„Тройната коалиция е похарчила несъществуващ излишък", разкрива от първата си страница „Сега"
През 2008 г. не е имало никакво рекордно преизпълнение на приходите, както се хвалеше правителството на тройната коалиция. Тогава са събрани с 616 млн. лв. по-малко данъци от заложените в закона за държавния бюджет. И на практика тройната коалиция е харчила излишък, който не е съществувал. Това разкрива одит на Сметната палата, публикуван вчера.

През 2008 г. властта се хвалеше с нечувано преизпълнение на приходите от данъци, дошло като следствие от въвеждането на плоския данък и други мерки. Оказва се обаче, че са събрани с 4% под планираното. Събраният ДДС например е със 705 млн. лв. по-малко, данъкът върху личните доходи - със 199 млн. лв. по-малко и т. н. Неизпълнението на данъците през все още силната за българската икономика 2008 г. е сигурен знак, че световната криза се е отразила чувствително дори на бюджет 2008 г. Това се е знаело от тогавашните управляващи, но въпреки това в края на годината те решиха да раздадат 1.5 млрд. лв. Тъй като излишък на практика не е имало, Министерството на финансите просто е прехвърляло пари от бюджетите на едни ведомства и общини към други. Така гласуваният със закон от депутатите бюджет за 2008 г. и реално разпределените пари се разминават с 2.5 млрд. лв., става ясно от одита. В него обаче не се коментира доколко законни са тези действия.

Основната забележка на Сметната палата е именно по промените в бюджета. Бившият финансов министър Пламен Орешарски е бил всички рекорди през 2008 г., като е коригирал бюджета със свои заповеди около 700 пъти. "Наблюдава се промяна в структурата на всички разходи спрямо приетите със закона с изключение на разходите за стипендии, за членски внос в нетърговски организации и за държавния резерв", пишат хората от ведомството на Валери Димитров. Само две министерства са загубили от раздаването на пари през 2008 г. - социалното и външното, които са получили под определените им по закон пари.

Прави впечатление, че ведомствата са дали с 1.3 млрд. лв. повече от гласуваното първоначално за ремонти, строителство и други капиталови разходи. По бюджетите на общините са направени корекции чрез 187 заповеди на министъра на финансите, с които парите им са увеличени с 639 млн. лв.
Още от статията на „Сега"

„Изкопаха два трупа на Наглите", съобщава от първата си страница „Монитор"
Две от жертвите на професионалната банда за отвличания, известна като Наглите, бяха открити вчера край  Бистрица. Телата са на издирваните от месеци автокрадци Юлиян Лефтеров-Кунгфуто и Иван Петров-Сапата. Убитите са доставяли коли на похитителите. За да не се разприказват, автоджамбазите са били ликвидирани и закопани надълбоко в планината край София.

Изваждането на телата продължи повече от четири часа. Късно вечерта пристигна и подкрепление от още багери и едно бъги ATV. На мястото бяха изпратени и експерти по взривовете, които със специална техника помогнаха за по-бързо откриване на труповете. Двете тела бяха заровени на хълмове през около 100 метра. Първият открит гроб беше на Лефтеров. Източници на "Монитор" съобщиха, че той е задигал коли за първите отвличания, докато Сапата е откраднал мощния джип БМВ Х5, с който бе похитен вносителят на "Бош" Киро Киров.

