„Меркел ни хвали, но не обещава", четем от първата страница на „Стандарт"
"Българският премиер ми обясни своите специфични виждания. Ще разговаряме за по-голяма гъвкавост, не можах да дам определени обещания, но ще видим какво може да се направи". Така германският канцлер Ангела Меркел отговори на поставения от премиера Бойко Борисов въпрос защо държавите с лоша финансова дисциплина са облагодетелствани с 5% съфинансиране на европроектите, докато отличници като страната ни не получават подобни стимули. Генерала поиска нашето съфинансиране също да се намали.
Борисов заедно с министрите Цветан Цветанов, Мирослав Найденов, Трайчо Трайков и Ивайло Московски бяха на двудневно работно посещение в Берлин. За разлика от миналата година, когато Берлин бе скован от студ, този път Ангела Меркел посрещна Борисов с тържествена военна церемония. Премиерът бе приет с почести и изпълнение на химна, макар това да не се прави при работно посещение. На входа Меркел и Борисов приятелските се прегърнаха и целунаха.
По време на разговорите за еврофинансирането Меркел коментира, че от искането на Борисов може да се породи конфликт. "От една страна, разбирам ситуацията на България - този, който стопанисва добре и спазва критериите за дефицита, има по-лоши условия от този, който не го прави. От друга страна, и ние можем да кажем, че спазваме критериите, но също не получаваме преференциални условия. Например ако новите федерални провинции кажат - ние искаме същото третиране като България, ще имаме трудности в ЕС. Не може да кажем, че само защото България е по-близо до Гърция и Румъния трябва да я третираме по друг начин, отколкото Саксония или Саксония Анхалт в Германия. Трябва да обмислим това, мисля, че е много амбициозно", обясни подробно Меркел след разговора с премиера. Тя отчете още, че България води много амбициозен курс по отношение на бюджетната дисциплина.
"И това заслужава максимално признание", коментира германският канцлер. От своя страна премиерът Борисов благодари, че усилията на България се забелязват.
Още от статията на „Стандарт"
„София харчи 5 млн. лв., за да събере 2 млн. лв. от глоби", разкрива от първата си страница „Сега"
София харчи 5 милиона лева, за да събере 2 млн. лева глоби. Това стана ясно от отчета за работата на Столичния инспекторат. Заложената сума от глоби и санкции за миналата година беше 5.7 млн. лв. "Ние не сме търговско дружество, за да гоним печалба, а търсим обществения интерес", обясни шефът на инспектората Веска Георгиева.
Ниската събираемост на глобите, които инспекторите налагат, стои отдавна като проблем, но общината не предприема мерки да подобри процедурата. Инспекторатът успява да събере под 10% от глобите, които налага. В същото време издръжката на общинската структура струва на софиянци по 5.1 млн. лв. на година. За тази година общината дори залага с 2 млн. лв. по-малко приходи от глоби.
Веска Георгиева се оправда, че ниските заплати на инспекторите от 600 лв. брутно възнаграждение водят до текучество, а нормативните неуредици не позволяват на контролния орган да работи по-ефективно. Тя даде пример с липсата на ясно разделение на правомощията на инспектората, КАТ и полицията при глобяването на неправилно паркирали автомобили.
В същото време възможностите за контрол над софиянци по наредбата за обществения ред далеч надхвърлят силите на инспектората. Наредбата е един от основните документи, по които се събират глоби в София, и изобилства със забрани. В София например е забранено да се вика, пее и говори шумно на обществени места, но не е известно някой да е глобен за такава волност. Използването на озвучителни системи също попада в графата забранено. Затова и високоговорителите на джамията нарушават обществения ред, ако трябва да се следва стриктно буквата на наредбата, но въпросът е отвъд регламента. Нарушение е още да се "допуска продължителното загряване и форсирането на място на автомобилните двигатели в жилищните квартали". Забранено е гражданите да си държат цветята на стълбището в блока или на терасата на етажа. Там не е позволено да се складират и всякакви други предмети, като стари перални например.
Още от статията на „Сега"
„Дължим 1,5 млн. лева на кралицата" е водещото заглавие на „Труд"
Почти 653 000 британски лири, или над 1,5 млн. лева дължи българското посолство във Великобритания на кметството на Лондон. Парите са за такси за шофиране в централната зона на града (т. нар. такса "задръстване").
Според справката, предоставена на "Труд" от говорителя на общинската фирма "Транспорт за Лондон" Сандийп Дилън, сумата е натрупана от началото на събирането на тези такси през 2003-та до 29 декември 2011-а.
