„Руснаци искат БДЖ", разкрива от първата си страница „Труд"
Руският държавен мастодонт ОАО "Российские железние дороги" (РЖД) - компанията с най-много жп линии в света, иска да купи "БДЖ - Товарни превози" в комплект с гръцкия жп превозвач. Това научи "Труд" от източници от бранша.
Според тях руснаците вече са декларирали интерес на най-високо правителствено ниво. Точно на заявката от Москва се дължал оптимизмът на ръководството на БДЖ и на транспортния министър Ивайло Московски за сериозни приходи от приватизацията на почти фалиралия жп превозвач.
Собствеността върху фирма за превози в България би била от особен интерес за всеки, който сложи ръка върху жп товарите на порт Солун - една от основните европейски дестинации за китайското карго. А в гръцките медии именно РЖД се сочи като най-вероятния купувач на местния държавен жп превозвач, който е сложен на тезгяха като част от пакета реформи за икономическа стабилизация на страната. Другите двама кандидати за железопътния превозвач в южната съседка са румънската "Груп Феровиар Ромън" (собственик на Българска железопътна компания) и френската SNCF.
Шефът на руската мегакомпания Владимир Якунин потвърди пред "Ройтерс", че вече са водени разговори с гръцката страна. Според него участието на РЖД в сделката ще зависи изцяло от това какви са условията при приватизационната процедура.
Още от статията на „Труд"
„За Великден: Изхарчихме милиард", четем от първата страница на „Стандарт"
Българите развързаха кесията за Великден напук на кризата. За четирите почивни дни по празниците сме похарчили близо един милиард лева. Това сочат данните за оборотите, които касовите апарати вече изпращат в реално време до данъчните. Най-много пари са хвърлени за ядене и пиене. Освен за пълни хладилници сме оставили солидни суми и по бензиностанциите.
Големи бяха и опашките в "Техномаркет", където на 13 и 14 април имаше намаления до 50 на сто на близо сто продукта. Здраво пазаруване падна и в моловете и бутиците. Освен в родната икономика нашенци наляха пари и в закъсалата Гърция. Над 50 хиляди българи изкараха празниците в южната ни съседка. Солидният оборот за Великден потвърждава тенденцията от миналата година да харчим с размах. Според данните на статистиката разходите на българите през 2011 г. растат по-бързо от доходите. Балансът засега обаче е положителен, което означава, че все още се простираме според чергата си.
Още по темата от „Стандарт"
„Сривът на икономиката надминава и най-мрачните очаквания", обобщава от първата си страница „Сега"
Дни след като Министерството на финансите се поправи и сви с 3 млрд. лева очакванията си за икономиката през 2012 г., бизнесът направи още по-мрачна прогноза за тежък спад за първото тримесечие и пробойна в бюджетните сметки. Изплащането на пенсии, заплати в публичния сектор и инвестициите може да се окажат под заплаха, ако брутният вътрешен продукт (БВП) се срине с 5% през първото тримесечие, както се очертава, и в хазната зейне голям дефицит, предупреди вчера Българската стопанска камара в специално становище.
За втора поредна година официалната прогноза за икономическото развитие на страната се оказва безпочвено оптимистична. Миналата седмица кабинетът официално призна това - вече е направена ревизия на макрорамката за 2012 г. и очакваният БВП е понижен с цели 3 млрд. лева спрямо записаното в доклада към държавния бюджет. Вместо на 81.629 млрд. лева кабинетът вече се надява само на 78.553 млрд. лв. произведени стоки и услуги, или иначе казано, вместо с 2.9% икономиката ни ще порасне с едва 1.7%.
Това вещае бюджетни проблеми - невъзможност да се постигнат планираните приходи и съответно да се направят набелязаните разходи. При това положение правителството ще се изправи пред тежка дилема - да реже харчове или да допусне по-голям дефицит от заложените 1.6% за тази година. Още при гласуването на бюджет 2012 вицепремиерът Симеон Дянков успокояваше песимистите, че дори при лошо развитие бюджетът ще издържи, защото приходите били разчетени за символичен ръст на икономиката от 1%.
Но от неправителствения сектор вече се чуват гласове, че при рецесията в еврозоната и 1% ръст на българския БВП може да се окаже химера.