До гробовете полицаите стигнали, след като човек от бандата на похитителите се разприказвал. Престъпникът искал да се размине с по-лека присъда, затова се съгласил да говори. За да не си навлече гнева на съучастниците си, полицията вчера пазеше в пълна тайна името на източника си. С белезници и маска на главата той заведе  полицаите при заровените трупове, видя екип на "Монитор". Мъжът показал първо гроба на Лефтеров, който беше отвлечен точно на същия ден преди година от улица "Плана планина" в столичния квартал "Лозенец". Случайно или не убийците му го заровили в едноименната планина. До мястото се стига по тесен асфалтов път с много завои. Това е един от районите, през които често се прекарват крадените коли, защото полицейското присъствие е силно занижено, разказаха запознати. Очевидно това са знаели и Наглите. Те избрали да закопаят Лефтеров на един от хълмовете. Постарали са се добре и са изкопали дълбок ров, обясниха хора от разследващите. Според запознати крадецът гравитирал около групировката СИК и Маргините."Занимаваше се с кражби на коли, после се забърка и в бизнеса с дрога", обясниха вчера разследващи пред "Монитор". Колегата му Сапата пък изчезна малко след похищението на бизнесмена Киро Киров. Тогава разследващи пуснаха информацията, че имат агент сред похитителите. Възможно е бандитите да са се изплашили и да са се отървали от него. Трупът на Сапата беше открит на стотина метра от този на Лефтеров. Тялото отново било заровено на хълм и пак в дълбок изкоп. Сред криминалния свят Сапата бил известен още като сърцат крадец, който не се притеснява да посяга и на коли със стикери на известни застрахователни компании.
Още от статията на „Монитор"

„Маргена се предава", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Играта на криеница с Николай Маринов-Малкия Марген приключва. Издирваният от МВР по-малък брат на Красимир Маринов доброволно отива в прокуратурата. Той обаче има едно категорично условие. "Ще се предам само на прокурор Николай Кокинов", заявил Малкия Марген пред адвоката си. Защитникът на Маринов Людмил Рангелов ми звънна, за да съобщи решението му, потвърди късно вчера пред "Стандарт" градският обвинител на София Николай Кокинов. Той очакваше Малкия Марген да се яви до часове. Двамата братя Маринови бяха заподозрени като подбудители на убийството на Боби Цанков. Баткото Красимир бе задържан при зрелищна акция още в деня на разстрела - 5 януари. Николай бе обявен за издирване, но въпреки масираните обиски на баретите не бе открит досега.
Още по темата от „Стандарт"

„И този януари протести ще обсадят парламента", предупреждава „Сега"
И този януари парламентът ще започне работа, обграден от протестиращи. Миналогодишният 14 януари ще се запомни с безпардонните действия на полицията, положени в защита на управляващото мнозинство на тройната коалиция от гнева на гражданите. На 13 януари, когато депутатите за пръв път се събират тази година, ще се слеят два протеста пред парламента.

От 11.30 ч. там ще се съберат над 200 представители от различни неправителствени организации, които ще внесат петиция в парламента, с която се иска да бъдат стопирани промените, които разрешават в страната ни да се продават генни модификации на храни и да се обработват такива култури. Акцията стартира в интернет по идея на сайта БГ-мамма.
Вчера и най-активните читатели във форума на "Сега" също се подписаха под петиция срещу скандалните промени в закона за ГМО. Те категорично се обявяват против "всяка промяна на българското законодателство, насочена към либерализацията на производството, вноса и употребата на ГМО на българска територия". Протестът им е срещу учудващата пъргавина на институциите, които без провеждане на публични дебати по тази важна за обществото идея набързо са одобрили промените в закона.

Повечето депутати обаче още не са чули за готвените протести, показа проверка на "Сега". Шефката на екокомисията в НС Искра Михайлова също не бе запозната, но каза, че тъй като промените в закона са минали през всички комисии, на практика могат да влязат за първо четене в пленарна зала още следващата седмица. Тя обаче съобщи, че има разбиране между всички партии в парламента да се използва максималният срок от 21 дни между първо и второ четене, за да се отчетат всички предложения, включително тези на НПО-та.

Поправките в закона минаха на първо четене в екокомисията с гласовете на управляващите въпреки оспорвания над тричасов дебат. Отворено писмо, прикрепено с подписите на над 700 българи, които се обявяват срещу закона, вече бе депозирано в основните институции у нас, но организаторите още чакат реакция от премиера Бойко Борисов. "Тъкмо ГЕРБ подготвят стратегия за Зелена България, която изнася еко- и биопродукти, а в същото време с този закон ще сложи точка на биологичното земеделие", каза вчера Биляна Манчева от организаторите.
Още от статията на „Сега"

„Без бръмбари в компютъра", съобщава „Стандарт"
МВР може да се откаже от бръмбарите в компютрите ни. Масовото недоволство срещу Закона за електронните съобщения накара ГЕРБ да даде крачка назад срещу следенето в нета.