За влизане в центъра на града всяка кола трябва да плати 10 лири (23,50 лв.) на ден. Допреди година таксата беше 8 лири. Оттогава досега посолството ни е получило 5730 акта за нарушения, като само 22 от тях са платени, сочат данните на "Транспорт за Лондон". Част от дипломатите все пак са си плащали за влизането в центъра, защото са купени 3633 разрешителни.
Как работи схемата? Таксата се плаща предварително - за еднократно влизане или на месечна база. Камери, разположени в периметъра на зоната с ограничения, разпознават нарушителите по номерата на автомобилите им. До 2005-а почти всички посолства си плащат, но тогава посланикът на САЩ Робърт Тътъл по решение на Белия дом спира да се издължава. До 2 години решението на Вашингтон е последвано от Франция, Германия и по-голяма част от страните от ЕС. Вероятно и нашето посолство тогава е спряло да плаща за влизане в центъра, както и актовете за това. САЩ и останалите държави се позовават на текстове на Виенската конвенция, според която дипломатическите мисии са освободени от данъци. Кметството в Лондон обаче настоява, че "таксата задръстване" е такса за влизане в Лондон, а не е данък.
Нашето посолство в британската столица се намира в самия център, в района "Найтсбридж", и дипломатите ни няма как да избегнат такса "задръстване".
Още от статията на „Труд"
„Светът е изправен пред Lehman Brothers 2", прогнозира от първата си страница „Класа"
Светът е изправен пред риска от нов икономически спад, подобен на този от 2008-2009 г. след фалита на американската инвестиционна банка Lehman Brothers. Тази мрачна прогноза направи Световната банка в последния си доклад за глобалното икономическо развитие, публикуван на сайта й. В новата оценка от банката очакват доста по-скромен ръст, който на глобално ниво ще е едва 2,5% и 3,1% през 2013-а при 3,6% за двете години, заложени през юни. Основни спирачки ще са рецесията в Европа и по-слабите темпове в Индия, Бразилия и други развиващи се страни. Дори при „най-черния" сценарий от финансовата институция залагат четири страни в еврозоната да бъдат изключени от достъп до капиталовите пазари и предупреждават светът да се готви за най-лошото.
Дори безспорните двигатели на растеж в лицето на бързоразвиващите се икономики ще усетят забавянето - БВП средно за тях ще расте с 5,4 на сто, а не както се очакваше досега с 6,2 на сто. Те са по-уязвими от 2008-2009 г., защото могат да се окажат изправени срещу намаляване на капиталовите потоци и по-слаба търговия. Но нито един регион няма да остане незасегнат при влошаване на ситуацията, предупреди главният икономист на Световната банка Джъстин Лин. През 2011 г. цифрите показват, че темпът на нарастване на износа в световен мащаб е загубил половината от скоростта си - от 12,4% през 2010 г. на 6,6 на сто през 2011 г. През 2012 г. експертите залагат още по-скромен ръст на експорта - едва 4,7% на глобално ниво.
В богатите държави растежът ще е три път по-бавен, отколкото в развиващите се - с 1,4 на сто тази година, докато икономиката на еврозоната ще се свие с 0,3%. В лятната си прогноза Световната банка очакваше 2,7 на сто и 1,8 на сто съответно за индустриализираните икономики и за валутния съюз.
За България оценките сочат икономически ръст от 1,2% и 3,3% тази и следващата година, което е под заложената в доклада към бюджета цифра от 2,9 на сто. Северната ни съседка Румъния ще се движи с 1,5% и 3% икономически темп според Световната банка, а Турция - с 2,9 и 4,2 на сто. Като цяло регионът е най-силно засегнат от по-слабата икономическа активност в ЕС, който купува 50% от експорта му.
Още от статията на „Класа"
„Сървайвър сменя физкултурата", информира от първата си страница „Монитор"
Уроци по сървайвър ще борят агресията в училище. Учителите по физкултура сформират миникласове от побойници и проблемни деца. С тях те ще катерят планините и ще ги учат как да оцеляват в екстремни ситуации.
По време на занятията децата ще опъват палатки, ще палят огън и ще им се преподава - как да се справят, ако изпаднат в безизходица. Това разказа Мариана Закова, директор на столичното 137-о СОУ. За часовете ,,по оцеляване" децата няма да бъдат избирани на случаен принцип, а ще се създадат паралелки от ученици със слаб успех и склонни към агресия.
