Според направените обстойни симулативни опити на изследователска група в САЩ, показаха че цената на петрола може лесно да достигне нечуваните $150 за барел.

Симулацията носи работното название „Петролна шокова вълна" (Oil Shockwave) и е разработена, за да докаже как на пръв поглед малки и незначителни новини от петролната индустрия в чужбина, имат потенциала да изстрелят цената на петрола до върхови стойности. Това е така заради прекалената изнервеност на пазарните участници и заради изключително ограничените доставки на суровина към крайните потребители.

Симулацията пресъздава един обикновен работен ден, в който излиза новината за саботаж на петролопровод в размирна зона, което води до преустановяването на почти 1 млн. барела дневно производство. Използвайки екстраполация от реалните пазарни условия, моделът реагира с изстрелване на цената от средата на $90 за барел (където се намира в момента) до $115 за барел в началото на 2009 г.

„Това може да се случи още утре", коментира един от участниците подготвили проекта.

За да направят симулацията още по-интересна, учените използват по-силна новина, като тази за открити запаси на обогатен уран в страна с амбиции да се превърне в световна ядрена сила. Не се споменава името на страната, но най-вероятно става въпрос за Иран. Хипотезата продължава, като описва как западните държави налагат строги санкции на провинилата се страна, а тя на свой ред блокира износа си на петрол.

Моделът веднага изстрелва цената на световните пазари до над $150 за барел в рамките на няколко месеца.

Опитът получи реално доказателство миналата седмица, когато от Мексико обявиха, че затварят трите си петролни терминала за износ на петрол с общ капацитет 600,000 барела дневно. Това беше едва 1% от цялото световно производство на петрол, но само за два дни успя да подкрепи цената на петрола с около 5% нагоре.

Петролът поддържаше нивата в непосредствена близост до $100 за барел, през цялата изминала седмица, което кара анализатори да смятат, че в момента търсенето изпреварва значително предлагането на суровина. От ОПЕК обаче заявиха, че за сега не виждат проблем на пазара, като цената ги удовлетворява.