„Магистратите - без бонуси", информира от първата си страница „Дневник"
Съдебната система няма да получи коледни заплати, научи вчера "Дневник" от източници от финансовото министерство. Ведомството на Симеон Дянков държа в напрежение магистратите до последно, като не превеждаше 24-те милиона лева, които съдебната система сама си определи за награди и допълнително материално стимулиране. Последният срок това да се случи е днес на обед, тъй като тогава ще спре да работи системата за бюджетни плащания СЕБРА и сметките на ведомствата ще се занулят.
Неофициално от министерството обясниха, че Висшият съдебен съвет (ВСС) ще може счетоводно да начисли 13-а заплата във ведомостите за тази година, но реално може да я плати догодина от бюджета на системата за 2010-а. Това прави изплащането на премиите на практика невъзможно, тъй като в бюджета на съдебната власт за 2010 г. не са заделени такива допълнителни средства. Така и магистратите няма да получат коледни бонуси, забранени по-рано за всички в бюджетната сфера.
Различното в този случай е, че по конституция бюджетът на съдебната система е самостоятелен и в решение от 1993 г. Конституционният съд е разтълкувал, че "съставянето и изпълнението му са извън сферата на изпълнителната власт - Министерски съвет, респективно Министерството на финансите". Според експерти финансовото министерство може да обясни отказа си да преведе парите на съдебната власт с чл. 18 от Закона за бюджета, който позволява при риск от дефицит да се намалят трансферите и субсидиите над първоначално поставения лимит от 10%. Наскоро правителството прокара поправка в закона за бюджет 2009, която позволява годината да приключи с дефицит от 500 млн. лв., както и допълнителни икономии, за да се избегне по-голям.
Още от статията на „Дневник"
„Гребеца пропя заради 1 000 000", разкрива от първата си страница „Стандарт"
1 000 000 лева изиграха лоша шега на Наглите. Обещаният, но неполучен хонорар от Любомир Методиев-Гребеца, издъни цялата групировка. Пред съдия измаменият бандит пропя и разкри схемата на похитителите. Гребеца призна за повече от три отвличания и посочи поименно кой какво е вършил при всеки удар. "Обещаха ми милиони, но реално досега не съм получил нито лев", разказал Методиев пред съда, научи "Стандарт". Признанията той направил в присъствието на тарторите на бандата Прокопи Прокопиев-Културиста, Ивайло Ефтимов-Йожи, Антон Петров-Хамстера и Даниел Димитров-Релето. "Обещаха ми да охранявам голям бос, но пак ме излъгаха", разказал още Гребеца. Докато Методиев топял аверите си, МВР закопча още петима, за които има информация, че са готвели отвличането на голям строителен бос.
Още по темата от „Стандарт"
„Пенсионната възраст постепенно ще стане 65 години", съобщава от първата си страница „Сега"
Пенсионната възраст в България ще се увеличава до 65 години, съобщи вчера социалният министър Тотю Младенов. Сега мъжете у нас се пенсионират на 63, а жените - на 60 г. Планът е след 2011 г. да се направи 10-годишен график за промени в пенсионната реформа. "За мен е важно да няма сътресения за хората и затова слагаме този 10-годишен период, в който да стават промените", обясни Младенов. Според него възрастта за пенсия трябва да остане диференцирана за мъжете и жените.
Експертите, които подготвят пакета от промени за нова пенсионна реформа, обаче са на друга позиция, научи "Сега". Според тях вдигането на пенсионната възраст на 65 г., при това за всички българи, е само първата крачка и едва ли ще се спре дотук. Не е ясно какво ще се случи с хората, които държавата пенсионира със социална пенсия на 65 г. заради липса на стаж. Логично е за тях възрастта също да се увеличи, тъй като в противен случай работещите няма да имат стимул да участват в осигуряването.
Тотю Младенов призна, че се търсят варианти как да се увеличат пенсиите на хората, родени преди 1960 г., които не се осигуряват във втори пенсионен фонд. Той заяви, че има начини това да стане чрез данъчни облекчения. Експертите обаче твърдят, че на практика няма възможност да се дават допълнителни пари на хората освен под формата на социално подпомагане. Другият вариант е смяна на формулата за изчисление, което ще вдигне пенсиите и на новите пенсионери.
