
Затова потърсените за коментар анализатори са на мнение, че речта на Путин в Държавния съвет е била чисто политическа, което говори, че той не бърза да се разделя с положението си на първи човек в Русия.
Очакваха се повече подробности за концепцията за развитие на страната до 2020 г., върху която Путин бе намекнал, че работи. Но според експертите най-ясно се е разбрало, е че „Планът на Путин" ще бъде изпълняван от самия Путин. Поне до 2020 година.
„Мисля, че вътрешното решение, че Путин ще стане премиер, вече е взето" - твърди руски експерт. Друг го допълва: „Остават все по-малко съмнения, че той ще се съгласи да заеме поста премиер министър. А премиерът в Русия отговаря на първо място за стопанството".
Така че е много вероятно тъкмо правителството на Путин, което може да бъде формирано още през май или юни, да доработва концепцията за развитието на страната до 2020 година, която Путин стартира като президент.
Предополага се, че въпреки че ще предаде президентската власт, Путин има намерение да заема и в бъдеще първото място в Русия. „Във всички случаи той ще определя стратегическата посока на Русия, така че ще може прекрасно да съвместява двете функции".
Вниманието на руските анализатори е било насочено към „националните проекти" като достъпни жилища, медицинско обслужване, образователна система. За развитието им през следващата година се предвиждат около 10 млрд. долара, докато само инвестициите на Русия в Ирак струват между $10 и 12 млрд, критикува политологът Дмитрий Орешкин.
„Намесваме се в съмнителни геополитически проекти", имащи за цел да върнат бившето величие на Русия, твърди Орешкин. В същото време обаче Русия „демонстративно си разваля отношенията с целия останал свят".
Други руски анализатори считат, че речта на Путин е била доста примирителна и миролюбива. Президентът на Русия е „формулирал рецидивите в сдържането на отношенията с Русия":
разширяването на НАТО на изток, нови военни бази в Румъния и България, разгръщане на системата за противоракетна отбрана в Източна Европа, мащабните разходи за ново въоръжение.
„Според мен президентът не говори за никаква студена война или надпревара на въоръженията".
Нека видим как британската медия The Independent е разтълкувала посланията на Путин. „Няма съмнение, че руската външна политика няма да стане по-малко агресивна след напускането на Путин". Путин е избрал за Русия удобната позиция на жертва на западната агресия и експанзия, спрямо което „Русия обещава" да не остава бездейна.
„Изтеглихме базите си от Куба и Виетнам и какво получихме? Нови американски бази в България и Румъния". Путин е посочил, че очевидно се задава нова надпревара на въоръжаването, на която Русия може да отвърне със същите, ако не и по-добри оръжия от Запада.
Сред „ответните" планове, които Русия по-рано разкри, е възобновяването на военноморското присъствие в Средиземно море (вероятно в сирийски пристанища) и разполагане на ядрено оръжие в Калининградска област: парчето земя между Полша и Германия, станало руско след Втората световна война.
Цитираният по-горе руски политолог е песимист, че Русия трябва да очаква хиперцентрализация и бюрократизация: така той възприема тезата на Путин, че страната ще се развива в съответствие с политическите си традиции.
Има и друг специфичен момент, забелязан от експертите от отбранителния комплекс: Путин не е казал нито дума за професионална армия, въперки че само след дни той трябва да получи отчетен доклад за напредъка в тази сфера. Федерална целева програма за трансформирането на военните части е приключила в края на 2007 г.. Парите са изразходени, но изпълнение няма.
„Назрява скандална ситуация", твърдят запознати. „Преди казваха, че няма пари, но сега пари има и в златно-валутните резерви, и в стабилизационния фонд. Причината е друга. Струва ни се, че за това се лобира от корупцията". Очаква се рекорден и много проблемен набор 2008.
Но по тази тема разбираемо Путин не говори точно в този момент. Речта му е предавана пряко по руската телевизия, присъствали са Дмитрий Медведев и губернаторът на Чукотка Роман Абрамович. В речта си пред Държавния съвет Путин нито веднъж не е намекнал, че предстои да си ходи, като за нещата в икономиката и външната политика на Русия, които трябва да се правят, е говорил във формата „ние".
friend
на 10.02.2008 в 15:15:48 #8Тук въобще не става въпрос за Америка и русия, а за налагането на неизгодни договори на България, които ще плащат не американските хора, а българските, включително и путинките.
ALPHA
на 10.02.2008 в 13:23:03 #7--------- „Намесваме се в съмнителни геополитически проекти", имащи за цел да върнат бившето величие на Русия, твърди Орешкин. В същото време обаче Русия „демонстративно си разваля отношенията с целия останал свят". --------- Все едно чета за САЩ. Същото правят САЩ. Значи САЩ може, но Русия не може. Дори само и единствено заради тези двойни стандарти е оправдано да се одобрява Путин.
govedo
на 10.02.2008 в 13:14:24 #6АХ ЛЕТЕТЕ ЕСКАДРОНИ В УСТРЕМА ВИ МИЛИОНИ ПОГЛЕДИ СА ПРИКОВАНИ СЪС НАДЕЖДА И ЛЮБОВ.
Fekalion Fashkief
на 10.02.2008 в 11:35:26 #5Путин е велик мъж
за огромно съжаление на проамерикански настроените български отрепки 
friend
на 09.02.2008 в 19:48:43 #4Интересно!!!! Путин планира до 2020 година, а нашите предатели Сергей Дмитриевич и сие подписаха договор за доставка на руски газ до 2030г!!!!!

Striker
на 09.02.2008 в 18:44:53 #3"Путин е избрал за Русия удобната позиция на жертва на западната агресия и експанзия, спрямо което „Русия обещава" да не остава бездейна." - Старата песен - дайте да правим бомби и танкове щото Запада иска да ни напада! Абе същите колибари като 90% от българския народ. Разиката е, че имат петрол и ядрени бомби, които ако изгладнеят колхозниците не се знае в чий ръце ще попаднат...
mc solaar
на 09.02.2008 в 15:14:32 #2напротив - само 'Тоя' може да ни спаси от турците, но за целта и ние трябва да си помогнем, поне малко...
nono
на 09.02.2008 в 14:17:52 #1Тоя ще унищожи страната ни !