„Новият морков за общините", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Седмица след като Министерството на финансите класира общините по финансова стабилност, ведомството направи втора крачка - предложи нов начин за разпределяне на държавните субсидии за инвестиции към кметствата.
Министърът на финансите Симеон Дянков във вторник заяви, че ще предложи на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) да се създаде фонд за стимулиране на общините. Той посочи, че очаква от организацията предложение за обема на средствата в него.
Идеята му е парите от този фонд да се дават на общините по методология, която самото сдружение предложи. Но все пак намекна, че кметовете, които се справят по-добре с управлението на финансите, ще се ползват с предимство.
Средствата от фонда ще се предоставят основно като субсидии за инфраструктурни проекти - училища, детски градини, спортни площадки, общински пътища. Все още обаче не е ясно колко пари ще се разпределят по този механизъм, не е уточнено и откъде ще дойдат те.
Два варианта
"Говорили сме вече няколко пъти със сдружението на общините и остава да ни предложат методологията, която да регламентира ясни правила - такава община, с такива показатели, с такова население може да кандидатства до такава сума. Ще започнем с нещо по-малко, за да видим как работи, и в следващи бюджети надеждата ми е то да се увеличи като част от общото финансиране на общините", обясни Дянков, цитиран от "Фокус".
Според източници от Министерството на финансите крайната идея е във фонда да се влеят всички пари, които държавата в момента разпределя под формата на субсидии между общините за капиталови разходи. Тази година техният размер е малко над 70 млн. лв.
В този случай, ако се следва принципът с предимство да получават пари финансово стабилните, останалите общини няма да разполагат с пари за инвестиции. Затова при този вариант фондът ще се разпределя между всички, но Министерството на финансите ще има по-голяма власт при взимане на крайните решения коя колко точно да получи и за какво.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Напористата земеделска пиарка се оказа и крупна земевладелка", разкрива от първата си страница „Сега"
Бившата пиарка на Агенцията по храните Кристина Спасова, която се прочу покрай скандалния договор за популяризиране на програмата за селските райони във Facebook и Twitter, се оказа и крупна земевладелка. Като съдружничка в хладилното предприятие за преработка и консервиране на диворастящи плодове и гъби "Био ем ди" Спасова вече е дългосрочна арендаторка на над 1000 декара земеделска земя в Берковица. 25-годишното момиче е и съсобственик на 455 декара земи на завода.
Трети ден след разгарянето на скандала земеделското министерство продължава да отказва на "Сега" информация по договора със Спасова.
Както "Сега" писа, през септември 2011 г. 25-годишната Кристина Спасова основава фирма "Кей ем ком" с 2 лв. капитал и успява за броени месеци да извърши разходи за над 900 000 лв. През януари фирмата е избрана от земеделското министерство да популяризира селската програма във Facebook и Twitter срещу 47 500 лв., а през април и юли вече е горд собственик на два офиса, закупени с налични средства без ипотека за 507 хиляди лева. На 15 юни 2012 г. "Кей ем ком" сключва и друга крупна сделка - за придобиване на 26% от капитала на завода "Био ем ди" срещу 390 000 лв. 200 000 са платени при сключването на договора, останалите 190 000 се дължат до 4 месеца. 2% срещу 10 000 лева си купува лично и Кристина Спасова.
Високата цена, платена от "Кей ем ком" за акции с много по-нисък номинал - 1300 лв., има обяснение, показа проверка на "Сега". Като съдружник в "Био ем ди" Спасова е придобила собственост и в учреденото няколко месеца по-рано - през април, дъщерно дружество "Био ем ди-1". В капитала на "Био ем ди-1" са апортирани над 450 декара поземлени имоти, като стойността им е оценена на 1.1 млн. лв. И след приемането на Спасова като съдружничка дружеството продължава да купува нови земи, а през юли е сключило и крупен договор за аренда на земя с община Берковица. Така собственикът на хладилното предприятие Димитър Младенов и новата му съратничка Кристина ще наемат за срок от 9 години около 1000 декара общинска земя. Материалният интерес по този наем според имотния регистър възлиза на 114 340 лв.
Още от статията на „Сега"
„Харчим за първолак поне 250 лв." е водещото заглавие на „Труд"
Колко пари трябва да заделя за първия учебен ден на детето си? Ще ми стигнат ли 200, 300 или 500 лева? Тези въпроси стоят за непросредствено решаване пред родителите на първолаци. Тази година за тях първият учебен звънец ще удари на 17 септември (понеделник).