Учебните занимания стартират от втория срок и се осъществяват по европроекта ,,Успех" по европейската програма ,,Развитие на човешките ресурси". Инициативата финансира провеждането на учебни извънкласни занятия, които да задържат слабите ученици в клас и да направят школото по-привлекателно място за децата, каза Aлександър Александров, съветник на образователния министър. Той поясни, че училищата имат свободата да въвеждат най-различни извънкласни дейности от сферата на здравеопазването, хуманитарните и математическите науки, предприемачеството, компютърните компетенции, графичен дизайн, изкуства и др.
,, Моят първи милион", ,,Как да спазваме здравословна диета" и ,,Урок по мода и шопинг'' са част от предметите, които децата ще изучават след задължителните часове. Уроците ще се провеждат под формата на кръжоци след учебните занятия. Те могат да бъдат и част от целодневното обучение, което става задължително за учениците до 7-и клас с въвеждането на новия просветен закон. Всеки клас ще включва между 6 и 15 ученици. Целта на проекта е паралелките да се запълват с деца, които са натрупали над 10 неизвинени и над 100 извинени отсъствия.
Родителите също имат възможността да участват в занятията. Така например татковци баровци могат да влязат в класните стаи и да изнесат урок по предприемачество на детето и съучениците му.
,,Предлаганите тематични направления в едно училище трябва да обхващат различни области на извънкласната дейност. Не се допуска наличие на повече от 25% от дадена сфера", каза Александров. Той допълни, че броят на учениците, участващи в кръжоците, не е ограничен и се очаква средно 40% от децата във всяко училище да се включат в инициативата.
Още от статията на „Монитор"
„Фондове купуват шоколадова фабрика", пише „Стандарт"
Два инвестиционни фонда купуват мажоритарния дял от великотърновската фабрика за шоколадови изделия "Престиж". Това съобщиха от офиса на единия от консултантите по сделката "Сити венчър кепитъл интернешънъл" (CVCI). Другият е "Ен Би Джи Ай Прайвит Екуити" (NBGI). Фабриката е основана през 1996 г. във Велико Търново, като произвежда вафли, бисквити и шоколадови изделия. Сред известните й марки са вафли "Троя" и "Ная", както и бисквити "Престиж", "Траяна", "Мираж", "Хипер", "Роден край" и др.
Какъв дял от фабриката за вафли и бисквити ще придобият новите собственици, не става ясно от съобщението. Настоящите собственици на "Престиж 96" Георги Георгиев и Антон Танев, които в момента държат по 50% от компанията, ще запазят миноритарен дял. Проверка в регистъра на "Апис" показва, че управител на софийското представителство на единия от консултантите - NBGI, е Димитър Гюрджилов. Той заема същата длъжност и във "Флорина България" - компанията, която прави едноименните сокове.
Още от статията на „Стандарт"
„Мнозинството узаконява престъпното имущество, придобито преди 2002 г.", разкрива „Сега"
ГЕРБ е на път да узакони престъпното имущество, придобито преди 2002 г. Това ще стане, ако бъде приет изцяло новият законопроект за отнемане на незаконното имущество. Той бе внесен онзи ден от депутати от управляващото мнозинство, сред които са шефът на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев, зам.-председателят на парламента Анастас Анастасов и шефката на правната комисия Искра Фидосова. Проектът предвижда да се проверяват имуществото и произходът на средствата за покупката му в рамките на определен период - в течение на 10-годишен давностен срок. По сега действащия закон тази давност е 25 г.
С внасянето на проекта от депутати бяха прескочени правосъдното министерство и правителството, което е странно за такъв основополагащ закон. Към правосъдното министерство има съвет по законодателството и обичайно възлови проекти задължително минават оттам. Вероятната причина със сегашния закон е да се избърза, но и да се тушира евентуално недоволство от проекта към кабинета.
Според мотивите целта е "да се защитят интересите на обществото чрез предотвратяване и ограничаване на възможностите за неоснователно забогатяване и да се възстанови чувството на справедливост у гражданите". Това тълкувание контрастира рязко на обещанията, че законът ще е насочен срещу организираната престъпност и няма да засяга обикновените хора. Още повече, че по действащите закони документи трябва да се пазят 5 години назад, а по проект ще трябва това да е правено за 10 години. Така на практика от една страна се амнистира истинското престъпното имущество преди 2002 г., а от друга, ако обикновен човек попадне случайно под ударите на закона, ще трябва да доказва имущество за 10 години, а не като пред данъчните за 5 години.
