В петък МАЕ намали прогнозите си за потреблението и търсенето на петрол през тази година, като очаква глобалното търсене на петрол да намалее с 2.4 милиона барела на ден.

В същото време, подкрепени от оптимизма на фондовите пазари цените на нефта продължават възходящото си движение, като майските фючърси поскъпват в петък с 5.79 на сто, до 52.24 долара за барел.

Цената от 65 долара за барел е средна за рейнджа на търговия в периода 2006 и 2007 година, към която технически са прицелени нивата след големите разпродажби на петролни фючърси от края на миналата година.

За да изпълни решенията си от края на декември Организацията на страните износителки на петрол, която добива над 40% от нефта, търгуван на международните пазари, трябва да намали износа с още 17 на сто.

Цените на петрола имат огромно влияние върху сегашната икономика в световен мащаб, тъй като освен транспорт, пестициди, използвани във фермите и природен газ от суровината се правят почти всички видове синтетични полиамидни влакна и пластмаси.

По-високите цени на нефта директно рефлектират за поскъпване на бензина, горивата за отопление, промишленото производство и производството на енергия.

Според МАЕ 96% от цените на транспорта са свързани със стойността на нефта, както и 43% от промишленото производство, 21% от строителството  и 3% от електрическата енергия в глобален мащаб.

Но при поскъпване на петрола се увеличават и обвързаните с него цени на природния газ, който формира стойността на 14% от електрическата енергия, 73% от строителството и 39% от промишленото производство.

Най-големите производителите в света на нефт са Саудитска Арабия, Русия и Съединените щати. Без около 2 милиона барела на ден за вътрешно потребление, Саудитска Арабия изнася над 6 милиона барела на ден, добивайки общо над 8 милиона барела на ден, което е почти два пъти повече от квотата на Иран, вторият по големина производител от страните в OPEC.

Най-големите вносители на суровината са Съединените щати, Китай и Япония, като последната внася почти 100% от употребявания нефт.

Около 80% от цените на петрола са свързани с цената на добивания в Северно море и търгуван на Лондонската стокова борса сорт Брент, който е по-тежък и с по-голямо съдържание на сяра от WTI, но е най-употребяваният лек нефт в Западна Европа.

В петък фючърсите на сорт Брент с доставка през май поскъпват с 4.79 на сто, до 54.06 долара за барел, като цената им е по-висока с близо $2 от  тази на сорт WTI, заради разликата в запасите със САЩ.

Цените на петрола в Европа и Африка, се определят спрямо спот цената на сорт Брент, обикновено с диференциал от плюс-минус 50 цента.

По принцип, когато цените на петрола са във възходящо движение това има негативен ефект върху икономиката защото засилва инфлационния натиск, но в момента, когато страните основните страни, потребителки на суровината се сблъскват със силно икономическо забавяне и дефлация, поскъпването на суровината има по-скоро положителен ефект.

И така вместо, както е обичайно, покачването на цената на нефта да оказва натиск върху индексите на фондовите борси, тъй като означава повече разходи, сега  им оказва подкрепа.

За това има няколко причини, но може би най-важната е, че поскъпването на петролните фючърси се приема като индикатор за възстановяване на глобалната икономика, а и при волатилни фондови пазари, акциите на енергийните компании се оказват сравнително стабилни, особено спрямо тези на финансовите фирми.

А сега, когато производството на нефт намалява, цените на петрола ще се движат нагоре, водени по-слабото предлагане, но ограничавани от фундамента на слабото търсене.

Като цяло поскъпването на петролните фючърси ще доведе до по-високи маржове на печалбите на компаниите в сектора, което в ситуация на глобална рецесия ще даде положителен ефект за фондовите пазари.

А и големите компании в сектора като BP, Exxon Mobil и Shell, както и цялата индустрия се нуждаят от около 350 милиарда долара на година за разработка  на нови петролни и газови находища.

Днес от Chevron съобщиха, че очакват силно понижение на печалбите си за първите три месеца на 2008 г., като прогнозират нетна печалба от $5.17 милиарда и приходи от $65.95 милиарда, като негативите идват от силното поевтиняване на фючърсите в края на миналата година и по-ниските маржини на печалба от рафиниране.

Акциите на енергийните компании формират 13.67% от стойността на широкия американски фондов индикатор Standard and Poor's 500.

Цените на петрола влияят и върху курса на щатския долар, който получава подкрепа при поскъпването им, тъй като е единствената валута с която се търгува суровината на международните пазари и по-високата цена на нефта води до нуждата от повече долари за закупуване на същото количество суровина.

В същото време инвеститорите продължават да се надяват на повишение на търсенето на суровината в Китай в следствие на мерките на правителството за стимулиране на икономиката на страната, чиято планирана стойност е 4 трилиона юана ($580 милиарда).

Третата по големина икономика в света обаче е експортно насочена и  растежът й зависи до голяма степен от потреблението и съответно големината на икономическите стимули в САЩ и Европа.

В края на миналата година, заради кредитната криза инвеститорите предпочетоха да държат средствата си в налични пари, което оказа силен натиск върху цените на суровините, като стабилизирането на цените на нефтените фючърси, показва връщане на доверието.

Според анализа на МАЕ за посрещане на нуждите от петрол през 2030 година ще е нужен добив, шест пъти по-голям от този на Саудитска Арабия в края на 2008 година и ако цените останат ниски през 2009-2010 година, светът може да се сблъска със сериозен недостиг на суровината в последствие.

А когато цената на петрола е ниска с нея намаляват и инвестициите в алтернативни производства, които биха помогнали на света да се справи със зависимостта си от петрола.