„Скромен растеж", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Българската икономика ще расте и през 2013 г. - това сочат прогнозите на правителството и няколко международни финансови институции, които станаха известни в последните седмици. Условието е да няма задълбочаване на дълговата криза в еврозоната и рецесия, която да засегне износа и заетостта в източноевропейските държави. По-черният развой обаче не е сред основните сценарии на нито една от институциите.
С малко, но нагоре
Ключовите прогнози засега изглеждат близки и всички чертаят скромен ръст. Министерството на финансите очаква икономически растеж от 1.9% догодина. Българска народна банка прогнозира той да е между 1.5 и 1.7%, Европейската банка за възстановяване и развитие също (ЕБВР) залага растежът да бъде 1.7%, а прогнозата на Международният валутен фонд (МВФ) е за увеличение на брутния вътрешен продукт с 1.5%.
Показателят обаче не е повод за спокойствие и гордост, защото България ще се развива по-бавно в сравнение със средния темп на източноевропейските икономики. Според МВФ икономическия растеж за региона ни ще бъде 2.6% догодина, а според ЕБВР - 3.2%.
По един също важен икономически индикатор - пазарът на труда, също не се очаква раздвижване, като българското правителство и Международния валутен фонд залагат догодина официалната безработица да остане висока - над 12%.
Добрите сигнали
В частта за България в най-новия анализ на ЕБВР, икономистите на институцията изтъкват няколко положителни факта. Първият е, че за разлика от други държави в региона банковото кредитиране в страната отбелязва известно увеличение. Това означава, че финансовият сектор вижда възможности за кредитиране на фирми с перспективи за разширяване на активността и дългосрочни инвестиции.
Другите похвали са насочени по адрес на финансовото министерство, което поддържа благоразумна финансова политика и значителен по размер фискален резерв. "България има значителни фискални и монетарни буфери, които да помогнат на държавата да издържи евентуален шок", коментира в доклада си ЕБВР.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Парите ни потъват на Маршалите", четем от първата страница на „Стандарт"
Парите на заможните българи отлитат към Маршаловите острови. Не става въпрос за изнесените с куфарчета пачки, а за легални инвестиции. Малката държава в Микронезия е номер 1 по привлечен БГ капитал през последните двайсетина години.
Откакто БНБ смята инвестициите, до юли 2012 г. - от страната ни са излезли близо 1,4 млрд. евро. От тях 189,3 млн. са отпътували към кораловите островчета в Тихия океан. Може би не е случаен фактът, че Маршаловите острови не само е офшорна зона, но е и единствената държава в света, която не е подписала споразумение срещу прането на пари.
Иначе за първите шест месеца на 2012 г. най-привлекателна за родните инвеститори се оказва Сърбия, следвана от Унгария и Австрия. По-голямата част от вложенията не са в бизнес, а в покупка на недвижими имоти.
Още по темата от „Стандарт"
„Кабинетът лиши здравната каса от повече от 50 млн. лв.", разкрива от първата си страница „Сега"
Кабинетът намери начин да заобиколи Конституционния съд за отменения трансфер на 100 млн. лв. от здравни осигуровки към бюджета на здравното министерство. Въпреки решението, че прехвърлянето на сумата е противоконституционно, Националната здравноосигурителна каса няма да може да разполага с полагаемата й се част от нея. До момента са натрупани около 50 млн. лева. Парите няма да се харчат и ще стоят като нефигуриращ в бюджета за 2013 г. излишък на касата.
Това показа проверка на "Сега" за следствията от взетото от КС решение. Съдът отмени трансфера с аргумента, че нарушава автономията на осигурителните фондове, а налагането му през закона за бюджета вместо през устройствения закон за здравното осигуряване противоречи на принципите на правовата държава. Освен това парите от вноски не следва да се харчат за лечение на здравнонеосигурени, а МЗ не гарантира това.
Решението на съдиите бе взето в началото на юли. Тогава от ГЕРБ побързаха да уверят, че решението не може да се прилага с обратна дата и вече преведените от НЗОК към здравното министерство суми няма да се връщат. Управляващите обясниха, че отворилата се дупка в бюджета на здравното министерство ще бъде запълнена, но така и не стана ясно какво ще се случи с непреведената към юли и трупащата се като приход в НЗОК част от сумата.