Освен с радостен трепет за малчугани, майки, бащи, баби и дядовци датата определено е свързана и с доста сериозни разходи. Какви ще са те зависи от всеки конкретен случай. На първо място от доходите и разбиранията за "света и живота" на родителите, но също така и от изискванията на самото училище.
Средната цена за изпращане на първолак е около 250 лева, установи проверка на "Труд". В сумата влизат най-необходимите качествени пособия и нови дрешки.
Към тази сума на някои места се добавят още 80-100 лева за задължителни униформи. Срещу тези пари в столичното 12-о училище на ул. "Иван Асен II" първолаците например ще получат ризка, елече без ръкави, суичър и пола за момичетата или панталон за момчетата. Родителите могат да поръчат и резервни ризи или панталони срещу доплащане.
Дори и училището, в което сте избрали да учи детето ви, да няма изисквания за официално облекло, то разходът за дрехи в никакъв случай няма да бъде по-нисък. Така или иначе традицията повелява малчуганите да са спретнати в чисто нови ризки, панталонки и обувки, прекрачвайки прага на школото. Самата сума, разбира се, е различна. Зависи дали ще купите дрехи от борсите, или от марков магазин.
Най-скъпото от задължителните атрибути за първолаците е раничката. Минимумът при нея е някъде от порядъка на 15-20 лева. Качеството в този случай обаче е доста спорно.
За достатъчно качествена, функционална и красива с актуални герои от анимациите на "Дисни" цената гони 100 лева. Те са с голям джоб за учебници и тетрадки, затварящ се с капак, преден джоб за несесер и по-дребни училищни принадлежности с цип, с допълнителна възможност за разширяване на раницата. Освен това имат твърдо дъно, регулируеми подплатени презрамки и ергономичен гръб. Средният клас ранички е между 60 и 85 лева. Най-важното при тях е да не се тъпчат, категорични са учителите. Раницата трябва да тежи до 10 на сто от килограмите на детето - или ако то е 25 кг, раничката трябва да е до 2,5 кг.
В нея освен тетрадки, химикалки и острилки (виж стр. 2) обаче трябва да влязат и тренировъчен екип и маратонки за часовете по спорт. Този разход също лесно поглъща още 100 лева. Немаркови спортни обувки от Китай могат да се намерят и за 20 лева, но ако държите на фирмени, трябва да заделите поне 50-60 лева.
Като цяло промоциите за първолаците тази година вече стартираха. Големите търговски вериги като "Кауфланд" и "Била" предлагат доста сериозен избор от школски пособия, помагала и раници за малчуганите. При това на изгодни цени.
За първи път тази година има специални оферти, свързани с първия учебен ден, и в магазините за мебели.
Още от статията на „Труд"
"Еврото с нов фасон", четем от първата страница на „Стандарт"
Еврото сменя фасона. Банкнотите ще имат малко по-различна визия, но ще бъдат много по-защитени от фалшификация. Новите пари ще се завъртят в оборот от Нова година, прогнозира Ройтерс. Очаква се президентът на Европейската централна банка Марио Драги да даде подробности през есента.
Рекламни кампании в 17-те страни от еврозоната трябва да направят популярни променените купюри. Мярката е продиктувана от зачестилите опити за фабрикуване на ментета, твърдят експерти. В момента банкнотите от 5, 10, 20, 50, 100, 200 и 500 евро разполагат с холограма, воден знак и блестящи ивици. Измамниците обаче използват все по-модерни технологии и това налага въвеждането на още по-висока степен на защита.
Веднага след новината за новото евро зевзеци засипаха форумите с коментари, че много скоро общата валута може да стане излишна за закъсалите Гърция, Италия, Испания и Португалия, които може да напуснат еврозоната.
Още по темата на „Стандарт"
„Продават над 100 индустриални фирми на цена от 1 млн. до 20 млн. евро", пише на първата страница на „Класа"
От началото на тази година досега над 100 индустриални обекта са предложени за продажба; до края на годината се очаква поне още толкова да бъдат оферирани. Това прогнозира в четвъртък за БТА Орлин Владиков, експерт в областта на недвижимите имоти и бивш председател на Националното сдружение "Недвижими имоти", цитиран от Дарик радио.
