Възможността да бъде въведен плосък данък, както и преизчисляване на пенсиите спрямо средния осигурителен доход са най-радикалните промени в социално-икономическата политика, които социалистическата партия обсъди на извънредния си 46-и конгрес. Досега тези идеи бяха предлагани многократно от опозицията (СДС настояваше за плосък данък, а ДСБ внесе законопроект за преизчисление на пенсиите на този принцип), но бяха неизменно отхвърляни от мнозинството.
Конгресът гласува утвърденият пакет от данъчни и социални промени да бъде предложен за обсъждане с коалиционните партньори и едва след това ще стане ясно кои от тях ще се превърнат в реална управленска политика. В изказването си председателят на бюджетната комисия в парламента Петър Димитров предложи дори да бъде проведен своеобразен референдум за данъчната тежест. "В повечето европейски страни левицата има кураж да сложи данък богатство, а ние тук сме добрички! Да попитаме българина за данъчната политика, а не да го гледаме така подозрително", каза Димитров.
За заплатите в бюджетната сфера остава действащият от години наред принцип за 10-процентно увеличение от 1 юли. "Колко в действителност произвеждаме като нация, с какво качество е произведеното, колко струва то всъщност, ако се впуснем във водовъртежа сега и веднага да задоволим всички искания, ако, просто казано, клекнем пред натиска, какво ще се случи? Модернизацията ще остане мираж, бюджетът ще изгърми за броени месеци, условията за траен икономически растеж и европейски жизнен стандарт няма да се превърнат в реалност", каза пред съпартийците си премиерът и техен лидер Сергей Станишев.
В актуализираната програма на левицата догодина минималните осигурителни прагове се вдигат с 10%, а с 6 месеца се отлага записаният и в бюджета ангажимент на правителството да намали осигуровката за пенсия с нови три пункта до 20% от 1 юли тази година. Предлага се също намалението да не важи за фонд "Пенсии", а за други видове осигуровки - болест и майчинство, безработица, трудова злополука, условия на труд.
Чута на конгреса новост е създаване на т.нар. фонд "Интелект", в който държавата да внася месечно по 20 лв. в сметка на всяко родено след 1 януари 2008 г. дете до завършването на осми клас. Парите ще могат да се използват само за подпомагане на по-нататъшното образование.
БСП ще предложи на партньорите си всички пенсии за стаж и възраст, отпуснати до 2001 г., да се преизчислят още тази година преди местните избори. За база е избран средният осигурителен доход за 2005 г. - 331.62 лв. За сравнение - през 1999 г. той е бил 180 лв. Предвижда се година по-късно да бъдат актуализирани и другите видове пенсии - за инвалидност, наследствени и т.н., а през октомври 2009 г. да се преизчислят отпуснатите между 2001 и 2005 г. Осъществяването на този план изисква 776 млн. лв. годишно. Сходното предложение на ДСБ, което предвиждаше преизчислението да стане още тази пролет с бюджетния излишък, не беше прието с аргумента, че парите ще трябва да се плащат всяка година.
Осъвременяване на пенсиите се предвижда еднократно в средата на годината по т.нар. златно швейцарско правило, което само преди дни партията сама наруши, като предложи ръст на пенсиите с 10% от 1 юли т.г., докато прилагането на това правило дава заложените в бюджета 8.5 процента.
Въпреки допускането да бъде въведен плосък данък данъчната визия на левицата за следващата година остава неясна, защото беше приет и друг вариант - с прогресивна скала от 10 до 24%. Финансовият министър Пламен Орешарски обясни, че предпочита "междинен вариант". Председателят на комисията по социална политика Хасан Адемов заяви, че индивидуалните акции в социално-икономическата област не са здравословни, когато се управлява коалиционно.