Проверка на "Сега" показа, че предвидените за прехвърляне пари от НЗОК са били разделени на 12 равни транша и са превеждани към МЗ ежемесечно. До началото на юли в бюджета на здравното министерство би следвало да са постъпили максимум 58 млн. лв. (в случай че юлският транш е направен преди решението на съда).
Още от статията на „Сега"
„Замразеното пилешко поевтиняло почти наполовина" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
С 41,8% е поевтиняло замразеното пилешко месо от 17 до 24 октомври в големите търговски вериги в София, показва седмичният анализ на министерството на земеделието.
Така килограмът се е продавал средно по 2,99 лв. - по-евтино, отколкото е бил на едро, където струвал 4,19 лв. В малките магазини килограмът е вървял по 5,30 лв.
И в другите градове е имало сериозен спад в цената на замразеното пиле в супермаркетите. Той варира от 9,1% в Хасково до 33,4 на сто във Враца.
Причината са започналите промоции на големите вериги. В малките магазини нивата са почти непроменени.
Без драстични изменения е останала цената и на охладеното пилешко. Тя се е движила между 4,89 и 6,13 лв. за кг в зависимост от населеното място и вида на търговския обект. На едро охладеното пиле се е продавало за 4,10-5,27 лв.
Разнопосочно са се движили цените на олиото. В Русе например на едро литърът е поевтинял с 1,7% до 2,92 лв., но в хипермаркетите е поскъпнал с 8,1 на сто до 3,37 лв.
Най-евтино се е продавало олиото в големите вериги в Перник - 2,91 лв./л. Средно за страната цените в малките магазини са били 0,11 лв. по-ниски спрямо големите вериги.
Брашното на едро е поевтиняло най-много в Силистра - с 4,2%. В Шумен обаче е поскъпнало с 8,5 на сто. В магазините почти не е имало промяна. Леко се е понижила и цената на захарта на едро в някои градове - с между 0,5 и 2,1 на сто.
Още от статията на „24 часа"
„Режат фирмите чистачи с двойни договори", информира от първата си страница „Монитор"
Фирмите за пътно почистване, които подписват двойни договори едновременно с държавата и общините, ще бъдат проверявани с колко техника разполагат и при несправяне ще бъдат глобявани, а договорите анулирани.
60 млн. лв. са очакваните разходи за зимно поддържане на републиканските пътища през сезон 2012-2013 г.. Това съобщиха за „Монитор" от Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ).
От там уточниха, че средствата, изплатени на фирмите, ангажирани със зимното почистване през миналия сезон са били 52 852 000 лв.
Подготовката за тази зима започна в края на август 2012 г., казаха още от АПИ. Правят се работни срещи между институциите, ангажирани пряко с осигуряването на безопасността по пътищата - АПИ, МВР и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация". Приключва актуализацията на плановете на 27-те областни пътни управления.
Проверяват се и количествата материали за обработка на пътното платно - сол, луга, пясък, химикали, както и техническото състояние на наличната техника.
От тази зима фирмите за снегопочистването нямат право да използват пясък и луга при обработването на заснежените магистралите, обяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.
От тази година в сила влизат нови правила за почистването на скоростните пътища и според тях те трябва да се извършва само с химикали, което гарантира сигурността на движение по тях в зимни условия.
Още от статията на „Монитор"
„Все повече българи против приемането на страни от Балканите в Европейския съюз", пише на първата си страница „Класа"
Една пета от българите са на мнение, че ще е зле за България ако Македония бъде приета в Европейския съюз Данните са от национално-представително проучване на ББСС „Галъп Интернешънъл" по темата, проведено в началото на месец октомври по поръчка на вестник „Klassa.bg".
Една пета от българите са на мнение, че ще е зле за България ако Македония бъде приета в Европейския съюз Данните са от национално-представително проучване на ББСС „Галъп Интернешънъл" по темата, проведено в началото на месец октомври по поръчка на вестник „Klassa.bg".
