Суровият петрол се задържа близо до рекордните нива от миналата седмица от $142.99 за барел вече трети пореден ден, заради слабия долар, опасенията, че доставките може да бъдат намалени и сътресенията на капиталовите пазари.

Нефтът е покачил с 48% от началото на тази година, спрямо поскъпване с 57% за цялата 2007-а.

Суровият петрол с доставка през август увеличи стойността си с $1.75 или 1.3%, до $141.96 на следборсовата търговия в петък в Ню Йорк.

Днес сутринта в Сингапур се търгуваше за $141.82 за барел, като в 10:00 часа българско време достигна 141.87 или с 1.18% повече от края на деня в петък.

В петък петролът достигна рекордни нива преди да намали до $140.06, което беше повишение с 0.3% спрямо предходния ден.
Цените на петрола се покачиха заради спада на американската валута след като от Фед не само не повишиха лихвените нива, но и не дадоха ясни индикации, дали и кога смятат да го направят.

В същото време протестите на работниците в нефтодобивния сектор в Нигерия, както и заплахите от Либия да намали износа подсилиха опасенията на инвеститорите за спад на доставките.

От началото на годината върху цената на петрола оказаха своето влияние и въоръжените атаки на бунтовнически групировки в Нигерия, вече вторият по големина производител в Африка, както и спада на добива в Северно море.

В момента най-голямата заплаха, която може да предизвика нови рекорди на цените на петрола е иранската ядрена програма.

Продължаване на спада на долара, както и повишаващият се натиск за прекратяване на атомните проекти на Иран могат да доведат до нива от $170 до края на лятото.

Външните министри от групата на седемте най-развити държави плюс Русия обсъждаха през миналата седмица как да накарат Иран отново да отвори ядрените си обекти за международни инспектори, след като напрежението в региона се повиши заради информациите за евентуална атака от страна на Израел.

Иран е вторият по големина производител на суров петрол в рамките на ОПЕК. Картелът помпа около 40% от световния добив на суров петрол.

Въпреки напрежението в Близкия Изток, докато поскъпването на петрола увеличава цените на горивата, енергията и производствените разходи, слабият долар и нестабилността на финансовите пазари, карат инвеститорите да влагат парите си на стоковите борси, засилвайки спекулативния елемент и повишавайки сените на основните суровини до рекордни стойности.

За дългите позиции сделките за продажба и покупка на суров петрол в Ню Йорк отбелязаха покачване на разликата с 90.5% за 24.217 договора, като позициите за покупка достигнаха 5 месечен връх, при спад през изминалата седмица, а тези за продажба отбелязват поевтиняване за втора поредна седмица до двумесечен минимум