„Раздор между гиганти", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Най-голямата търговска верига "Кауфланд - България" и лидерът при безалкохолните напитки "Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани България" са на път да прекъснат търговските си отношения, научи "Капитал Daily" от няколко източника. Продуктите на безалкохолния гигант от седмица вече изцяло или частично липсват в мрежата на ритейл веригата, а причината е, че двете страни имат конфликт относно доставните цени по търговския договор и не могат да постигнат съгласие. Според повечето източници на вестника двете компании все още са в период на преговори, които обаче вървят към крах и "развод" между "Кауфланд - България" и "Кока-Кола ХБК". Има обаче и информации, че краят на съвместния бизнес се е случил още миналата седмица.
Спор за цени
Тъй като търговските отношения между двете страни са поверителни, представителите им засега отказват коментари за същността на проблема. Не е ясно дали компанията за производство на безалкохолни напитки е пожелала да завиши цените си, или пък става дума за натиск от страна на търговеца за по-ниски цени. Според представители на конкурентни вериги по-вероятно е причината да е втората, тъй като търговските договори между страните обикновено се подновяват в края или в началото на годината - тогава най-често доставчиците имат право по договор да коригират и цените си, докато в случая става дума за средата на периода. От друга страна обаче, "Кока-Кола ХБК" е пазарен лидер и е възможно тя да е била инициатор на корекция в цените, използвайки силната си позиция.
Трета версия лансира представител на търговията на дребно: "Кока-Кола ХБК" от месеци протестира, че "Кауфланд" продава под препоръчителните й цени. А това от своя страна обтяга отношенията на производителя с всички останали вериги.
Наблюденията на участници на пазара са, че връзката между двете компании охладнява от месеци. От половин година "Кауфланд" са намалили много асортимента, като са продължили да работят само с газирани напитки и студен чай, но са спрели предлагането на по-скъпите натурални сокове и енергийни напитки.
Каквато и да е причината, факт е, че проблем има. Проверка през уикенда в случайно избран столичен магазин от веригата показа, че безалкохолните на компанията липсват. "От една седмица нямаме продукти на Coca-Cola", обясни касиерка и допълни, че това е нещо между ръководствата на двете компании. Абсолютно същото обясни и продавачка от обект в провинцията.
Кой печели и кой губи
Трудно е да се прецени кой ще бъде по-губещ от "развода" между двете страни. Годишният оборот от продуктите на Coca-Cola в обектите на "Кауфланд" е около 15-20 млн. лв. годишно, изчисли за "Капитал Daily" представител на пазара. "Кауфланд" със своите 40 обекта и оборот от 821 млн. лв. е най-голямата верига в България и със сигурност заема голям дял в продажбите на напитки на Coca-Cola.
Още от статията на „Капитал Daily"
„КАТ започна масово да прибира книжки за неплатени глоби", разкрива от първата си страница „Сега"
КАТ започна хайка за шофьори с неплатени глоби, като масово отнема шофьорски книжки. Според официално съобщение на МВР за 4 дни са иззети 25 свидетелства за управление на моторни превозни средства на водачи, които дължат глоби за извършени нарушения по Закона за движение по пътищата и Кодекса за застраховането.
За периода от 21 до 24 август са проверени 800 шофьори. Общата стойност на неплатените глоби на хората с отнети книжки възлиза на 9000 лв., твърди МВР. При спецакцията униформените установили и рекордьор - 36-годишният В.Г. управлявал леката си кола с фалшива книжка и дължими глоби в размер на 3920 лв.
В момента по закон има две възможности за отнемане на книжката. Книжката може да бъде взета до 6 месеца, ако шофьорът "откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението". Законът позволява обаче и временно отнемане на свидетелство за правоуправление за един месец, включително и за неплащане на глоби. Книжката се връща при плащане на сумата.
