„Милионери по неволя", четем от първата страница на „Стандарт"
Милионер се става не само от тотото, но и по неволя. 1673 българи шокираха данъчните, като обявиха доходи над 1 млн. лв. за 2010 г. Те са подали годишните декларации преди 10 февруари, за да ползват отстъпката от 5%. В сравнение с миналата година милионерите са скочили близо 60 пъти. До 30 април м.г. едва 28 българи признаха, че са изкарали през 2009 г. над 1 000 000 лева. Причината за рязкото увеличаване на богаташите обаче не се дължи на големи печалби, а на кризата. Много предприемачи през миналата година бяха принудени да сложат на тезгяха целия си бизнес. Често това ставаше дори на загуба, за да не се стигне до фалит, коментират експерти. Получените пари от продажбата на притежаваните дялове от компании и цели фирми се обявяват в годишните данъчни декларации.
Още от статията на „Стандарт"
„Доган спечели първото дело за политическа корупция", съобщава от първата си страница „Сега"
Държавата изгуби първото дело за политическа корупция. Вчера Върховният административен съд окончателно отхвърли иска на парламентарната антикорупционна комисия и постанови, че лидерът на ДПС Ахмед Доган не е в конфликт на интереси заради четирите консултантски договора, по които получи рекордния хонорар от 1 млн. евро.
Съдът не уважи и искането на парламента и прокуратурата хонорарът да бъде конфискуван в полза на държавата, а Доган - глобен с между 1000 и 3000 лв. Решението на ВАС не е изненадващо при пролуките в действащия закон за конфликт на интереси и политическите аргументи срещу лидера на ДПС, с които изобилстваше исковата молба.
Неточното, непълно или невярно съдържание на подадената декларация не е конфликт на интереси, реши съдът по повод обвинението, че Доган не е описал консултантските договори по енергийния проект "Цанков камък". При това той е декларирал хонорара в данъчната си декларация, отчита ВАС.
Парите са платени от Институт по строителство и минно дело АД, което е дъщерно на "Минстрой холдинг", част от бившата "Мултигруп", с която Доган от години поддържа близки отношения. За разлика от тричленния състав на ВАС, в който имаше едно особено мнение, петимата съдии - Веселина Тенева, Юлия Ковачева, Таня Вачева, Иван Раденков и Даниела Мавродиева, са подписали решението единодушно.
Съдиите стриктно са спазили буквата на закона. Пред втората инстанция нито парламентарната "Антимафия", нито прокуратурата представиха нови доказателства. Жалбата на комисията срещу първото съдебно решение бе доста емоционална. В нея почти нямаше изречение, което да не завършва с удивителен знак, а името на Доган навсякъде бе изписано с главни букви.
Още от статията на „Сега"
„Отровите в доматите 10 пъти над нормата" е едно от заглавията от първата страница на „Монитор"
Десет пъти над нормата е съдържанието на пестициди в домати, които са внесени у нас от Йордания. Това установиха вчера експерти на Българската агенция за безопасност на храните при проверка на зеленчуковата борса в кв. „Слатина" в столицата. Отровните съставки са открити в 200 т зеленчуци, съобщи земеделският министър Мирослав Найденов, който присъства на проверката. На други 200 т се чакат резултатите. Освен домати в партидата има също така краставици, където пестицидите са шест пъти над нормата, и чушки, в който отровите надвишават три пъти нормата. Зеленчуците са изследвани вече в две независими референтни лаборатории, чиито резултати са се потвърдили. Стоката е внесена у нас в петък от арабското кралство.
В България се внасят опасни зеленчуци, предупредиха само няколко часа по-рано от Асоциацията на производителите на оранжерийна продукция. Зеленчукарите предупредиха също така, че в момента у нас не се продават български домати независимо какво пише на етикетите. А краставиците също така са твърде малко, за шопската салата у нас през зимата се разчита предимно на зарзават от Турция и Йордания.
Заловената вчера стока е поставена под възбрана за разпространение в търговската мрежа. Предстои да бъде направена проверка, но всеки изминал ден количеството на пестицидите намалява и резултатите няма да бъдат идентични с установените първоначално. За последните 3 месеца са внесени 200 тира зеленчуци от по 20 т от Йордания, каза вчера зам.-шефът на Агенцията по храните Антон Величков. Не е ясно дали обаче те са били със завишени количества пестициди и ако, доколко от тях вече сме изяли.