Сред тези предприятия за продан от 5 до 8 процента са дружества с чуждестранно участие от европейски страни в криза, както и чуждестранни инвеститори, привлечени преди време от добрите изкупни цени на енергията от алтернативни енергийни източници, коментира Владиков. Останалите индустриални обекти, които се продават, са изцяло български. До момента има само спорадични сделки с тези обекти. Продажбата на такива предприятия отнема от шест месеца до една година. По тази причина експертът очаква, че тенденцията за ръст на броя на предприятията, които ще се продават, ще продължи и през 2013 година.
Средно в едно от продаваните предприятие работят от 30 до 100 души. Ако не се намерят купувачи за тях, това ще рефлектира поне с един процент върху безработицата в страната. Обратното - при покупката на такова дружество, има потенциал дори за увеличаване на броя на заетите в него.
Според него завишеното предлагане на индустриални имоти от всички сектори и във всички региони на България се дължи на спада на потреблението в страната, трудностите при получаване на оборотни средства от производителите, липсата на по-облекчени процедури за издаване на разрешения на строеж и реконструкции, и световната криза. Камен Колев, зам.председател на Българската стопанска камара потвърди тези причини и обърна специално внимание на междуфирмената задлъжнялост, която е на ниво около 160-170 млрд. лева, но продължава да нараства, макар и с по-слаби темпове от годините 2008-ма, 2009-та и 2010-та. Освен това централния и местните бюджети дължат на фирмите около 340-350 млн. лева, от които само 200 млн. лева се дължат от общините.
Още от статията на „Стандарт"
"Фермери ще се събират веднъж седмично на пазар в София" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Веднъж в седмицата земеделци да се събират в столицата на фермерски пазар. Тази идея обсъждат няколко асоциации в сектор Земеделие и Столична община. Най-коментираното за целта място е паркът Заимов. Това заяви на пресконференция за Общата селскостопанска политика (ОСП) Албена Симеонова, председател на Фондация за околна среда и земеделие.
Земеделските пазари са широко известни в западноевропейските държави. На тях фермерите предлагат своята продукция, обясни Албена Симеонова от Фондация за околна среда и земеделие.
Според нея този вид пазари са нужни, "за да можеш да се запознаеш с фермера, ако нещо ти хареса, да си купиш от него и следващия четвъртък да отидеш и отново да си го купиш. Срещаме подкрепата на Столична община, надяваме се в най-скоро време София да е свидетел на първия фермерски пазар в столицата".
Още от статията на „24 часа"
"Затишието на кредитния пазар продължава", обобщава „Капитал Daily"
Затишието на кредитния пазар е продължило за пореден месец и през юли - това важи както за кредитирането, така и за просрочията по заеми. При депозитите остава непроменена тенденцията на висока норма на спестяване - по-висока при домакинствата и не толкова висока при фирмите. Това показват данните на БНБ към края на юли 2012 г.
Просрочия
Т. нар. лоши и преструктурирани кредити през юли показват добра посока на движение в различните сегменти - ниски ръстове и дори свиване. Обемът им като цяло намалява с 18.6 млн. лв. до 9.891 млрд. лв. Делът им от общия кредитен портфейл се задържа на съществуващите нива - 23.4%, а годишният им темп на прираст намалява до 15% (от 19 на сто предходния месец).
Свиването на просрочията идва от намалението на потребителски лоши и преструктурирани кредити с 33.2 млн. лв. до 1.4 млрд. лв. Ипотеките се увеличават символично с 3.1 млн. лв. до 1.8 млрд. лв. Намалението на лошите и преструктурирани кредити може да е в резултат на отписване на заеми от балансите на банките, продажба на "пакети" от просрочия, както и на подобряване в обслужването на кредитите и връщането им в графа редовни.
Лошите и преструктурирани кредити включват просрочия над 90 дни и редовни заеми, които са предоговорени, защото са имали проблеми в обслужването, според методологията на БНБ. Няма данни за това каква част от този обем са само преструктурираните кредити. Централната банка от своя страна само публикува данните, като не коментира какво стои зад статистиката като обяснение на движенията.
Според БНБ данните за преструктурираните и с просрочие в обслужването кредити не показват общо класифицираните рискови експозиции, нито конкретно дела на необслужваните заеми (тези с просрочия над 90 дни). Източник на такава информация са тримесечните надзорни данни. Делът на необслужваните кредити към края на юни е 16.86%.
