Асоциацията на директорите за връзка с инвеститорите в България (АДВИБ) прие на заседание на Общото събрание на 29.09.2006 г. Етичен кодекс на директорите за връзка с инвеститорите (ДВИ).

Текстът е изготвен след шестмесечно събиране и обобщаване на мнения на ДВИ, съобщиха от Асоциацията.

Най-важният принцип, заложен в Кодекса, е принципът "съобразяване или обяснение". Този принцип означава, че Директорите за връзки с инвеститорите, приели кодекса в годишните си отчети следва да разкриват информация, доколко те приемат да изпълняват принципите на поведение, които са залегнали в него.

Директорите с връзки за инвеститорите трябва да предоставят обяснение в отчета защо един или друг принцип не е съотносим към тяхното дружество и как проблемните ситуации ще бъдат решени.

Най-съществено в този процес се явява преценката на директора за връзки с инвеститорите относно целесъобразността на всеки един принцип на кодекса и неговата уместност и съотносимост към дейността на конкретното дружество.

Според Кодекса ДВИ има задължението да зачита правата и интересите на инвеститорите и да им гарантират предоставянето на достоверна, навременна и качествена информация за дружеството, в което са инвестирали своите активи.

Директорите трябва да уважават финансовите медии, които информират обществеността за развитието на дружествата, като им предоставят достоверна публична информация.

ДВИ трябва да дава възможност на финансовите анализатори да получават публична информация за дейността на дружествата, както и да бъдат коректни с дружествата, в които работят.

Те трябва да уважават законите на Република България и нейните институции, да бъдат пример с фирмената култура и лично поведение.

Директорите са задължени да развиват своята дейност, която да не противоречи на интересите на инвеститорите, дружествата и обществото като цяло, като проявяват професионализъм и компетентност в своята дейност.

ДВИ не трябва да допуска прояви на бюрокрация и корупция, както и незаконни действия, които уронват както личния престиж, така и престижа на дружествата, в които работят.

"Етичният кодекс не е и не може да бъде нормативен акт, а по-скоро е препоръка за добросъвестна практика", каза Председателят на УС на АДВИБ Даниела Пеева.

Според нея той е предназначен не само за ДВИ, които членуват в АДВИБ, но и за всеки, който реши да го приеме.

"В никакъв случай, не считаме, че приетият от нас Кодекс е перфектен, но смятаме, че той е едно добро начало и се надяваме в практиката да бъде развит и обогатен", добави тя.