Депутатите ще обмислят вместо с интерфейс МВР да получава данни направо от мобилните оператори. Това съобщи за "Стандарт" вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. "Ако в хората се усети опасността от някакво следене, ние може да преразгледаме позицията си за интерфейса. Но тогава трябва да се заложи механизъм, така че да се дава информация за интернет или разпечатка за два часа срок, не повече", обясни Цветанов. Вицепремиерът ще коментира с депутатите на група и възможността да се налагат и високи санкции на операторите. Това ще става, ако те не предоставят исканите от ведомството данни в обявения двучасов срок. "Защото знаете ли колко е това време сега? Стига се до парадокс от 160 дни или до момент, в който не получаваме и отговор. И като въведем двучасов срок и направим едни тежки санкции - при първо неспазване - 100 хиляди лева, при второ - 500 хиляди лева, а за трето - отнемане на лиценза, самите оператори ще са отговорни", предложи вицепремиерът.

Цветанов обаче бе категоричен, че и системата на интерфейса да се запази, гражданите нямат повод за притеснения. "Реално и чрез него няма повод за притеснения у гражданите, тъй като запазваме правото им чрез процедурата за съдийско решение. Увеличаваме контрола чрез въвеждане на парламентарен контрол върху всички разрешения, които се дават за тези разпечатки. Въвеждат се регистрите, които досега липсваха", изреди Цветанов.
Още от статията на „Стандарт"

„Средният ипотечен кредит вече гони равнищата от 2008 г.", обобщава „Монитор"
Положителните тенденции на ипотечния пазар у нас продължават и през ноември, като средният размер на усвоените ипотеки за първи път тази година надвишава 40 хил. евро, сочи анализ на консултантската компания "КредитЦентър". Средният размер на изтеглените кредити за страната през ноември е 40 487 евро, а съотношението евро/лев е 88 на 12 в полза на европейската валута. През октомври средният размер беше 36 800 евро, а година по-рано, през ноември 2008 г. - почти 38 700 евро. Запитванията през ноември са нараснали с 15%, като банките привличат предимно "качествени" кредитоискатели. През ноември гъвкавост показаха и две от банките, като предложиха продукти, разработени "специално за кризата", коментират от компанията. Това са кредити с фиксирана лихва за началния период от една и съответно две години, като лихвите тръгват от 6,85% за десетгодишни заеми в евро. Средният размер на изтеглените в София ипотечни кредити нараства значително въпреки сравнително по-ниския процент на финансиране и изискването потребителите да разполагат със спестени средства. Това означава, че на пазара се търгуват по-големи и/или по-качествени имоти с по-висока обща цена. Според брокери купувачите на имоти търсят жилища за 40-45 хиляди евро, което, съпоставено към средния размер на ипотеките, означава, че сделките в най-ниския ценови сегмент по различни причини се реализират без или със много малко външно банково финансиране. Българите между 30 и 35 години и трудов стаж средно десет години се оказват не само най-подходящи, но и най-активни при тегленето на кредити. Слабото място на младите потребители са събраните средства за самоучастие. В по-голям процент от случаите те ги получават от родителите си или от продажба на наследствен имот. Въпреки ръста на средния размер най-голям дял продължават да заемат кредитите между 10 и 30 хил. евро. Причината е в нежеланието на по-голяма част от клиентите да поемат по-висок от средния за възможностите им риск.
Още от статията на „Монитор"

„Лоша координация с тел. 112 бави линейките", разкрива „Стандарт"
Лоша координация между диспечерите на спешния телефон 112 и екипите на "Бърза помощ" увеличава с около 10 минути времето, за което линейките пристигат на сигнал. Този проблем е бил поставен от премиера Бойко Борисов пред правителството в сряда, става ясно от стенограмата от заседанието на МС. По думите му шефовете на големите болници у нас се оплакват, че за софтуера, който свързва 112 с "Бърза помощ", са похарчени 48-49 млн. лв., а той само усложнява работата им.

