Съдиите с нагли заплати", четем от първата страница на „Стандарт"
Коледните заплати ще останат блян за повечето българи. Но не и за съдии и прокурори. Тях ги чакат бонуси от сърце според заслугите. Това стана ясно след вчерашното заседание на Висшия съдебен съвет. 13-а заплата ще зарадва и съдиите, които оправдаха лидера на ДПС Ахмед Доган, бившия министър Николай Цонев и култовите бизнесмени от Дупница Братя Галеви.
Единствено на сухо ще останат магистратите с наказания, като тези от списъка на лобиста Красьо Черния. Парите няма да бъдат раздадени поравно. Шефовете на съдилища и прокуратури ще решат кого и с колко да наградят. Таванът е още една заплата отгоре. Средно във ВСС се разписват срещу 2650 лева. Това означава, че по празниците топ магистратите ще се облажат с над 5 бона.
Още от статията на „Стандарт"
„Брюксел: Потреблението в България ще се съживи през 2012г.", информира от първата си страница „Дневник"
Българското правителство получи вчера още едно предупреждение, че прогнозите му за икономиката през тази и следващата година са доста оптимистични. След Международния валутен фонд и Световната банка и Европейската комисия показа в понеделник по-консервативна прогноза за възстановяването и икономическия растеж.
В двегодишната си прогноза ЕК посочва, че за България растежът догодина ще е от 2.6%, докато в проекта за бюджет 2011 правителството залага той да е 3.6%. Разлика има и при очакванията за тази година, като ЕК е записала тя да приключи със спад от 0.1%, а последната официална прогноза на управляващите е за ръст от 0.7%.
Това означава, че оценката за 2010 г. е, че икономиката на България е останала в стагнация, депресия в търговията и строителството, свиващо се вътрешно потребление (спад от 3.6% на частното и 2.4% на държавното), малко индустриално производство и минимален ръст на кредитирането.
В допусканията си ЕК посочва, че възстановяването ще започне да се усеща още в следващите месеци през показатели като потребление, ръст на заетостта и съживяване на потреблението. Активизиране на кредитирането и сериозен ръст на потреблението обаче се очакват чак за 2012 г.
Данните обаче не са повод за прекален оптимизъм, защото се посочва, че безработицата ще остане над 8% и едва една трета от съкратените в ризата ще си намерят работа, а растежът на заплатите ще продължи да намалява в следващите 24 месеца.
Още от статията на „Дневник"
"Уикилийкс" разконспирира и шпионските игри на САЩ в София", съобщаваот първата си страница „Сега"
Правителството на САЩ е събирало изключително подробна информация за недъзите на България и за нейния елит чрез дипломати и неправителствени служители. Това показва шифрограма на Държавния департамент до американското посолство в София, публикувана вчера на сайта "Уикилийкс". Премиерът и президентът не пожелаха да коментират документа, а външното ни министерство осъди оповестяването му като вредно и незаконно.
Шифрограмата, която е засекретена за 35 години до 2034 г., е изпратена от Вашингтон на 16 юни 2009 г. - малко преди последните парламентарни избори и предстояща среща на държавния секретар Хилари Клинтън с българския външен министър Ивайло Калфин. В нея се изисква да се събират всякакви лични данни, включително и "биометрична информация за настоящите и новопоявяващите се лидери и съветници".
Това е само първият от 1067 документа за България с различна степен на секретност, които сайтът ще публикува през следващите дни. "Уикилийкс" разгласи вчера 243 от 251 287 шифрограми на Държавния департамент до американски посолства в цял свят.
Инструкцията до US посолството в София е подписана от "Клинтън" и е по повод Директивата за събиране на данни за физически лица в чужбина (National HUMINT Collection Directive, или NHCD). Тя определя списък с приоритети и какъв тип данни трябва да се събират, за да помогне на американските правителствени агенции при определянето на ресурсите за страната.
