Капиталите набрани чрез IPO (първични публични предлагания) от компаниите по световните борси, отбелязват невиждан рекорд тази година, главно заради силната активност на развиващите се пазари, коментира Financial Times.

През 2007 г., паричният обем натрупан от IPO-та в света е бил $312.5 млрд., което е със 17% повече в сравнение с $267.8 млрд. през 2006 г. Най-голям брой първични предлагания са направени през четвъртото тримесечие на годината, въпреки проблемите в кредитния сектор. Развиващите се икономики, особено тези от четворката „БРИК" - Бразилия, Русия, Индия и Китай, привлякоха голям обем капитали, тъй като инвеститорите започнаха да хеджират риска на вложенията си, които в момента търпят загуба от кризата във вторичния ипотечен пазар.

Първичните публични предлагания в страните БРИК, са представлявали 39% от общия обем на IPO-та през 2007 г. През 2006 г., този процент е бил едва 32% от общото.

През настоящата година, около 70% от всички първични предлагания на акции, са идвали от развиващи се пазари. Най-голямото IPО е било реализирано от руската финансова група ВТБ в размер на $8 млрд. Руските компании са реализирали общо $18.2 млрд. в 18 сделки през 2007 г., което е с 14.5% повече от 2006 г.

Бразилските компании са направили 66 IPO-та през тази година, като по този начин са натрупали $32 млрд., повече от три пъти обема реализиран през 2006 г. В Китай са били направени 240 сделки на обща стойност $62 млрд., което е с 16% повече от парите натрупани през 2006 г.

„Световната картина на растеж ще се запази и през следващата година, тъй като в Индия и Китай се подготвят още много IPO-та за 2008 г. Това ще се отрази позитивно на световната икономика, тъй като ще пренасочи огромни капитали от развитите икономики, към тези осигуряващи по-висока доходност", коментира щатски анализатор.

Инвеститорите се насочваха тази година и към сектора занимаващ се с добив на биогорива. През 2007 г., в такива компании, са инвестирани общо $22 млрд., или над два пъти повече от 2006 г., когато са били набрани едва $10.1 млрд.

„Ще е заблуждаващо, ако продължаваме да описваме само в розови краски, състоянието на пазара. Отвореността към рискови инвестиции в момента, става все по-малка, което няма как да не се отрази върху първичните публични предлагания на компании от развиващите се икономики", коментира банкер от Credit Suisse.