Проблемът на КАТ със събирането на глоби не е нов. В някои години от 17 млн. лв. наложени санкции се събираха едва 10-15%. Дълго време институциите спореха и кой трябва да събира парите. После с няколко законови поправки все пак събираемостта беше вдигната, но проблемът с неплащането и с давностните срокове остана. Наскоро шефът на столичния КАТ Борис Милчев се оплака, че в момента има нарушения, при които трябва да се вземе книжката и да се плати примерно 1000 лв. глоба, но шофьорът обявява, че ще обжалва акта и наказателното постановление, и така нито плаща глобата, нито му вземат книжката. "После една година ходиш по съда, накрая съдът го потвърждава, после ти една година се криеш от нас, минават две години и ние не можем да те накажем, т.е. ти печелиш две години с това обжалване и накрая, когато трябва да изпълним наказанието, всичко е минало", обясни Милчев.
Още от статията на „Сега"
„Ченгета карат колите си без винетка и гражданска" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Полицаи масово карат личните си коли без винетки, без застраховки "Гражданска отговорност" и без технически прегледи, научи "24 часа". Ако бъдат спрени за проверка в друг регион, те разчитат на служебните си карти и стикера "Национална полиция", който лепят на предните стъкла на колите си. Това признава в заповед директорът на Главна дирекция "Национална полиция" Ангел Антонов.
"В последно време зачестиха сигналите на граждани, че служители на МВР управляват личните си автомобили без задължителната "Гражданска отговорност", технически преглед и винетки. На предното стъкло имат стикери "Национална полиция". Това уронва престижа на МВР", пише в заповедта си до всички подразделения в страната главен комисар Антонов.
Той е разпоредил вътрешни проверки на личните коли на полицаите да бъдат извършени до 28 септември. Директорите на областните дирекции ще бъдат лично отговорни. Те трябва да проверят също така откъде служителите се снабдяват със стикери "Национална полиция".
Още от статията на „24 часа"
„Иде люта зима от октомври", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Есента ще е кратка и дъждовна, а зимата - люта и продължителна, твърдят възрастни добруджанци, които наблюдават движението на птиците на юг и правят своеобразни метеорологични прогнози на базата на народните вярвания. През Добруджа минава миграционният път на птиците, наречен от учените Виа Понтика, и десетки хиляди щъркели отлитат от нос Калиакра към южните страни.
Според народните поверия тази година щъркелите отлитат много рано - на 15 август. Наблюденията през годините показват още, че ако ятата отлетят до 22 август, есента ще е много кратка, а зимата - тежка и продължителна, снежна и студена. Когато щъркелите се отправят на юг към 1-2 септември, есента и зимата ще са нормални, категорични са старите добруджанци.
Поведението на лястовиците също е в подкрепа на прогнозата за това, че предстои студена и дълга зима. По принцип те отлитат на юг в края на септември.
Сега обаче лястовиците се събират на ята и се готвят още в края на август да напуснат страната ни, смятат народните синоптици и съветват да сме готови с топли дрехи и дърва още през октомври.
Това, че тази година щъркелите отлетяха на юг много рано, обаче не значи, че лятото си отива. Вълните се успокоиха и морето е идеално за плуване и за разходка с лодка, успокояват от туристическия бранш.
В цялата страна днес вятърът ще утихне. Ще бъде слънчево с максимална температура 28 градуса. До края на седмицата се очаква затопляне, като в петък и събота живакът ще скочи до 34 градуса. В неделя и понеделник термометрите ще отчетат спад на температурата с градус-два, а в Западна България ще превали и прегърми. Синоптиците успокоиха, че краят на топлите дни е далеч. През септември ще има циганско лято с много слънце.
Още от статията на „Монитор"
"Търсят се още митничари" е едно от водещите заглавия на „Труд"
Агенция "Митници" продължава да попълва редиците си със "свежа кръв". Тя трябва да запълни освободените в началото на юли 250 места заради новото изискване всички митничари да имат висше образование.
Още в края на юни шефът на ведомството Ваньо Танов обяви конкурс за 151 инспектори, който още не е приключил. Преди броени дни обаче е пусната нова обява за още 35 свободни бройки за митниците в София и Свиленград. От ведомството уточниха, че търсят хора до запълване на освободените 250 места, но конкурсите се обявяват постепенно заради липсата на логистичен и експертен капацитет за едновременно обучение на всички новопостъпили. По правило новите инспектори трябва да преминат 7-месечен обучителен курс след постъпването си в системата.
