Инвестициите във възобновяеми енергийни източници в глобален мащаб са надвишили тези във фосилни горива за първи път в историята през 2008 г., достигайки рекордните 155 млрд. долара, според доклад на ООН, цитиран от AFP.
От тази сума 36 млрд. долара са били инвестирани в производството на чиста енергия в развиващи се икономики като Китай, което представлява ръст с 27 на сто, спрямо 2007 г.
А 105 млрд. долара са били инвестирани директно в развитие на производствения капацитет за добив на енергия от вятър, слънце, вода, биомаса и геотермални източници.
През 2008 г. инвестициите в сектора са били повече от четири пъти по-големи от тези през 2004 г. според доклада Глобални тенденции в инвестициите във възобновяема енергия 2009, подготвен по програмата на ООН за околната среда (ЮНЕП), в рамките на инициативата за финансиране на добива на енергия от възобновяеми източници.
Производството на вятърна енергия е привлякло най-много нови инвестиции - 51.8 млрд. долара, докато инвестициите в слънчевата енергия са нараснали с най-много - с 49 на сто, до 33.5 млрд. долара. В същото време инвестициите в биогорива са намалели с 9 на сто до 16.9 млрд. долара.
Но в резултата на глобалната рецесия през първото тримесечие на тази година, новите инвестиции в производството на зелена енергия са намалели с 53 на сто на годишна база, до 13.3 млрд. долара.
Има някои признаци на възстановяване на инвестициите в сектора, но според авторите на доклада, обемът им вероятно ще намалее под нивата, наблюдавани през предишните две години.
Пакетите от стимули взети от правителствата за облекчаване на икономическото забавяне, помагат за насърчаване на сектора, тъй като много от средствата в тях са насочени към проекти и изследвания в областта на възобновяемите енергийни източници.
САЩ и Китай са водещи в това отношение, наливайки по около 67 милиарда долара всяка във възобновяема енергия.