Още от статията на „Сега"
„10 моряци зад борда", информира от първата си страница „Монитор"
Танкер потопи товарен кораб на 20 мили югоизточно от нос Емине. При сблъсъка 10 моряци паднали зад борда. Четирима от тях бяха спасени, а останалите 6-има до късно вечерта се издирваха от спасителите. SOS сигналът за бедствие е подаден в спасителния координационен център около 18,30 часа заедно с координатите на катастрофата. Проверката е установила, че холандският танкер „Алесандро ДП" се е сблъскал с плаващия под флага на Сиера Леоне товарен кораб „Карам 1". Вследствие на жестокия сблъсък „Карам 1" е получил пробойна в борда и е започнал да се пълни с вода.
Плавателният съд е получил силен крен и е потънал за броени минути. Десетчленният екипаж от деветима сирийци и един египтянин е успял в последния момент да скочи в морето. От „Морска администрация" съобщиха, че все още не са ясни причините, довели до катастрофата, но се предполага, че е заради неправилно маневриране по време на разминаване. Двата кораба са пътували един срещу друг. Холандският танкер „Алесандро ДП" е плавал в посока към пристанище Варна, а „Карам 1" е плавал от Варна в посока юг и е бил натоварен със скрап. Според официалните данни на българските брегови власти танкерът е бил празен и няма никаква опасност от разлив в морето.
Още от статията на „Монитор"
„На БФБ ще се търгуват акции от 31 дружества", съобщава „Класа"
Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) ще предложи акции от 31 дружества за продажба на 24-тия централизиран публичен търг на Българска фондова борса, съобщиха от агенцията.
Сред най-атрактивните дружества, чиито акции ще се предложат за продажба, са 100% от „Монтажи" ЕАД; 46% от „Транзитна търговска зона" АД; 46.398% от „Свободна зона - Пловдив" АД; 33% от „Фуражи" АД и други. В рамките на търга ще бъде предложен за продажба и 10.86% от капитала на „Нестле Айс Крийм България" АД, собственост на „Ел Би Булгарикум" ЕАД, София. 22 от дружествата ще се предлагат срещу непарични платежни средства.
Компаниите ще се продават на сегмент "Централизиран публичен търг" на "Приватизационен пазар" на Българска фондова борса-София АД.
Капиталът на „Монтажи" ЕАД е апортиран в „Държавна консолидационна компания" ЕАД, София, а минималната продажна цена на една акция е 11.67 лв.
Още от статията на „Класа"
"Гражданска" пак изкара застрахователите на загуба", информира „Дневник"
За пръв път откакто Комисията за финансов надзор публикува статистика на застраховането към деветмесечието, секторът излиза на загуба от основната си дейност за този период. Данните на надзора показват, че за периода януари - септември има минус от близо 13 млн. лв., но това е само от застрахователна дейност.
Общият резултат, в който влизат приходи от инвестиции, странични дейности, е близо 10 млн. лв. печалба. За същия период преди година застрахователите са имали над 12 млн. лв. печалба от основна дейност и общо 31 млн. лв. заедно със съпътстващите дейности.
Според представители на сектора основната причина за загубите е задължителната застраховка "Гражданска отговорност". В отчетите няма информация колко е резултатът само по нея, но нито един застраховател вече не твърди, че работи на печалба от тази полица.
За разлика от предишни години, когато загуба (където я имаше) от застрахователна дейност обикновено се натрупваше чак в последното тримесечие на годината, през тази тя е натрупана от юли до септември.
Със сериозни загуби са лидерите на пазара "Булстрад" и ДЗИ, а контролираната от Алексей Петров "Лев инс" има над 20 млн. лв. отрицателен резултат. Представителите на компаниите се разделиха в мнението си дали загубите могат да се отразят сериозно на крайните клиенти и да доведат до неплатежоспособност.
Още от статията на „Дневник"
„Защо са й на София претоплени съвети за 2 млн. лв.", съобщава „Сега"
В нормалните договорни отношения, ако една от страните не достави навреме услуга или продукт или свърши некачествено работата, търпи неустойки. Столична община обаче отдавна е показала, че предпочита по-нестандартно бизнес поведение. Договорът й с британския консултант "Мот Макдоналд" за изработване на генерален план за движение в града е пример за великодушие - в него няма предвидени никакви неустойки или санкции. Стратегическият документ ще бъде готов една година след крайния срок, а част от предложенията в него са отдавна известни и вече неизпълними. За сметка на това софиянци ще трябва да платят 2.3 млн. лв.
