Румънската централна банка е препоръчала на 12 местни банки да предприемат увеличение на капитала си на обща стойност 4.15 млрд. леи (близо 1 млрд. евро), след резултатите от  стрес-тест на банковата система, проведен по препоръка на Международния валутен фонд, предаде NewsIn, позовавайки се на лица от финансовата институция.

Банките ще трябва да наберат нов капитал на два етапа - до 30 септември тази година и до 31 май 2010 година.

"Първоначално установихме, че цялата сума, необходима за рекапитализация трябва да бъде получена до края на септември, но след среща в Брюксел решихме да поискаме от банките да наберат капитала за 2009 г. до 30 септември, а сумата според стрес тестове за 2010 г., до 31 март " е обяснил за NewsIn Джефри Франкс, ръководител на делегацията на МВФ за Румъния.

Банките, който трябва да предприемат набиране на допълнителни капитали през следващите месеци, също така ще трябва да запазят съотношение на капиталова адекватност по Стълб 1 от над 10%, според изискванията на Националната  банка на Румъния, при регулационен минимум за останалите банки от 8 на сто.

Тестовете се провеждат през 2009 г. и 2010 г. като за отправна точка за развитието на основните финансови показатели, се взема края на миналата година.

Така, оценката на необходимите допълнителни капитали е свързана с показатели към края на 2008 г., но част от кредиторите вече са увеличили своя капитал от началото на годината, също и чрез включване на печалбите, получени през миналата година.

За рекапитализацията централната банка прилага два сценария, оптимистичен с 4% икономически спад през 2009 г. и среден обменен курс от около 4.4 леи на евро, при който банките ще се нуждаят от 6.7 млрд. леи.

Вторият сценарий, който не се прилага за капиталовите изисквания, оценява качеството на кредитните портфейли при 7% икономически спад през 2009 г. и поевтиняване с 30% на румънската валута до средно 4.8 леи за евро.

Обменният курс беше 3.6827 леи за евро средно през миналата година и 4.2485 леи за евро през първите четири месеца на тази година.

Според базовия сценарий, ако не бъде предприета рекапитализация, капиталовата адекватност на цялата румънска банкова система ще намалее до около 9.7% до края на 2010 г., докато в негативния сценарий спадът може да бъде до под 8%, от около 12.3% в края на миналата година.

Румъния сключи сделка с Международния валутен фонд, Европейската комисия, Световната банка и други финансови институции за кредитна линия от 20 милиарда евро, за стабилизиране на на банковата система и растежа  икономиката си.