Институтът за нов икономически напредък прогнозира спад на икономиката ни и предупреди, че дефицитът може да надхвърли допустимите 3%. През януари и февруари бе отчетен спад на износа, който продължава да се сочи като фактор за растежа. Изостават и преките чуждестранни инвестиции. За януари БНБ отчете преки инвестиции от 44.2 млн. евро при 186.1 млн. евро за януари 2011 г.
Още от статията на „Сега"
„Обещаващо начало", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Първите три месеца на 2012 г. изглеждат обещаващо за пазара на сливания и придобивания. Такъв сигнал поне се излъчва от обявените сделки както в България, така и за дружества с бизнес в страната, които сменят собственика си заради международни преструктурирания.
В същото време обаче пазарът общо в Централна и Югоизточна Европа отчита наполовина по-слабо първо тримесечие спрямо година по-рано, показват данните на аналитичното звено mergermarket. Според тях сделките в региона се свиват с 50% до около 10 млрд. евро, с което първото тримесечие се нарежда сред най-трудните от 2010 г. насам. Понижение има както в обема, така и в броя на сливанията и придобиванията, като намаляват и големите сделки, посочват от mergermarket (виж карето).
Шарено начало
Събраните от началото на годината досега 12 сделки (виж таблицата) не дават ясен знак за една твърда тенденция. Придобиванията са разнообразни - купувачи са както чужди дялови инвеститори, така и стратегически. Например излизането на Gramercy от "Приста ойл груп" доведе една от най-големите агрокомпании - ADM Group, която се занимава и с биогорива, а компанията за сладкарски изделия "Престиж 96" привлече интереса на два големи инвестиционни фонда в лицето на CVC International (част от групата на Citi) и NBGI.
Очерталият се през миналата година тренд за изтегляне на чужди собственици и замяната им с местни не е толкова видима през първите месеци на 2012 г. Но има и подготвени такива сделки, особено в сектора на недвижимите имоти, обяснява представител на адвокатска кантора. Местните играчи обаче остават под една или друга форма активни, ако се съди например по сделката за "Итал фууд индъстри", при която "Фикосота синтез" изкупи дела на партньорите си и стана едноличен собственик на компанията за снаксове.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Забраняват на мандрите ментетата с палма", съобщава от първата си страница „Монитор"
Истински млечни продукти и техните имитации с растителни добавки няма да може да се произвеждат в една и съща мандра. Това гласи проект на наредба за специфичните изисквания към млякото и млечните продукти, която беше публикувана вчера. Забранено ще бъде също така производителите на мляко и млечни продукти да разфасоват и преопаковат имитиращи продукти, ако работят и с оригинални суровини.
Досега нямаше ограничение в това отношение, а недобросъвестни производители успяваха да пробутват не само истинско сирене, но ментета с палмови продукти и други добавки. В проекта са определени критериите за качеството и състава на млечните продукти, наименованията, използвани за млечни продукти, и специфичните изисквания към етикетирането им. Само 18 продукта може да се наричат млечни според новия регламент.
Освен най-често използваните прясно и кисело мляко, сирене и кашкавал, от аграрното министерство са определили какво трябва да съдържат суроватката, сметаната, маслото, изварата, мътеницата и др. млечни продукти. Дадено е точно определение също така на кумиса, за чиято направа е нужно кобилешко мляко, както и на кефира, който се получава от краве мляко, преминало през алкохолна ферментация. В истинските продукти ще бъде абсолютно забранено да се добавят мазнини и протеини с немлечен произход, влагането на оцветители и овкусители, както и на желатин в прясното и кисело мляко, айряна и млякото за пиене.
В сиренето и другите млечни изделия може да има само мляко, вода, ензими, калциеви соли, млечна киселина, сол и билки.
Ако не е направено уточнение от какво животно е млякото, то винаги означава, че е краве. Продуктите, направени от сурово мляко, пък трябва да носят на етикета си маркировка във формата на щестоъгълник с уточняващ надпис.
Още от статията на „Монитор"
"Стандарти за масло и айрян", информира „Стандрт"
Всички млечни продукти ще се правят по държавни правила. Това предвижда проект на Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти, подготвен от Министерството на земеделието. "Масло" ще се наричат само продукти с минимум 80% съдържание на млечни мазнини. Ще може да се продава и масло с по-малко мазнини, но това ще трябва изрично да бъде написано на етикета.
Например 3/4 масло е продукт със съдържание на млечна мазнина не по-малко от 60%. 1/2 масло е продукт със съдържание на млечна мазнина не по-малко от 39%, предвижда наредбата. Промените се правят заради намаленото количество сурово краве мляко, което млекопреработвателните предприятия изкупуват от фермите.
