„Първанов: Бойко, идвам", четем от първата страница на „Стандарт"
Ръкавица към ГЕРБ хвърли Георги Първанов в прощалното си интервю като държавен глава.
"Моят сблъсък с г-н Борисов предстои", каза пред "Стандарт" държавният глава. И уточни, че това ще бъде сблъсък на политики. Първанов не заяви стремеж към премиерския пост. Но разкри: "Моята амбиция е България да има по-добър, по-силен, компетентен, отворен премиер, който наистина ще приляга на изключително тежките задачи, пред които страната ще бъде изправена от 2013 г. нататък."

"Лидер не означава непременно формален ръководител", каза още Първанов по повод първия пост в БСП. На въпрос дали той ще бъде лидерът, а Станишев председателят, президентът отговори: "Не, БСП ще спечели, ако бъдем мъдри, достатъчно разумни, за да си разпределим ролите. Защото всеки има своята сила. Единият навън в Европа, другият тук."
С премиера сме си ходили на кафе, не съм се виждал скоро с Доган
Аз съм човекът на България в Москва, Брюксел и Вашингтон
С Путин се преговаря трудно
Не сменям памперси, разказвам приказки на внука си.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Замразяваме проектите за соларни паркове и ветрогенератори до 2020 г.", предупреждава от първата си страница „Класа"
Няма да развиваме проектите за скъпата алтернативна енергия до 2020 г., каза министър-председателят Бойко Борисов на работен обяд с Американската търговска камара вчера. Нищо не налага да изпълним целия си капацитет, защото евтината енергия на АЕЦ „Козлодуй" няма конкуренция заради цената. Този сектор беше толериран дълго време неправилно за сметка на други сектори в икономиката. Инвестирайте в изгодни за България сектори, препоръча на представителите на американските фирми, присъстващи на официалната среща, премиерът.

Според него не е редно най-бедният в Европа гражданин да бъде изстискван още, защото по-скъпата енергия няма да е по джоба му. Може да се инвестира в използването на биомаса за енергийни цели, както и във ВЕЦ-ове, но не и в соларни паркове и ветрогенератори, уточни Борисов. Той се позова на данните за 2011 г., които сочат, че сме единствената страна в ЕС, която е увеличила добива на биомаса. А „миксирана енергия" отива при потребителя и крайната цена става твърде висока, ако се наруши балансът на енергийната ни система, обясни премиерът.

Ще го кажа не толкова деликатно като министър Трайчо Трайков: „Да спрете да притискате българските министри по този въпрос", отсече премиерът. Аз бих дал и 1000 лв., ако фирми и граждани подобрят енергийната си ефективност, като инвестират в такива източници и остатъчната енергия я прехвърлят в мрежата за общо потребление. Вече не мога да опазя летищата от соларни паркове, оплака се още той. Дори при посещенията му в Силистра и Търговище е установил, че кметовете са пригодили летищната инфраструктура за соларни паркове.

Междувременно Българската ветроенергийна асоциация излезе със специално съобщение, според което Законът за енергия от възобновяеми източници отново се променя без диалог с бизнеса и без обществена дискусия. Промените въвеждат нови ограничителни мерки за сектора, които не само ще спрат нови проекти, но и ще доведат до отлив на вече заявени инвестиции и дългосрочно ще разколебаят доверието на инвеститорите към България.
Още от статията на „Класа"

„Не плащаш пътен данък, колата на трупчета", информира от първата си страница „Монитор"
Всеки автомобил без платен пътен данък няма да може да преминава годишен технически преглед и трябва да остане на трупчета. В това се убеди „Монитор" по време на демонстрацията на новите технически прегледи на моторни превозни средства в присъствието на транспортния министър Ивайло Московски и шефовете на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация". Изцяло новата система за регистрация и контрол започва работа от момента на влизането на всяка кола за преглед чрез запис от видеокамерата и приключва с компютърно отчитане на направената проверка.

Директна интернет връзка с автомобилната администрация гарантира, че инспектори могат да включат камерите на кой да е от всичките 800 пункта в страната по всяко време. Успоредно с това се правят средно по 20 проверки на ден на място по пунктовете. Снимките от всеки преглед ще бъдат съхранявани за срок от 2 години.

Системата работи така: водачът предоставя всички задължителни документи на автомобила и те се сканират. Компютърната система разпознава всеки от тях и автоматично поставя зелена човка за валидност. Ако поради технически причини скенерът не може да прочете документа, данните от него могат да се въведат ръчно.

