„Кредитна диета" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Банките са затегнали корпоративното и потребителското кредитиране в края на миналата година, но са облекчили ипотечното. Ситуацията обаче няма да се промени в близките месеци, като ограничения ще има и при жилищните заеми. Това показва последният тримесечен обзор на БНБ "Икономически преглед", като част от прогнозите в него се базират на анкети сред банките.
Ситуацията в България съвпада с тази в Европа - проучването "Европейски банков барометър" на Ernst & Young, направено сред 500 банки, показва, че и там институциите не смятат да кредитират през тази година. Данните за банковия сектор в България за януари вече показаха свиване на заемите паралелно с вдигане на лихвите.
Сходни причини
Причините за затягане на кредитирането в Европа и България, което и без това е силно свито заради кризата през последните години, са сходни - макроикономическа нестабилност, кредитен риск, ръст на просрочията и изисквания да имат повече капитал. Според Марсел Ван Лу, ръководител банкови и капиталови пазари в Европа, Близкия изток, Индия и Африка в Ernst & Young, банките са принудени да минат на диета, което ще се отрази на предприятията и домакинствата.
Кредитирането за всички големи индустриални отрасли ще пострада, а банките прогнозират увеличение на просрочията във всички водещи сектори в Европа, показва "Европейския банков барометър". В края на януари и Европейската централна банка оповести данните от редовната за всяко тримесечие анкета сред финансиращите институции в еврозоната, според която те очакват затягане на кредитирането, както и намаляване на търсенето през първото тримесечие на 2012 г.
Търсенето също пада
В България паралелно със затегнатото кредитиране се очаква и по-ниско търсене на заеми според обобщените резултати от анкета за кредитната активност, провеждана от БНБ сред банките всяко тримесечие. В края на миналата година е имало затягане на условията за отпускане на фирмени и потребителски кредити, а за жилищните те леко са се облекчили.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Карта почерпи със 100 бона", четем от първата страница на „Стандарт"
Вълшебна карта позлати безработна сливналийка. Жената изтеглила близо 100 000 лева от своята дебитна сметка, като дърпала по 400 лева на ден.
В сметката й освен помощите незнайно откъде постъпвали крупни суми, разказват полицаи. Със случая се занимава Районната прокуратура в Сливен, но оттам отказаха информация. Собственичката на дебитната карта е разпитана в полицията, но не е задържана. Все още не е ясно откъде са идвали парите.
Куриозът излязъл наяве, когато банкомат "глътнал" вълшебната карта и ромката отишла да се разправя. Междувременно се разбра, че освен собственичката на картата са разпитвани и нейни роднини и приятели, които също теглили по 4 стотака, когато тя била заета.
"Стандарт" научи, че разследването се води за обсебване, но това е трудно доказуемо, защото жената е теглила от собствената си сметка.
Още от статията на „Стандарт"
„Борисов използва и болно момче в PR кампанията срещу бонусите", обобщава от първата си страница „Сега"
Връщането на бонусите от висшите чиновници съвсем заприлича на фарс, след като премиерът Бойко Борисов не се посвени да използва няколко деца, приятели на болно от левкемия момче, за PR акцията си. Йордан Стоев, който ще получи основната част от събраната сума, присъства на заседанието на правителството вчера и изслуша назидателната реч на премиера за върнатите пари от министри, зам.-министри, областни управители и политически кабинети. А приятелите му бяха принудени да застанат пред камерите, за да благодарят на Борисов за предоставените за лечението средства.
