„Първанов прикривал аферите в армията", пише на първата си страница „Монитор", като се позовава на разкритие на премиера
Президентът Георги Първанов, който е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили, е допуснал в армията да се направят най-големите поразии от всички министерства, взети заедно. Това обяви вчера в ефира на БНТ премиерът Бойко Борисов.

"Министри, крадци, какви ли не проекти, абсолютно неизгодни за държавата... Военни сделки, неизгодни за държавата. Изведнъж сега, когато не му угодихме за едно име и, Бог ми е свидетел, че четири пъти настоявах пред генералитета да се съобразим с неговото предложение, той веднага излиза и пак удар в гърба", анализира скандала около генералските назначения Борисов.

Още миналата седмица военният министър Аню Ангелов разкри, че президентът е отказал да подпише указите за традиционните армейски назначения преди Гергьовден, тъй като генералитетът не бил съгласен с негово предложение за повишение. Оказа се, че Първанов е настоявал съветникът му по военната сигурност Николай Николов да бъде повишен от контраадмирал във вицеадмирал. Президентът обяви все пак, че ще пусне назначенията, но не пропусна да разкритикува правителството за ниския бюджет за отбраната.

"Не били заложени социални мерки в армията, антикризисни мерки. Г-н президент, те са задлъжнели със стотици милиони за абсолютно глупави сделки и вие тогава сте си мълчал. Защо е било на армията малкото НДК, защо не отидохте на него, да застанете отпред и да кажете ­ аз като върховен главнокомандващ не ща, не разбирам защо харчите тези пари, а не ги дадете на военнослужещите за повече заплати, за повече гориво за учения, за повече свързано с пряката им дейност, а правите НДК или правите фитнес, или правите какво ли не", отговори на критиките на президента Бойко Борисов.
Още от статията на „Монитор"

"Безплатно хапче = 1,20 лв.", пресмята в заглавие от първата си страница „Стандарт"
Звучи като виц, но е горчива истина. Безплатното хапче ще струва 1,20 лв. Това е такса "Рецепта", която ще плащат болните на аптеките, за да си получат илачите от държавата. Предложението е на зам.-шефката на здравната каса Албена Златарева. Целта e да се спестят средствата, които сега касата плаща за рецептите.

Сега тя превежда на фармацевтите по левче за изпълнението на всяко безплатно предписание.

Месечно са между 400 000 и 450 000 такива рецепти, което означава, че бюджетът на НЗОК намалява с около 450 000 лв., без да се броят банковите такси.

Това е безумие, категорично против сме пациентите да плащат, заяви за "Стандарт" председателят на Конфедерация "Защита на здравето" Владимир Томов.
Още от статията на „Стандарт"

„ДДС сюрприз II - най-малко 23%", обобщава от първата си страница „Дневник"
Данък добавена стойност ще се увеличи и то с повече от 2 процентни пункта, въпросът е колко ще стигне - 23 или 24%. Това са цифрите, които се обсъждат на експертно ниво в правителството.

Вчера премиерът Бойко Борисов потвърди, че на 5 май кабинетът ще вдигне нагоре сегашната ставка от 20%. Според източници от "Дондуков"1 целта е непопулярната мярка за увеличаване на приходите в бюджета да се гласува бързо в парламента и да се приложи, ако може, още от 1 юни.

Срещу увеличението, което според икономисти ще се отрази със същата стъпка и в цените - 3 или 4% нагоре, се обявиха работодателите и синдикатите. Анализатори го определиха като "заместител на реформите в неефективните системи".

Правителството едва ли ще има проблем да прокара по-високата ставка през парламента. Депутатите от ГЕРБ, включително шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, която беше неин противник, сега я подкрепиха като крайна стъпка при липсата на други алтернативи.

От "Атака" отказаха коментар, а телефонът на лидера им Волен Сидеров беше изключен, но досега и те са подкрепяли безрезервно Борисов и няма признаци за промяна в линията им. Така останалите парламентарни сили, които се обявиха срещу по-висок ДДС, нямат шанс да обърнат резултата.