По думите му решенията не трябва да поставят под въпрос финансовата стабилност. Той предупреди за "много сериозна дискусия" по идеята да се отложи намаляването на осигурителната тежест от 1 юли, като същевременно изрази опасение дали хазната би издържала иначе справедливото осъвременяване на пенсиите, отпуснати до 2001 г. Президентът Първанов също заяви, че активната социална политика не трябва да е за сметка на финансовата стабилност.
Владимир Каролев от НДСВ смята, че като компромисен вариант за преход към плосък данък може да се приеме и двустепенна скала от 12% и 18%. Той нарече недомислена идеята за фонд "Интелект" и отбеляза липсата на визия за реформи в сферите, които поглъщат бюджетни пари, като образование, здравеопазване и МВР.
Мартин Димитров от ОДС, който миналата година предложи въвеждането на плосък данък, коментира, че ако тогава БСП беше приела идеята, заедно с намаляването на осигурителната тежест това щеше да остави близо 2000 лв. повече в бюджета на едно семейство. Обсъждането му сега показва, че левицата няма свои идеи и прибягва до идеите на десницата, каза той.
Реакциите от бизнеса бяха най-вече за промените в осигурителните плащания.
Според зам.-председателя на БСК Дикран Тебеян има логика да бъдат намалени осигуровките във фондове извън "Пенсии", защото обикновено генерират излишък, който в края на годината се прехвърля в него. В същото време той посочи, че намалението на тези вноски, които и без това са незначителни, няма да е достатъчно.
Изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците Евгений Иванов смята, че с идеята се нарушава равнопоставеността между работодател и работник, защото някои видове осигуровки (например за трудова злополука и професионална болест) са изцяло за сметка на работодателя. По думите му бизнесът може да изчака още половин година обещаното намаление на осигурителната тежест, но така се подменя вече записана и в закон договорка. Иванов каза още, че увеличението на минималните осигурителни прагове трябва да бъде обвързано с намаление на осигуровката, щом приходната част на бюджета се преизпълнява. На същото мнение е и Владимир Каролев, според когото в противен случай ще нарасне данъчното бреме.
Здравни вноски върху нетрудовите доходи
Утвърденият от БСП документ предвижда здравни вноски да се плащат и върху наеми и други нетрудови доходи. Премахва се и таванът, върху който се начислява здравна осигуровка. Досега хората с високи доходи плащаха 6% здравна вноска върху сумата от 10 минимални заплати за страната.
Държавата ще плаща реални вноски на децата, пенсионерите и войниците. Сега тя осигурява около 1.5 млн. деца с вноска 0.5 на сто върху 250 лв., което е само по 1.10 лв. На същия принцип се плаща и за 500 хил. студенти, войници, безработни, социално слаби, затворници и други, осигурявани върху 110 лв.
Оптимизирането на болничната мрежа се състои в даването на статут на публични здравни заведения на 28-те областни и 5-те университетски болници, които вече няма да са търговски дружества. Те ще се финансират по клинични пътеки от здравната каса и от бюджета на здравното министерство. За останалите ще се грижат общините, като кметовете ще получат правото да ги продават.
Колебания в коалицията по червените идеи за реформи, прогнозира „Сега"
Коалиционните партньори на БСП посрещнаха предпазливо новите управленски приоритети, които конгресът на червените одобри в събота. Форумът даде мандат на ръководството на партията да преговаря с НДСВ и ДПС за актуализиране на управленската политика до края на мандата. Представители на двете партии одобриха някои от мерките, но се обявиха срещу други, които им се струват твърде социалистически или непосилни за държавната хазна.
Преизчисление на всички пенсии за трудов стаж от 1 октомври т.г. на базата на осигурителния доход от 2005 г. и поетапно осъвременяване на старите пенсии, отпуснати преди 2000 г., записаха социалистите в новата си програма. Предвижда се още бюджетните заплати да се увеличават всяка година минимум с 10%, да отпадне здравната потребителска такса за жените над 60 г. и за мъжете над 63 г. БСП обаче засега се отказа от идеята си за повишаване на здравната вноска от 6 на 8 %. Смята обаче държавата да гарантира студентските кредити и да поеме половината от таксите за детските градини и яслите.