Мерките се предприемат и заради ниската изкупна цена на суровото мляко, както и вноса на евтино сухо мляко, гласят мотивите. Сега няма критерии, на които трябва да отговарят млечните продукти. С наредбата се въвеждат правила, като например за айряна добавката на вода трябва да е под 50%, а максималното съдържание на сол да е 0,8%. При производството на млечни продукти ще може да се използва сухо или концентрирано мляко, но не повече от 20% от суровото мляко.
Още от статията на „Стандарт"
"ЕК иска общ механизъм за смятане на минималната заплата в Европа", съобщава от първата си страница „Класа"
Европейската комисия (ЕК) предлага приемането на общ механизъм за определяне на нивото на минималната работна заплата и пакет от мерки за стимулиране на заетостта чрез данъчни преференции, съобщи EurActiv вчера. Пикове на безработицата по над 20% в държави като Гърция и Испания предизвикаха Брюксел да вземе драстични мерки. Увеличаване на минималното заплащане особено за страните, където то е под ръба на бедността, предлагат от комисията.
Германия и Австрия нямат официално приета минимална заплата. Тя се определя чрез колективните трудови договори между синдикати и работодатели. Идеята политици да регулират икономиката е абсурдна, коментира за в."Класа" председателят на БСК Божидар Данев. Политиците са виновни за кризата, а не бизнесмените. Минималното заплащане не може да се уеднаквява, без да се имат предвид други фактори в икономиката като производителност, ниво на данъците, различни пенсионни системи или равнище на здравеопазването.
Данъчните ставки в България не са големи, но има голямо различие от Европа. Основите върху които се изчисляват данъците, както и размерът на акцизите, които са уедняквени в някои страни по отношение на работната заплата са съвсем различни в България. Акцизът е еднакъв, например върху горивата, но доходите на хората са различни и така се натоварва еднакво и бизнесът, и гражданите. „Ако се приеме повишаване на минималната работна заплата у нас и последните печеливши производства ще се изнесат извън страната. Това означава, че инвестиции няма да има и ще ликвидираме бизнеса", категоричен е Данев.
„Много трудно ще се вземе решение за общ механизъм за определяне на ниво на минималната работна заплата", смята и Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ „Подкрепа". За България няма да произтече нищо, което да може да се приложи. У нас има механизъм за определяне на минимална работна заплата, докато в някои европейски държави няма. В Германия няма правителствен акт, който да определя минималното заплащане, но при общ пакет от мерки за безработицата и там ще трябва да се приеме официален национален стандарт, коментираха от „Подкрепа".
Още от статията на „Класа"
„Брюксел иска ръст на най-ниските минимални работни заплати в ЕС", предупреждава „Сега"
ЕК настоява да бъде увеличено минималното месечно възнаграждение в държавите членки на ЕС, където то е твърде ниско, съобщи електронното издание "ЮрАктив". Официално предложението ще бъде представено днес от еврокомисаря по социалните въпроси Ласло Андор. Над 8% от европейците преживяват със заплати, които са под линията на бедността, показват данните на ЕК.
В повечето европейски държави минималната работна заплата съществува като стандарт, но размерът й варира в големи граници. Най-ниската минимална работна заплата от страните членки на ЕС се плаща в България - 138 евро, следвана от Румъния - 162 евро, и Литва - 232 евро, сочат последните данни на Евростат, публикувани преди месец и половина. Най-високите минимални месечни възнаграждения в ЕС взимат в Люксембург - 1801 евро, и в Ирландия - 1462 евро.
Брюксел настоява страните членки, в които заплащането на труда се възприема като твърде ниско, да предприемат увеличение на възнагражденията, за да могат работниците да запазят своя стандарт на живот. Минималните работни заплати в страните от ЕС трябва да са такива, че да се запази конкурентоспособността на икономиките, настоява ЕК.
Още от статията на „Сега"
„Банка отказва кредити на цяла улица - само заради адреса" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Смущаващ критерий при отпускането на кредити е въвела една от банките ни в Пловдив. Наред със строгите изисквания за постоянен доход, трудов договор, подходящо имотно състояние и възраст, финансовата институция проверява и... адреса на кандидата за кредит.
