Едва 10% от българските жени се занимават със собствен бизнес, съобщи expert.bg.

Жените по-трудно от мъжете рискуват да напуснат света на наемния труд, а и външната среда не е достатъчно стимулираща в това отношение.

Значителен е делът на жените в неформалната икономика, която у нас, по данни на Евробарометър от 2007 г., е над 35%. Израз на неравнопоставеността в заетостта между жените и мъжете е продължаващата професионална и секторна сегрегация по пол.

Въпреки по-високото образование, шансовете на жените да намерят работа по специалността са по-малки, по-малки са и възможностите им за израстването в професията и кариерата, за участие във вземането на решения. Само една трета от жените у нас са на ръководни позиции и почти толкова работят в групата на квалифицираните производствени работници.

Жените преобладават при помощния персонал (над 73%), при персонала, зает с услуги за населението, охрана и търговия и при аналитичните специалисти (близо 68%).

Налице е, макар и значително намаляващо през последната година, различие в заплащането на жените, което до голяма степен се дължи на посочените вече неравенства на жената на пазара на труда. Средната работна заплата на жените през септември 2007 г. е по-ниска с 9% от средната за страната и с 16.6% от средната заплата на мъжете.

Единствените икономически дейности, в които жените получават повече от мъжете, са строителството, операциите с недвижимо имущество и рибното стопанство, където обаче техният дял в заетостта е доста нисък.