Най-любопитното предложение на работната група обаче е за въвеждане на нова задължителна осигуровка "Самотност". Такава има в Германия, където е въведена преди около 15 г. По-малко е от 1% и от този фонд се обезпечават социалните нужди на възрастните, останали сами - те получават услуги като топла храна, почистване на дома, пазаруване и т.н. У нас подробности около идеята засега няма.
Още от статията на „Сега"
„65 приватизационни сделки подкрепят хазната през 2010 г.", разкрива от първата си страница „Класа"
Догодина кабинетът планира да завърши 65 приватизационни продажби, в това число 15 пакета от дружества с над 50 на сто държавно участие и 50 миноритарни пакета. Това съобщи заместник-министърът на финансите Ана Михайлова, цитирана от „Фокус". Според нея основната част от постъпленията се очакват от приватизацията на „Булгартабак холдинг" АД, „Топлофикация-София" ЕАД, ВМЗ ЕАД, „Кинтекс" ЕАД, „Слънчев бряг" АД и други.
Обсъждат се и възможностите остатъчните дялове в шест електроразпределителни дружества да бъдат предложени на БФБ през първата половина на 2010 г., посочва още Михайлова. Според нея това ще привлече чуждестранния инвеститорски интерес и ще въздейства положително върху капиталовия пазар. От посочените от зам. финансовия министър държавни дружества само „Слънчев бряг" АД може да се раздържави по общия закон. Веднага след избора на консултант може да започне и продажбата на „Булгартабак холдинг", макар че той е от компаниите със стратегическо значение за националната сигурност, казаха за в. „Класа" от Агенцията за приватизация (АП). За него има изготвена и приета от Народното събрание стратегия за приватизация. Бързи сделки за „Кинтекс" ЕАД и ВМЗ ЕАД обаче не може да има, защото по закон те също са от значение за националната сигурност и за да бъдат раздържавени, също се изисква стратегия. За двете предприятия обаче засега няма подготвена такава.
В края на септември министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пък заяви, че софийската топлофикация ще стане отново изцяло общинска собственост, което означава, че и приходите от нейното раздържавяване ще останат в общината.
В бюджета за 2009 г. са заложени приходи от приватизация от 225 млн. лв., а във финансовия разчет за догодина - 201,5 млн. Това означава, че от раздържавяването в хазната трябва да влязат за две години 426,5 млн. лв.
Още от статията на „Класа"
„Симеон Дянков обмисля по-големи рокади в борсовото ръководство", разкрива „Дневник"
Финансовият министър Симеон Дянков обмисля по-големи промени в ръководството на Българската фондова борса (БФБ) освен обявената досега смяна на представителя на държавата. Това научи "Дневник" от двама независими източници, запознати с процеса. Финансовото министерство е принципал на държавата, която е най-голям акционер с 44% в БФБ - София.
"Има нагласа да се смени голяма част от ръководството на борсата или най-малкото изпълнителният директор и председателят на съвета на директорите", обясни пред "Дневник" единият от източниците. Другият потвърди, че финансовото министерство е проучило юридическите възможности и последствия от това.
В момента двете ръководни позиции са оглавявани съответно от Бистра Илкова и Виктор Папазов. За 20 януари е насрочено извънредно общо събрание на борсата, на което засега основна точка е замяната на сегашния представител на държавата Людмила Елкова с финансиста Пламен Дерменджиев. Според източниците на Дневник до края на годината ще се вкарат и допълнителни точки в дневния ред, чиято цел е именно смяна на ръководството. В понеделник пък в интервю за DarikFinance Симеон Дянков заяви, че ще има големи изненади в края на годината, визирайки управлението на борсата.
От сегашното ръководство на БФБ обясниха пред "Дневник", че не знаят да се готви смяна. "Не сме получавали други уведомления освен това за Пламен Дерменджиев от страна на финансовото министерство", обясни вчера пред "Дневник" Бистра Илкова. "На този етап ние все още не сме се срещали лично с г-н Дянков, вероятно поради наличието на редица обективно по-важни и приоритетни въпроси за решаване в държавата.
