„Реколтата удавена", четем от първата страница на „Стандарт"
Порои и градушки съсипаха реколтата. Под вода останаха надеждите за богати добиви на жито, плодове и зеленчуци. Болести заради дъждовете може да съсипят и лозята, опасяват се агрономите. Вече две седмици фермерите не успяват да влязат в нивите, за да напръскат срещу мана и плевели. Това е жесток удар за цялото ни земеделие точно когато стопаните си поеха глътка въздух, коментират от бранша.
Стихията вече вдигна цените на родния зарзават.
Доматите не падат под 4 лева, а черешите държат поне 3,50 лв. в разгара на сезона. Българските зеленчуци и плодове изчезват от сергиите. Краставици от Турция и Италия, череши и ягоди от Гърция заливат пазарите. Експерти прогнозират драстичен спад на износа на земеделски стоки, на който разчита икономиката ни.
Още по темата от „Стандарт"
„27 000 малки и средни фирми са закрити само за три месеца", предупреждава от първата си страница „Класа"
В резултат на недалновидна политика само за последните 3 месеца са закрити 56 хиляди работни места и 27 хиляди малки и средни предприятия. Това съобщи изпълнителният председател на БСК Божидар Данев на среща на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев с Управителния съвет на Българската стопанска камара. Нова антикризисна програма е нужна на България, за да я подготви за предстоящата европейска икономическа зима, заяви Данев по-късно пред Дарик радио. По думите му в момента страната ни изживява ликвидна криза, която вече се е пренесла и на ниво домакинства. Той бе категоричен, че правителството вече е изпуснало момента за вземането на някои мерки за стабилизиране на ситуацията и осигуряване на буфери срещу т. нар. W-криза. „Ние сме убедени, че дълговата криза ще бъде задълбочена в Европа, тя в никакъв случай не може да се реши толкова бързо и тя, както виждате, в някои страни прераства в политическа и социална", коментира Данев. По думите му всички решения само отлагат проблемите.
От своя страна Делян Добрев призова бизнеса и науката да вземат активно участие в програмирането на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността", за да повиши усвояването на европейските средства в следващия програмен период от 2014 г. С осъществените структурни промени в ОП „Конкурентоспособност" времето за разплащане с бизнеса се съкращава два пъти, а с обединяването на междинното звено и управляващия орган ще се преодолее забавянето в оценката на постъпилите проектни предложения и ще се повиши качеството на оценителния процес, каза той. Ако досега за одобряване на един отчет са били изисквани 24 подписа от администрацията, занапред те са сведени до 12 и вместо 12 отдела в предишните две звена ще има 6, даде пример Добрев.
Две са основните грешки, които възпрепятстват ефективното усвояване на европейските средства. Първата голяма грешка е, че не се разговаря с бизнеса на етап планиране, а втората е, че гледаме какво правят другите страни, без да отчитаме националната специфика, коментира председателят на УС на БСК Сашо Дончев.
Още от статията на „Класа"
"Гръцкият" участък от "Тракия" ще се ремонтира за трети път", съобщава от първата си страница „Сега"
Стремежът на фирмите да угодят на премиера Бойко Борисов за предсрочно пускане на лотовете от магистрала "Тракия" отново доведе до проблеми с качеството. Лот 3 - от Нова Загора до Ямбол, ще се ремонтира за пореден път, въпреки че все още не е пуснат в експлоатация. Почти половината от този участък - 15 от общо 35.7 км - ще се преасфалтира за сметка на строителя, защото положеният асфалт е некачествен. Това съобщи премиерът Бойко Борисов, спазвайки традицията при всяка инспекция да открива нередности по неоткритата все още магистрала.