Отчитаме най-значителен ръст в мненията „против" приемането в Европейския съюз що се отнася до Македония. През 2008 г. почти половината от пълнолетните българи (49%) смятаха, че ще е добре за България ако и Македония стане пълноправна членка на Общността. Тази година, делът българи подкрепящи приемането на Македония е спаднал до 35%. За сметка на това расте процентът смятащи, че може да е зле за България ако Македония стане член на ЕС - от 8% през 2008 г. на 21% през 2012 г.
Още от статията на „Класа"
"Ще режат нагласените поръчки" е возещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Нова промяна в Закона за обществените поръчки ще уеднакви документацията за участие в търгове за строителство. Това съобщи пред "Труд" председателят на Камарата на строителите в България Светослав Глосов.
Намерението е да се направят готови формуляри, които да се прилагат при търсенето на строителни фирми от страна на възложителите. Най-вероятно формулярите няма да са еднакви за различните категории строежи и ще зависят от това дали финансирането на поръчката идва от европейските фондове или от националния и общинските бюджети.
Формулярите, както и законовата промяна, в момента се дискутират от работна група съвместно с министъра по управление на европейските средства Томислав Дончев, който ще внесе в кабинета крайното предложение, каза Глосов.
Мотивът за уеднаквяване на документацията е развихрилото се напоследък съчинителство в различни ведомства и общини при поставянето на изисквания към строителните фирми, каза Глосов. Много често възложителите поставят условия, които насочват към определени фирми, което е явна дискриминация към другите компании.
Масова практика е например в тръжните книжа да се поставя изискване за наличие на определена техника, "едва ли не с упоменаване на номерата на камионите", каза Глосов.
Друг похват е даването на нереалистични гаранционни срокове.
Още от статията на „Труд"
„В очакване на новите индустриалци", обобщава „Капитал Daily"
Строителството на производствени и складови площи едва ли ще се върне към ентусиазма отпреди кризата, но постепенно надига глава. Оживлението засега е леко и се базира на по-големия обем нови обекти, които се появиха в София през последните месеци. Данните на консултантската компания Forton International показват, че между юли и септември са били завършени 15 268 кв.м складови и производствени площи при 12 300 кв.м същото тримесечие предходната година. В строеж са още 35 000 кв.м.
И тъй като в кризата логиката на повечето инвеститори е да не започват ново строителство без подсигурени купувачи или наематели, ръстът на завършените площи показва и засилен интерес към индустриалните имоти.
Кой търси площи
Навлизането на производители на компоненти за автомобилната индустрия все още е голямата новина на българския пазар. Въпросителните в момента са около германската компания Behr-Hella Thermocontrol, един от европейските лидери в производството на климатични системи за автомобили. Дружеството обмисля изграждане на нови производствени мощности в България, като инвестицията ще е 30-40 млн. евро. Мястото още не е ясно, като по данни на Forton изборът е между София и Пловдив.
За сметка на това гръцка компания за производство на елементи за соларни системи вече е на финалния етап от инвестицията си. Дружеството, чието име от Forton не обявиха, мести производството си в България заради несигурната икономическа среда и растящите данъци и осигуровки в Гърция. То е наело с 10-годишен договор 22 000 кв.м производствени и складови площи плюс 1000 кв.м офиси в затворената през 2009 г. текстилна фабрика на италианската група "Миролио" в Елин Пелин. Според имотния регистър наемателят е "Нобел интернешънъл", зад което стои едноименната компания Nobel Xilinakis D&Co, собственост на гръцката фамилия Ксилинакис (виж карето).
