Правителството на Бермудските острови се опитва да ликвидира девет компании, притежаващи милиардни активи в руския телекомуникационен отрасъл, като част от усилията да се запази репутацията на острова като водещ финансов център, съобщава The Financial Times.

Споменава се, че правният натиск, осъществен върху компаниите, може да се припише на кръгове близки на Владимир Путин, които се стремят да внесат яснота в сенчестия бизнес, породен след приватизационната вълна от ерата на Елцин. Тогава значителна част от икономическите активи на руската държава преминаха под контрола на офшорни дружества.

Миналата седмица правителството на Бермудите заяви, че ще се старае да заличи компанията Ipoc International Growth Fund и осем свързани дружества, които заедно държат голям дял в Megafon, руска мобилна компания, както и други активи.

Ipoc, основана през 2000, бе въвлечена в дългосрочен процес с Алфа груп, конгломерат държан от руския олигарх Михаил Фридман, за дела от 25% който Алфа държи в Мегафон.

През май 2006 арбитражният съд в Цюрих постанови, че високопоставеният руснак с позиции в телекомуникациите е единствен бенефициарен собственик на фонда, набрал активите си по време на приватизацията през 1990те. Ipoc твърдяха, че собственик е датският адвокат Джефри Галмонд.

Според властите на Бермудите, руският министър на телекомуникациите Леонид Райман, близък „съратник" на президента Путин, е призовал към правни действия срещу Ipoc. Райман е отхвърлил причастността си, говорителят на Ipoc в Лондон не е отговорил на въпроси.

Инициативата на правителството ще бъде слушана на 27 април на заседание на Върховния съд на Бермудите. Няма изгледи проблемът да се реши скоро, като се има предвид характера на обвиненията. Но ако предложението за ликвидиране бъде прието, остава под въпрос какво ще се случи с активите на Ipoc. Практиката е те да се разпределят между акционерите, след като кредиторите са удовлетворени Но в този случай самата собственост е неясна.

Властите в САЩ взеха на прицел финансовият център на Бермудските острови, който е седалище на редица американски хедж фондове и презастрахователни компании. Министърът на финансите на Бермудските острови е посочил, че акцията срещу руските компании идва за да запази репутацията на острова.