Според първоначалния сценарий Борисов отново държа реч пред камери и диктофони, в отсъствие на журналисти, които да му задават въпроси. "До този момент ние имаме в сметката 603 675.62 лв. От 2009, 2010 и 2011 г. досега парите, които са взети от министри, зам.-министри, областни управители, началници на кабинети, до стотинка са върнати. Не знам дали в историята има случай чиновници да са върнали такива законно взети пари, това са закони, направени от предишните правителства. Призовавам в тази сметка да бъде преведен хонорарът на Ахмед Доган, призовавам Станишев, всичките негови министри, заместник-министри парите, които са взели от бордове, да ги върнат. Цинизмът, с който Лютви Местан ме запита - какво ще ги направим, ето, направихме - половината ги уволнихме, другите си върнаха парите. Да видим те какво ще направят сега", обяви Борисов. След това освободи камерите и прати при репортерите децата.
Пред микрофоните застанаха Юлия, Мира и Боян, които благодариха на правителството и премиера, че 18-годишният им приятел Йордан Стоев, болен от рядка форма на левкемия, ще може да продължи да се бори. На въпрос колко точно пари се дават и какво е участието на отделните институции, децата казаха: "Ще научите от медиите".
Още от статията на „Сега"
„2,1 млн. лв. бонуси при Орешарски" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Точно 2 163 387 лв. допълнителни пари над заплатите са си раздали във финансовото министерство на тройната коалиция за периода 2005 - 2009 г., показва справка, с която "24 часа" разполага. Любопитно е, че тогавашният финансов министър Пламен Орешарски не е взел нито лев.
Рекордьор по надбавки е зам.-министърът Кирил Ананиев, който е взел за целия мандат 456 055 лв. (Кой колко е взел - виж таблицата.) По-голямата сума е от участия в бордове. След него в класацията е съветникът на министъра Атанас Кацарчев с 401 076 лв. Зам.-министър Димитър Ивановски е трети с 257 718 лв., а колегата му Кирил Желев, който заемаше поста в последните 2 години на управлението на Станишев, бързо е наваксал - 123 405 лв.
Дори медийният съветник на министъра Зорница Арсениева е напуснала поста със 132 762 лв.
"Най-зле" е зам.-министър Георги Кадиев, който за трите си години в министерството е взел едва 41 705 като ДМС, без да има участие в нито един борд.
Кирил Желев, Димитър Ивановски, Атанас Кънчев и Атанас Кацарчев вчера бяха с изключени телефони. Ананиев, Дацов, Ставрева и двамата бивши съветници Иван Сариев и Адриана Тошева отказаха коментар за парите. Кадиев обаче обясни: "Имаше конкретни цели - влизане в ЕС, след което, мисля заслужено, бяхме наградени за усилията. Предвид сложните ми отношения с министър Орешарски предполагам, че моите суми са едни от най-ниските."
Според бившия медиен съветник Зорница Арсениева всичко е било законно, по правилата - за свършена работа или за участие в управлението на търговски дружества.
Още от статията на „24 часа"
„БОРКОР похарчи 2,5 млн. лева, но още не работи", разкрива от първата си страница „Труд"
Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност БОРКОР към Министерския съвет вече е изхарчил 2,5 милиона лева, но не е започнал работа, въпреки че бе създаден още в края на 2010 г. Това става ясно от справка на правителствената пресслужба, поискана от "Труд".
Първата финансова инжекция за ведомството на о. р. ген. Румен Миланов е от 17 юни м. г. Най-голяма част от парите - 961 557 лв. , са похарчени за офистехника и хардуер, сочи справката. За заплати са отишли само 144 000 лв.
Преди десет дни вицепремиерът Цветан Цветанов, който ръководи Консултативния съвет към БОРКОР, призна в парламента, че институцията ще започне работа с пълния си капацитет едва това лято.
За забавянето на старта на дейността на БОРКОР стана ясно и от мониторинговия доклад на Европейската комисия за страната ни, който излезе през февруари.
Целта на БОРКОР е да се бори с корупцията по високите етажи на властта. През ноември 2010 г. бе приет устройственият му правилник, с който практически се дава начало на дейността му. Няколко месеца по-късно центърът бе оглавен от бившия съветник на премиера о. р. ген. Румен Миланов.
От изказването на Цветан Цветанов стана ясно, че м. г. в центъра са били назначени едва 10 служители, които са натоварени с организационна работа.