Дефектът отлага предсрочното рязане на лентичката на магистралата, което трябваше да е на 1 юли. Така премиерското обещание тази година да се стига по магистрала до морето ще се изпълни в най-добрия случай от 15 юли. "Вече абсолютно положен асфалт - 15 км, в този му вид ако го оставят, може би 2-3 години ще стои и след това от жегите ще почне, както преди нас строените магистрали, да става на коловози. Българският народ ще ме разбере правилно, че е по-добре дори с месец да се забави, но да имаме магистрала, която след това с години да се ползва, отколкото да я пуснем и след това да почнем да я ремонтираме. Предполагам, че от тази злина всеки би избрал да забавим с 10-15 дни пусковия срок", категоричен бе Борисов.
Инспекцията вчера установи, че асфалтът е положен по технология, при която полимеризацията на битума не е спазена. Това не съответства на нормите за качество. Строителят - гръцката фирма "Актор", се оправда с грешка в изчисленията в компютъра, който им е правил смесите. "Сместа за запечатването на магистралата се изготвя от друга фирма и несъответствието се дължи на грешка в компютъра, ръководещ смесването на компонентите", заяви Полихронис Хапсалис от "Актор" пред "Фокус".
Още от статията на „Сега"
„Розово изключение" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Лошо и непредвидимо време, силни дъждове. В такива рискови условия за насажденията започна розоберът в района на Казанлък и Карлово. Но сивото е дотук, защото в сектора са оптимисти - производители и преработватели очакват по-добра реколта и по-високи цени за розовия цвят. Прогнозите са и за силен износ на розово масло, макар все още да е рано да се говори какви ще са цените на международните пазари. Това ще стане ясно чак юли.
Дъждовно начало
По данни на розопроизводителите кампанията по прибиране на цветовете вече е започнала в повечето райони, но върви трудно заради обилните дъждове през последните дни. "Засега няма поражения по насажденията, но е възможно впоследствие да се появят", коментира Иван Колев, розопроизводител от Казанлъшко. По думите му розоберът е започнал в целия регион с изключение на някои места в община Павел баня.
"Климатичните условия са трудни и на този етап нещата са непредсказуеми", коментира и Боряна Кралева от "Българска роза" - Карлово. По думите й не може да се каже в момента дали времето е нанесло някакви поражения върху розите в региона.
Въпреки трудния старт розопроизводителите очакват по-силна реколта, като основната причина за това е, че ще се прибере цветът от повече полета. По данни на Института по розата в Казанлък, цитирани от БТА, в момента насажденията са около 36 хил. дка. От земеделското министерство пък съобщиха, че през миналата година е прибрана реколтата от около 31 хил. дка. "Очакванията ни са за по-добра реколта и завършване на розобера към 15 юни независимо от дъждовете", коментира и Койчо Коев, розопроизводител от Казанлъшко.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Строим затвори на лизинг", пише на първата си страница „Монитор"
Няколко нови затвора могат да бъдат построени у нас на лизинг. Това научи „Монитор" от източници в правосъдното министерство. Идеята е някой частен предприемач да финансира строежа, а след това неговата инвестиция да бъде върната през годините чрез труда на пандизчиите.
Пред „Монитор" зам. правосъдният министър Пламен Георгиев обясни, че подобен проект е възможен само след като влезе в сила законът за публично-частното партньорство.
„Имаме уверение, че изграждането на затворите ще бъде включено в приоритетни програми за финансиране", заяви зам.-министърът, чийто ресор са затворите и съдебната охрана. В министерството вече дори било постъпило първично предложение от чуждестранен инвеститор, който имал желание да вложи пари в подобен проект.
Засега обаче идеята е стопирана, тъй като министерството смята първо да извърши предпроектно проучване. То ще трябва да установи за колко затворници трябва да бъдат изградени допълнителни килии и как трябва да изглежда новият затвор. Освен това проучването трябва да покаже колко ще струва този строеж и да даде насока какъв терен ще търси министерството.
В проучването ще се включат чуждестранни експерти, които имат богат опит в изграждането на зандани. Предложение за участие в анализа е дала и френска фирма. На финала обаче от правосъдното ведомство са се спрели на консултант от Англия. Преди да започне проектът за нов затвор, чужденецът е консултирал българската държава за изграждането на пробационна система у нас.