Ако програмата максимум на управляващите се изпълни и промяната влезе в сила от 1 юни, правителството се надява до края на годината да събере между 507 млн.  и 670 млн. лв. повече приходи в бюджета, в зависимост от размера на ставката - 23 или 24%.

Преди ден изпълнителният директор на приходната агенция Красимир Стефанов съобщи, че до 17 април са събрани 600 млн. лв. приходи от този данък по-малко, в сравнение със същия период на 2009 г.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„ДДС се вдига на 24% от 1 юни", прогнозира от първата си страница „Сега"
ДДС ще стане 24% от 1 юни. Драстично увеличеният данък ще действа, докато антикризисните мерки дадат резултат и приходите в бюджета се вдигнат. Премиерът Борисов обеща след това да намали налога под сегашното му равнище от 20%.

"В момента има много голяма отворена дупка в бюджета и тя може да се запълни само ако се увеличат приходите", обясни премиерът пред БНТ.

Увеличението на ДДС ще бъде обсъдено в понеделник в Националния съвет за тристранно сътрудничество, а в сряда ще бъде гласувано от правителството. Вчера Борисов не съобщи конкретни цифри, но председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова уточни, че данъкът става 24% и датата на въвеждането му е 1 юни. От тази мярка управляващите чакат допълнителни 760 млн. лв. за оставащите 7 месеца до края на годината.

Драстичният скок означава, че всички стоки и услуги в България ще поскъпнат. Изменението на ДДС ще доведе и до промяна в счетоводни документи, фирмения софтуер, финансови разчети на бизнеса, дори в стойностите на финансираните от ЕС проекти.

Повишаването на ДДС е поредният пример за хаотичната икономическа политика на управляващите. До вчера финансовият министър Симеон Дянков твърдеше, че няма да има увеличение, че икономиката вече излиза от кризата и дори че кабинетът ще свали данъка с 4% до края на мандата си. Управляващите бяха убедени, че приетите от тях антикризисни мерки, които трябваше да действат до края на годината, ще са достатъчни за преодоляване на кризата. Изведнъж обаче премиерът обяви, че първо ще се повиши ДДС, а после, ако кризисните мерки проработят, налогът ще се намали. "Всеки финансист знае, че половината от тези мерки ще влязат до 2011 г., защото има конституционни проблеми да ги вкараме сега", каза вчера Борисов. Но не обясни защо кабинетът не е прочел конституцията, преди да гласува мерките.

"Вдигането на ДДС е неизбежно, защото приетите антикризисни мерки няма да доведат до желаните приходи, пък и се налагат някои извънредни разходи", коментира пред "Сега" Менда Стоянова. "Административната реформа няма да намали разходите през 2010 г., защото трябва да се плащат обезщетения и отпуски при съкращаването на хората", обясни тя. Съмнително е също, че ще дойдат и предвидените 500 млн. лв. от продажбата на въглеродни емисии. Под въпрос са и други мерки, като например новото облагане на застрахователите и слагане на данък върху печалбите от тотото. Не е възможно да се въведе веднага данък "лукс", тъй като местните налози не могат да се пипат по средата на годината.
Още от статията на „Сега"

„Премиерът: Вдигаме ДДС като временна мярка", съобщава от първата си страница „Класа"
ДДС ще бъде повишен като временна мярка, докато проработят антикризисните мерки, тъй като „в момента има много голяма отворена дупка в бюджета". Това каза вчера в сутрешния блок на БНТ министър-председателят Бойко Борисов. Той обеща, че правителството ще започне поетапно да връща налога и дори да го намали под сегашната му стойност, стига да нарасне събираемостта за фиска. С колко ще се повиши данъкът, ще стане ясно до 5 май, когато кабинетът ще обяви крайното си решение. Преди това - на 3 май, по темата ще дискутира и Тристранният съвет, като на срещата ще присъства и премиерът Бойко Борисов.

Увеличаването на ДДС е мярка, която не се взима за да се стимулира икономиката, а когато всички останали мерки са изчерпани, за да се подкрепи бюджетът, каза от своя страна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той призна, че увеличението на данъците никога не е добра идея, но не отговори на журналистически въпрос дали всички други мерки вече са изчерпани. По думите му все още не е взето формално и окончателно решение дали и с колко ще бъде повишен ДДС.