Още от статията на „Труд"
„Ръст на просрочията във всички сектори ще свие кредитирането", предупреждава от първата си страница „Класа"
Притиснати от нарастващи просрочия във всички големи сектори на Европа, банките ще се сложат на принудителна кредитна диета. Това сочат данни от Европейския банков барометър на консултантска компания „Ърнст и Янг", в която са взели участие 500 финансови институции от Стария континент. Трезорите избягват големи преструктурирания и проекти за бизнес развитие, като вместо това се фокусират върху вътрешните си проблеми, предизвикани от икономиката като цяло и ударите, нанесени на балансите им в резултат на новите регулации. Затова и кредитирането за всички големи индустриални отрасли ще пострада, сочат данните. „Банките реално са принудени да минат на диета - от една страна, от тях се иска да разполагат с повече капитал, но, от друга, те са изправени пред продължаващата неразрешена макроикономическа нестабилност, която сега нанася удар върху кредитните им портфейли със значително повишен риск от просрочия във всички големи промишлени отрасли", коментира Марсел ван Лу, ръководител, отговарящ за банковите и капиталовите пазари в Европа, Близкия изток, Индия и Африка в „Ърнст и Янг". Той отчита, че нарасналите депозити и намесата на ЕЦБ имат очевиден положителен ефект върху ликвидността, но повишените капиталови изисквания ще попречат на смекчаването на политиките за кредитиране. „Банките в момента не са в позиция, която може да ги превърне в двигатели на възстановяването", смята експертът.
Най-големите опасения на банковата индустрия са свързани с просрочията в строителния отрасъл, като половината от трезорите (46%) очакват нарастване на лошите кредити в тази област. Строителството е следвано от автомобилната промишленост, корпоративните недвижими имоти, услугите и транспортния отрасъл. Химическата, фармацевтичната промишленост и комуналните услуги се считат за най-здравите отрасли, но въпреки това банките в Европа очакват увеличение на риска от просрочия. Според изследването съществува тясна взаимовръзка между секторите, в които се очаква ръст на просрочията, и онези, в които ще бъдат затегнати кредитните им политики.
Още от статията на „Класа"
"КАТ лови 30 на час без „Гражданска", пише на първата си страница „Монитор"
По 30 шофьори без задължителната застраховка „Гражданска отговорност" снимат за час новите експериментални камери на КАТ, поставени на изхода от София в посока магистрала „Тракия". Това съобщи в интервю пред „Монитор" заместник-директорът на Главна дирекция „Охранителна полиция" Алекси Стратиев. Трите камери бяха монтирани на 29 февруари и представляват т.нар. електронно КПП. Първоначално ще снимат само нарушители без „Гражданска", а до края на годината ще бъдат настроени така, че да улавят и водачи без платен данък на автомобила и без технически преглед. Очаква се също устройствата да хващат и издирвани автомобили и шофьори без книжки.
„Предварително се задава база данни с регистрационните номера на автомобилите, които към настоящия момент нямат полица. Когато колата мине покрай камерата, тя автоматично разпознава, че този шофьор е без полица", обясниха от КАТ. В момента заснетите шофьори без застраховки няма да бъдат санкционирани, защото камерите работят само експериментално. Очаква се обаче до края на годината всички караулки в София да бъдат заменени с подобни електронни КПП-та. „Реално тези три камери могат да правят всичко онова, което може да прави и полицаят", коментира Алекси Стратиев.
От „Пътна полиция" съобщиха още, че нови 16 мобилни камери ще бъдат монтирали в полицейски колите коли в страната. Те ще трябва да заменят старите радари за измерване на скорост, които се оказа, че могат да бъдат манипулирани. При акция „Палките" неотдавна стана ясно, че ченгета от „Магистрална полиция" чрез мелодия, пускана от джиесем, са задавали сами стойностите на уреда, след което са рекетирали шофьори. Новите 16 камери ще се използват на местата, където доскоро беше контролирана скоростта само с радар. Те правят снимка на шофьора с часа и датата на нарушението. До края на годината предстои да бъдат закупени още около 100 такива уреда. С пускането на всеки един от тях ще се изваждат от употреба старите радари, които до декември 2012-а ще бъдат пенсионирани изцяло.