Когато станат готови резултатите от проучването, ведомството ще прецени дали да търси инвеститор за новия затвор. „Ако това се случи, идеята е вложените средства да се възвърнат на фирмата за период от 20 - 30 години. Другите опции са да получи финансиране от Световната банка или от еврофондове", обясни Георгиев.
Още от статията на „Монитор"
„Спешно ремонтират мостове на Витиня и на "Тракия", опасни са", предупреждава „24 часа"
До седмица започва ремонт и укрепване на моста на автомагистрала "Тракия" в близост до пътен възел "Церово" при отбивката за Велинград и на моста на Витиня на магистрала "Хемус".
Това разпореди вчера Бойко Борисов на регионалния министър Лиляна Павлова. Премиерът лично се запозна с окаяното състояние на виадукта на "Тракия". Той слезе в основите на моста и видя саморазрушаващите се носещи колони. С него на отсечката бе и еврокомисар Кристалина Георгиева.
За ремонта на двата моста ще се наложи непосредствено преди началото на лятото да бъде отбито движението по едно от платната на "Тракия" и "Хемус". "Животът на хората е по-важен, отколкото трафикът. Ако хората видят какво е състоянието на моста на Витиня, няма да смеят да минават оттам. Това, което виждате тук на "Тракия", е 10 пъти по-добро, каза Борисов.
70 млн. евро са необходими за незабавния ремонт на двата моста. Тъй като в момента правителството ги няма, премиерът обясни, че са разработени три степени за решаването на проблемите. Той още днес ще се срещне с министър Дянков, за да разпореди незабавното отпускане на средства от вътрешния бюджет. Отделно от това ще бъде направено искане до европейската комисия да бъдат пренасочени пари от програмата за екология, които не сме усвоили за ремонта на съоръженията. Бойко Борисов каза, че това ще стане много трудно, но ще поискат от Европейската комисия поне 1/3 или половината пари по програма "Екология" да бъдат пренасочени за ремонта на изключително опасното съоръжение. Ако все пак и тези средства се окажат недостатъчни, ще се тегли и заем от Европейската или Световната банка.
В страната има около 3000 моста, които се нуждаят от ремонт, каза премиерът. Затова преди време правителството е подписало заем за 60 млн. евро за ремонт на мостови съоръжения, но не ги е използвало заради кризата. Десетилетия наред различните правителства не са сложили по една боя на мостовете, а сега ни поучават какво да правим, отсече Борисов.
Още от статията на „24 часа"
"Токът поскъпва, парното поевтинява" е водещият материал на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Токът за бита ще поскъпне с между 3,8% и 9% от 1 юли, без да се включват добавките в цената. Това сочат първите изчисления на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), които бяха публикувани в понеделник. Първоначалните прогнози на регулатора бяха за минимум 10% увеличение.
Рязък скок от юли се очаква на добавката за зелена енергия - 132,5%. Тя ще струва до 0,00865 лв. за киловатчас. Създава се и нова добавка в сметките ни - "невъзстановяеми разходи". За тях по предложение на ДКЕВР ще плащаме 0,00294 лв. за киловатчас. С 37,4% нараства и цената на тока, която плащаме заради произведения от топлофикациите ток.
Най-голям ръст има при цените на Е.ОН, при който дневната и нощната тарифа се поскъпват с между 8,87% и 9%. Компанията осигурява ток в Североизточна България. При доставчика за София и Западна България - ЧЕЗ, дневната тарифа скача с 6,77%, а нощната с 3,84%. При определянето на цената на ЕВН, която снабдява с ток Югоизточна България, дори има предвидено поевтиняване на нощния ток с 1,26%. Увеличението на дневната тарифа е с 4,56%.
Държавният регулатор е решил, че няма смисъл да увеличава цената на тока, произведен от АЕЦ "Козлодуй".