Ако информацията е фалшифицирана системата познава това. Дори само един червен знак за нередовен или липсващ документ не позволява на принтера да отпечата документа за преминат технически преглед. Така хиляди българи, които най-вече заради неплатен годишен налог минаваха фиктивно прегледа, или трябва да се разплатят с данъчните, или да останат на трупчета. Вариантът да се шофира с повишено внимание е рисков, защото глобата е между 50 и 150 лв., но КАТ е в правото си да спре от движение такъв автомобил.

Фиктивните технически прегледи ще са невъзможни и поради въвеждането на лична отговорност от страна на служителя, който се е подписал под прегледа и е сложил собствения си печат за всеки етап от прегледа. Досега за фалшифициране на проверки са отнети лицензите на 14 сервиза, каза транспортният министър.
Още от статията на „Монитор"

„Пикадили" затваря губещи магазини" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
"Пикадили" ще закрие 6 губещи магазина в България през тази година. Първите два - в Ямбол и на Пешеходния мост в Пловдив, затварят врати днес, съобщи новият собственик "Делез България", част от белгийската Delhaize Group. "Пикадили" закрива единствените си обекти в Русе, Стара Загора и Ямбол и все още не е решено дали там веригата ще отвори други магазини. Форматът на хипермаркет "Темпо" също повече няма да съществува.

Решението е част от промяна в глобалната политика на Delhaize Group, която още през първото тримесечие на годината ще затвори 146 от своите 3408 магазина, разположени в 10 държави на 3 континента. 113 от закритите обекти ще бъдат в САЩ, а 20 в Югоизточна Европа. "Това е част от стратегията на компанията за печеливш растеж", пише в съобщение до медиите. Едновременно със затварянето на обектите се предвижда и откриване на 200 - 230 нови магазина.

Губещите в България

Компанията е решила да се освободи от обектите си в "Мега мол Русе", в "Парк мол Стара Загора", супермаркета в Ямбол, "Пикадили-запад" във Варна и в Пловдив - супермаркета "Пикадили - Полиграфия" и формата "Експрес" на Пешеходния мост на река Марица. "Пикадили - Ямбол" и пловдивският "Пикадили Експрес" ще бъдат затворени още днес. "Преценихме, че обектите не са печеливши и действията, които правим, за да ги подкрепяме, не са финансово изгодни", обясни Мариана Хаджиева - маркетинг директор в "Делез България".

Причините за лошите резултати на тези обекти са различни. "Мега мол Русе" има много ниска посещаемост, защото отвори само с няколко магазина, като основният беше именно "Пикадили". Все още площите в търговския център не са наети изцяло, а конкуренцията с другия "Мол Русе", в който е хипермаркетът на Carrefour, е голяма. Магазинът във Варна, който ще затвори, е на бул. "Владислав Варненчик", на който има още три мола, като всеки един от тях има голям магазин за бързооборотни стоки.

До края на годината ще бъде закрит и форматът "Темпо", който има само един хипермаркет в България - част от ритейл парк "Средец", близо до надлез "Надежда" в София. В момента се проучват варианти за бъдещето на единствения хипермаркет под този бранд в България, но от компанията не пожелаха да съобщят какви са те. Уточниха само, че служителите в този формат няма да останат без работа.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Борисов: Пицата не може да проповядва каузата на ГЕРБ" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
"Христо не носеше добър обществен имидж. Не може да ти е прякорът Пицата и да проповядваш каузата на ГЕРБ. Извиках го, казах му го в очите, съгласи се човекът." Така Бойко Борисов обясни пред БНТ защо депутатът Христо Христов е отстранен като координатор на партията в област Велико Търново.

Премиерът хвърли яснота и около оставката на шефа на СОС Андрей Иванов. Основната причина била, че не съумял да се защити от тиражирани за него слухове. "Проверих детайлно. Пари действително са платени на един бизнесмен, който е обещал политическа подкрепа.

Той е от друга партия. Но няма връзка нито с нас, нито възможност да влияе. Моето мнение е, че цената на софийската вода не трябва да се вдига, защото тя идва по гравитачен път. Който е обещавал да повишава цената, да отиде да си върне парите. Но това не е Иванов", каза Борисов.

Той отхвърли обвиненията и на червения съветник Жельо Бойчев, че шефът на СОС умишлено забавил документ, свързан с връщането на Общинска банка на София. Премиерът напомни, че това не е станало по времето на управлението на Сергей Станишев заради неговите отлични отношения с миноритарния собственик на банката Христо Ковачки.