Още от статията на „Монитор"
„Руснаци искат БДЖ и ферибота на Варна", съобщава „Стандарт"
Русия чрез втората си най-голяма банка ВТБ в консорциум с български частен жп превозвач или руските железници може да кандидатства в търга за приватизация на "БДЖ Товарни превози". Интересът на Русия е стратегически, да влезе през България в Европа, както вече е направила през Полша, обясни Симеон Ананиев, председател на Асоциацията на жп превозвачите в България. Моята информация от срещите, които проведох с мощни руски логистични фирми, които идват на нашия пазар, е, че на България се отделя стратегическо значение, каза Ананиев.
Руска компания ще кандидатства да вземе на концесия и фериботния комплекс на пристанище Варна. Така руските стоки през Варна ще се отправят към Европа, обясни Симеон Ананиев.
Кандидат за "БДЖ Товарни превози" може да бъде и германска компания с руски капитал, каза още Ананиев. Германия има договореност с Русия за транзитен превоз на товарите, свързани с изграждането на "Южен поток", който ще минава и през българска територия. Това също ще повиши интереса към "БДЖ Товарни превози", смята Симеон Ананиев.
Още от статията на „Стандарт"
„Обсъждат се улеснения за ток от покрива и от биомаса", информира „Капитал Daily"
Малките инсталации със слънчеви панели ще се поставят по покриви и фасади по облекчена процедура, така че да станат достъпни за повече хора. Обмислят се и облекчения за инвеститори в биомаса. Това са част от предложения на депутати от ГЕРБ и опозицията, с които "Капитал Daily" разполага и които могат да влязат в Закона за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ). Поправки в закона минаха на първо четене в края на януари. В неделя икономическата комисия ще обсъди на второ четене тези идеи на заседание във Велинград.
Досега в обществената дискусия за ВЕИ се обръщаше особено внимание на големите проекти за екоенергия, които на практика предизвикаха наплив и претоварване на мрежите. Това накара управляващите да въведат ограничения на прекомерните стимули. Съгласно сегашните разпоредби на закона преференциалната изкупна цена на тока от ВЕИ, задължителният срок за изкупуване и приоритетното присъединяване не се дават, ако държавата е постигнала задължителния дял на зелените източници в потреблението, какъвто е европейският ангажимент. До края на тази година ВЕИ трябва да покрият 10.72% от консумацията на енергия.
Стимули за най-малките
Поправките целят и след постигане на този дял да има насърчения за покривни и фасадни инсталации до 30 киловата, ако са в населени места, или с до 200 киловата, ако са в заводи и промишлени сгради. Собствениците им няма да плащат иначе задължителните 5000 лева гаранция за присъединяване и ще включват инсталациите към съответната мрежа дори когато годишният капацитет е изчерпан. Покривните микроцентрали до 5 киловата ще се свързват към мрежата на разпределителното предприятие там, където са разположени електромерите.
"Нашето е желание е инсталациите съответно до 5, 30 или 200 киловата да бъдат на уведомителен режим", обясни зам.-председателят на икономическата комисия Валентин Николов (ГЕРБ). Предложението на шефа на комисията Мартин Димитров ("Синята коалиция") е до 15 дни от заявлението разпределителното предприятие да сключва договор за свързване към мрежата със собственика на панелите. От ГЕРБ са на мнение, че тарифата за инсталациите до 30 и до 200 киловата ще е действащата към датата на подаване на заявлението.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Икономиката ще крета до лятото", съобщава „Труд"
Икономиката на България едва ще крета през първата половина на годината и темпът на възстановяване на родното стопанство ще се забави, прогнозира БНБ в най-новия брой на изданието си "Икономически преглед".