Засеченото количество пестициди не представлява директна опасност за здравето на хората, но при продължителна консумация се натрупват в черния дроб. В тази ситуация особено застрашени са малките деца, бременните и кърмачките. При готвене пестицидите не се неутрализират, понеже това не са микроорганизми, които да бъдат унищожени от високата температура, коментира другият зам.-шеф на агенцията д-р Тенчо Тенев.
Вносителите ще може да върнат продукцията в Йордания, ако се потвърдят резултатите за съдържание на пестициди над нормата. Другата възможност е стоката да бъде унищожена.
Още от статията на „Монитор"
"Чуждите инвестиции се свиха наполовина през 2010 г.", съобщава „Дневник"
Преките чуждестранни инвестиции през миналата година са се свили наполовина и в комбинация с изтегляне на средства от депозит на чужденци и погасяване на бизнес заеми в чужбина за първи път от 6 години финансовата сметка е отрицателна, показват данните за платежния баланс на БНБ. Това означава, че паричните потоци (извън вноса, износа и придобиване на дялове), които излизат от България, са повече от влизащите.
Според експерти обаче това все още е в контролируеми граници - за миналата година отрицателното салдо е малко над 400 млн. евро при 2.193 млрд. евро година по-рано. В същото време износът на страната продължава да расте с темпове, по-високи от вноса, но само това не е достатъчно да се даде тласък на икономиката. Противно на очакванията пък за времена на криза емигрантските пари се се повишили с 1.4% до 710 млн. евро, показват още данните на централната банка.
"Важно е решението на българите колко активи да държат в България и решението на чужденците колко от активите си да държат в България. Това, което виждаме от отрицателния платежен баланс, е, че доста българи - банки и фирми, решиха да намалят сериозно задлъжнялостта си към чуждестранни кредитори. За тази година очаквам някакъв позитивен баланс по финансовата сметка.
Ако хората спрат да се държат кризисно и насочат натрупаните от последните години спестявания към потребление, фирмите също ще престанат да трупат предпазни буфери и апетитът към риск ще се върне. В обратният сценарий, при който плащането на задължения отново ще доминира, теоретично е възможно това да създаде проблеми, но е малко вероятно", каза макроикономистът от Центъра за либерални стратегии Георги Ганев.
От публикуваните данни се вижда, че износът на стоки през 2010 г. нараства с 32.9% на годишна база и достига 15.55 млрд. евро, докато вносът се повишава едва с 13%. Като номинал обаче той остава по-голям - 17.95 млрд. евро, и резултатът по търговския баланс е дефицит от 2.4 млрд. евро, или 42% по-малък спрямо края на 2009 г.
Още от статията на „Дневник"
„Транспортното министерство се заема с далаверите в морското обучение", информира от първата си страница „Класа"
Огромен процент изпитни двойки бе получен на изпитната сесия за придобиване на корабоводителски правоспособности във Варна през изминалата седмица. Причината бе внезапната проверка на ИА „Морска администрация" (ИАМА) по сигнал на в."Класа" за конфликт на интереси и течове на информация. Двама от членовете на изпитната комисия бяха извадени от състава й и ще бъдат пенсионирани, информира шефът на ИАМА Сергей Църнаклийски. Това са началникът на сектор „Квалификация и регистрация на морските лица" в регионалната дирекция на ИА „Морска администрация" (ИАМА) Александър Първанов и заместникът му Костадин Стойков, за чиито конфликти на интереси „Класа" написа в броя си от 7 февруари т. г . Изпитните тестове и задачи бяха сменени в последния момент, а Църнаклийски пристигна лично във Варна, за да присъства на изпита. В края на изпитната сесия двойки бяха получили 100 % от кандидатите за вахтен помощник-капитан и около 75% от кандидатите за старши помощник-капитан, като имаше и кандидати, които въобще не се явиха. „Няма да позволя повече изтичане на информация за изпитите и ще бъда безкомпромисен към виновните", категоричен бе Църнаклийски.
ИАМА предвижда радикални промени в допълнителната квалификация на морските лица. Причината е тоталната ерозия на следдипломното морско образование в последните 10 години. С разпореждане на министъра на МТИТС от януари 2010 г. е сформирана работна група и даден ход на този процес, но реално върху промените в Наредбата за компетентност на морските лица в Република България се работи активно едва в последните месеци. В съществуващия в момента вариант на наредбата, наследен от предишното ръководство на транспортното министерство, не са определени стандартите, на които трябва да отговарят симулаторите, тренажорите, полигоните и пр. учебна материална база на лицензираните центрове за подготовка. Това практически дава възможност да се ползват като тренажори дори и компютърни игри, а като полигони - каквито и да са съоръжения, наети под наем.