"С въвеждането на този телефон първо се обаждаш на него, докато те приемат, след това те се обаждат на еди-кого си и се удължава целият акт с 10 минути, а за една критична ситуация 10 минути са безкрайно дълго време", възмущава се Борисов. От стенограмата става ясно, че премиерът е възложил на МВР шефа Цветан Цветанов да сформира експертна комисия, която да реши този проблем.

Ден по-късно ръководствата на телефон 112 и "Бърза помощ" са провели среща по този повод, на която станало ясно, че проблемът е в организацията на работа в някои спешни центрове. "Сигналът се получава в центъра за спешна помощ на един компютър, който е свързан със 112. След това веднага се звъни на линейките, но в някои центрове първо въвеждат сигнала в своята система, преди да пратят екип", обясни пред "Сега" шефът на 112 Стоян Граматиков. Той опроверга информацията за цената на софтуера, като уточни, че е струвал около 26 млн. лв.

"В цял свят се искат и въвеждат данни за пациентите - оплаквания, възраст, адрес. Те се вкарват в системата, иначе как без тях да пратим екип?", контрира директорът на спешния център в Смолян д-р Тодор Кумчев.
Още от статията на „Сега"

„Съдът отмени наредбата за обществения ред в София", съобщава „Сега"
Още една наредба на София не издържа в съда - този път за обществения ред. Върховният административен съд обяви за нищожни части от нея с мотивите, че наредбата създава възможност столичани да бъдат глобявани два пъти за едно и също нарушение, тъй като санкциите в нея са вече регламентирани в други нормативни документи - местни и национални. Магистратите не приемат и като достатъчно основателни мотивите на общината за новата наредба, че е необходимо актуализиране на глобите.

Според съда наредбата противоречи на законите за управление на етажната собственост, за закрила на детето, за защита от шума и др. София си е присвоила контрола върху управлението на общите части на сградите, както и правата и задълженията на собствениците, които Законът за етажната собственост урежда. Без да има право, е уредила и правилата за шума от свирене, пеене, шумния говор и увеселения, включването на ел. уреди и др., които са от компетенцията на регионалното министерство.

Наредбата изцяло преповтаря текстове от закона за закрила на детето, с които се забраняват продажбата на алкохол и цигари на деца, както и за вечерния им час. Така се дублират и глобите за тези нарушения. Юристите на "Московска" 33 са решили, че София може да контролира и взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, но това отново е въпрос не от местен интерес, а от национално значение. Същото важи и за търговията и употребата на пиротехнически изделия и др.

Освен националните закони общинарите преповтарят и собствените си наредби - за условията и реда за извършване на търговска дейност и за организация на движението. В нея отново са записани вече съществуващите текстове за ограничение на работното време на търговски обекти до жилищни сгради и др. Ако двете наредби действат едновременно, софиянци би трябвало да бъдат глобявани по 2 пъти за едно и също нарушение. София може да обжалва решението в 14-дневен срок.
Още от статията на „Сега"

„Марешки купи пощата във Варна", информира „Стандарт"
Веселин Марешки от вчера е официално собственик на сградата на Централната поща във Варна. По негови думи сделката за апетитния имот с предишния й собственик БТК е финализирана. Цената, която е платил аптечният бос за една от архитектурните забележителности на морската столица, е между 15 млн. и 16 млн. лева, в това число данъците и таксите. Срещу тази сума Марешки става притежател на почти цялата сграда, включително и нейната модернизирана част от страната на бул. "Вл. Варненчик". Собственост на БТК остава само големият паричен салон на първия етаж в стария корпус. Компанията обаче няма да се изнася от останалите помещения, а ще плаща наем на новия собственик. "Пощата ще остане преди всичко офис сграда, макар че смятам в част от нея да бъде направен и медицински център. Има интерес и от други наематели", коментира бизнесменът. Той добави, че засега няма намерение да променя вида на сградата, и призна, че дори не е правил проверка дали това е възможно. По думите му в бившата поща във варненския квартал "Аспарухово", която също е купил, вече активно се работи по изграждането на медицински център. "Обмислям в момента дали да се кандидатирам за кмет, за да покажа как градът може да придобие друг облик и да се развие за 3-4 години толкова, колкото не е успял за 20", добави вчера бизнесменът.
Още по темата от „Стандарт"