Междувременно големият конкурс за 151 щата е вече на финалната си права. 90 кандидати за митничари от общо 588 са допуснати до последния кръг на конкурса за 24 места в Русе, съобщи началникът на митницата в крайдунавския град Веселин Георгиев. Кандидатите ще се явят на интервю по групи до сряда, след което комисия ще излъчи одобрените. Те ще запълнят щата срещу 600 лв. основна заплата на месец. Сред желаещите да станат митничари има хора от 22- до 57-годишна възраст.
Още от статията на „Труд"
"Параклис се опъна на закона", четем от първата страница на „Стандарт"
Страх от Божия гняв уплаши бригадата, която бута митничарското Весело село. Работниците не смеят да сринат незаконния параклис на брега на язовир "Ивайловград".
Храмът "Св. Павел и св. Николай" е осветен от Старозагорския митрополит Галактион, макар да е вдигнат без строително разрешение. Владиката вече предупреди, че който посегне на светата обител, го чака Божие наказание.
"Няма да подкараме багери към параклиса! Ние сме християни. На който му стиска, нека се пробва да го бутне", упорстват работниците.
Кметът на Любимец, в чието землище е митничарското село, също дава отбой. "Като държавник следва да настоявам параклисът да бъде разрушен като останалите незаконни сгради. От друга страна, един храм с размер 5 на 5 квадрата надали ще реши проблемите на държавата", заяви местният управник Анастас Анастасов.
Още от статията на „Сега"
"Уестингхаус" ще извърши предпроектното проучване за VII блок в АЕЦ "Козлодуй", пише на първата си страница „Класа"
Американската компания „Уестингхаус" е избраният изпълнител на предпроектното проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй" срещу 999 500 евро. В присъствието на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в понеделник беше подписан договор с компанията. Документът беше подписан от Хавиер Гонзалес, вицепрезидент за Южна Европа за „Уестингхаус" и от Любен Маринов, изпълнителен директор на проектната компания за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй".
Ив Браше, президент за Европа на "Уестингхаус" каза, че компанията има дълъг опит в областта на ядрената енергетика, работила е по подобен проект в Чехия Целта му е изпълнителят да представи социално-икономически анализ, оценка на икономическата целесъобразност, както и анализ на наличните технологични възможности за новата мощност.
Окончателното предложение на щатската компания е намалено с 16 % от първоначалното предложение, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Според Валенин Николов, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" се предвижда окончателният доклад на консултанта да бъде готов до март 2013 г. Българската страна очаква да бъде извършен пълен анализ на проектите на останалите компании включително на „Атомекспортстрой" преди да излезе с окончателното предложение.
В процедурата участваха пет компании, „Уестингхаус" е избрана заради най-добрата оферта. Останалите са френската „Арева", която участва и в тандем с японската „Мицубиши", българската „Риск Инженеринг" на председателя на Българския атомен форум Богомил Манчев, както и „Уорли Парсънс". Решението за изграждане на нов реактор в Козлодуй бе взето почти едновременно с отказа на правителството от АЕЦ "Белене" през пролетта на 2012 г. Затова се предвиждаше на площадката да бъде монтиран реакторът, поръчан на "Атомстройекспорт" и частично платен от България.
Още от статията на „Класа"
"Бойко Борисов: Доволен съм от днешните споразумения в енергетиката", информира „24 часа"
Изключително съм доволен от подписаните днес споразумения в областта на енергетиката. Това заяви премиерът Бойко Борисов по повод договора за предпроектното проучване за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй" с американската компания "Уестингхаус" и трите протокола, подписани с руската компания „Газпром", цитиран от Фокус.
Борисов заяви, че с подписаните споразумения се спестяват стотици хиляди левове на данъкоплатците. С 16 % по-ниска е цената на договора с „Уестингхаус" спрямо първоначално предложената оферта. По трите протокола, подписани с „Газпром", отстъпката е средно от 11 %.
Още от статията на „24 часа"
"След като се самоизмами, държавата се полуосъди", обобщава „Капитал Daily"
Всеки момент Варненският апелативен съд трябва да насрочи дата за разглеждането на жалбата, подадена от дружеството "Сий сайд" ЕООД на Петър Крайнински срещу решението на окръжния съд в града, с което го задължава да възстанови на държавата близо 45 дка крайморски терени до резиденция Евксиноград. Крайнински ги купи на 5 август 2009 г. от бившия зам.-министър на вътрешните работи Явор Хайтов (в правителството на ОДС от квотата на БЗНС на Анастасия Мозер) и съпругата му като част от близо 94-те дка, на които Хайтови станаха собственици след една от най-мащабните и скандални замени на гори по време на тройната коалиция.