Управителят на БНБ Иван Искров също коментира горещата тема, като подчерта, че бюджетът трябва да се държи под контрол и да се поддържа възможно най-нисък дефицит. А колкото до мерките на кабинета да се справи с кризата, обобщи, че „правителството е независимо от централната банка и централната банка от правителството".

Въпросът за повишаване на ДДС изобщо не бе обсъждан на вчерашната среща на Националния съвет за тристранно сътрудничество, съобщи за „Класа" президентът на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев. Дискутирани са всички антикризисни мерки, уточнени са сроковете за действието и график за прилагането им. Най-разгорещени дебати са водени за разплащането на болничните листове. Представителите на бизнеса са направили няколко предложения, сред които надделява идеята работодателите да плащат 60% от възнаграждението през първите три дни. Предложението обаче отново е срещнало съпротивата на синдикатите.
Още от статията на „Класа"

„Танго с ДДС-то", обобщава „Стандарт"
Две напред, едно назад. Така изглеждаше цял ден вчера дискусията по жълтите павета за увеличаването на ДДС. Премиерът Бойко Борисов обяви сутринта, че все пак налогът ще бъде вдигнат. По думите му финансови експерти в момента изчисляват с колко да се повиши ДДС. Борисов обясни, че когато антикризисните мерки на кабинета сработят, "ще върнем данъка на сегашното му ниво, а до края на мандата ще го намалим и още". Премиерът обясни пред БНТ 1, че иска този "пасив" да не се приписва на него, а на предишното правителство, създадено от президента Георги Първанов.

Преди броени седмици експерти предложиха в пакета с антикризисни мерки скок на данъка от 20% на 22%. Промяната тогава не мина. Сега финансисти коментират под сурдинка и по-високи нива - до 23-24 процента ДДС.

"Правителството обсъжда вариант за вдигане на ДДС, но формално не сме взимали такова решение. То ще бъде взето, когато предложението бъде внесено за обсъждане в Министерския съвет", коментира икономическият министър Трайчо Трайков. Той предупреди, че вдигането на който и да е вид данък не е антикризисна мярка, защото свива потреблението. "Но е начин в бюджета да влязат средства", призна министърът.

Икономисти в парламента обаче заговориха, че вдигането на ДДС на 24% ще донесе приходи в бюджета в размер на 760 милиона лева. Според разчетите на правителството обаче това ще стане само ако данъкът се въведе от 1 юни, научи "Стандарт".
Още от статията на „Стандарт"

„Броим по 2.40 лева за безплатни лекарства", информира „Монитор"
Болните, които получават лекарства безплатно или с намаление по линия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), ще плащат такса рецепта. Това предвижда да въведе управителният съвет на НЗОК, съобщиха от Българската асоциация за закрила на пациентите. Идеята вече е обсъдена на среща между техни представители и шефовете на финансовата институция.

Предвижда се въпросната сума да не е процент от минималната работна заплата, каквато е таксата при джипито, а да бъде строго фиксирана. Засега се обсъждат два варианта.  Първият е на пациентите да се прехвърли таксата за обработка на рецепта в размер на 1,20 лева за всяко лекарство. Вторият пък е  да се плаща потребителска такса от 2,40 лева за всяка рецепта. Сега касата плаща на аптеките за изпълнението на рецептите, като това е свързано и с разходи за банков превод. Обмисля се и вариант хапчетата до 3 лв. да си ги плаща всеки болен.

Заместник-директорката на НЗОК Албена Златарева обяснила на пациентските организации, че мярката е временна и антикризисна и ще важи най-много до края на годината. По думите й в противен случай до 2 месеца касата ще изпадне във финансов колапс и може да спре изплащането на лекарствата въобще. Тогава пациентите ще трябва да плащат цялата цена на медикаментите. По-голяма част от пациентските организации обаче са против таксата, защото смятат, че ако веднъж се огънат, извоюваното до момента повече няма да се върне. Други обаче смятат, че ако склонят да се плаща дори минимална сума, ще поставят изисквания на касата, за които ще изискват да се спазват най-стриктно.

