан вече разглежда възможността за въвеждане на експортни такси за зърно. Малко след изявлението на казахския министър на селското стопанство тогава, цените на пшеницата на световните пазари се покачиха с 25%.
Казахстан е сред петте най-големи износители на зърнени култури в света и най-голям световен износител на брашно, изтъква руската информационна агенция.
На таблицата по-горе, изготвена от земеделското министерство на САЩ, се посочват големите износители на пшеница в света и динамиката на износа на пшеница през последните години, в хиляди метрични тона. За повече статистика - тук.
vladimir
на 08.04.2008 в 01:54:17 #4. "Неделчо Съботинов За да задоволява собствените си потребности, това правят в момента доста държави..." ------------------------------------------------------------------------ Неделчо, ти започваш да ме вземаш за американец от сащ! 20 милиона казахтанци ще изкльопат 8 милиона тона жито за една година?! да измислят друга, че тази не става. .
Неделчо Съботинов
на 08.04.2008 в 00:12:46 #3За да задоволява собствените си потребности, това правят в момента доста държави...
vladimir
на 07.04.2008 в 23:20:30 #2. ало, редактора на статията! статия в напълно американски стил: дава новината но не казва причината. ЗАЩО казахстан иска да спре износа на жито (и не зърно!) ? .
Само Левски
на 07.04.2008 в 15:33:49 #1Може би е добре да се види, че целия свят изнася 78 милиона тона жито, а САЩ - имат износ за 33 милиона тона жито.Още повече че пшеницата не е основната култура на американките фермери, преди нея са царевицата, соята.Ами къде е необятната Сибирска пустош.