Цената на сделката с държавата, станала известна по-късно, се оказа по 28 лв. на кв.м, независимо че имотът граничи с елитна вилна зона край Варна. С решението си от 27 юни т.г. окръжният съд във Варна потвърждава, че почти половината от заменените терени са част от правителствената резиденция Евксиноград и по тази причина не е можело да бъдат продадени или заменени.
Замяната на внушителния крайморски терен в местността Траката край Варна е една от 13-те, за които Европейската комисия е поискала да бъдат развалени, научи "Морски Дневник". Сделката бе осъществена от бившия областен управител на Варненска област от квотата на ДПС Христо Контров.
През пролетта на 2010 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството в правителството на ГЕРБ заведе дело чрез новия областен управител във Варненския окръжен съд срещу компанията "Сий сайд" ЕООД на Петър Крайнински за връщане на придобитите от нея терени.
Съдебният иск предизвика огромен скандал с описаните в него подробности около процедурите, с които са били заобикаляни всички законови пречки за превръщането на урбанизирана територия публична собственост в държавна гора, а след това в строителен терен, но вече частен. Документът разкрива в детайли способността на държавата да мобилизира целия си ресурс, за да се самоизмами, обслужвайки частни интереси за сметка на обществените.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Договорени са нови осигуровки за 1.4 млн. работещи", съобщава „Сега"
Въпреки разногласията между работодатели и синдикати относно ползата от определянето на минимален осигурителен доход по икономически дейности и професии преговорите за новата осигурителна тежест, която ще трябва да понесат бизнесът и гражданите догодина, вървят сравнително гладко.
Дни преди крайния срок на договаряне, който беше удължен от 21 август до 31 август, вече има споразумения в 57 икономически дейности от 85 или в 67% от тях. Договорените нови минимални прагове касаят 1.4 млн. наети от 1.88 млн. души, които подлежат на регулация с минимални осигурителни прагове.
Средният ръст при постигнатите досега договорки е 4.13%, което може да се приеме за разумно увеличение. Синдикатите дори получиха поздравления от БСК, че проявяват разум и се съгласяват на умерени промени. За сравнение за 2012 г. бяха договорени нови осигуровки в 50 икономически дейности от 85 или в 59% от всички, които засягаха 1.188 млн. наети в тях (61%). Средната договорка беше 6.8%, като сред първенците беше туризмът с 13.1 на сто. Сравнително голямото увеличение на МОД в тази дейност обаче доведе до драстичен спад на наетите в нея, които намаляха от 122 000 на 113 000 души за година. Повече от половината от тях пък се осигуряват на половин работен ден.
Още от статията на „Сега"
"Шеврон" замразява добива на газ у нас", съобщава „Труд"
Американската компания "Шеврон", която за малко да започне проучване за шистов газ у нас, ще замрази плановете си, докато забраната върху този вид добив не падне. Това съобщи пред "Труд" Майкъл Барет от "Шеврон България Експлорейшън енд Продъкшън".
Компанията е била кандидат в конкурси за добив на нефт и газ по традиционните методи у нас. "В момента Шеврон няма планове за разработване на конвенционален природен газ в България. Ще спазваме всички закони в страната и няма да правим конкретни планове за разработване на природния газ от шисти, преди мораториумът да бъде вдигнат", уточни Барет.
Той допълни, че "Шеврон" разработва различни технологии в сферата на добива, но засега не прилага алтернативни методи за изземване на шистовия газ без хидрофракинг.