В едно свое интервю г-н Дянков каза - и ние не сме се съмнявали в това - че той ще се срещне с нас, защото смятаме, че е добре от първа ръка министърът да бъде запознат с редица важни въпроси, свързани с бъдещото развитие на пазара у нас и най-належащите проблеми за решаване", допълни изпълнителният директор на борсата.
Запознатите с намеренията на министъра очакват той да внесе допълнителни точки в дневния ред за предстоящото събрание до края на годината, в които да предложи рокадите. Не е изключено и Пламен Дерменджиев да бъде предложен за изпълнителен директор според същите източници. Пред "Дневник" Дерменджиев, който в момента работи като бизнес анализатор в "Банксервиз" и ръководи проекта по сливането на компанията с БОРИКА, отказа да коментира темата, преди да се е провело събранието.
Още от статията на „Дневник"
"От 2011 г. Борисов сваля ДДС с 3%", информира „Стандарт"
С 3% ще свалим ДДС от 2011 г. Възнамеряваме налогът да стане 17 на сто, ако всичко върви по план. Това обяви премиерът Бойко Борисов на работен обяд с бизнесмени от Американската търговска камара и посланиците от Евросъюза. Близо час министър-председателят отговаряше на въпроси на предприемачите на срещата, посветена на усилията на страната за влизане в Еврозоната. Надявам се да изпълним тази цел до 2 г. и половина, каза Борисов. Правим всичко възможно и по политическа, и по приятелска линия, и сме вложили всички усилия в тази посока, обяви премиерът. Той подчерта, че силна крачка в посока приемане на еврото е постигнатият бюджет с дефицит под 3% и само 1-2 страни в ЕС могат да се похвалят с това. Премиерът отправи молба към бизнеса също да подкрепи усилията на кабинета в тази посока. Когато това стане, ще се освободи резервът на борда от няколко милиарда и тези пари ще отидат в инфраструктура, болници, каза Борисов. Като полза от приемането на еврото той посочи и намаляване на лихвите по кредитите, стабилност в банковата система и търговията.
Мисли ли правителството за данъчна амнистия на сивия сектор, попита премиерът Стамен Тасев, председател на Българския форум на бизнес лидерите. В този момент това е еретична мисъл, контрира Борисов. Според него службите ни (ДАНС, данъчни, митници) не са стабилни и нямат достатъчно съпротивителни сили, а и партньорите от Брюксел и Вашингтон не биха толерирали. След 2-3 г. може да се мисли в тази посока, когато сме убедени, че държавата си е на мястото, каза Борисов. Той обеща на представителите на бизнеса до края на февруари да бъдат разплатени задълженията на държавата към частни фирми, но припомни, че сега бюджетът е изчерпан и в много сфери има напрежение заради липса на пари и далновидност от предишните управляващи.
Още от статията на „Стандарт"
„Бележки по бележките за здравна реформа", пише икономистът Красен Станчев в „Дневник"
Какво предстои в здравеопазването никой не може да каже със сигурност. Последното цялостно изследване на отрасъла е от 2004 г., данните в него - от 2003 г. Правителството твърди, че в началото на следващата година щяло да има обсъждане на по-нататъшните реформи. Но засега никъде не може да се намери какво точно ще се обсъжда. От съобщения в пресата е ясно, че има две различни виждания за финансирането на услугите в здравеопазването. На страницата на министерството има само концепция и проект за здравните заведения, а мотивите на внесения в парламента законопроект за изменение и допълнение на закона за здравното осигуряване не казват нищо повече от това, че с него се цели "оптимизиране" и "по-добро" управление на системата.
Оптимизиране на оптимизацията
Засега все пак е ясно, че:
- Ще има увеличение на здравните осигуровки до 10% на сто от дохода
- В някаква форма здравното осигуряване ще повтори схемата на пенсионното държавно (за сметка на плащащите данъци), задължително частно и допълнително по избор - в този или в модифициран вариант
- Към държавното ще бъдат отнесени около 4 милиона души с право да се лекуват за чужда сметка и това се нарича "солидарност"
- Новият данък здраве ще влезе в сила след приемането на закона, а изборът ще бъде възможен може би от 2011 г., а равнопоставеността между частни и държавни сегменти ще бъде преценявана след пет-шест години.