От догодина трябва да заработи и национален фонд "Интелект", в който ще се събират пари за обучението на всички деца. На новородено държавата ще открива сметка, в която ще влага 20 лв. на месец, докато то навърши 14 г. След това детето ще може да ползва събраните 3360 лв. като стипендия от 8 до 12 клас. Само за първата година за този фонд правителството трябва да задели 18 млн. лв. Помощите при раждане на първо дете да се увеличат с 25%, а за второ дете - 3 пъти, предвижда още актуализираната програма на БСП.
Първоначално в документите за конгреса бяха залегнали 2 варианта на данъчната политика - революционната за БСП идея за въвеждане на плосък данък от 10% и тристепенна скала на облагане с 10% ставка за доходите до 1 средна заплата, 16% до 2 средни заплати и 24% над 2 средни заплати. След разгорещен няколкочасов дебат в пленума на Висшия съвет вечерта преди конгреса обаче е било решено двата варианта да не бъдат предлагани на обсъждане. Така в окончателния документ остана, че БСП ще работи за съществено намаляване на данъчната тежест върху ниските и средни доходи. Обсъждано е и въвеждането на данък богатство за хора с много високи доходи над 100 000 лв., обясни шефът на бюджетната комисия Петър Димитров пред съпартийците си на конгреса. Конкретни мерки обаче не бяха набелязани, ще се инициира обществен дебат по данъчната политика. Затова пък намаляването на осигурителната тежест с 3% ще бъде отложено за началото на 2008 г., при това не за сметка на пенсионния фонд. В същото време от догодина трябва да бъдат увеличени и осигурителните прагове с 10-20%.
"Идеята да се въведе плосък данък от 10% е една хубава изненада и сериозен проблясък", коментира пред Дарик радио шефът на социалната комисия в парламента Хасан Адемов от ДПС. Той обаче разкритикува идеята за данък богатство, тъй като именно хората с по-високи доходи създавали работните места и икономическия растеж. Адемов се обяви за среден модел, който да утвърждава средната класа, а не да се облагат хората с по-високи доходи и да се дават преференции на тези с ниските.
"Подобен данък богатство би бил сериозно нарушение на коалиционното споразумение. В програмата на БСП има уклон тежестта на социалните мерки да се поеме от данъкоплатците и е предвидена доста стръмна данъчна скала, за което също трябва да се промени коалиционното споразумение", коментира и Христина Христова от НДСВ. Тя изрази учудване, че намаляването на осигурителната тежест се отлага за догодина, при положение че има достатъчен бюджетен излишък. Падането на осигурителната тежест с 3 пункта от 1 юли бе условието на НДСВ да подкрепи увеличението на пенсиите с 10% вместо с 8.5%. "В коалицията ще има много сериозна дискусия по този въпрос", предрече и Хасан Адемов. Той оцени като риск за хазната осъвременяването на пенсиите от октомври т.г. "Пенсиите ще се повишат с 30-40 лв., но това ще струва на бюджета 200 млн. лв. на година. По-важното е, че ще се вдигне базата за пенсиониране и догодина тези пари отново трябва да бъдат заделени. Общо за осъвременяването на всички пенсии ще са нужни 600-700 млн. лв. на година, затова трябва да се направи на няколко етапа", коментира Адемов.
Христина Христова приветства идеята за създаване на фонд "Интелект" и дори предложи в него да се включат и работодателите. Тя обаче оцени като нереалистично предложението 3 пъти да се вдигне помощта за раждане на второ дете.