Още от статията на „Труд"
"До 8 лв. отгоре за ток от юли", предупреждава „Стандарт"
С около 4-8 лв. по-висока сметка за ток чака средностатистическото домакинство от 1 юли. С 9-10% скачат цените на тока за бита от средата на годината, сочи предварителният доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. По-сериозно ще бъде увеличението при нощните тарифи. Най-големият скок е за абонатите на ЕВН - 10,61%, а киловатчасът се предвижда да струва 13,5 ст. Дневната тарифа в Югоизточна България пък скача с 9,85% до 19,9 ст. При абонатите на Е.оН дневната тарифа скача с 9,91% до малко над 20,7 стотинки за квтч, а нощната - с 10,60% до 12,8 ст. За жителите на Западна България, където обслужва ЧЕЗ, цената на тока през деня се увеличава с 9,95% и киловатчасът ще струва 19,41 ст. Нощният ток пък вероятно ще поскъпне с 10,37% до 13,54 ст. за квтч. С 9,43% се увеличава цената, на която НЕК ще продава тока на ЕРП-тата. Окончателните цени обаче ще бъдат приети от ДКЕВР в края на юни, след като преминат обществено обсъждане.
Междувременно изследване на Евростат показа, че дори и преди предстоящото увеличение българите плащат един от най-скъпия ток спрямо доходите им.
Още от статията на „Стандарт"
"И енергийната агенция бе оглавена от верен кадър на ГЕРБ", съобщава „Сега"
Министърът на икономиката Делян Добрев продължава ударно да подменя ключови кадри в енергетиката и на мястото на експертите поставя политически лица. След като зам. икономическият министър Валентин Николов изненадващо пое АЕЦ "Козлодуй", а колежката му Жулиета Хубенова напусна поста по собствено желание, вчера от длъжност бе освободен и шефът на Агенцията за устойчиво енергийно развитие Кольо Колев. Той управлява агенция едва година. На негово място бе назначен общинският съветник от ГЕРБ Кирил Георгиев.
Официалният мотив за смяната е слабата работа на агенцията, чиято дейност е свързана с енергийната ефективност. Според министър Добрев това е приоритет на правителството и темпото трябва да се подобри. Досега Кирил Георгиев е бил член на комисията по инженерна инфраструктура и енергийно планиране в Столичната община.
Още от статията на „Сега"
„Дефектирал трансформатор спрял VI блок в Първа атомна", разкрива „Класа"
Спирането на VI блок на АЕЦ „Козлодуй" няма никаква връзка със земетресението от 22 май, каквито спекулации се появиха в интернет пространството. Това заяви Валентин Николов, изпълнителен директор на ядрената централа, по БНТ. По думите му земният трус почти не е усетен в машинната зала и няма как да повлияе, особено в електрическата част на централата. Дефектирал трансформатор се е оказал причината за спирането на VI блок, обясни изпълнителният директор. Той е подменен, а хилядникът е пуснат в 9 часа сутринта вчера. Сформирана е група, която проверява дали повредата на въпросния трансформатор е технологично заложена от производството, или е предизвикана от друг елемент.
Още от статията на „Класа"
„Продажбите на фирмите за март са стигнали предкризисни равнища", обобщава „Капитал Daily"
Извънредно съживяване на оборотите през март отчита Националната агенция за приходите (НАП). Регистрираните по ДДС фирми са постигнали общи продажби за 15.2 млрд. лв., което е ръст от 24% повече спрямо февруари и с 11% повече на годишна база. Обемът им е еднакъв с този от март 2008 г.Нарастването може да е следствие от фактори като съживено потребление, висока инфлация, както и осветяване на части от сивия сектор на икономиката. Така се увеличават и постъпленията от ДДС, които са с най-голяма тежест в общите приходи на държавата.
Потреблението със сигурност се е повишило, но не се е върнало на равнищата си преди кризата, бяха единодушни експертите, които "Капитал Daily" потърси за коментар. Според тях засега е трудно да се определи и кой е факторът с най-голямо влияние за увеличените обороти.