Отделено е много внимание на детайли, които не могат да бъдат точно определени - капитализация на здравноосигурителните фондове и състав на управителните тела на държавната каса (макар тяхното съкращаване да е винаги добра идея). За сметка на това отсъства разбиране на икономическите извори на средства и връзки на здравеопазването с другите части на икономиката.
Със същия мотив за оптимизация преди две години беше увеличена здравната вноска (данък) от 6 на 8% от дохода. При това от 1998 г. досега се запазват едни и същи недостатъци на здравното осигуряване:
- централизирано определяне на цените на здравните услуги
- липса на конкуренция между предоставящите услуги в здравеопазването
- одържавяване на индивидуалните задължителни вноски в здравната каса
- разпределянето им от касата и Министерството на здравеопазването
- неопределеност на солидарността, която на практика може да бъде от нула до сто процента
- пълно неразбиране на здравната система като част жизнената мотивация за спестяване, инвестиции и по-добър живот заедно с образованието и пенсионното дело, т.е. реформите тук се провеждат откъснато.
Увеличението на изземваните средства не доведe вече две години до по-добро качество или по-голяма удовлетвореност от здравните услуги. Възникват нови болници, но старите непосещавани продължават да получават средства от касата.
Още от статията на „Дневник"
„Държавата се прицели в хотел, вдигнат от Георги Велчев", информира „Сега"
"Ще предприемем необходимите действия по отношение на собствеността на хотел "Хелиос", по-известен като "хотела на братя Велчеви". Започваме дело, тъй като обектът е построен на държавна земя", заяви вчера губернаторът на Варна Данчо Симеонов.
Хотелът на "Златни пясъци" бе вдигнат по време на мандата на НДСВ и ДПС, когато финансов министър бе Милен Велчев. Според публикации в медиите единият от собствениците тогава е бил братът на финансиста - Георги Велчев. Чрез фирмата "Краун хотелс", в която има дял, Георги Велчев взема от Икономическия университет-Варна две стари общежития в курорта срещу обещанието да вдигне друга сграда на вуза, която ще се ползва от Колежа по туризъм. Фирмата придобива терена, вдига луксозен хотел, но не изгражда сграда за колежа.
Още от статията на „Сега"
„Потреблението на газ се сви с 20%", съобщава „Класа"
С 23% е по-малко потреблението на природен газ до края на ноември, каза вчера изпълнителният директор на „Булгаргаз" Димитър Гогов. Той добави, че през декември има повишение на консумацията, но не и в сравнение с 2008 г. На годишна база спадът е 20 на сто. Докато за миналата година консумацията на природен газ е 3,319 млрд. куб. м газ, през 2009 г. тя ще е 2,612 млрд. кубика. Намалението е с близо 700 млн. куб. м Заради студеното време през последните дни потреблението на газ у нас се е повишило с 20%, казаха от „Булгаргаз". Така дневната консумация на газ е достигнала около 12 млн. кубика.
За първото тримесечие на 2010 г. компанията планира да внесе поне 966 млн. куб. м природен газ за нуждите на страната. Подадените заявки от потребителите са за 1,013 млрд. куб. м газ, но за да бъде по-малко увеличението на газа, сме планирали по-малък внос, коментира Гогов. Той добави, че ако се приеме предложението на ДКЕВР за 15,6% увеличение на природния газ, газовият обществен доставчик ще трябва да работи на загуба.
Още от статията на „Класа" и Още по темата от „Класа"
„Данъчни погнаха Макс и Мориц от ЦСКА", съобщава „Стандарт"
Проверки на 261 футболисти от "А" футболна група, съпругите и целите им семейства стартира Националната агенция за приходи. Сред тях са и футболистите на ЦСКА Иван Иванов-Русия и Иван Караджов-Караджата, които станаха известни с пиянските си изцепки. Проверките на данъчните ще се извършват по постоянния адрес от личната карта на футболистите от ревизорите на 21 териториални дирекции в страната. Най-много играчи ще се проверяват в София - 97, и в Благоевград - 36. Проверките ще обхванат доходите на играчите за последните 5 години. Сред проверяваните вероятно са и едни от най-добрите футболисти, които са играли в чужбина, като Владимир Манчев (ЦСКА), Мартин Камбуров (Локомотив София) и Радостин Кишишев (Литекс). Данъчните ще съпоставят притежаваното от футболистите имущество с декларираните от тях доходи пред данъчните. Информацията за имотите, притежаваните луксозни автомобили и банкови сметки вече е поискана от държавните органи и банките. Ако бъдат установени разминавания между официалните доходи и притежаваното имущество, ще стартират ревизии, а при съмнение за данъчни престъпления документите ще бъдат предавани на прокуратурата.