ЗАДЕН
След дискусията на пленума социалистите промениха още няколко революционни неща от първоначалния документ. Вместо да искат пълна забрана на замените на държавни и общински имоти с частни, те записаха, че ще работят за нов регламент, който да гарантира обществения интерес и да ограничава възможностите за корупция. Забраната на подобни сделки била антиконституционна. Също така червените се отказаха от формулировката за проверка на най-големите приватизационни сделки и концесионни договори, защото звучала прекалено директно. Затова те записаха, че са за по-широка публичност на работата на Агенцията за следприватизационен контрол и проверки на източниците на финансиране на новите приватизационни сделки.
Лидерът: Конгресът не стана нощта на дългите ножове
Премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев определи конгреса на партията като важен и оздравителен, защото не се сбъднали прогнозите той да се превърне в нощта на дългите ножове. "Не смятам, че трябва да търсим враговете вътре в партията", обясни той. Същевременно обаче призова всеки да прецени какво не е свършил, за да получи БСП толкова слаби резултати на евровота. Станишев обяви, че не е европейско да извади министрите от Изпълнителното бюро, както се очакваше, но пък в него трябвало да не се работи формално и като допълнение към останалите ангажименти. Новият състав на ИБ в крайна сметка ще е ясен на пленума на 30 юни.
Сред десетките изказвания почти нямаше критики към лидера и ръководството. То пък от своя страна смъмри лявото крило в партията, което постоянно обяснявало, че правителството води дясна политика. "68% от бюджета отиват за социални плащания и дейности. Това ли е "дясната", антисоциална политика?", запита Станишев. "Защо се разпада твърдото ни ядро? Дали това е протест към лявата политика на управлението, или е резултат от одесняването на партията. Няма нужда от леви плашила в лява партия", защити се лидерът на лявото крило Янаки Стоилов.
Министърът в оставка Румен Овчаров и никой от неговия лагер не взе думата. Конгресът обаче не мина без интрига около шефа на градската организация. Визирайки него, синът на Николай Добрев Кирил Добрев обяви, че "безпринципно, с противоречия и надменност демотивираме симпатизантите си. Така става и когато се бием на всяка цена да останем на ръководните си постове. Никой не е женен, нито абониран за началническия си пост". Добрев припомни изречението, с което Овчаров завърши речта си на предния пленум "Мислете за мен като за бъдеше". "Бъдещето и на обществото, и на партията е много по-голямо от една или друга човешка единица, колкото и важна и заслужила да е тя", обяви Добрев.
Речта му предизвикала гнева на Овчаров, който го привикал на разговор на 4 очи и му казал, че само от баща му е приемал такъв тон. Малко по-късно младата надежда от лагера на министъра в оставка Гергана Алексова вмъкна в словото си, посветено на младежката организация, изречението "Не трябва да се делим на млади и стари, на минало и бъдеще. Който тръгне с противна теза, ще доведе до разцеплението на партията."
МВР се включва активно в събирането на дългове, пише „Сега"
Полицията, КАТ, паспортните служби, както и други структури на МВР ще оказват задължително съдействие на съдебните изпълнители в тяхната работа. Това ще съдържа съвместна инструкция между вътрешното, правосъдното министерство и Камарата на частните съдебни изпълнители, която до дни ще бъде обнародвана в "Държавен вестник", съобщи пред журналисти шефът на Камарата Георги Дичев.
Очаква се включването на МВР да подобри рязко събирането на дълговете. По силата на Гражданския процесуален кодекс и закона за частните съдебни изпълнители МВР трябва да съдейства и сега, но на много места полицията отказвала помощ под предлог, че не се налага. Така например в Сливен съдебна изпълнителка трябвало да ходи сама в ромската махала, за да събира дългове, защото от полицията й отказали съдействие, разказа Дичев.
На съдебните изпълнители - особено в София, пък им се налагало да чакат по месец-два справка от КАТ за това чия собственост е даден автомобил. В това време съответният длъжник може бързо да смени собствеността на колата си, за да избегне изпълнението. Инструкцията сега ще задължи КАТ да прави такава справка в рамките на 24 часа. Паспортните служби ще оказват съдействие за спиране от пътуване в чужбина на хора с над 5000 лева неплатени дългове. Освен това вече съдебните изпълнители ще могат да искат и устно съдействие от полицията, която ще е длъжна да им го окаже.
