Исканото увеличение на цената на природния газ от „Булгаргаз" е около 17%, обяви председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Той се надява това предложение да бъде коригирано надолу.
ДКЕВР ще разгледа всички фактори, които влияят върху определянето на цената. Ще се прегледат борсовите котировки, ще се разгледат и всички документи за взети и недовзети приходи. „Вече имаме механизъм, който ни дава по-голяма гъвкавост за определяне на цената по тримесечие и възможност за изглаждане, без това да се отразява на самата компания", уточни Семерджиев.
Той посочи факторите, които влияят върху покачване на цената на газа. Основно са котировките на петрола и съотношението между долар и евро, тъй като природният газ се купува в долари. Според Семерджиев в момента доларът поскъпва и това със сигурност ще повлияе върху крайната цена, която държавният регулатор ще определи за природния газ за следващото тримесечие.
Предварителната прогноза на ДКЕВР е за поскъпване на газа в рамките на 10% от 1 април. „Искрено се надявам да постигнем такъв процент, тъй като смятам, че повишенията трябва да са плавни и обосновани и трябва да отразяват световните пазарни конюнктури", подчерта Семерджиев.
Според председателя на ДКЕВР исканите от електроразпределителните дружества повишения в цената на тока от 1 юли т. г. могат също да бъдат намалени. Всеки разход на дружествата ще се разглежда по елементи, ще подлежи на доказателства и ако няма такива, подходът ще е рестриктивен, подчерта Семерджиев.
Според него предложенията на електроразпраделителните дружества за поскъпване на тока към 1 март са предварителни и без обосновка. Шефът на ДКЕВР припомни, че дружествата са били призовани да търсят резерви още преди да подадат предварителните си уведомления. „В условията на криза би трябвало цените много по-плавно да се вдигат или най-малкото - да запазват нива, които са напълно приемливи, както за икономиката, така и за бита", обобщи Семерджиев.
Да припомним, че трите електроразпределителни дружества поискаха увеличение на цените на тока от 2% до 10%, но по-късно конкретизираха исканията си пред ДКЕВР. Е.ON обяви, че ще поиска средно увеличение от 8.81%, от ЧЕЗ - 9,4 на сто, а от EVN - поскъпване между 2 и 3 процента.
OZZY
на 03.03.2010 в 18:47:32 #3Приемливи цени ?? За кого да са приемливи ?? За тези в парламента и различните комисии с 3500 лв заплата, че и повече или за така наречения обикновен човек с до 500 лв.заплата ??
friend
на 03.03.2010 в 09:56:23 #2Щом доларът поскъпва, цената на газа трябва да намалее, а не да се вдига.
rumen221s
на 02.03.2010 в 16:53:13 #1Приятели, Лъжат ни и ни мамят най-брутално и безочливо... Петрола от 10 месеца колебае в границите от 52 до 55 евро..., сега и 54евро...!!! - През миналата пролет газа остана по-скъп със 7% от изчисленото... - Сега, цената на газа, той ТРЯБВА да поевтинее с около 25%..., а парното с съответно 20%, но..., май и от ГЕРБ смятат да продължат Ахмед Догановата политика на изкуствено високи цени на енергийте, за да пълнят бюджета с ДДС и Акцизи...!!! - За печалбите на Лукойл и енергоразпространителите, да не говорим..., изглежда минават 100%... Само от Козлодуй при цена 1.168 ст на киловат се правят Космически печалби...!!! - Ало Семерджиев..., сваляй цените...!!!