Кредитите за бизнеса растат
Според данните на централната банка нарастване през изминалия месец има само при фирмените заеми. Расте и кредитният портфейл за корпоративния сектор, и просрочията в този сегмент. Ръстовете обаче са скромни, особено в категорията лоши и преструктурирани. Нарастването на портфейла за един месец е с 283.4 млн. лв. до 34.6 млрд. лв., а просрочията се увеличават с 13.6 млн. лв. до 6.5 млрд. лв.
Така след по-значимия скок, който отбелязаха корпоративните кредити през юни, през миналия месец са се върнали в характерните обеми (около 100-200 млн. лв. увеличение месечно). Годишният им ръст обаче изглежда впечатляващ - 6.9%, предвид общата икономическа ситуация, значително по-ниското увеличени до преди година и лошия старт за тази година (първите два месеца на година започнаха със спад).
Още от статията на „Капитал Daily"
„Дянков няма да иска от Брюксел по-нисък акциз за бензина", съобщава „Сега"
Кабинетът се е отказал от идеята да иска от Брюксел понижаване на акциза за бензина, тъй като подобен ход е обречен заради дългата и тежка процедура на одобрение. Преди дни финансовият министър Симеон Дянков припомни, че за да получим зелена светлина за промяна на ставката, трябва да имаме не само "да" от ЕК, но и от всички страни - членки в Евросъюза. А според Дянков това е малко вероятно да стане дори в средносрочен план. "За съжаление не може да се намали акцизът, тъй като при влизането на България в ЕС подписаните споразумения предвиждат поетапно увеличаване на акциза. Грешка е било да се разписва споразумението по този начин, тъй като доходи и акцизи трябва да са пропорционални. В момента акцизът е под минималния праг", обясни вицепремиерът в Панагюрище.
Икономистите и петролните компании са скептични, че другите мерки, лансирани от Дянков, ще доведат до намаление на цените на горивата. Вчера стана ясно, че финансовото и икономическото министерство ще предложат поправки в Закона за акцизите. Идеята е горивата, които се продават в България, да могат да се съхраняват в данъчни складове и в Румъния, и Гърция, а не само у нас. Според Дянков това ще понижи цената на бензина и дизела с по половин стотинка на литър.
В момента най-голям процент от складовите бази у нас се стопанисват от "ЛУКойл" и "Нафтекс Петрол". От петролните компании не пожелаха да коментират дали ще се възползват от подобна възможност, докато не видят поправките.
Според икономисти, цитирани от Money.bg, тази мярка може да намали цените с до 1 стотинка на литър, докато поскъпването на петрола ще ги увеличи с нови 2-3 стотинки.
Според Красен Станчев от Института за пазарна икономика единственото решение за поевтиняване на горивата е властта да се заеме сериозно с договорките между петролните компании и да създаде конкурентен пазар. Според него държавата не бива да се меси под какъвто и да е предлог в ценообразуването или да се опитва да занижи цените.
Още от статията на „Сега"
„Зам.-министър: Няма драма с руски туристи", съобщава „Труд"
"Няма драма с руски туристи в българските курорти. Всички гости, които са пристигнали по договори с "Бългериан Вип Турс" са настанени." Това заяви вчера в Кюстендил зам.-министърът на икономиката Иво Маринов по повод прекратената дейност на туроператора "Бългериан Вип Турс", за което беше съобщено в сряда.
"Практика в Русия е техните фирми да работят с повече от един партньор у нас и дейността на "Бългериан Вип Турс" беше поета от други компании. Всички туристи са настанени, а другите туроператори поемат грижата за следващите групи", каза Маринов и допълни, че това се отнася и за туристите от Иран, които предстои да пристигат, както и за тези, които са дошли от Казахстан.
По повод информацията, че руски гости са били карани да плащат два пъти почивката си, Маринов уточни, че решението зависи от законите в изпращащата страна - в случая Русия.
Още от статията на „Труд"
"Правим бартер с Израел", четем в „Стандарт"
На съвместното правителствено заседание в Йерусалим България и Израел ще договарят срещу плодородни държавни земи да получим финансов ресурс и високи технологии за обработването им. Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов ще обсъди такъв проект с колегата си. България ще предложи още Израел да инвестира в логистичен център до Пазарджик, където да се съхранява и обработва готовата продукция от плодове и зеленчуци, съобщи за "Стандарт" Найденов. Става дума за сгради на бивши казарми. Министърът е съгласувал предложението си с кмета на Пазарджик Тодор Попов.