Чрез новите такси едва ли ще напълним бюджета на НЗОК, но все пак сме склонни на компромиси. Възможно е да приемем, защото страната ни е в икономическа криза, заяви за "Монитор" Пламен Таушанов - председател на управителния съвет на Българската асоциация за закрила на пациентите, и приведе пример в Германия, Франция и Швеция, където също има потребителска такса за рецепта "безплатно лекарство". - Ако обаче приемем да се плаща такса, ще настояваме, макар и срещу минималната сума, да ни се гарантират в срок всички безплатни лекарства и медикаментите с намаление", категоричен бе Таушанов.
Още от статията на „Монитор"

„Защо премиерът ни танцува с данъци?", е въпросът на който търси отговор в анализа си за „Сега" Юлиана Бончева
Вече си мисля, че пак сме разбрали криво Бойко Борисов. Помните ли как, след като си поприказва в Израел с колегата си Нетаняху, обяви, че е готов да сваля ДДС у нас на всеки 6 месеца. Сигурно е имал предвид не точно да прави промени с висока честота, само да ги обещава. И за да засенчи Нетаняху, да анонсира качване и сваляне на ставки не през 6 месеца, а през 6 дни, защо не и през 6 часа.

Точно това и се случва. До неотдавна говоренето кръжеше около това дали ДДС да се намали антикризисно сега и дали данъкът да пада плавно или по-бързо от 20 на 16%. После започнаха да се промъкват приказки за 21-22%. През последните дни самият премиер взе да произвежда стресиращи данъчни новини. Последната (засега) е, че ДДС не само се готви за скок, но и че скокът може да е овчарски - от 20 на 24%.

Удивителното е, че Борисов нарича това антикризисна мярка. От октомври насам кабинетът сътвори два пакета с антикризисни мерки. Първо ги кова, после ги хвали и накрая сам си ги бламира - или се отказва от тях, или ги отлага, или обяснява, че ще заработят, но друг път, например догодина. А междувременно премиерът жонглира с данъчни ставки.

На всеки средно грамотен човек му е ясно, че скокът на ДДС не само няма да натика кризата в миша дупка, а и ще налее масло в огъня й. Много е просто - увеличението на ДДС ще качи цените на всички възможни стоки и услуги, заплатите и пенсиите ще стигат за пълнене на по-малки "кошници" и в крайна сметка фирмите, които разчитат на българските купувачи, ще пострадат от удареното потребление.

Ще спечелят само онези, които крият и най-вече които точат ДДС - колкото по-висока е ставката на данъка, толкова по-голяма е кражбата и съответно ползата при всеки еднократен удар. Така измамниците получават и друго голямо предимство - не внасят ДДС в хазната, но си го включват в цената и си надуват печалбата. Има и още нещо - ДДС шмекерът, като не плаща данъка на бюджета, може да си позволи да продава стоката или услугата си на по-ниска цена и така да разбие конкуренцията, която е достатъчно глупава да се издължава на държавата. Защо премиерът увеличава мръсното предимство на крадливите фирми пред почтените, е въпрос с повишена трудност.

Аксиома е, че колкото по-високи са данъците, толкова повече на данъкоплатеца му се отщява да ги плаща и той намира начини да смалява лептата си към хазната и да заобикаля законите. Нали точно това се случва в цигарения бизнес: заради порасналия акциз разликите в цените на "Марлборо" и "Виктори" със и без платени данъци се увеличиха драстично. Изкушението за големи печалби силно поощри контрабандата и играта на стражари и апаши на тютюневия пазар се разгоря с нова сила.

Да не говорим колко порочно е да се променят основни данъчни правила и да се вдигат ставки насред годината. Няма значение дали говорим за ДДС, за данък "лукс", за десятъка върху печалбите на играещите хазарт или за промени в облагането на застрахователите. Данък "лукс" дори вече се препъна в старо решение на Конституционния съд, според което въвеждането му май няма как да стане тази година.

