Най-силните световни икономики са изправени пред нарастващи инфлационни рискове, но очакванията за ръст на БВП са окуражителни, това коментираха финансовите лидери в днешния неделен ден на срещата на Г-20 в Мелбърн. Все повече се чуваха коментари по въпроса за по-гъвкав валутен курс и по-стриктни валутни реформи на държавите членки.

Групата на 20-те страни коментираха редица наболели икономически въпроси от замразените търговски преговори в Доха до стойностите на валутите на държавите членки.

Страните от Г-20 не споменаха по име Китай, когато коментираха валутната политика, но дадоха ясно да се разбере, че имат в предвид именно азиатската страна. „Около масата, на която сме седнали всеки знае коя държава има свободно работеща валутна система и коя не. Така, че дори без да съобщаваме официално името на виновниците, всички много добре знаят за кого говорим", това коментира австралийският финансов министър Костело, цитиран от Ройтерс.

Всички държави са се съгласили, че трябва да се положат още усилия от някои държави, за да се постигне наистина работеща национална валутна система. За момента всичко е въпрос на време. В свое комюнике, страните от Г-20 са начертали пътя за осигуряване на стабилно икономическо развитие в световен мащаб и са подчертали основните рискове от инфлационен натиск.

Лихвените нива на развитие индустриални държави се покачваха през миналата и настоящата година, но не трябва да се забравя, че покачването тръгна от исторически ниски нива. Нещо повече, делегатите на конференцията са изразили безпокойството си от високата цена на петрола и останалите стоки и суровини, които могат да се отразят в покачване на инфлацията.

Бразилската делегация коментира след официалната част, че шефът на ФЕД Бернанке и колегата му от ЕЦБ Трише, са звучали доста позитивно, когато са говорили за инфлацията в икономиките, които управляват.

Конференцията на Г-20 включва делегати от големите икономически сили като САЩ, Япония и Еврозоната, заедно с развиващите се сили като Китай и Индия. Заедно държавите представени на конференцията представляваха 85% от икономическата мощ на света като цяло.

Китай неизбежно ще отчете загуби от огромните си резерви от чужда валута, ако американският долар отслабне, но тези загуби ще са поносими, ако поевтиняването на американската валута е неголямо и постепенно, се казва в доклад на Китайската академия за социални науки.

В доклада се прогнозира продължаваща тенденция към спад на долара до края на 2006 и през следващата година, но се изтъква, че е трудно Китай да продава долари в големи количества, понеже това може да накара и другите азиатски страни да продават долари и да ускорят обезценката на щатската валута. Обезцени ли си доларът, това автоматично ще ускори поскъпването на китайския юан, което Китай се опитва да избегне.

"Китай е в неудобно положение, що се отнася до управлението на валутните резерви", посочва докладът.

В края на октомври 2006 китайските валутни резерви са се увеличили до $1 трлн., в следствие на редица фактори, сред които големия търговски излишък, силните преки чуждестранни инвестиции, спекулативния прилив на капитал.

Срещата не мина и без редовните сблъсъци на антиглобалисти и протестиращи, които отново крещяха по улиците на австралийския град анти Г-20 коментари. Стигна се дори и до физически сблъсък с полицията, при който имаше няколко ранени протестиращи и унищожена полицейска техника.