Още от статията на „Стандарт"
„Невъзможно е МВР да следи в реално време интернет трафика", казва в интервю за „Сега" депутатът от ГЕРБ Доброслав Димитров
Г-н Димитров, досега всички опити на МВР за следене в интернет завършваха с неуспех. Защо ви беше сега и вие да разбунвате духовете с нови поправки в закона за електронните съобщения?
- За съжаление доста механично се реагира на предложенията ни. А целта им е единствено полицията да получи по-голям инструментариум за разкриване на престъпления и в същото време да се защитят правата на гражданите. Вероятно хората имат спомени от предишни предложения и правят асоциации. В случая смятам, че проблемът се дължи на неразбирането какво точно се предлага. Може би не се обясни достатъчно добре. В момента, в който се чуе "следене", и нататък никой не слуша. Всъщност притеснителните моменти в закона не са чак толкова много, като се изключи споменаването на "интерфейс" или система за пасивен достъп, чрез която МВР може да има достъп до разпечатки от мобилните оператори.
Не само до телефонни разпечатки, а и до интернет трафика.
- Всички се плашат, че МВР ще следи трафика в интернет. Но специално за интернет с този интерфейс реално се спекулира. В закона е записано, че МВР може да има достъп до определени данни чрез "интерфейс или до 8 часа". Т.е. никъде не е записано изискване, че всички интернет доставчици трябва задължително да разполагат с интерфейс. Освен това идеята е да се следи историята, а не съдържанието. Никой няма да следи какво си написал в писмото си. В интернет това, което може да се следи, е IP-то на даден компютър към кое друго IP се свърза. Зад едно IP може да има стотици страници, така че информацията е доста, доста обща, ако въобще може да бъде извлечена и анализирана. Просто не е възможно, не е реалистично МВР да влиза и да вижда в реално време всеки какво прави в момента в интернет.
Но и хипотезата "до 8 часа", в които интернет доставчиците трябва да предоставят исканите данни, не изключва използването на интерфейс?
- Технически това едва ли може да се осъществи, защото интернет доставчиците са над 3000. Не мисля, че достъпът до съхраняваните от тях данни може да стане чрез потребителски интерфейс. Тъй като е крайно непрактично, да не кажа невъзможно, да се изгради подобно устройство, което да важи за всички доставчици и да може да анализира огромния обем от информация. Т.е., ако има престъпление и МВР се нуждае от данни от интернет доставчик, просто ще ги поиска и доставчикът ще ги предостави в 8-часов срок. Чрез диск например е най-практично - обемът може да е доста голям, друг е въпросът дали след това може да бъде анализиран. Разбира се, преди това от МВР трябва да са получили съдебно разрешение за достъп до въпросните данни. Мисля, че между първото и второто четене на закона биха могли да се разделят двете сфери - интернет и мобилните оператори. И интерфейсът да важи само при мобилните оператори, за да не се нагнетява излишно напрежение за нещо, което така или иначе не може да стане.
Каква е гаранцията, че от МВР няма да го използват по всяко време, за да получават неограничено количество информация за който и да е потребител?
- По този въпрос в началото и аз имах опасения, но мисля, че също биха могли да се направят поправки. Не бива да се стряскаме от думата "интерфейс" - въпросът е как той функционира. Принципно достъпът на МВР до данни от мобилния оператор би могъл да се контролира, тъй като това е система, която може да има различни нива на достъп. Ако потребителят Х се свързва към системата на оператора, той би могъл да вижда цялата база данни. Но може да има и ниво на достъп, където вижда данни единствено за тези потребители, за които е предоставен документ от съдия. Затова според мен може да се мисли и в тази посока - да, нека има интерфейс, за да може да се реагира максимално бързо с необходимата информация, но да се запише изрично, че мобилният оператор дава достъп до данни само за клиентите си, за които са предоставени съдебни разрешения, че трябва да бъдат проверени. Което е доста по-различно от достъп до цялата система. Освен това при всички положения всяко ползване на интерфейса ще бъде записвано в лог файлове. Всеки, който влезе, ще ползва уникално име и парола, така че ще се знае кой е използвал системата.