Но премиерът и екипът му не спират да ни танцуват по нервите с разнопосочни данъчни новини всеки ден. А сметнали ли са колко ще струва в национален мащаб подмяната на софтуера на касовите апарати и пренастройването на държавата, бизнеса и цените за новата ставка на ДДС?
Още от статията на „Сега"

„Печалбата на банките се свива с 37% за 12 месеца", обобщава „Дневник" статистическата информация за първото тримесечие на БНБ
Печалбата на банковата система е спаднала с 37% през първото тримесечие на 2010 г. в сравнение със същия период на миналата година. Това става ясно от съобщение на БНБ за състоянието на сектора към края на март тази година.

За първите три месеца на годината банките са реализирали положителен финансов резултат от 170 млн. лв. От БНБ посочват, че банките формират печалба въпреки направените през първите три месеца на годината обезценки за 285 млн. лв., като те се увеличават със 76% за една година.

През миналата година разходите за обезценка нараснаха три пъти в сравнение с 2008 г. и надхвърлиха 1 млрд. лв. Увеличението им е заради продължаващото нарастване на проблемните кредити, посочват от БНБ.

Това в значителна степен влияе и върху нивата на доходност, допълват от централната банка. В края на март делът на кредитите с просрочие над 90 дни в брутните кредити (без тези за кредитни институции) е 7.8%. В края на миналата година този дял е бил 6.4%. Общата сума на активите на банковата система към 31 март тази година е 71.4 млрд. лв., като спрямо декември 2009 г. е отчетено нарастване с 0.7%, а в сравнение с края на март миналата година повишение от 3.1%. Според БНБ банковата система запазва своята финансова устойчивост и приключва първото тримесечие на 2010 г. с подобрена ликвидност и капитал.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Държавата ще натовари длъжниците с нови такси", информира „Сега"
Властта се готви да натовари длъжниците с нови такси - те ще заплащат допълнително справките от държавни органи. Поправка в закона за частните съдебни изпълнители задължава всеки, който иска писмени справки и сведения, копия и извлечения от документи, съдържащи информация за длъжника, да плаща такса. Накрая обаче тези суми ще се прибавят към дълга и ще се поемат от длъжника.

В момента има равнопоставеност между частните и държавните съдебни изпълнители. Последните не внасят такси в НАП, КАТ и други структури, тъй като държавни органи не могат да си плащат един на друг. Аргументите за предложението си вносителите търсят в практиката на Агенцията по вписвания. В мотивите към проектозакона е записано, че по данни на агенцията за цялата минала година в 113 служби по вписванията са направени 422 000 безплатни справки. Най-ниската цена за такава справка е 3 лв., т.е. тези служби са изгубили 1 266 000 лв., пишат вносителите. Те добавят, че отделно от това се издават и безплатни удостоверения и преписи.

Към мотивите е записано още, че по-голяма част от исканията за издаване на справки, удостоверения и преписи постъпват по пощата. След това също се връщат по пощата, което води до увеличаване на разходите по безплатно предоставяните услуги. Според вносителите институциите не могат да бъдат лишени от тези допълнителни средства.
Още от статията на „Сега"

"Искат минимална цена на хляба от 90 стотинки", информира „Монитор"
Одиторска компания ще изчислява каква е реалната средна цена за производството на един хляб. Това реши на общото си събрание Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари в България, информират оттам. Оценката ще обхваща всички разходи и етапи в производството на един хляб до излизането му от производителя. Докладът няма да има за цел обаче да влияе на търговците или да определя минималните цени на хляба. Идеята е да се покаже моментното състояние в бранша и реално да се определи понятието "дъмпинг", съобщават от сдружението.

Финансовото министерство пък е отправило запитване до КЗК възможно ли е да се въведе минимална защитна цена на хляба.  Идеята е била предложена от регионалния съюз на хлебопроизводителите в Монтана. Според браншовици цената на един хляб трябвало да бъде около 80-90 ст. Хлебопроизводители се жалват, че на пазара се намира хляб по 30 ст., произведен в нелегални пекарни. КЗК трябва да отговори на запитването до 2 месеца.
Още от статията на „Монитор"