„Зимата настъпва през февруари", казва в интервю за „Монитор" метеорологът Петър Янков
Г-н Янков, защо посрещнахме Нова година по къс ръкав? Аномалия на времето ли е да няма сняг?
- Паметта на хората е много къса. Имало е години, които също са били безснежни. Ако потърсите информация в интернет, ще видите какво е било времето на 4 декември 2008 г. например, във Велико Търново - 28 градуса. Днес обаче никой не си спомня за декемврийските жеги през по-миналата година. Аномалиите, които наблюдаваме, са в рамките на нормалното. Не бива да забравяме, че декември е първият зимен месец и е доста динамичен. Подобни затопляния около Коледа, дори в края на годината, са предвидими. Тази зима е точно такава. Тръгна с по-топла първа половина, а втората - януари, февруари и март - ще бъде с повече валежи от сняг и дъжд. И трите зимни месеца се очаква да бъдат по-хладни и валежни. В началото и в края на януари ще превалява, докато в средата на месеца, между 10 и 20-ти, ще е сухо. Виждате колко бързо снегът преминава в дъжд, а тези дни температурите се покачиха бързо и имахме своеобразни температурни рекорди. В четвъртък в София и още осем града на страната бяха отчетени температурни рекорди. В София живакът отчете 16,1 градуса. В Благоевград е измерен температурен рекорд от 16,5 градуса, в Елхово - 16,2 градуса, на нос Емине - 14,8 градуса, на нос Калиакра - 17,6 градуса, в Кърджали - 16,8 градуса, в Кюстендил - 17,2 градуса, в Сандански - 17,9 градуса, в Сливен - 14 градуса. Между 17 и 22-23 януари очакваме да настъпи поляризиране на въздушната маса и да стане типично студено за Голям Сечко. Засега студът е изместен малко по-назад.

Какво ще е времето през уикенда?
- В събота под влиянието на средиземноморски циклон ще започнат валежи от дъжд, тъй наречената унгарска депресия. В неделя ще превалява главно в Северна България. След това отново ще последва дългосрочен сух период, с температури близки до нормалните за месец януари, минимални от -5 до -7, и максимални между 3 и 8 градуса.

В цяла Европа времето е необичайно студено, дори има и жертви, а при нас е точно обратното. Защо се получава така?
- За да бъде студено в Англия и Франция и да вали сняг, при нас трябва да е топло. Това са физическите принципи.

Според ваши колеги резките промени във времето се дължат на движението на различни въздушни фронтове. Ако те идват от Африка е топло, ако са от Арктика - студено, и това оказва влияние на времето у нас.
- Това е малко опростено и лаическо обяснение. Обикновено го използваме, когато обучаваме водещите на времето от телевизиите и се опитваме да им обясним по-сложни неща. Само че нещата не стоят точно така. Всички атмосферни образувания са важни - циклони, антициклони, фронтове. Те са част от цялото движение на атмосферата. Промяната на времето се дължи именно на преместването и развитието им.

Можем ли да очакваме след 20-30 години климатът у нас да стане субтропичен?
- Трябва да е ясно, че има едно затопляне, което на нашите географски ширини, на Балканския полуостров, много трудно може да се хване в температурно отношение. Ние се движим от минус 20 градуса средно, до плюс 40-43 градуса. Затоплянето, с което много учени спекулират, съществува, но то не е глобално в истинския смисъл на думата. При нас промените са повече в полето на валежите, в една по-засилена континенталност през зимата, повече циклони, преминаващи през лятото. Тази година показва точно обратното. Циклоните и облачните вихри преобладават през зимните месеци, особено над Южна Гърция. Те също влияят за валежите у нас в южната половина на страната. Всяка зима и всяко лято народът преминава през едно такова глобално затопляне, което вещаят големите "корифеи" специалисти. Политиците яхнаха вълната за глобалното затопляне и става нещо като при атомната зона. Още преди науката да се е произнесла, ние спорим, и то недотам коректно. Може би смятат, че хората ще се постреснат около цялото това говорене. В това няма нищо лошо. Лошото е, че хората се стресират. То е нещо като жетон, подобен на счупените коли, които поставят на пътя, за да няма катастрофи. Много малко можем да направим срещу изменението на природата.
Още от интервюто на „Монитор"