С това екстравагантно правило се сблъскала дама от града под тепетата, която решила да изтегли заем. С него планирала да погаси старо свое задължение към същата банка. Не очаквала никакъв проблем, защото от години била неин лоялен клиент, работи на трудов договор, има собствено жилище и отговаря на всички условия за кредитиране.
Получава отказ, когато служителите виждат адресната регистрация - близката до кв. Столипиново улица "Ландос". На кандидатката за кредит било обяснено, че поради множеството задлъжнели роми било взето решение да не се отпускат изобщо заеми на хора от тази улица.
Затова жената изпратила запитване до комисията за защита от дискриминация дали това е допустимо. Оттам не пожелаха да съобщят имената на банката и жалбоподателката, тъй като по технически причини все още не е образувана преписка по случая. Ако обаче се стигне до разглеждане по същество и се установи дискриминация, на банката ще бъде забранено да прилага специфичния си критерий. По подобен начин навремето комисията забрани да се вдигат на високо електромерите на хората, което се правеше с цел предпазване от ромски набези и "самоотчитане".
Това обаче е само един от любопитните сигнали, които всеки ден пристигат в комисията за равноправието.
Още от статията на „24 часа"
"МВФ: По-мека рецесия в Европа, но рисковете остават", пише „Капитал Daily"
Най-сериозните притеснения за глобалната икономика през тази година ще идват от Европа. Това мнение на Международния валутен фонд изрази във вторник главният икономист на институцията Оливие Бланшар, който представи традиционния пролетен обзор на световната икономика. В него единственият икономически блок, за който се очаква рецесия, е еврозоната.
"Перспективите за световната икономика отново бавно се подобряват, но се очаква ръстът да бъде слаб, особено в Европа, както и безработицата в много от развитите страни да остане висока", се казва в обзора на МВФ.
Въпреки че прогнозата за еврозоната е леко подобрена в сравнение с януари, институцията все още предвижда рецесия. Според фонда икономиката на 17-те страни, използващи еврото, ще се свие с 0.3%, което е по-малко от прогнозираните през януари 0.5% и съвпада с очакванията на Европейската комисия.
През втората половина на годината повечето страни в еврозоната могат да се върнат към растеж с изключение на Испания, Италия, Гърция и Португалия, къде възстановяването ще започне през 2013 г. В същото време САЩ, Китай и южноамериканските икономики ще запазят растежа си.
"В Италия има ново правителство, еврозоната прие фискален пакт, Европейската централна банка инжектира ликвидност и това успокои нещата, но във всеки момент те може да се влошат отново. Базовата ни прогноза (за световната икономика - бел. авт.) е за нисък растеж, но при изключително актуални рискове за влошаване", заяви Бланшар.
Забавен ръст в световен мащаб
Според МВФ световната икономика ще нарасне с 3.5% до края на годината и с 4.1% през 2013 г. През януари фондът предвиждаше 3.3% ръст през тази година и 4% през следващата. По-сериозно подобрение се очаква в най-голямата икономика в света - САЩ, където прогнозите за ръста са повишени от 1.2% на 2.1% за 2012 г. и от 2.2% на 2.4% за 2013 г.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Албена" ще привлича китайски курортисти с комбинирани маршрути", съобщава „Класа"
"Албена" АД ще привлича китайски туристи с комбинирани маршрути, които заедно с почивка на Черноморието ни, ще предлагат и опознавателни посещения в съседни страни. "Албена" ще бъде представена на туристическата борса в Пекин, която започва днес и ще продължи до 20 април, от заместник-директора по маркетинг и продажби Йовка Страшилова и финансовия директор на дружеството Ивелина Грозева.
Изпълнителният директор Красимир Станев ще посети Китай през юни, когато се предвижда среща със заместник-министъра по спорта, за да бъде договорено участието на китайски шахматисти на международния турнир, който вече ежегодно се провежда в курортния комплекс „Албена". По време на борсата в Пекин комплексът ще търси туроператори, с които да бъдат сключени договори за китайски туристи у нас. Това каза за „Класа" Румен Йорданов, ръководител на отдел „Реклама и PR" към комплекса.
Проучванията показват, че китайският турист е любознателен и предпочита най-вече туровете, поради което „Албена" е разработила маршрути в Южна Румъния, Констанца, делтата на река Дунав, Букурещ, Източна България и Истанбул, посочи Йорданов. Те ще бъдат презентирани и по време на борсата в Пекин. Сред акцентите ще бъдат поставени и възможностите на нашия курортен комплекс.