От Forton уточниха, че ангажиментът им към гръцкото дружество включва не само намиране на производствена площ, а и управление на всички дейности за оборудване на сградата и преместване на производството. "Чистото посредничество вече не е достатъчно за привличане на клиенти в имотния сектор", посочи мениджърът "Индустриални и логистични площи" в компанията Владимир Гюрджиев.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Шестима в битка за Централна гара", четем в „Стандарт"
Шест са кандидатите да трансформират грохналата Централна гара София в една от най-съвременните сгради в България, научи "Стандарт". До края на последния работен ден на миналата седмица оферти да рехабилитират жп гарата подадоха в следния ред: Гражданско сдружение "ДОУШ", "Обединение Централна гара София 2012", "Обединение ГБС Централна гара София", "Терна" АД и консорциумите "Щрабаг" и "Балканстрой-Реминг". Кандидатите са известни строителни компании, участвали в изграждането на най-големите инфраструктурни обекти у нас.
Отварянето на 6-те оферти е насрочено за днес от 10 часа, а победителят в обявената на 28 август процедура ще стане ясен през ноември.
52 млн. лв. е индикативната стойност на проекта за модернизация на Централна гара София. Парите са осигурени от спестени средства от ОП "Транспорт" и съфинансиране от бюджета. За основа на модернизацията ще послужи избраният преди години след конкурс проект на студио "Архитектоника". Конструкцията на гарата ще бъде запазена, но "обелена" и "облепена" с най-съвременните енергоспестяващи материали, а вътрешното й пространство - изцяло преоформено.
Още от статията на „Стандарт"
„Близо 1/3 от проверените строежи са с нарушения", разкрива „Сега"
Всеки трети проверен строеж от националния строителен контрол е с установени нарушения. Половината от нередностите са най-тежките възможни - сградите са незаконни. Това показва справка на Дирекцията за национален строителен контрол, изготвена за "Сега".
При над 28% от всички проверени постройки инспекторите са открили нередности. От началото на годината до края на август от ДНСК са направили 7519 проверки за законността на строежи в цялата страна. Съставени са 2131 административни акта. От тях половината са с най-тежката мярка - 1071 са заповедите за премахване на незаконни постройки. 337 заповеди са издадени по административни актове на главните архитекти на общините - откази за съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти, разрешения за строеж, заедно със съгласуваните и одобрените инвестиционни проекти и откази за издаването им, актове за узаконяване и откази за издаването им. ДНСК е издала 84 заповеди за спиране на строежи или части от тях, 378 са заповедите за забрана на обитаването, съответно на ползването на строежи, които не са въведени в експлоатация по съответния ред, и 261 заповеди за забрана за достъпа до сградите.
Още от статията на „Сега"
„Ремонтират по 6 самолета едновременно в София", съобщава „24 часа"
По 60 големи ремонта за година и на 6 самолета едновременно вече може да прави българо-германската "Луфтханза Техник". За четвъртия си рожден ден вчера компанията откри разширение на базата си на летището в столицата. Лентата на една от най-мащабните "работилници" за самолети в Европа прерязаха премиерът Бойко Борисов и транспортният министър Ивайло Московски. Новата инвестиция е 20 млн. евро и с тях, цялото вложение е за 40 млн. евро.
"Най-сетне България има инвеститори, които създават работни места, плащат данъци, а не изнасят парите си навън", каза премиерът Борисов. Той допълни, че е горд, защото авторитетна компания като "Луфтханза Техник" е преценила, че: "всичко, което имаме като база и специалисти, е добра инвестиция". Той пожела на мениджърите още инвестиции у нас, а на работниците - по-високи заплати. Това предизвика бурни ръкопляскания от залата, препълнена със служители на компанията, довели семействата си на тържеството.
Транспортният министър Ивайло Московски каза, че с радост видял свои съученици и приятели, които се върнали от другите офиси на дружеството за да работят в България.
Борисов не пропусна да отправи критики към предишните правителства: "Не така са се отнасяли те към инвеститорите. И понеже са нагли, ще им припомня.
Авиокомпания "Балкан" бе уж приватизирана, така че след това платихме 10 млн. долара затова, че сме я продали. Бързайки за изборите, така са направили аерогара Пловдив, че там тече и трябва да се оправя.
Още от статията на „24 часа"
„Продават от днес държавните акции в ЧЕЗ", информира „Монитор"
Приватизацията на държавните дялове от капитала на „ЧЕЗ Разпределение България" и „ЧЕЗ Електро България" през Българската фондова борса започва днес. Предложени за продажба са по 33% - съответно 63 624 и 1650 акции, става ясно от проспектите на двете дружества, публикувани на сайта на Агенцията за приватизация.
