Асоциацията на топлинните счетоводители реагира остро срещу готвените промени в Закона за енергетиката, които предвиждат възможността отново сметките за парно да се формират на базата на кубатурата на апартамента, както и срещу това домоуправителите да поемат техните функции. Това стана ясно от думите на председателя на асоциацията Ася Ангелова по време на пресконференция в БТА.
Припомняме, че в края на миналата седмица стана ясно, че депутатът от Коалиция за България Явор Куюмджиев, заедно с други народни представители, са внесли проект за промени в Закона за енергетиката. В тях е записано, че топлинните счетоводители вече няма да са задължителни, а домоуправителите и съседите ще решават дали да плащат парното на кубатура, или чрез измервателни уреди. Промените предвиждат етажната собственост, т.е. всички жилища в сградата, да избира начина за разпределение на сметката.
Ася Ангелова посочи, че връщането на кубатурата като начин на измерване би ни върнало в миналото и отново би се доказал като грешен метод. Това е така, защото един апартамент, който не е обитаем, би трябвало д дължи същата сума, каквато и друг със същите размери, който е населен. Това противоречи и на европейските директиви, категорична е Ангелова.
Освен това от асоциацията посочиха, че на са били викани за разговори в енергийната комисия по отношение на готвените промени и призоваха депутатите да ги поканят.
Относно възможността домоуправителите сами да правят топлинното счетоводство Ангелова посочи, че това е работа, която има своята специфика и е трудно да се извършва от някой в свободното му време. Освен това, там където работят по този начин, домоуправителят отново изпраща своите изчисления на топлинни счетоводители.
Управителят на Техем Сървисис, Милена Стоянова посочи, че дори и сега в Закона за енергетиката се дава възможност обединение от собственици да може само да отчита топлинната си енергия, но в София има 5 такива сгради и то такива, в които обитателите им са близки или роднини.
От асоциацията предупредиха също така, че промяна в схемата на отчитане би засегнала икономическото здраве на топлинните счетоводители и една част от всичките 700 души, са заети в този сектор могат да останат на улицата.
По време на пресконференцията стана ясно, че София е столицата в ЕС, в която се плащат най-ниските сметки за топлинна енергия. Това заяви Николай Жечков, управител на Бруната България.