Онзи ден националната статистика обяви, че ръстът през м.г. е 1,7%. Официалната правителствена прогноза за т.г. е за 2,9%, въпреки че финансовият министър обясни, че бюджетът е пресметнат при очакване за ръст от 1%.
Основният виновник за негативните прогнози за икономиката са външните условия. Икономическата активност допълнително ще бъде потисната и заради невижданите студове у нас през януари и февруари. Прогнозираният слаб ръст се дължи предимно на вътрешното потребление и износа. Но и при тях чудеса не се очакват. "Очакваме фирмите да останат консервативни в решенията си за броя на служителите си поради несигурната външна конюнктура, а това ще повлияе негативно върху скоростта на възстановяване на потребителските разходи", коментират анализаторите от БНБ. Според тях потребителското търсене вероятно ще остане на нивото от 2011 г. заради продължаващото намаляване на броя на заетите и песимистичните очаквания на хората за икономическата ситуация.
Възстановяването на заетостта ще се отложи за втората половина на годината. Причината е, че във всички отрасли - строителството, търговията, промишлеността и услугите, очакванията за наемане на нови работници се понижават.
Основните групи стоки, за които хората си позволяват да харчат повече, са храна и лекарства, става ясно от анализа. Въпреки сигналите за известен ръст в търсенето на нови жилища тенденцията едва ли ще се задълбочи.
"Очакванията за бавно възстановяване на заетостта и за ниска инфлация вероятно ще доведат до по-умерено нарастване на трудовите възнаграждения в номинално изражение през 2012 г.", пише още в анализа.
Още от статията на „Труд"
„Община Плевен поддържа пътищата до 100 пъти по-евтино от държавата", разкрива „Сега"
Община Плевен плаща до 100 пъти по-евтино за някои дейности по пътната поддръжка в рамките на града в сравнение с цените, по които Агенция "Пътна инфраструктура" сключва договори за същите неща по републиканските пътища в областта. Това показва справката, предоставена на "Сега" от кмета на Плевен Димитър Стойков.
Изкърпването на дупки до 4 см с асфалт струва 25.26 лв./кв.м, посочва Стойков. Държавата има договор с фирма "Пътно поддържане Плевен 2010", на която за същата дейност плаща 41.24 лв. За пълнене със студен асфалт АПИ плаща в област Плевен 384.94 лв/кв.м, докато общината е сключила договор с "Инжстрой" за 208.18 лв. "Разпоредено е тази зима да не се предприема изкърпване на дупки със студена смес, защото трае само няколко месеца, а струва повече от 10 пъти от попълването им с гореща асфалтова смес. Решението е взето и след анализ на метеорологичната прогноза, която сочи затопляне на времето от 15 март и осигуряване на възможност за топло асфалтиране за 25.26 лв./ кв.м", обясни в писмо до "Сега" кметът Стойков.
За ръчно косене на тревни площи община Плевен заплаща 66.87 лв./дка. При държавата същата дейност струва 675.48 лв./дка. В града засаждането на един храст струва 4.84 лв., а заедно с грижата за него сумата става около 8 лв. Ако храстът е засаден на републикански път обаче, той по неизвестни причини поскъпва до 350.76 лв. с едногодишната поддръжка.
Още от статията на „Сега"
"78% от логистичните фирми вече работят на нива отпреди кризата", информира „Класа"
78 на сто от фирмите в логистичния бранш отчитат достигане на нивата на работа отпреди кризата, каза Иван Петров, зам.-председател на Българската асоциация за спедиция, транспорт и логистика (НСБС). В организацията членуват над 80 компании, които представляват 2/3 от общия брой на дружествата, предоставящи спедиторски услуги. Най-голям ръст в оборота на логистиката имат фирмите от фармацевтичния сектор, промишлеността, металургията и енергетиката. Сериозно увеличение има и при обемите на транспортните суровини, строителните материали и транзита на суровини.