Планът трябваше да е готов през март тази година. Сега, в края на ноември, става ясно, че работата по него ще продължи още 3-4 месеца (според общинския съветник Мартин Заимов) или до края на годината (според зам.-кмета по транспорта Любомир Христов). Забавянето обаче не било изцяло по вина на консултанта, а по-скоро на общината, тъй като администрацията не разполага с актуални данни за трафика си, признават от "Московска".
Да се чуди човек на коя част от оправданието да се ядоса повече - че общината е проспала една година в нищо-не-правене или че договорът е сключен така, че и 2020 г. да има резултат от него, ще е все едно и също. Да не говорим за цената, която така и не получи икономическа обосновка.
Още от статията на „Сега"
„5 бона глоба за вмирисана риба", предупреждава „Монитор"
За продажба на риба с изтекъл срок на годност търговците може да отнесат до 5000 лева глоба, съобщиха вчера от Националната ветеринарномедицинска служба. Липсата на документи за произход пък се санкционира с глоба между 100 и 3000 лв. Заради Никулден, който е в понеделник, ветеринарите вече са започнали масови проверки за спазване на изискванията за продажба на риба. Те предупреждават хората да не си купуват риба и рибни продукти от нерегламентирани обекти.
На проверка подлежат разрешителните за продажба, документите за произход и срокът на годност, етикетирането, начинът на съхранение и предлагане, гласи заповедта на шефа на НВМС Йордан Войнов.
Държавните контрольори ще следят как се търгува с риба в обектите с временни разрешителни за продажба, в специализираните магазини, в специализираните щандове в търговските вериги и в супермаркетите,складовете и борситe. Рибата, която се продава в обекти с временни разрешителни за продажба, трябва да се съхранява в касетки с лед. Този вид храна не може да се съхранява повече от два дни при температура от около 0 градуса.
До 2000 лева е глобата, която може да получат според Закона за храните търговците без необходимите разрешителни за постоянен или временен обект.
Още от статията на „Монитор"
„2011: Силните ще погълнат слабите", казва в интервю за „Стандарт" Огнян Донев, новият председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и изпълнителен директор на "Софарма"
Господин Донев, какво ще се промени в работата на КРИБ с влизането на новото ръководство в правомощия?
- В основната ни функция - да защитаваме интересите на своите членове, не може да има някаква кардинална промяна. Вече в тактиката, в начина, по който ще го правим, всяко ръководство дава своя отпечатък. В този смисъл от нас би могло да се очаква по-дипломатичен подход, но задачите си остават същите.
Ще има ли нещо ново в подхода и към разрешаването на проблемите, породени от кризата?
- Вече сме в период на депресия. Надеждите на всички ни са, че тази депресия няма да продължи дълго като например в Япония - 20 години. Прибързаните очаквания, че за едно тримесечие ще приключим с кризата, не са реалистични. Най-малко и 2011 г. ще загубим в депресията и в очакване на крехко оживление в производството и, да се надяваме, в потреблението.
Очакванията на анализаторите специално за потреблението са доста песимистични. Вие на различно мнение ли сте?
- Що се отнася до вътрешното потребление в България - да, така е. Признаците на оживление са главно в нарастването на износа в традиционни отрасли. Много са крехки положителните сигнали, които се отчитат до този момент, за да се правят генерални изводи. Надявам се последното тримесечие тенденцията да се запази.
За да има ръст в износа, трябва обаче да сме много конкурентни, нали така?
- Успех имат тези компании, които са използвали годините на сравнително бърз икономически растеж за инвестиции - както в модернизация на производството, така и за квалификация на заетите в него. А които само са се радвали на високите приходи, сега нямат такива възможности и от тях не може да се очаква да са двигател на излизане от кризата. Двигател ще е този, които не е спирал да инвестира и добре е организирал работата си, за да достигне достатъчна степен на конкурентоспособност, която ще затвърждава присъствието на международните пазари.
