Учени твърдят, че са намерили първите доказателства за устойчивост към най-ефективното лекарство за лечение на малария, предаде BBC.

Те казват, че тенденцията в Западна Камбоджа трябва да бъде спешно спряна, защото ако паразитите, причиняващи маларията достигнат пълна резистентност, това ще бъде глобална здравна катастрофа.

Процесът на лечение, при който лекарствата се приемат, за да се изчисти кръвта от маларийните паразити,  става все по-дълъг.

Това е признак за нововъзникваща резистентност на причинителя болестта, която убива над един милион души всяка година.

Досега най-ефективното лекарство изчистваше всички маларийни паразити от кръвта в рамките на два или три дни, но последните проучвания показват, че времето за лечение е нараснало до четири или дори пет дни.

В Камбоджа местната обществена здравна система е слаба, като използването на анти-маларийни лекарства не е правилно контролирано.

Два екипа от учени, работещи по отделни клинични проучвания са докладвани  обезпокоителни данни, че новите лекарствата срещу болестта стават все по-малко ефективни.

Налице е особена загриженост, тъй като паразитите вече са придобили резистентност към предишните поколения лекарства.

Световната здравна организация предупреди през 2006 г. за възможност маларийният паразит да развие резистентност, като тогава за вероятен източник на проблема е посочена Югоизточна Азия.

А две нови проучвания, от САЩ и Великобритания показаха ранни етапи на резистентност.

При над една трета от пациентите в САЩ се наблюдава забавено освобождаване от малария паразит.

А проучване на британски учени на пациентите в Камбоджа е показало, че при тях процесът на излекуван е почти два пъти по-дълъг в сравнение с група от пациенти в Тайланд.

В България маларията е изкоренена още през 1965 г., чрез пресушаване на местообитанията на комарите, но въпреки това всяка година се регистрират случаи на болестта след връщане на граждани от други държави.