А ако даден човек влиза по всяко време, когато си поиска?
- Е, ще може. Но надявам се да не го прави. Защото има доста голяма санкциия - до 1 г. пробация, както и между 1000 и 5000 глоба. Освен това по всяко време реално могат да се сравняват тези негови влизания в системата с броя на дадените от съдии разрешителни. Ако има разлика, ще се види кой служител го е направил, защото е с лична парола, а не с обща.
Още от интервюто на „Сега"
"Дали ще сме европейци, зависи само от нас", казва в интервю за „Класа" писателят Дончо Цончев
Г-н Цончев, всички вече говорим само за кризата, пък и я чувстваме осезателно. Смятате ли, че тя е фатална за българската духовност?
- Никога нищо не е било чак фатално за нашата духовност. Толкова векове сме оцелявали при лоши условия. Нашите предци са съхранили духовността, не мога да си представя, че на нас ще случи да я затрием, да я загубим. Мисля, че няма да позволим това да се случи.
Някога войните са провокирали талантите да пишат. Кризата не би ли могла да бъде предпоставка да се родят и големите произведения на големите автори?
- Създава ги. Подобно нещо се забелязва и в сатирата. Благодарение на тоталитарния режим, тя е остра, върши работа, жива е, а сега, когато всичко е позволено да се говори и пише, няма сатира. И вицовете изчезнаха, или ако ги има, са безвкусни, мръснишки, нищо не казват. През последните две десетилетия духовността ни бе загърбена от лакомите консуматори, които все повече наблягат на материалното, те превърнаха Господа в пари. Но въпреки това съм убеден, че човешкото у човека не може да загине.
Може ли да се говори за пик на млади български автори през последните години?
- Винаги съм имал слабост към идващите поколения творци. Следя ги всичките и мога да кажа, че днес има много добри млади автори. Дори в момента разлиствам книгата на Захари Карабашлиев. Чух, че взема награди, стискам му палци на този талантлив автор. От предишното поколение според мен добри автори са Олег Попов и Деян Енев. С две думи - през последните години има осезаемо оживление сред младото поколение.
Тревожи ли ви неграмотността на българите? Стана ясно, че 50 процента от зрелостниците са неграмотни.
- Неграмотността направо ме мъчи. Изкарах един мандат в парламента. Бях потресен от чудовищната неграмотност дори на това място. Отчайващото е, че неграмотността се шири нагоре. Свидетели сме на простащина на държавно ниво. Не мога да приема спокойно и желанието на финансовия ни министър Симеон Дянков да съкрати голям брой от учените в БАН. Ако махне тях, с кого ще ги замени? В цял свят се инвестира в науката. Ако не обърнем внимание на духовността, със сигурност сами ще се обречем и ще загинем като нация. Какво поколение ще възпитаваме без наука? Проститутки за Европа ли?
Каква според вас е мисията на писателя в днешно време?
- Основната му мисия е да говори това, което мисли, както аз го правя цял живот. Аз съм пределно честен, не съм зъл човек. Просто мисля на глас.
Разкрийте за нашите читатели върху какво работите в момента!
- Пиша книжка с кратки разкази, есета, миниатюри, тя е почти готова. Ще преиздам 8-и том от старите си работи. Колкото и нескромно да звучи, но повечето ми книги се преиздават, просто хората обичат да ме четат. През всичките години получих всички възможни награди. Сред тях най-ценната ми е Вазовата награда за цялостен принос в родното слово.
Оптимист или песимист сте за бъдещето на България?
- Оптимист съм. Трябва да съм такъв. Ще продължа да пиша, да се обаждам. На моите години мога и да не работя, но няма да престана да казвам това, което мисля.
Държавата ще успее ли да се справи с престъпността, която става все по-нагла напоследък?
- Надявам се, че ще успее. Много съм обнадежден от последните акции на полицията. Всички виждаме какво се случи с „Наглите"! Организираната престъпност у нас стана доста мащабна, крайно време е да се ограничи, а защо не и да бъде спряна. Навсякъде по света се извършват престъпления. Въпросът е доколко една държава може да ги ограничи и да ги сведе до минимум.