Така окончателно ще приключи продажбата на държавните дялове в капитала на трите електроразпределителни предприятия, които работят у нас. Окончателната приватизация в ЕВН беше извършена още в края на миналата година. Дяловете на държавата в „Енерго-Про" пък бяха продадени малко по-рано този месец.
Началната тръжна цена, от която ще започне наддаването за държавните акции в капитала на ЧЕЗ, е 105 млн. лв., обяви Емил Караниколов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол пред БНР. „Какво показаха предишните две процедури - за ЕВН и „Енерго-Про"? Има около 20 на сто увеличаване от началната тръжна цена. Надявам се, че този път ще достигнем тези 20%", коментира още той. Това означава, че ако прогнозите му се сбъднат, в хазната ще постъпят около 126 млн. лв. от сделката. Караниколов изрази надежда, че сумата може да е дори по-голяма.
Междувременно стана ясно, че в петък е изтекъл крайният срок за подаване на документи за избор на консултант, който да извърши маркетинга и правно-финансовия анализ на Българската фондова борса и Централния депозитар. Избраната компания ще трябва да подготви и приватизационни оценки на двете дружества. Това е първата стъпка по приватизацията на държавните дялове в борсата и Централния депозитар. Основен акционер в тях е Министерството на финансите.
Още от статията на „Монитор"
"Трима кандидати за ВМЗ-Сопот подават документи в понеделник", пише „Класа"
Трима са кандидатите за приватизация на ВМЗ-Сопот и те трябва да подадат документи за допустимост в Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол в понеделник, съобщи нейният директор Емил Караниколов. В предаването „Неделя 150" на БНР той обясни, че това са „Сейдж консултинг", „Дунарит" и ЕМКО, като от „Дунарит" вече са подали необходимите книжа.
„Трите предприятия са български стратегически инвеститори и са познати на обществеността. Те работят в момента с ВМЗ-Сопот и го познават добре Още във вторник ще се произнесем кого допускаме до приватизацията.", обеща Караниколов. Той бе категоричен, че стратегията по приватизация на ВМЗ - Сопот не допуска съкращения и намаляване на заплатите за три години от приключване на сделката. „Публичните задължения са около 47 млн. лева. Задълженията към работниците са около 1,3 млн. лева", обясни Караниколов.
Още от статията на „Класа"
"Ще стимулират минния бранш", прогнозира „Труд"
Металодобивът е приоритет номер едно в развитието на добивната индустрия. Шистовият газ също е заложен като важна алтернатива, а уранодобивът е с голям потенциал. Това са малка част от целите, заложени в проекта за минна стратегия на България, който беше публикуван от икономическото министерство.
Сред важните точки в плана е също така стимулирането на добивната индустрия. Липсва само информация как ще бъде осъществено това поощряване.
Златото свършва
Според документа страната ни може да добива каменна сол още над 8000 години, а гипс и манган - над 400 години. Запасите от лигнитни въглища са за 70 години, от каолин - 20 години, от злато - около 25 години.
Останалите ресурси, включително металните, ще се изчерпят до 15 години.
В плана на икономическото министерство е записано, че добивът на нефт и газ има много малко значение за икономиката на страната при сегашното състояние на запасите и годишния добив. Това, на което България трябва да наблегне, е разработването на нетрадиционни източници като шистовия газ и търсенето на редки елементи, смятат експертите на ведомството.
В плана все пак е изтъкнато, че това трябва да става само при въвеждането на строги правила за опазване на околната среда. Добивът на шистов газ в България е забранен от началото на годината. Той може да бъде разрешен, ако депутатите решат, че има безопасна технология. За тази цел е създадена специална комисия към парламента.
Според минната стратегия сериозен резерв за атомната енергетика в страната имат находищата на уран. "При разработването им може да бъдат покрити около 1/3 от нуждите" , пише в документа.
Още от статията на „Труд"