Искате да кажете, че от притежателите на бентлита не може да очакваме кой знае каква конкурентоспособност?
- Една от задачите пред новото ръководство на КРИБ е да покаже на българската общественост, че тези, които имате предвид, не са сериозните и отговорните представители на бизнеса. У нас нещата се смесват - аз сериозен бизнесмен с бентли не познавам. Сигурно сте видели отвън нашия автопарк и ще ме прекъснете, че мерцедесите също не са евтини. Но една успешна фирма все пак залага и на успешна марка автомобили.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Нуждите на бизнеса се разминават със секторите с научен потенциал", казва в интервю за „Класа" Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара
Г-н Колев, в неделя от проучване на „Алфа рисърч" стана ясно, че и бизнесът, и науката имат нужда един от друг, но някъде се прекъсва комуникацията. Защо?
- От страната на бизнеса може да се каже, че много малка част от фирмите търсят услугите на науката. Но пък тези, които са ги потърсили, са останали доволни, а това е важно. Какви са причините за слабото търсене. Първо, липсата на стратегическо мислене в голяма част от бизнеса. Наука търсят основно по-големи фирми, които могат да си позволят финансиране в тази сфера. Тези компании са сравнително малко у нас, голямата част са малките и средните предприятия. Те нямат необходимия финансов ресурс и може би оттам е част от обяснението за липсата на това стратегическо мислене.
Сътрудничеството на бизнеса с науката дава дългосрочните конкурентни предимства на фирмите.
Защо тогава фирмите не се обединят по браншове например, за да използват услугите на науката с общи средства?
- Една от идеите при липсата на финансиране е компаниите да се обединяват. Знаете какви са трудностите обаче. Не е лесно десетки фирми да се обединят в една цел и дори ако се наложи да създадат съвместно дружество.
Основният проблем е финансирането. Има различни възможности от следващата година да заработят фондовете по „Джереми". Така може би ще се почувства възможността за финансиране на тези рискови проекти. По друг начин няма как да се вземат пари, трудно се доказва ефективността на инвестицията в обозрим план. Това е и работата на рисковите фондове. Ние като цяло трябва да разчитаме на европейски пари.
Научните институти, общо взето, са специализирани в собствена тематика и направления. Ние виждаме тяхната роля в това те да предложат някое научно постижение, което не може да се предложи от конкретна фирма. Просто трябват нагласи за ефективност, за да може постижението да се доработи за нуждите на съответната фирма. Във всички случаи е необходимо някакво допълнително финансиране.
Първият проблем на научните организации е, че те са се капсулирали и си работят това, което тях ги интересува като направление. Това показват и проучванията, че нуждите на бизнеса се разминават със секторите, в които имаме някакъв научен потенциал.
Има ли поръчки от страна на бизнеса към институти, за да се направи някоя разработка?
- За да поръчат разработка, фирмите трябва да са убедени, че ще има ефект от нея. Другият начин за финансиране на науката, който не се използва достатъчно сега, са парите от европейските оперативни програми. Тези научни колективи могат да кандидатстват, за да предоставят своето предложение, заедно с всички останали фирми на единния пазар в ЕС. Предполагам, че научноизследователските центрове и колективи са достатъчно активни, независимо че не са пряк бенефициент.
Има ли такива случаи досега?
- Според нас са малко. Те трябва да се конкурират с всички европейски фирми. Общо взето обаче няма кандидати. Друг е въпросът дали в резултат на това научният труд на колектива ще бъде избран. Но, за да се спечели, трябва да се кандидатства.
Още от интервюто на „Класа"
Todorchev
на 30.11.2010 в 18:29:25 #1Застрахователите наистина са на загуба от ГО и това е заради високите разходи, които си позволяваха по тази полица. Сега обаче след като им се наложи ограничение от 20% нещата трябва да се стабилизират. Както и да започне коректното и навременно изплащане при събитие.