„Не сме загубили шансове за ERM ІІ през 2010 г.", казва в интервю за „Класа" Петър Андронов, изпълнителен директор на СиБанк
Г-н Андронов, банките продължават да провизират задължения, а кредитирането отчита минимални ръстове, особено на проекти и за фирми. Докога ще продължат подобни процеси и на какво се дължат те?
- Банките ще продължават да провизират дори и след като формално излезем от рецесията. В системата има множество предоговорени експозиции, като по немалка част от тях тепърва ще се отчитат загуби. Голям брой предприятия, особено в сегмента на малките и средните компании, няма да са в състояние да се справят с икономическата криза дори и след предоговаряне и преструктуриране на техните задължения. Загуби ще продължават да се отчитат и от всички сектори, които са във висока зависимост от икономическите цикли. А кредитирането не расте най-вече по две причини - от една страна, голяма част от бизнеса показва влошаващи се параметри и финансови отчети, които регулациите и банковите модели за оценка на риска не позволяват да се кредитират. От друга страна, компаниите в добро състояние съзнателно се въздържат да инвестират и да поемат дългосрочни рискове в неясната текуща среда.

Какви са очакванията ви за нетен ръст на кредитирането през 2010 г.?
- Кредитирането ще отчете едноцифрен ръст.

Много се спекулира и около нивата на лошите кредити. Последните данни на БНБ сочат, че през изминалата година те са достигнали 13,64%. Този резултат доколко е притеснителен и какъв би бил притеснителният процент на необслужваните заеми за нашата банкова система? Всъщност от лоши кредити колко загуби и ще губи банковата система?
- Регулаторният собствен капитал на банките към декември 2009 г. надхвърля 9,3 млрд. лв. и на този етап е достатъчен да поеме загубите. Адекватността на капитала от първи ред в края на миналата година бе 14% и много по-висока от нормативното предписание за 6% и препоръката на БНБ за 10%. Всъщност на този етап нивото на капиталово покритие на рисковете у нас остава сред най-високите в ЕС.

Самите загуби е трудно да се определят - по много от кредитите има обезпечения, като едва след реализацията им може да се посочат по-достоверни суми. А иначе условната загуба, която се отчита чрез обезценките, от ноември 2008 г. до февруари 2010 г. надхвърля 1,4 млрд. лева.

В последната половин година се отчита тенденцията лихвите по депозити да намаляват, до какви нива според вас ще стигнат те тази година? А какво ще бъде средното ниво на лихвите по заемите? Според вас какъв трябва да бъде маржът между лихвите по кредити и депозити и въобще може ли да се говори за пряка зависимост между показателите?
- Въпреки че лихвените проценти по депозитите спадат през последните месеци, все още е трудно да се прогнозира как ще се развие този процес. Високата цена на финансиране на гръцката държава е сериозен косвен фактор и за местния пазар. Като добавите драматично спадащите преки чуждестранни инвестиции у нас до февруари тази година и влошаващите се бюджетни данни през първото тримесечие не ни остава избор - трябва да сме много предпазливи със смелите прогнози за спад на лихвените проценти.

А иначе наистина между лихвите по депозитите и кредитите има пряка зависимост, но тя не е линейна. В нея най-малко трябва да добавите и загубите по лоши кредити и процента на МЗР.
Още от интервюто на „Класа"

„Още вадя скелети от гардероба", казва в интервю за „Стандарт" военният министър Аню Ангелов
Г-н министър, боса и гола ли ще посрещне войската ни празника си на 6 май?
- Войската ни не е нито гола, нито боса, нито по цървули. Това е много неприятно твърдение. Ние имаме средства да покриваме основните си разходи и заплати и да провеждаме бойната си подготовка. Работим с по-бавно темпо, съобразно ресурса, който имаме, но работим. Провеждаме основно учения на батальонно ниво, което е основното тактическо подразделение в армията. За да няма съмнения, ще публикуваме на сайта на министерството всяко едно проведено учение.

Но постоянно казвате, че парите в бюджета не стигат и дори, че армията е пред фалит.
- Според отчета за първото тримесечие със заплатите всичко е наред. През следващите тримесечия, ако не успеем да изпълним планираните собствени приходи, може да се стигне до недостиг на средства за текуща издръжка и за някои придобивки в армията. Това се дължи на сключени в миналото сделки за нова техника, които не са обезпечени финансово и ние сега трябва да плащаме. През първото полугодие на 2009 г. 112 млн. лв. за модернизационни проекти са изтеглени от второто полугодие, но разплащане с фирмите не е направено. Не се знае за какво са отишли парите. 