По време на визитата на Страшилова и Грозева към тях ще се присъедини и Живко Димитров, организатор на международния турнир по шахмат. Предвижда се той да се срещне и с президента на китайската федерация по шахмат. Срещи ще бъдат организирани и с най-изявените шахматисти на Китай при децата, юношите, младежите и девойките. Ще се лобира и за подкрепа за "Албена" за домакинство на олимпиадата по шахмат през 2016 г., решението за което ще се вземе тази есен в Истанбул.
Още от статията на „Класа"
„Електромобилът - изгоден при 25 лева за литър бензин", изчисли „Труд"
Електрическите и хибридните автомобили стават все по-популярни в България. Да видиш по родните улици подобна кола, която външно почти не се отличава от своите събратя с вътрешно горене, вече не е екзотика. В цялата страна например може да засечете "Тойота Приус" от различни поколения на хибридния автомобил, някои от които са внесени втора ръка от САЩ.
Днес не е проблем да си купите от официален дилър у нас "Шевролет Волт" или близнака му "Опел Ампера", който стана "Кола на 2012 г." в поредното издание на международния конкурс. "Волт", респ. "Ампера", е истинско чудо на техниката. Освен батерия той има и малък бензинов двигател, който генерира ток, когато свърши енергията на акумулатора. Така пробегът на колата се увеличава многократно.
Като оставим настрана екологичните съображения, електрическите коли и хибридите имат по-нисък разход, отколкото возилата с двигатели с вътрешно горене с подобна мощност и размер. Но те са по-скъпи и ако направите сметка за колко време разликата в цената се компенсира от по-малката сметка на бензиностанцията, се получават понякога анекдотични резултати.
В началото на април американските медии гръмнаха с новината, че инвестицията в "Шевролет Волт" се изплаща за 27 години, сравнен с подобния "Шевролет Круз" с бензинов двигател. Оставяме настрана въпроса дали един автомобил изобщо може да устои на времето 27 години, а особено на българските дупки.
Още от статията на „Труд"
"Българинът намали цигарите и алкохола", обобщава „Монитор"
Потреблението на цигари и алкохол се свива, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). 23,2 л алкохол се пада на човек от домакинство през 2011 г. спрямо 23,6 л през предходната година. Пушим и по-малко цигари, показват още данните. 547 бройки са се падали на едно лице през 2011 г., а през предишната - 591.
„Данните свидетелстват за промени в структурата на потреблението на българските домакинства", отчитат от НСИ. Например през миналата година те са намалили консумацията на хляб и тестени изделия с 1,3 кг до 106,7 кг на човек. За сметка на това консумираме повече месо, риба, плодове и зеленчуци. Леко понижение обаче има и при потреблението на мляко и кашкавал.
Междувременно от данните на НСИ става ясно още, че засега темпът на ръст на разходите изпреварва този на увеличение на доходите. 3937 лв. е средният годишен доход на лице от домакинство за 2011 г. Това е с 3,3 на сто повече в сравнение с предходната година. Средният годишен разход на човек пък възлиза на 3494 лв., което е с 6,6% повече в сравнение с 2010 г.
Работната заплата е основен източник на доход за домакинствата, съобщават още от НСИ. Тя формира 51,8 на сто от всичките им постъпления през миналата година. Така през миналата година на човек от домакинство са се падали средно по 1960 лв. от заплата. През 2010 г. обаче тези средства са възлизали на 1857 лв., т.е. на годишна база има ръст на доходите от заплата с 5,5%.
Социалните плащания като пенсии, семейни добавки за деца, стипендии, обезщетения при безработица и други помощи пък представляват 33,3% от общия годишен доход на лице от домакинство за миналата година. През 2010 г. обаче този дял е бил 34,2%.
Още от статията на „Монитор"
"Европа пак ни плаши за кокошките", пише „24 часа"
България и още 11 европейски държави продължават да рискуват санкции от ЕС заради неспазване на правилата за "щастливи" кокошки, съобщи Франс прес. Агенцията се позовава на анонимен чиновник в Брюксел.
Според предварителните оценки само Румъния от всичките 13 предупредени държави преди 2 месеца е на път да изпълни изискванията. България, Кипър, Белгия, Франция, Испания, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Холандия, Полша и Португалия трябвало да положат още усилия.
Още от статията на „24 часа"