Борисов не се съгласи и с журналистически тези, че Иванов си отива заради противоборство с лобито зад столичния кмет. След като заяви, че в ГЕРБ лобита няма, премиерът допълни: "В София има един човек, който се ползва с моето доверие. Той се казва Йорданка Фандъкова."

"За радост хората в ГЕРБ са такива, че знаят кога да си тръгнат като приятели. Навремето дядо ми казваше: "Ще си намериш жена, с която, като се жениш, след това по същия начин с радост да можете да се разведете, да не ти прави скандали в обществото". Същото е и в една партия. Когато се събират да управляват, трябва такива кадри да се подбират, а не както при Волен Сидеров - сега му обрали касата. Съжалявам, че толкова неща му се случиха", обясни Борисов.
Още от статията на „24 часа"

„Харчовете на кабинета удрят по свободата на икономиката ни" пише на първата си страница „Сега"
Увеличените правителствени разходи и корупцията са основните фактори, дърпали българската икономика надолу през 2011 г. Това стана ясно от изследване за икономическата свобода, проведено от фондация "Херитидж" и в. "Уолстрийт Джърнъл" в 184 държави. Според него България заема 61-во място в света по този показател, като отстъпва с една позиция спрямо 2010 г.

При подреждането под внимание са взимани 10 критерия. Едва по три от тях страната ни бележи подобрение в сравнение с 2010 г., други три са останали без промяна, а четири са се влошили. Най-проблемен фактор за свободата на икономиката ни се оказват държавните разходи. Неефективните харчове на правителството са причина този показател да спадне с цели 8 точки само за година. Експертите отбелязват, че продължаващата корупция и слабото върховенство на закона са увеличи разходите за правене на бизнес в страната. Макар и минимално, свободата на бизнеса е намаляла, а корупцията се е влошила, показва още анализът.

Правото на собственост остава на нивата от 2010 г., а съдебната система в страната традиционно "не успява да осигури ефективна защита на правото на собственост, което обезкуражава и възпира инвестициите", се посочва в анализа.
Още от статията на „Сега"

„№61 сме в света по свобода на икономиката" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на „Труд"
България заема не особено престижното шестдесет и първо място в световната класация по икономическа свобода на фондация "Херитидж" и "Уолстрийт джърнал". У нас партньор за изследването е Институтът за пазарна икономика (ИПИ).

Според данните страната ни е в групата на средняците. Според проучването попадаме в трета - "В", група по свобода. В изследването са включени общо 184 държави. Страната ни се нарежда непосредствено след държави като Албания, Македония, Ямайка, Руанда. След нас обаче остават страни като Румъния, Франция, Полша, Словения, Португалия, Турция.

На последните три места са Куба, Зимбабве и Северна Корея.

Европа се класира последна от всички 6 региона в света по фискална свобода и размер на правителството.

България събира 64,7 точки от 100 възможни и попада в най-масовата група - държави, които не са нито свободни, нито сред страните, в които има множество административни и политически ограничения. Класацията не отразява икономическия потенциал на страните. Така например САЩ са на 10-о място, а източният тигър Китай е чак на 138-о място.

Най-свободните икономики в света са Хонконг и Сингапур, показват данните. Те заемаха призовите позиции и през миналата година. Единствените представители на Европа в топ 10 са Швейцария и Ирландия. Авторите отбелязват, че в ЕС се очакват сериозни проблеми, ако правителствата не обуздаят огромните си харчове.
Още от статията на „Труд"

„Енергото иска от Европа пари за кабели", съобщава „Стандарт"
С пари от ЕС може да се тушира поскъпването на тока. Подмяната на кабели и стълбове за ток да може да се финансира с пари от фондовете на ЕС, поискаха от електроразпределителното дружество ЕВН. Това обаче ще може да стане най-рано през следващия програмен период, който започва през 2014 г., тъй като в момента няма работеща у нас европрограма, по която да могат да се взимат пари за рехабилитация и изграждане на енергийни мрежи.

Идеята тепърва ще се обсъди с останалите ЕРП-та - ЧЕЗ и Е.оН, както и с НЕК и ресорните министерства, каза председателят на УС на ЕВН Йорг Золфелнер. Нуждата от такива пари идва от остарялата електропреносна мрежа, поради което се случват авариите, включително и от миналата седмица. За да бъде модернизирана изцяло само мрежата на ЕВН в Югоизточна България, което представлява най-вече вкарване под земята на кабелите, които в момента висят по стълбовете, ще трябват около 30 години, изчисли Золфелнер.