Камарата на частните съдебни изпълнители ще сезира и трима еврокомисари - на правосъдието и вътрешните работи, на конкуренцията и за защита на потребителите, заради проблема с облагането на нейните членове с ДДС. Въпреки че Конституционният съд премахна облагането, Националната агенция по приходите пусна указания, че съдебните изпълнители, адвокатите и нотариусите трябва да се регистрират по ДДС и да начисляват данъка. Указанието на НАП също бе оспорено пред Софийския административен съд, който ще гледа делото в средата на юли. Междувременно обаче парламентът бърза да гласува сходен на отменения от КС текст и дори той мина на първо четене.
Според частните съдебни изпълнители специално за тях това е недопустимо - както и заради естеството на работата им, така и защото държавните им колеги нямат задължение да начисляват ДДС, което е нарушаване на правилата на конкуренцията. "За нас би било изгодно да се регистрираме по ДДС и да го начисляваме, но за хората това не е така. Затова и сме против", заяви Дичев.
Българите умират от сърце, пише „Новинар"
България е на второ място в света по смъртност от сърдечносъдови болести, пише британският в. "Обзървър". На първо място е Украйна. На челно място по депресии пък са САЩ. Всеки десети американец страда от маниакални психози. В статията на "Обзървър" се казва още, че най-напреднала е епидемията от СПИН в африканската държава Свазиленд, където всеки трети жител е серопозитивен. Най-голяма е вероятността да починат от рак на белите дробове за унгарските мъже и белгийските жени. Приблизително всяко трето британче страда от астма. Заболеваемостта на Острова е 20 пъти по-висока, отколкото в Източна Европа.
Средната продължителност на живота в България е със 7-8 години по-ниска от тази на останалите страни, членки на Европейския съюз. У нас на 100 000 души умират по около 1000, докато този брой в другите страни е 500-600. Според лекарите най-тревожно е положението при децата. Смъртността при малките е три пъти по-висока от тази в другите европейски страни. Още преди две години Икономическият и социален съвет беше предупредил, че има опасност страната ни да остане с отрицателен естествен прираст през следващите 10-12 години.
Цигарите погват 4 лв., предупреждава „Труд"
Кутия "Виктори" може да поскъпне от 2,60 на 3,40 лв. догодина. Причината е, че финансовото министерство обмисля дали да вдигне рязко акциза върху цигарите.
В ЕС минималният задължителен налог е 64 евро за 1000 къса (т. е. 2,56 лв. за кутия от 20 къса). В момента акцизът у нас е двойно по-нисък. По график, договорен с Брюксел, България трябваше да достигне минималното ниво през 2010 г.
Във финансовото министерство обаче обмислят срокът да бъде изтеглен с 1 г. напред. Това значи по-рязко поскъпване от планираното и цена около 3,30 - 3,40 лева за "Виктори" догодина и 4,10 лева от 2009 г.
100 000 нелегални работници връща Турция, акцентира „24 часа"
Промени във визовия режим между България и Турция ще създадат огромни проблеми на хиляди наши изселници, които не са турски граждани. Става дума за български изселници, които от години живеят и работят нелегално в Турция, съобщиха от организации в Истанбул и Бурса.
Досега те имаха право на 90 дни безвизов престой, който използваха да работят на черно. След този срок бяха длъжни да излязат от страната, но можеха да се върнат само след няколко часа с право на нови 90 дни.
По тази схема между 50 и 100 хил. изселници живеят от години. Повечето отдавна имат жилища, децата им ходят на училище, макар да нямат гражданство и право на работа.
От 10 май, когато влязоха в сила промените във визовата спогодба между двете държави от 1993 г., положението коренно е променено.