Още от статията на „Сега"
„Вземат имоти на депутати, без да им свалят имунитета" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Незаконните имоти и банкови сметки на депутати и магистрати ще се отнемат, пише в новия проект за гражданска конфискация, който бе внесен в сряда от ГЕРБ и трябва да бъде гласуван по бързата процедура.
Представителите на законодателната и съдебната власт трябва да доказват произхода на средствата си наравно с обикновените граждани, ако са разследвани за престъпление. Имотите им ще бъдат проверявани дори ако производството срещу тях е спряно заради имунитет. На отнемане ще подлежи всичко над 250 000 лв., за което проверяваните и техните семейства нямат законен източник на средства.
Да се отнемат незаконни имоти и банкови сметки на депутати и магистрати, предвижда новият проект за гражданска конфискация. Според проекта, внесен от група депутати на ГЕРБ, те ще трябва да доказват произхода на средствата си наравно с обикновените граждани. По-рано премиерът Бойко Борисов поръча Законът за отнемане на незаконно придобито имущество да бъде гласуван по бързата процедура.
В новите текстове е записано, че комисията "Коларов" събира сведения за доходите, банковите сметки и имотите на хора с имунитет, стига да са разследвани за престъпление, генериращо облага.
Тъй като делата по отнемане на имущество, за което не се установи законен доход, ще се гледат от граждански съд, имунитетът не пази народни представители, съдии и прокурори от конфискация. На отнемане ще подлежи всичко над 250 000 лв., за което проверяваните и техните семейства нямат законен източник. Производството ще стартира веднага след предявяване на обвинение за извършено престъпление.
Още от статията на „24 часа"
„Трети път зелена светлина за поправката "Витоша ски", пише „Капитал Daily"
Промените в Закона за горите, срещу които се обявиха и природозащитниците и частният горски сектор, получиха одобрението на комисията по земеделие и гори в сряда с 11 гласа "за", 6 "против" и трима въздържали се. Така законопроектът е още една крачка по-близо до гласуване в пленарна зала. Поправките вече имат одобрението на други две комисии, а още три трябва да се произнесат по тях. Тяхното одобрение обаче е по-скоро формално, тъй като земеделската комисия е водеща за проектозакона.
По скоростната писта
Промените, станали популярни като поправката "Витоша ски", бяха предложени и одобрени за рекордно кратко време от Министерския съвет преди Нова година и скоростно се движат и през комисиите. Те улесняват строителството на ски писти, влекове и лифтове в планините, като с тях отпада изискването за промяна на предназначението на земята, а се дава само отстъпено право за строеж. В същото време екозащитниците продължават да протестират срещу поправката, като вчера отново проведоха шествие веднага след края на заседанието на комисията.
Правно противоречие
Комисията одобри поправките, но този път с по-активна съпротива от депутатите от опозицията, които не гласуваха против тях на заседанията на другите две комисии - по околна среда и за регионално развитие. "Това е много лош закон, а на всичко отгоре обсъждането постоянно се измества към развитието на ски туризма, което няма общо с този законопроект", каза Юнал Тасим от ДПС.
Според бившия зам.-министър по регионално развитие Димчо Михайловски отстъпеното право на строеж влиза в пряко противоречие със Закона за устройство на територията. "Ски писта или лифт не може да остане по документи гора, когато не е. Дори да остане гора на хартия, то Законът за устройство на територията не позволява този терен да се очертава за писта или да се прави каквото и да било друго, това е базисно правно противоречие", заяви Михайловски.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Парламентът удари нефтения бизнес", съобщава „Труд"
Покрай забраната за използване на спорната технология "хидрофракинг" при проучванията и добива на шистов газ вчера депутатите удариха сериозно и целия нефто-газов бизнес в България. Това стана след почти 6-часови дебати в пленарната зала, но без народните представители изобщо да дискутират защо е нужно забраните да са толкова строги и всеобхватни.
Според гласуваното с почти пълно единодушие решение в България се забранява използването на технологията "хидрофракинг", при която в земята се вкарва смес от вода и химични съединения, ако налягането е по-голямо от 20 атмосфери. Забраната важи и за проучванията и добива на нефт и конвенционален природен газ.
С друг член от решението добивът на шистов газ се забранява напълно и безсрочно. Всички фирми, които са засегнати от забраните, имат 3 месеца срок да докажат, че не използват спорния метод, в противен случай трябва да се разделят с концесията. Ако продължат да работят по този метод, ги заплашва глоба от 100 млн. лв.
