Освен специализирани знания, подрастващите ръководни кадри трябва да носят и нещо друго в организациите, в които започват работа: изразени социални способности и практически опит. Но най-вече - готовност постоянно да научават нови неща.

Какви са задачите на т.нар. Големи Потенциали, какво им обещава изкачване по служебната стълбица, както и в кои отрасли „шефовете в изчакване" печелят най-добре, обобщава германската медия Handelsblatt.

В началото към задачите им спадат съвсем класически задължения на асистенти: събиране, оценка и интерпретация на информация. Ръководните подрастващи кадри подготвят решенията на шефа си или на ръководната група. Те организират заседанията на ръководителите и следят за протокола.

Често младите таланти на компаниите са междинното звено между топ мениджмънта и оперативните зони на едно предприятие.

Напоследък, според актуално изследване, заплатите им в Германия са се повишили във всички браншове - макар и леко.

Най-много пари във ФРГ се дават за бъдещите топ-мениджъри в индустрията. Ръководните кадри, които още се обучават, в този сектор печелят почти 43 600 евро годишно. Ако го сметнем в наши пари, един такъв служител, който индустриалната компания е „прибрала под крилото си" и очаква от него големи постижения в бъдеще, трябва месечно да взима над 7 200 лева.

В IT-фирмите на бъдещите лидери плащат средно 40 500 евро, предприятията от сферата на услугите плащат средно 37 700 евро. Най-зле стои въпросът със заплатите в търговията, където асистент - мениджърите вземат заплати от 36 800 евро, или малко над 6 хиляди лева месечно.

Статистиката е направена въз основа извадка от 1 400 актуални сведения за заплати. Оказало се е, че най-голям ръст на заплатите в Германия има в сектора на услугите.

Който започва като асистент на ръководството на предприятието, може да се надява на една широка пътека в мениджърската си кариера. Обаче само ако има достатъчно свободни и подходящи работни места в организационната структура. В противен случай кариерата му доста бързо ще падне в канала.