На 11 септември премиерът Бойко Борисов и домакинът му Бенямин Нетаняху ще посрещнат заедно 11-ата годишнина от атентатите в Америка, когато терористи взривиха два самолета в кулите близнаци в Ню Йорк. В края на октомври се очаква в Израел на официално посещение да отиде и президентът Росен Плевнелиев.
В съвместното правителствено заседание на 11 септември от българска страна ще участват всички министри с изключение на Томислав Дончев, Диана Ковачева и Симеон Дянков. Ще се обсъди създаването на съвместни екипи за борба с бедствията и авариите, както и сътрудничество в областта на иновациите и технологиите. Сред обсъжданите съвместни проекти с Израел ще е и даването на концесия на 5-6 ВЕЦ-а у нас.
Сред акцентите в подготвяната програма на Борисов и водената от него делегация ще са честванията на 70-ата годишнина от спасението на българските евреи. За тази цел догодина през март събитието ще отбележат много посолства на Израел в чужбина, както и мисията на държавата у нас. Още с кацането си на израелска земя Борисов и министрите му имат организирана културна програма, която включва концерт на музиканти с български произход, които ще долетят специално от Германия.
Още от статията на „Стандарт"
„Студена пиринска вода за англичани, платили милиони за жилища" е заглавието на разследване на вестник „24 часа"
Десетки англичани останаха измамени, след като платиха "на зелено" жилища край Разлог.
Фирмата, която през 2005 г. се впуска в бизнеса със строителство и продажба на ваканционни имоти, е собственост на техни сънародници.
Тя обаче залага имотите в банка, после фалира и сега синдик ги разпродава заради невърнатия кредит.
72-ма англичани ще пият по една студена планинска вода, защото парите от евентуалната продажба на жилищата дори няма да стигнат за покриване на вземането на банката, а те са следващи поред в списъка на кредиторите.
50-годишният Йън Дейвид Робъртс и 45-годишният Браян Филип Уелс регистрират през 2004 г. у нас "Бългериан дивилоупмънтс" ООД.
Намерението им е да построят комплекс "Пирин парк ризорт" в местността Янкулова река в подножието на Пирин - на километри от Разлог и Банско, в съседство с голф игрището.
Започват да продават "на зелено" на свои сънародници апартаменти в комплекса.
От 2005 до 2008 г. сключват предварителни договори за покупко-продажба с над 70 англичани и няколко италианци и граждани на ЮАР. По проект комплексът трябва да има две фази - А и Б, със стотици апартаменти.
За няколко години успели да завършат два от трите блока на фаза А до акт 16, а третият е на акт 14. От фаза Б нищо не е започнато да се строи, има гола поляна.
Според договорите купувачите платили различен процент от крайната цена.
Някои са внесли по 30%, други половината, а имало и 10-ина, които платили цялата сума. Квадратът се е продавал по около 1000 евро.
Още от статията на „24 часа"
"ДСБ предложи фотоволтаици върху панелките", пише „Класа"
Да се разположат фотоволтаици върху панелките, предложи в четвъртък ДСБ. От партията на Иван Костов изчислиха, че в столицата броят на панелните блокове е много голям и това предивзиква проблеми със санирането. Нито държавата ще осигури средства за саниране, нито собствениците имат възможност сами да покрият разходите си. Това би могло да стане, ако се включат дългосрочни договори за разполагане на фотоволтаични системи върху плоските покриви на панелните блокове и разходите за санирането ще бъдат покрити от цената за разполагането на фотоволтаиците, обясни Грети Стефанова. Според нея в процеса трябва да участва общината и произвежданата система от фотоволтаичните системи да се включва в общата система. Проектът отдавна е внесен в Столичния общински съвет. ДСБ се обявиха срещу преференциите за тези, които са инвестирали във ВЕИ. Димитър Бачваров заяви, че от 13% увеличение в цената на тока основното увеличение се дължи именно на ВЕИ. Бъчваров обясни, че фотоволтаичните генератори продават на НЕК на цена 8-9 по-висока от средната, а енергията от вятър е с 2-2,5 пъти по-висока цена от средната.
Още от статията на „Класа"