Не се ли притеснявате, че ако свършат парите, може да има пушещи военни пред щабовете, както стана преди години?
- Не очаквам протести. Аз и моят екип ще направим всичко възможно армията да получава своите средства и заплатите да се получават навреме.

Критикуват ви, че сте пасивен и че от началото на годината сте открили само 32 процедури за продажба на имоти, а общо те са 860. Смята се, че оттам ще дойдат пари в бюджета за отбрана.
- Тези пари отиват в държавата и ние трябва да изпълним определен план за приходи от 76 млн. лв. Всеки месец ние получаваме от Министерството на финансите една дванадесета от бюджета и една дванадесета от приходите ни. Така че трябва да ги изпълним. В момента пазарът на имоти е в стагнация и ние не можем да продаваме на безценица. Някои от имотите ще дадем на общините. Но за някои искаме да постигнем разумна цена.

За военното НДК отново спря да се говори. Ще се продава ли все пак?
- Там са вложени 32 млн. лв. и ако аз мога да взема двойно от това, а и повече, ще е добре. Но съгласете се, че 100 млн. лв., които бяха определени като цена при предишното правителство, плюс още 15 млн. лв. за довършване на сградата, които трябва да отдели инвеститорът, трудно се постигат. На следващия Съвет по отбрана ще обсъдим вариантите за реализация на комплекса. Освен да се продаде, сградата може да бъде дадена за управление от фирма или на концесия. Но няма да бързаме. Моето намерение е да се освободим от имотите до 2013 г. Ще има промени в дирекцията, която управлява тази собственост, ще видим кои са виновниците за досегашните неуредици и се надявам вече да се заработи с по-бързи темпове.

При вас ли ще бъде продадена тази легендарна сграда?
- Умерен песимист съм.

Положението в армията явно е тежко, носите ли оставката в джоба си?
- Оставката ми винаги е на бюрото на премиера. Аз съм готов да поема отговорността си за всичко. Дори при случая с генералските повишения за Гергьовден с президента казах на премиера Борисов, че поемам цялата отговорност.

Какво стана с въпросните назначения? Останахме с впечатление, че има някакъв пазарлък между МО и Президентството, та дори и с партиен оттенък. 
- Не, това е нормална рутинна съгласувателна процедура. Пазарлък и интриги няма. Президентът много искаше неговият съветник контраадмирал Николай Николов да бъде повишен. Но такова нещо досега не се е случвало. Освен че няма прецедент президентски съветник да получи повишение два пъти, този човек остава без много варианти в кариерата си за в бъдеще, ако беше получил ново звание. Следващият президент след година и половина ще си смени при всички положения съветниците. С такова звание той ще има възможност да заеме само поста началник на отбраната или заместник. А той е кадърен офицер и има перспектива за развитие до 2016 г. Ние проведохме съвсем откровен разговор в Президентството заедно с предложения за повишение съветник. И аз свиках извънреден Съвет по отбраната, за да се види кой как преценява кандидатурата. С трима от съвета дори проведохме конферентна връзка и всеки си каза мнението. Деветима бяха против и само двама "за".

И все пак има ли интриги около назначенията на генерали? Обиден ли ви е президентът?
- Не бих казал. Ако е обиден, трябва да е обиден не на мен, а на своите съветници.