Още от статията на „Труд"
"Крадат фирми през Търговския регистър", четем в „Стандарт"
Интернет страницата на Търговския регистър се превърна в любимо място за родните измамници. Благодарение на неговата публичност буквално всеки гражданин може да се рови в документите на която и да е фирма, регистрирана в България. Наличието на основни умения за боравене с компютър и интернет връзка са единственото, което ви трябва, за да се снабдите с имена, подписи и ЕГН-та на посочен от вас бизнесмен. "Кражбите на фирми са станали много популярни. Посредством достъпа до Търговския регистър плюс фалшиви пълномощни се сменя управителят на едно ООД. По този начин "новият собственик" може да се разпорежда с активите на дадена фирма. При всички случаи става въпрос за източване на много сериозни средства", обясни председателят на Комисията за опазване на личните данни Красимир Димитров пред бТВ. От началото на следващата година достъпът до Търговския регистър ще става само с електронен подпис или цифров сертификат. Това обаче ще защити само фирми, които се регистрират след 1 януари 2013 г., тъй като всеки може да копира каквото си поиска до края на годината.
Още от статията на „Стандарт"
„200 лева по-скъпо за пет дни на морето идното лято", прогнозира „Монитор"
Около 150-200 лева по-скъпо ще излизат нощувките за пет дни на морето през лято 2013 г. Това ще стане, ако се реализират очакванията на туроператорите и хотелиерите за скок на цените. Засега прогнозите са за скок от 5-10%. Най-ниското увеличение от около 5% прогнозира Ирена Георгиева, председател на управителния съвет на Асоциация на туроператорите и туристическите агенти (АБТТА). В ход е договарянето за новия сезон и в цените му задължително ще бъде отразено повишението на цените на горивата, всички други консумативи и храните, обясни тя. Според Георгиева поскъпването е наложително и защото всички работят на изключително нисък марж на печалба.
Хотелиерите обаче очакват до 10 на сто ръст в цените на пакетите.
Така за пет дни при тризвездно настаняване с включена закуска на първа линия на морето от 650 лв. за двама души, цената ще стане 682 лв. В четиризвезден и петзвезден хотел отново на брега на морето с включена закуска цената отскача от 1250 лв. на 1312 лв. Ако тези цени се покачат обаче, възможно е и концесионерите на плажа също да реагират и така на най-качествените ивици за два шезлонга и чадър на ден ще дължите около 40-45 лв.
От туристическия бранш са категорични, че въпреки чаканото поскъпване нашето море ще остане сред най-достъпните. Най-изгодни ще останат пакетите за повече от седмица престой, които се водят ultra all inclusive, защото включват и прехраната, и удобствата на плажа. Според туроператорите ще се запазят преференциите при ранно записване за ваканция. Така тези, които изберат своя курорт още през март, ще платят с 30% по-ниски цени от тези в пика на сезона.
За новия сезон туроператорите ще се целят в германските туристи заради сериозния им отлив от гръцкия пазар. Независимо от това основен пазар за България остава руският.
Още от статията на „Монитор"
"Сушата намалява зърнената реколта и увеличава риска от пожари", пише „Класа"
Сушата в Източна и Южна Европа допринася за спада на световната зърнена реколта, като едновременно с това засилва безпокойствата за отражението й върху резервите от сладка вода в дългосрочен план. Това пише електронното издание „Еурактив" по повод започващата в Стокхолм Световна седмица на водата. Темата на конференцията е „Водата и продоволствената сигурност". Във форума участват над 2500 експерти и представители на 200 организации от 100 страни.
Европейската комисия обяви 2012 година за Година на водата. Брюксел планира да преразгледа някои европейски нормативи в сферата на управлението на водите, за да се намерят решения за борба с глобалното затопляне и тежките климатични условия, посочва още „Еурактив".
Същевременно Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) на ООН обяви в началото на месеца, че световните цени на храните са скочили с 6% през юли след три поредни месеца на спад и може да се повишат още. ФАО предупреди за нарастващата опасност от продоволствена криза като тази през 2007-2008 година. Цените на царевицата и пшеницата са нараснали съответно с 23% и 19 на сто. Поскъпването се дължи най-вече на сушата в централните райони на Съединените щати и по-слабата зърнена реколта в Русия.
Международният съвет по зърното е намалил прогнозата си за световното производство на царевица и пшеница през 2012 и 2013 година, съобщи Ройтерс. Промените са в резултат на същата причина - спад в реколтата заради лошите метеорологични условия. В месечния си доклад организацията е ревизирала надолу прогнозата си за световните добиви от царевица до 838 милиона тона, намалявайки я с 26 милиона тона. Това отразява до голяма степен спада с 25 милиона тона в Съединените щати, където реколтата ще е 275 милиона.
Още от статията на „Класа"