„През 2010 г. 68 фирми от асоциацията са направили оборот от 535 млн. лева, за сравнение през 2008 г. оборотът на 50 компании е бил 539 млн. лева", заяви Георги Минчев, председател на НСБС. По думите му липсва хармоничност в транспортната политика - правят се на места някакви инфраструктурни обекти, но в зависимост от политиците или други фактори не се използват с пълен капацитет. Точна статистика за оборота и печалбата за 2011 година все още няма, защото фискалната година приключва в края на март.
По данни на асоциацията през миналата година не е имало фалити или сериозни промени в дейностите на логистичния пазар. Около 15 процента от компаниите са направили инвестиции в подобряване и разширяване на дейността си, а други около 15 на сто планират подобни вложения в следващите между 12 и 18 месеца. Компаниите от сектора посочват, че през последната година има увеличение и на заплатите на служителите с 20%. Освен това всяка втора фирма планира да наеме нови работници през тази година.
Още от статията на „Класа"
„Банки свалят лихви по заеми за жилище", пише „24 часа"
Промоции с по-ниски лихви по ипотечни заеми обявиха няколко банки. В същото време от БНБ прогнозираха, че не очакват намаление на лихвите по кредитите заради несигурността на международните пазари и възможно повишение на риска на страната.
С 0,5% свали лихвите Пощенска банка по заемите за жилище в левове. Така нивата започват от 7,35% годишно. Банката подарява 500 лв. по кредитна карта ИКЕА при заем над 20 000 лв.
"Алианц Банк България" също намали лихвите по ипотечните си заеми. Така се изравниха нивата по кредити в левове и евро. През първата година лихвата е фиксирана на 5,9%, а за останалия период - 7,9%.
Безплатно предварително одобрение на жилищни кредити за 1 ден дава Райфайзенбанк. Тя предоставя кредитна карта без такса за обслужване за първата година. Офертата е до 17 април.
Безплатни застраховки "Имот" и "Живот" при теглене на ипотечен кредит прави и МКБ Юнионбанк. Лихвите за първата година започват от 6,9 и стигат до 9,45%. За останалия период се изчисляват на база на пазарни индекси плюс надбавка.
Още от статията на „24 часа"
"Инвестициите в бизнес имоти с 950% ръст", информира „Монитор"
С повече от 950% е нараснала активността на инвестиционния пазар в България през 2011 г. в сравнение с предходната 2010 г. Това сочи проучването на международната компания Cushman&Wakefield, представено от Forton International.
„Докато през 2010 г. инвестициите в България не достигаха и 20 милиона евро, то през 2011 г. в страната ни са влезли 198 милиона евро, покачвайки рязко степента на инвестиционна активност", коментира Михаела Лашова, мениджър във Forton.
Анализът на консултантите сочи, че нивата на доходност в страната ни остават без съществени промени. При офисите те са около 9,5%, при търговските площи - 9%, а при индустриалните имоти - 12%.
В Централна и Източна Европа инвестиционният обем на бизнес имоти е за 19 млрд. долара през 2011 г., което представлява 76% ръст спрямо година по-рано и 68% от обема по време на добрите за този пазар години. Доходността е спаднала с 0,4% и е с 0,48% по-висока спрямо върха на пазара. През миналата година наемите са се покачили с 6,5%, но са все още с 20,5% по-ниски в сравнение с пика на сегмента.
Силен ще бъде финалът на годината за инвестиционния пазар в световен мащаб, сочи още анализът на Cushman&Wakefield. От компанията очакват инвестиционната активност да се запази на почти същите нива за цялата година, но се предвижда 20% ръст през второто полугодие на 2012 г. спрямо първото полугодие. Той ще бъде повлиян от повишеното търсене, както и от ръста в предлагането поради продажби на банкови заеми и рекапитализации.
Още от статията на „Монитор"