Членът на ЕЦБ - Асмуссен подчерта, че основният мандат на Европейската централна банка остава запазването на ценовата стабилност в Еврозоната. Според него, ЕЦБ трябва да осигури, че провежданата от банката парична и лихвена политика ще достигне до реалната икономика в Еврозоната.
Асмуссен отбеляза, че ОМТ програмата на ЕЦБ за покупки на суверенни дългови книжа има за цел да намали "ирационалните" страхове от разпад на Еврозоната. Той смята, че МВФ би трябвало да се включи в коригиращата програма на ЕЦБ за покупки на държавни облигации. Асмуссен подчерта, че ЕЦБ ще взима независими решения дали банката да започне да купува суверенни дългови книжа на страни с дългови проблеми в Еврозоната. ЕЦБ ще купува държавни облигации от инвеститори, които не са членове на Еврозоната(?). Той отново подчерта, че ОМТ програмата на ЕЦБ не финансира правителствените дългове (и поради това не е в нарушение на Европейските договори?). Според него няма опасност от повишение на инфлацията в Еврозоната като резултат на ОМТ програмата на ЕЦБ. Асмуссен смята, че инфлационните очаквания в Еврозоната са стабилно закотвени за следващите пет години.
ЕЦБ прави всички необходимо в своя мандат и ще направи всички за да осигури, че Еврото е необратимо.
Асмуссен също така посочи, че бюджетната ситуация в редица страни-членки на Еврозоната все още е слаба и че е работа на тези правителства да продължат с реформите за повишение на конкурентоспособността и за солидни бюджети. Според него, текущият контрол над страните-членки относно техните бюджети не е достатъчен.
Той подчерта, че ЕЦБ ще запази разделението между нейната парична политика от функциите на ЕЦБ за осъществяване на Единния банков надзор.
Асмуссен също така каза, че правителствата в Еврозоната са направили прогрес, но е необходимо да се "действа решително" за справяне с дълговата криза. Ирландия, Португалия и Гърция полагат големи усилия, допълни той. Впечатлението, че "нищо не се случва" е погрешно, смята Асмуссен, като допълни, че има тенденция да се гледат само "нашата слабост".
Според него ще отнеме време, преди провежданите реформи да се отразят върху икономическите данни. Той смята, че връщането на Ирландия към паричните пазари е "добра новина", но подчерта,ч е почти всички страни от Еврозоната все още имат да свършат доста работа.
Уфсъ
на 22.10.2012 в 14:16:40 #1"Основният манад..." ???