Още от интервюто на „Класа"
„Вярвам в Дядо Коледа, но не си пишем писма", казва в интервю за „Стандарт" председателят на Народното събрание Цецка Цачева
Времето по Коледа е време за топлота и по-добри човешки взаимоотношения. Това са думи на първата дама, председател на парламента у нас. Цецка Цачева не е само човекът парламент, но също съпруга и любяща майка. Какви са коледните тайни в семейството на Цачева, вярва ли тя в Добрия старец и кой е главният коледар на властта, тя разказа за читателите на "Стандарт".
Госпожо Цачева, има ли коледно настроение и топлотата сред депутатите в парламента, или са запазени за семействата им?
- Мисля, че ги има, и сега ще се аргументирам защо смятам така. Току-що приключи първата кръгла маса за промените в изборното законодателство. Начинът, по който протекоха дебатите, по който бяха изложени тезите, мисля, че не можеше да се случат така, ако дискусията не беше преди Коледа.
Значи коледният дух е влязъл в парламента?
- Убедена съм. Има повече настроение, повече толерантност, изслушване на тезите на опонента. А когато има диалог, се намира и вярното решение, което е приемливо за всички.
Кой празник почитате повече във вашето семейство - Коледа или Нова година?
- Коледа е време на топлота, семеен и битов празник. Винаги сме били у дома, събирала съм роднините - моите и на съпруга ми Румен. Щастлива съм, че има много деца, племенници и от двете страни, родителите ни - бащите ги няма между живите, но с бабите се създава онази типична атмосфера. Децата участват в месенето на питката, вълненията около късмета и има едни такива мигове, които не могат да бъдат забравени.
Кой прави празничната трапеза за Бъдни вечер?
- О, това е запазена територия на бабите. Те са специалистки на тези традиционни постни ястия, които се приготвят за вечерта. Няма твърда традиция в семейството ми за пост преди Коледа, затова по-скоро постната трапеза е символ на самата Бъдни вечер. И това стриктно се спазва. Но децата са нетърпеливи - казват, кога ще стане дванайсет часа, за да хапнем и нещо месно! Постните ястия обаче са начин да се предадат традициите и да се изявят и бабите с уменията си. Признавам си, че например постните сухи чушки със зрял боб и ошава, имам нужда и аз да ги приготвя, за да предам традицията и на следващото поколение.
А кой е вашият празничен специалитет?
- На постните манджи нямам мой специалитет, там участвам с ядките на масата. Коледните украси ги правим в първите дни на декември, украсяваме елхата, поставяме свещички за топлина и настроение. Макар че жилището ми в Плевен е с парно, камината винаги се пали на Бъдни вечер и в нея задължително гори бъдник. За Коледа обаче глезя семейството си с обилна софра, но технологично е много икономично приготвена. Имам огромен глинен съд, поне 12 литра, колкото да се събере във фурната, който още от Бъдни вечер зареждам с различни видове месо и много подправки. Всичко това, докато сме на постната трапеза е във фурната на силен огън, след което го оставям на тихо и го забравям до сутринта. Като се събудим така приятно ухае, че нямаме търпение гостите ни от вечерта да дойдат пак, за да се съберем на обяд. Имам грамаден поднос, на който нареждам месото, има сърми, пълнени чушки, задължително има пълнена кокошка в глинения съд. Плънката пък ми е запазена марка - с диви гъби, каквито напоследък има в изобилие по магазините, с много малко ориз, но без стафиди. На Нова година сестра ми Ирина пък прави специална баница с кашкавал. На нея аз слагам дряново клонче с написани от мен късмети на червена хартия, вързани с бял конец. За съжаление втора Коледа ще посрещнем без татко, но той винаги на трапезата представяше някаква специална бутилка от саморъчно приготвеното си вино. На обяда има шеги, закачки, случки.
Ходите ли на църква по Коледа?
- Традиция е, ходя. Сутрин отиваме на църква, цялата служба е дълга и не мога да я проследя, но със семейството ми винаги палим свещичка за здраве.
Къде ще празнувате тази година - пред камината в Плевен или тук, в София?