Още от статията на „Класа"
„Германия разследва големите търговски вериги", информира „Дневник"
Германската антимонополна служба е започнала разследване дали при най-големите търговци на дребно не е концентрирана твърде голяма пазарна сила, когато става въпрос за снабдяването им с продукти, съобщи "Ройтерс". По данни на регулатора четирите най-големи компании в сектора контролират 85% от продажбите.
"Проверката не е срещу конкретни фирми, а анализира сектора като цяло. Искаме да хвърлим повече светлина върху взаимоотношенията между търговските вериги и производителите", уточнява говорител на антимонополния орган. В Германия най-големите търговци са "Едека", "Реве" (познат у нас с веригата "Билла"), "Метро" и т.нар. дискаунтъри "Алди" и "Лидл".
Още от статията на „Дневник"
„Летище София отчете скок на приходите си", информира „Монитор"
Летище София бележи скок в приходите си от продажби в търговските обекти в салоните за заминаващи, а също и от двата паркинга, разположени на терминал 1 и терминал 2. Това съобщи за „Монитор" търговският директор Петко Златев. Ръстът на постъпленията за 2010 г. спрямо предходната е с 5,2%.
Само от началото на годината безмитната търговия бележи увеличение от 59% в сравнение януари на предходната година, като за това са допринесли основно руските туристи. Засега чартърната програма се движи дори по-добре от очакваното, отбеляза Златев. Прогнозата до края на 2011 г. е постъпленията от летищните търговски обекти да достигнат ръст от 37%.
Приходите от двата паркинга на аеропорта са се покачили средно с 260% на месец спрямо постъпленията от тази дейност за същите месеци на предходната година. На терминал 1 скокът е с 340 на сто, а терминал 2 отчита 180% повече при почти съпоставим пътникопоток. На годишна база това прави около 1 млн. лв. по-високи приходи, изчисли Златев. На паркингите са монтирани допълнително камери и цялата пропускателна система е препрограмирана.
Това се случи, след като шефът на отдел "Паркинги" на летището Стоян Грозданов бе уволнен на 23 ноември 2010 г., когато НАП констатира груби нарушения в дейността на отдела. Оказа се, че само половината от парите в касата на паркинга в момента на проверката са били отчетени чрез фискалния апарат.
През изминалата година през летище София са преминали 3,3 млн. пътници, а предвиждането е до края на 2011 г. те да достигнат 3,7 млн. пасажери. Това заяви Красимир Пешев, член на Съвета на директорите на столичното летище.
Още от статията на „Монитор"
„На ГЕРБ му остана само платената любов", казва в интервю за „Сега" социологът Живко Георгиев
Г-н Георгиев, какво става с рейтинга на премиера? Още малко и доверието към него ще падне под това на основния му враг - Георги Първанов.
- Лоша работа. Изследванията регистрират това, което можеше да се очаква. Нямам усещането дори, че целият потенциал на отшумяващите, но осмислени все повече от хората скандали е изконсумирал своя ефект. Нужно е време. Този тип скандали не са от тези, които остават без трайни следи, които лесно се забравят. Отгоре на всичко и други неблагополучия работят в тази посока.
Това означава ли, че рейтингът на премиера може да продължи да пада?
- Всеки рейтинг може да продължи да пада. Опитът ми показва, че има доста силна инерция в тези движения. Тенденцията към спад много трудно се обръща. Може да се ускорява, но трудно се обръща. Магията изчезва. Тя изчезва бавно, макар че в интерес на истината премиерът продължава да развива комуникативните си умения. Това, което се случва, е от такова естество, че само с успешна публична комуникация няма да съумее да върне онова упование, на което се радваше в началото на мандата. Пък и далеч преди това. Надеждите не се сбъднаха.
Какви са шансовете на Цветан Цветанов да излезе с достойнство от скандала и дори да се кандидатира за президент?
- Да излезе достойно от скандала шансове има. Оставката е достоен ход. Според мен тепърва ще възникват въпроси към Цветанов, още повече че стават все по-конкретни. А вицепремиерът притежава удивителната способност да не отговаря.
