Куба е похарчила $108 млн. за американски хранителни продукти и земеделска продукция през първите три месеца на годината, но ако не беше американското 45-годишно ембарго, вносът на островната държава би бил много по-голям.

Педро Алварез, който е шеф на държавната компания за внос на храни Алимпорт, е направил коментари по отношение на ембаргото, след като подписа нов договор за доставка на пшеница и свинско месо за $15.75 млн. от производители в Небраска.

Според него, Куба е похарчила над $550 млн. за американски храни и земеделска продукция през 2006 г. и около $2.2 млрд. от декември 2001 г. до сега.

Ембаргото наложено от Вашингтон забранява на американските граждани да пътуват и търгуват с Куба, но специален закон от 2000 г. позволява на правителството на Фидел Кастро да купува американски хранителни стоки чрез директни плащания в долари.

Според Алварез, ако ембаргото бъде вдигнато, търговският оборот между САЩ и Куба може да се разшири до $21 млрд. само през първите пет години. Държавната компания Алимпорт държи вратите отворени за американски износители, но техния собствен закон им забранява да търгуват с по-широка номенклатура стоки.

Въпреки че Америка е основният източник на хранителни продукти и земеделски продукция за Куба, Алварез е заявил, че правителството му никога не е сигурно дали няма да настъпи неочаквано прекъсване на доставките от Вашингтон на вече подписани договори за доставка. Често малотрайни продукти като сухо мляко се разваля в кораби блокирани на кубински пристанища, тъй като плащанията се извършват единствено в кеш, а парите биват транспортирани бавно.