"Това е безумно. Хидрофракингът се използва и сега при добива на нефт като помощна технология, когато е необходима по-голяма проводимост. Обикновено се използват между 400 и 700 атмосфери. Сега какво ще правят тези фирми?", реагира Христо Казанджиев от Българския енергиен форум, дългогодишен шеф на дирекция "Природни богатства" на енергийното министерство. Той припомни и че освен "Шеврон" още една фирма има разрешително за проучване за добив на шистов газ - миналата година такова бе връчено на британската "Дайрект Петролеум" за блок "Ловеч". Тя също трябва да спре работа. В страната има също и около 200 сондажи на фирми, които проучват наличието на нефтени залежи. Голяма част от тях са разположени в Североизточна България.
Разпитаните вчера от "Труд" шефове на фирми от бранша предпочетоха да не коментират ситуацията, преди да се запознаят с текста на забраната. Българската минно-геоложка камара ще излезе с официално становище в петък. От самата "Шеврон" коментираха пред "Труд", че са убедени, че шистовият газ ще донесе големи ползи на българския народ и българската и регионалната икономика. В позицията на фирмата се казва още, че "при използване на достоверна научна информация обмисленият преглед на въпросите, предизвикващи загриженост в България, ще спомогне за успокояване страховете на българите и ще демонстрира, че проучванията и добивът са съвместими с опазване ан околната среда".
Още от статията на „Труд"
"Дарения за лечение на деца и култура свиват данъците до 50%", информира „Класа"
До 50 на сто може да се намали данъчната основа на физическо лице, ако то направи дарение в полза на центровете "Фонд за асистирана репродукция", "Фонд за лечение на деца" и "Фонд за трансплантации", съобщиха вчера от Националната агенция по приходите (НАП). Друго данъчно облекчение, което може да се ползва от гражданите, е при дарение в полза на културни институции и организации. С до 15 на сто може да се намали данъчната основа чрез парите, дарени за култура, а до 5 на сто от всички доходи на физическите лица се намаляват с дарения в полза на здравни или лечебни заведения, специализирани институции за предоставяне на социални услуги, Агенцията за социално подпомагане и на фонд "Социална закрила" към министъра на труда и социалната политика, допълват от НАП.
Облекчението е валидно и при дарение в полза на специализирани институции за деца, както и на домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, на детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии. Свиване на задълженията към хазната могат да се ползват и при дарения в полза на бюджетни предприятия, регистрирани в страната вероизповедания, специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания, Агенцията за хората с увреждания; БЧК, културни институти и читалища. Гражданите могат да намалят данъчната си основа и при случаите, когато направят дарение на юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност и на фонд "Енергийна ефективност".
Данъчно облекчение може да се ползва и при дарение в полза на комуни за лечение на наркозависими, а също и в полза на детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ). От данъци може да се пести и при дарения, направени в полза на идентични лица от ЕС. В тези случаи към декларацията задължително се прилага и официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението, и неговият превод на български език, извършен от преводач. Според закона общият размер на данъчните облекчения за дарения не може да е повече от 65% от годишната данъчна основа.
Още от статията на „Класа"
"Банки вдигат лихви при скок на заплатата", пише „Монитор"
Банки вдигат лихвите по ипотечните кредити на клиенти при скок на заплатите им. Това съобщиха по Би Ти Ви вчера клиент на банка и адвоката му. Те са успели да осъдят трезора за 6-кратно вдигане на лихвата по кредит в рамките на две години.
Успелият да осъди банката Георги Георгиев разказа, че през 2008 г. той и брат му са изтеглили ипотечен кредит от 250 хил. евро. За въпросните две години лихвата по него е скочила с 22%, а месечната вноска - с 330 евро. И всичко това, без да е официално уведомен от трезора. До момента според изчисленията излиза, че Георгиев трябва да даде 116 хиляди евро повече от това, което е знаел, че ще плати като окончателна сума на банката при подписване на договора. Или общо 500 хил. евро.
„Работата е там, че ми превеждат заплатата в банката, тъй като това е клауза по договора. Като има повишение, те го виждат и моментално вдигат вноската по кредита", каза Георгиев. Според него това е масова практика.
„Според общите условия в договора банката има право винаги по свое усмотрение да вдига лихвата - заради пазара, банкови индекси и т.н. При всички дела и случаи обаче, които достигат до нас, това увеличение става на втория месец. Т.е. няма пазар, индекси и т.н.", коментира Веска Волева, която е адвокат по делото на Георгиев.
Според адвокат Волева всички проблеми идват от новия Гражданско-процесуален кодекс. В него има текстове, които многократно увеличават правата на банките спрямо потребителите, обясни тя.
Още от статията на „Монитор"