Нужната инвестиция е 4 млрд. лв. или средно по 133 млн. лв. на година. В момента едва 20% от кабелите на ЕВН са под земята, а останалите са във въздуха. Докато в Австрия е точно обратното. Постигането на този резултат също е коствал 30 години работа, в която обаче активно са участвали и общините.
Още от статията на „Стандарт"

„Банките оцеляват в кризата като спестовни касички", обобщава „Сега"
"Кредитната криза е наистина лоша. Миналата седмица дадох десетачка на брат си и се оказа, че за днес съм четвъртият по големина кредитор в страната". Подобни закачки се разпространяват в интернет пространството, но във всяка шега се крие известна доза истина. Банковият сектор безспорно изпрати една трудна, но все пак успешна година - успя да запази относителна стабилност и добра ликвидност. Българинът бе предпазлив - предпочете да не поема рискове с големи покупки на изплащане или инвестиции, а да къта пари за черни дни. В трезорите към момента "спят" над 31.1 млрд. лв. спестявания. Пазарът на кредити пък е в точката на замръзване - заемите на фирмите са се увеличиха с около 4%, а тези на домакинствата останаха на нивата си от 2010 г.

Това повлия и на лихвите. Резки колебания имаше например при заемите за фирмите в евро. Оскъпяването им нарасна чувствително през август, срина се през следващите два месеца, за да се покачи отново през ноември до 9.39%. От подобни движения обаче не могат да се правят глобални изводи - тъй като при компаниите говорим за по-големи кредити, дори един новопредоставен или пък предоговорен заем може да повлияе на статистиката, твърдят специалисти.
Още от статията на „Сега"

„10 са приоритетите ни за 2012 г. по усвояване на евросредствата", съобщава „Класа"
Приоритетите за 2012 г. не нарочно, а случайно, са точно 10. На първо място е реалният старт на механизма за оказване на техническа помощ от международните финансови институции - Световната банка и Европейската инвестиционна банка, заяви пред журналисти Томислав Дончев, министър по усвояването на средствата от ЕС. В тази посока се очаква стартът на първите няколко проекта в сферата на пътната инфраструктура и водния сектор. Става въпрос не за пряко ръководене на проекти, а за техническа помощ за изпълнението им през този и следващия програмен период. Помощта на експерти от двете финансови институции ще бъде насочена и към институционална реформа в България. За тази помощ страната ни ще заплаща със средства от оперативните програми.

През 2012 г. трябва да стартира инициатива, наречена „българския Jasper", която предвижда създаване на мобилна група. Това ще е звено от експерти и консултанти, които на място ще оказват помощ на местните власти при изпълнението на проекти от оперативните програми, предимно „Околна среда" и „Регионално развитие", съобщи още Дончев. Експертната намеса ще бъде най-вече в критичната точка - провеждане на процедури за избор на изпълнител по реда на Закона за обществените поръчки. Мобилната група вероятно ще се състои от 10 експерти - инженери, юристи, финансисти и икономисти.

Още в първата половина на следващата година трябва да отворят врати голяма част от 27-те информационни центъра в областните градове. Те ще дават напълно безплатна информация за възможностите за кандидатстване по всяка програма, финансирана от ЕС. Задачата им ще бъде не само подготовка на качествени проекти, но и да съдействат за следващия програмен период. Същевременно ще бъде доразвита информационната система за управление и наблюдение усвояването на европарите, включително инициативата за електронно кандидатстване по всички оперативни програми, обеща още министърът.

Сред приоритетите на 2012 г. е успешният старт на проекти, финансирани по механизма на европейското икономическо пространство и Норвежката програма за периода до 2014 г. Още в средата на годината трябва да бъдат обявени конкурсите за набиране на проектни предложения. Става дума за 126,6 млн. евро допълнителен ресурс, уточни Дончев.
Още от статията на „Класа"

"ЕС ще насърчава онлайн търговията", съобщава „Монитор"
Европейският съюз ще насърчава онлайн търговията, така че до 2015 г. приносът на електронната търговия към икономиката да се удвои, съобщи онлайн изданието EUBusiness.com.

Търговията в мрежата е под 3% от БВП на ЕС. Онлайн продажбите на дребно пък са само 3,4% от общия размер на продажбите на дребно в еврообщността, показват данни на ЕК. За сравнение електронната търговия е допринесла за 20% от икономическия растеж и 25% от работните места в някои от държавите от Г-8 в последните 5 години, показват още данните на ЕК.

Еврокомисията прие т. нар. Зелена книга, която цели премахването на бариерите пред трансграничното онлайн пазаруване в ЕС.
Още от статията на „Монитор"