Резултатите от „стрес-тестовете" за определяне на финансовото здраве на европейския банков сектор ще бъдат публикувани на 23 юли, съобщи германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от EUbusiness. В телевизионно интервю Меркел заяви, че тестовете са „важен сигнал за това, че в системата може да има повече прозрачност".

На „стрес-тестове" са подложени около 100 европейски банки, а целта е да се провери способността им да издържат на нови финансови или икономически удари. До скоро няколко страни от еврозоната като Испания и Германия се противопоставяха на публикуването на резултатите. Растящите страхове за платежоспособността на Испания обаче я принудиха да промени позицията си.

Преди три дни, на 6 юли, и еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен напомни за решението на държавните лидери на ЕС „стрес-тестовете" да станат публични. От резултатите според Рен зависи размерът на средствата, които ще бъдат предвидени за фонда на ЕС, планиран да бъде създаден, за да предпази държавите от еврозоната от фалит. Парите от този фонд ще може да се ползват от закъсалите банки.

Рен съобщи, че европейските средства трябва да бъдат готови да се намесят в случай, че публикуваните тестовете разкрият някакви проблеми. „Трябва да имаме някаква финансова бариера, в случай че се установи уязвимост", каза еврокомисарят в Комисията по икономическите и паричните въпроси на Европарламента. Рен предложи първите средства за защита да бъдат от националните фондове за стабилизиране.

„Намесата на ЕС може да бъде „предоставена допълнително, ако е необходимо, чрез подкрепата на Международния валутен фонд", който обеща да добави до 250 милиарда евро към спасителния механизъм на ЕС", посочи еврокомисарят. Той обаче подчерта, че помощта ще бъде предоставена на страните, само при условие, че те представят актуализирани планове за въвеждане на строги финансови мерки, „насочени по-специално за преструктуриране на банковия сектор".