Според последните проучвания на "Галъп" с по-висок рейтинг от Борисов е министър Росен Плевнелиев. Възможно ли е пък той да получи номинация за президент?
- Рейтингът не е единственият измерител при една такава надпревара, каквато са президентските избори. Има рейтинги всякакви. Някои са относително високи, но не достатъчно плътни. Или казано по-човешки - кухи са до голяма степен. Те просто са оценка, че някой добре си върши работата в сферата на неговите отговорности. Други са високи, защото успяваме да правим добро впечатление. Не намеквам за рейтинга на Кристалина Георгиева, но такъв беше и рейтингът на Симеон Сакскобургготски в определен период от време. Случвало се е и други политици да имат такива високи рейтинги. Плевнелиев е относително незасегнат от скандалите, друсащи ключови фигури на правителството и на ГЕРБ през последните месеци. До голяма степен това формира негови конкурентни преимущества. Но това още не значи, че е добро решение в ситуация на реални президентски избори.
Още от интервюто на „Сега"
„Проверяваме пазара на газ за картел", казва в интервю за „Стандарт" председателят на КЗК Петко Николов
Г- н Николов, има ли конкретна по-мащабна проверка, с която в момента се занимава КЗК?
- В момента извършваме секторен анализ във връзка с възможни проблеми за конкуренцията на пазара на пренос и доставка на газ. Това проучване ще даде яснота относно участниците, взаимоотношенията между тях и начините на разпределяне на газа в България. Газовият пазар в момента е на дневен ред и в близко време очаквайте произнасяния.
А проучвате ли картел при хляба или други хранителни стоки например?
- Ние имаме доста произнасяния в хранителния сектор. До момента Върховният съд е потвърдил с окончателно решение всички, с изключение на случая с пилешкото месо и яйцата. Разкриването на едно картелно споразумение е дълъг и бавен процес. Това принципно са тайни договорки, а отделни публични изявления за повишаване на цените биха могли да бъдат знак, но не и достатъчно доказателство в тази насока. Много внимателно следим тези пазари и изказванията на участниците в тях и ако установим, че са налице достатъчно убедителни доказателства, за да стартираме производство, ще го направим.
Кои други пазари наблюдавате по-сериозно?
- Наблюдаваме по-внимателно телекомуникационния пазар, енергетиката и някои по-малки пазари. Работим върху няколко секторни анализа, които също ще ни дадат повече яснота относно участниците и тяхното поведение. Опитваме се да гледаме на нещата по-мащабно и считам, че успяваме.
На базата на това, което наблюдавате в телекомуникациите и енергетиката, имате ли готовност за по-сериозни проверки там?
- Да, имаме такава готовност. Искаме информация от участниците на пазара и на базата на това, което получаваме от тях, решаваме дали да започнем производство. Моята представа за присъствието на КЗК в общественото пространство е, че тя не трябва да е орган, който постоянно да се намесва в отношенията между равнопоставени участници на пазара. В крайна сметка има секторни регулатори, които да следят това и упражняват предварителен контрол. Ние се намесваме само когато конкурентната среда е увредена, при условията на последващ контрол. Присъствието на КЗК следва да се възприема, без да се налага.
Докъде стигна случаят с търговските вериги след решението на КЗК?
- Комисията предяви на компаниите твърдение за извършено нарушение. Така веригите вече са наясно кое тяхно поведение според нас на този етап е в разрез със закона. Ако до момента комисията събираше доказателства и правеше своите изводи, то сега, както се казва в шахмата, веригите са на ход. Също така, ако считат, че биха могли да предоставят доказателства в своя полза, могат да го направят, както и да предложат сами да отстранят определени нарушения, които ние констатираме в момента. Считаме, че това е начин да се възстанови конкуренцията и да се премахнат предпоставките за наличие на напрежение между веригите и доставчиците.
До този момент някоя верига предприела ли е конкретни стъпки?
- Все още е твърде рано. Веригите имат 60-дневен срок, в който да представят писмените си възражения, доказателства или да поискат да бъдат изслушани. След изтичането на срока комисията ще прегледа внимателно всичко, което компаниите са представили като становища и възражения, които ще могат да изложат и в открито заседание. Дали ще приемем, че е налице нарушение или веригите ще поемат задължения, е нещо, което ще се обсъжда впоследствие.
Още от интервюто на „Стандарт"