- Тази година ще ми се случат нови неща, няма да съм у дома, няма да съм пред камината. Ще бъда в София - имам ангажименти на Бъдни вечер и на другия ден, но прецених, че служителите на НСО е добре да бъдат в приветлива атмосфера, а не както би било в Плевен. Но това не значи, че ще бъда разделена от моите близки, те ме следват - където съм аз, там са и те.
Още от статията на „Стандарт"
„Възстановяването на пазара за потребителска техника ще отнеме поне година", казва в интервю за „Дневник" управителят на "Филипс България" Радмила Филева
Потвърждават ли се опасенията за голям спад на продажбите в Източна Европа?
- Като цяло спадът беше очакван, а и регионът ни влезе в кризата малко по-късно. При някои държави в Централна Европа тя започна през първото полугодие на миналата година, а на Балканския полуостров - през второто полугодие. Специално за "Филипс" - България, криза през миналата година не се усети. Завършихме с положителни резултати както при потребителската електроника, така и при другите сегменти.
Разбира се, в последно време Източна Европа, както и някои големи пазари като Русия и Украйна са по-силно засегнати в сравнение с други региони. Въпреки това лошите прогнози за изминалото тримесечие не се оправдаха и спадът в сегмента на потребителска техника е само 11% на годишна база. В целия регион имаме намалени продажби, но ефектът беше омекотен от мерките, които въведохме преди година и половина - оптимизация на разходите, преструктуриране и някои трудни решения - например да спрем продажбата на телевизори в Америка и Австралия,и да се съсредоточим върху други стратегически пазари.
А каква е ситуацията на българския пазар?
- Пазарът се свива. Според данните, с които разполагаме, ноември е най-трудният за цялата година. Ако го сравним с октомври, спадът в продажбите е 40%. Отново говорим за сегмента "потребителска електроника". Не мога да посоча данни за IT пазара, но, доколкото знам, и там има значителен спад. Ние имахме една трудна, но все пак много успешна година. В някои категории бележим ръстове с увеличение на печалбите и това се дължи на оптимизираното ни портфолио, по-доброто обслужване на клиентите и по-слабото представяне на конкурентите.
България е отворена икономика, и това, което се случва в Европа с някои марки, се случва и тук. Процесите понякога са дори по-бързи в сравнение с други държави от Централна и Източна Европа, тъй като сме много ценово чувствителни. На пазара има няколко големи търговски вериги, които диктуват цените. От друга страна, това е съвсем нормално, тъй като бизнесът се преструктурира и се фокусира върху големите канали, а независимата дистрибуция в последно време значително намалява.
На какво се дължи това?
- Свързано е с конкуренцията в лицето на големите вериги, но също и с невъзможността на по-малките дистрибутори да устоят на кризата. Много от тях смениха бизнеса си, започнаха да продават мебели или да се занимават с коренно различна дейност от тази, с която са се занимавали преди кризата. Спад на бизнеса има, но ние очакваме да завършим годината с ръст.
Положихме много усилия да обясним на клиентите с какво сме по-различни от конкурентите си. Това е стратегия, която развиваме повече от година и половина и е обвързана с новия ни слоган Sense and Simplicity. Искахме да обясним с какви предимства разполагаме и каква добавена стойност предлагаме на нашите потребители. Заложихме на редица кампании, ориентирани към крайните ни клиенти, които ни разбраха и ни повярваха. Всичко това логично доведе до подобряване на продажбите.
Какви са прогнозите за възстановяване на пазара?
- Не много оптимистични. Много бих искала това да стане възможно най-скоро, но предвид статистическите данни едва ли ще се случи по-рано от май-юни следващата година. В нашия бизнес влияят и сезонните фактори, големите събития. Едно световно първенство по футбол например увеличава продажбите на телевизори и записващи устройства. Очакванията ни са, че реалното възстановяване ще отнеме година - година и половина.
Намаляването на покупателната способност и растящата безработица са неизбежни последици от рецесията. Изследвайки цикличността, свиването на пазара на потребителска електроника ще трае поне година. Разбира се, ако говорим за други сегменти като осветление, там нещата започнаха много по-рано и вече може да се говори за възстановяване, дължащо се на множеството инфраструктурни проекти и по-голямото търсене на енергоспестяващи крушки.
Още от интервюто на „Дневник"