Отивате да се отчитате при президента за финансовото състояние на армията, това по ваша инициатива ли става?
Да, по лично моя инициатива. Нямам задължение да го правя. Но смятам, че президентът трябва да знае какво се случва с военните сделки за модернизация. И невъзможността да плащаме вноските по сделките за вертолети и самолети "Кугар" и "Спартан". Вие разбрахте, че дължим милиони левове, а тези пари няма откъде да ги вземем. В този смисъл, ако президентът се среща с президенти на съответните страни, на които сме задължени, например с Никола Саркози, той трябва да знае защо ние бавим вноските си по определени сделки. Задълженията ни към наши фирми са 156 млн. лв., а към чужди са 86 милиона.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Контрабандистите на цигари на дребно не се страхуват от наказанията", казва в интервю за „Дневник" Иван Биларев, изпълнителен директор на "Булгартабак холдинг"
От началото на април всички марки цигари, които се продават на българския пазар, поскъпнаха средно с 30%, или 1 лв. Тогава изтече срокът, до който дружествата можеха да продават тютюневи изделия със стар бандерол. Причина за рязкото увеличение на цените е по-високият акциз от началото на 2010 г., който достигна 148 лв. на 1000 къса при 102.3 лв. през 2009 г. Как се справя с конкуренцията в тази ситуация държавният холдинг "Булгартабак", който отново е и в процедура по приватизация - за това разговаряме с изпълнителния директор на холдинга Иван Биларев.
Г-н Биларев, какво е състоянието на пазара на цигари в момента?
- Пазарът е объркан. При всяко голямо увеличение на акциза пазарът се шокира. Настава хаос в избора на марки. През това време пушачите се преориентират, пробват най-различни цигари, докато открият собствената си марка, която да отговаря на вкуса и бюджета им.

Това състояние на пазара ще се запази още поне два-три месеца. Подобна беше ситуацията през 2006 г., когато акцизът се увеличи двойно и скочи от 19 евро на 39 евро за 1000 къса. В условия на абсолютен монопол на "Булгартабак" по това време, защото пазарът беше затворен, не бяхме членове на Европейския съюз, загубихме 27% от пазара. Това беше шок. Намалението беше за сметка на отказали се от пушенето хора и контрабандата.

Има хора, които като поскъпнат цигарите, казват, че няма да пушат. Те спират, да кажем, за два месеца и пак започват. Този период също е фактор за пазара. В момента ситуацията е подобна - увеличението на акциза беше голямо, цигарите поскъпнаха и финансовата криза намали покупателната способност на българите.

Доста хора преминаха към ръчно свити цигари, като започнаха да купуват рязан тютюн. Много решиха да се откажат от пушенето, други не можеха да си позволят такива цени и започнаха да търсят по пазарите цигари без бандерол. Има доста цигари, които са с неясен произход, най-вече в по-малките градове и селата. Това е нерегламентираната търговия.

Почти всяка седмица правим срещи с Агенция "Митници", подаваме им информация от нашите мърчандайзинг специалисти и отдел "Сигурност" към холдинга. Предоставяме я и на органите на МВР. Работим в много тясно сътрудничество, но все още има доста незаконни цигари на пазара и сигурно ще се наложи да се направят промени в законодателен план, за да се прекратят подобни практики.

Какви законодателни промени са необходими, за да се намали контрабандата?
- Точните промени могат да бъдат предложени от юристите, но посоката трябва да бъде такава, че да има ефект от наказанията за продавачите на цигари без бандерол. В момента са предприети доста мерки по границите, има мобилни скенери, които проверяват камионите, но контрабандистът, който реализира на дребно продукта, не се страхува особено от наказание.

Съставените актове за митнически нарушения в тези случаи лесно падат в съда. След това не следва нищо. Например хващат нарушител с един стек цигари, който струва 50 лв. - най-малкото наказание по закон е акт за митническо нарушение, който е 1000 лв.

В съда пада, защото тези 1000 лв. не съответстват на 50-те лева. Конфискуват цигарите на човека, но нищо не го спира утре пак да продава. Трябва глобите да са ефективни, може да се обмисли вариант и за конфискация на цялата стока, която служи за прикритие на контрабандата. Така е в много страни.

Казахте, че през 2006 г. при подобна ситуация и без конуренция сте загубили 27% от продажбите си? Колко загубихте сега?
- Ако сравним първото тримесечие на 2010 г. с първото тримесечие на 2009 г., отчитаме спад с повече от 30%. Самият бандеролен пазар е паднал с 26% за същия период. Например, ако през първите три месеца на миналата година са се продали 4.35 млрд. къса, сега са 3.24 млрд.

Причините са няколко - контрабандните цигари, отказалите се пушачи, преминалите на ръчно свити цигари и, разбира се, кризата. Има хора, които преди са пушили по две кутии на ден, сега пушат по една или по половин. Спадът не се дължи 100% на контрабанда, но не се дължи и 100% на отказали се пушачи.
Още от интервюто на „Дневник"