Дори покупките на домакинствата да нарастват, това все още не означава пълно възстановяване на икономиката, защото от началото на 2009 г. досега е натрупана 10.58% инфлация, а при аналогични продажби в номинално изражение това означава, че реалното потребление е под това през първото тримесечие на 2008 г. За първите три месеца на тази година пък БВП е 15.66 млрд. лв. в номинално изражение, или с 12% над януари-март 2008 г. Тъй като приходите през март са останали под равнището от същия месец на 2008 г., от опозицията обвиняват управляващите, че толерират сивата икономика.
Осветяване на скрити обороти
От Министерството на финансите и приходната агенция отдават повишените продажби на връзката, която се установи между касовите апарати в търговските обекти и системата на данъчните. Срокът за монтиране на специални устройства към касовите апарати или пълната им подмяна с нови изтече в края на март и сега данъчните могат във всеки един момент да проследят продажбите, регистрирани във фискалните устройства.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Още четири дни на евтин метан", напомня „Монитор"
От 1 юни шофьорите, които карат колите си на метан ще трябва да плащат по-скъпо, за да ги заредят. Килограм природен газ ще струва с 4-5 стотинки повече, защото от тогава за първи път влиза в сила акциз върху горивото. Налогът ще е 85 стотинки на гигаджаул.
В момента килограм метан струва между 1,59 и 1,65 лв. След четири дни обаче цената му ще стане от 1,64 до 1,69 лв. за килограм. Това обясни пред „Монитор" Любо Ганев, който е в бизнеса с метанови станции и уредби. От думите му стана ясно, че промяната ще засегне близо 70 000 леки автомобили у нас, които са на природен газ. Голяма част от тях са таксита. Например в София, Пловдив и Варна 90% от таксиметровите коли са на метан. Близо 150 автобуса и също толкова камиони също са зареждани с това гориво.
Според Ганев новите цени на природния газ няма да се отразят сериозно на потреблението. Причината е, че метанът остава по-евтин от бензина. В момента един литър от най-масовия А-95 Н се продава за 2,52 лв. Бензинът от вида А-98 Н пък струва 2,68 лв. за литър. „От началото на годината потреблението на метан се увеличава непрекъснато, защото петролът поскъпна и разходите за гориво на всички компании скочиха", коментира Ганев. Затова по думите му много фирми са решили да оптимизират разходите си и да преминат изцяло на природен газ. „От миналата година до сега са конвертирани над 5000 автомобили на метан", поясни той.
Още от статията на „Монитор"
"Водещи сме по ментета на опаковки", пише „Труд"
България е сред водещите страни по фалшифициране на опаковки на продукти. Следващи категории, обект на имитации на пазара у нас, са текстил, играчки и козметика. Това съобщи Иван Савов, регионален директор на "Intertek Moody" за Централна и Източна Европа, Русия, Турция, Кавказ и Централна Азия.
Водещата международна компания по сертифициране на продукти и системи бе съорганизатор с МВР на форум по програма на Интерпол за борба с фалшивите свидетелства за качество на стоки, достигащи до търговската мрежа.
"Пет процента от продуктите в света са фалшиви, те се снабдяват и с подправени знаци за качество. Няма сфера, която да не е засегната. Проблемът е не само, че се използва чужда търговска марка и има финансови загуби, но и че продуктът не е безопасен - той може да застраши здравето на потербителите", каза още Иван Савов.
Форумът бе открит от вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов. Той подчерта, че акцент в борбата срещу фалшифицирането е фармацевтичната област, тъй като до търговската мрежа стигат медикаменти, които не са на лицензиран производител.
Савов обясни, че по инициатива на Световната здравна организация в момента се изгражда глобална система от лаборатории, чиято цел е да се идентифицират навреме фалшивите лекарства и те да не достигат до пазара.
Още от статията на „Труд"