„Цанков ни даде жокери срещу мафията", казва в интервю за „Стандарт" градският прокурор на София Николай Кокинов
Прокурор Кокинов, във война ли сте с подземния свят?
- Абсолютно. Пространството им все повече намалява, тъй като са под постоянна преса и стават все по-нервни. Колкото по-малко остава свободното им място, толкова повече самите те почват да се избиват едни други, да се "топят", не могат да реализират досегашните си печалби. "Пресата" е безвъзвратно еднопосочна. Чувстват се притиснати в ъгъла.

Като зверове и все по-опасни? Това ли е причината да имате лична охрана?
- Нека не коментираме причината за охраната ми.

Разбрахме, че е наложена от вътрешния министър Цветан Цветанов, а не по ваше искане?
- Само глупаците не се страхуват, умните хора реагират адекватно на предупрежденията. Опитваме се да се държим като умни хора. Мога само да кажа, че наскоро не съм получавал заплахи. Други хора са решили какви мерки да се предприемат за охрана, не аз. Важното е да работим спокойно. Чувствам се обаче леко ограничен в личното си пространство и не ми е приятно, но се налага. Близките ми също се тормозят. Снощи (в четвъртък вечер, б.р.) ми се обадиха един куп хора, които ме питаха жив ли съм, умрял ли съм. Не можах да отпразнувам Ивановден, защото трябваше да ходя с 8 командоси на празника, а не вървеше да се крия от охраната си.

Докога така?
- Ще търпим, докато спадне напрежението. Утре (днес, б.р.) е мярката на Красимир Маринов. Очаквам брат му Николай Маринов да се предаде. Обади ми се адвокатът му и каза, че той иска да се предаде лично на мен в Съдебната палата. Повечето неща, които засега пазя в тайна, ще научите другата седмица. Нищо няма да скрием. Стигнали сме до определени заключения и до конкретни доказателства, които в момента не можем да оповестим пред хората. Нека всички запазят търпение и да имат вяра.

А докъде стигна разследването на убийството на Боби Цанков, което стана на 5 януари в центъра на София?
- Рано е да се каже, че имаме доказателства за присъди. Имаме достатъчно доказателства, за да искаме от съда най-тежката мярка за неотклонение - постоянен арест. Имаме мотива, имаме и други факти, продължаваме събирането на доказателства. Специалните екипи работят.

Боби Цанков е убит, за да му се затворят устата и да не свидетелства срещу хора от престъпния свят ли?
- На този етап не бива да отговарям на този въпрос.

Стана ясно, че Цанков има 12 присъди за измами - всички условни.
- Да, той е противоречива личност. Не може да се приеме като положителен герой или като лошото момче, а е нещо по средата. Нормално е човек да изживява някакъв катарзис с възрастта си. Може би и той изживява такъв - задомил се е, дете чака, явно е дошъл моментът да погледне по друг начин на живота си.

Той сам ли предложи услугите си на прокуратурата?
- Точно така. Предложи ни информация по различни случаи. От полза ни беше. Опитахме се да канализираме информацията му според способите на НПК. Само това мога да кажа. Скоро ще разберете какво имам предвид. Не е разпитван обаче като свидетел.

Стана ясно, че вие лично сте се срещали с него.
- Да, в кабинета си няколко пъти се срещах с него. Очевидно информацията беше интересна за нас, тъй като имахме повече от една среща. Разговаряхме за различни случаи. Срещите ни ставаха винаги в присъствието на колеги. За тях беше уведомен и главният прокурор Борис Велчев. В моя кабинет не става нищо тайно. Инцидентът с Боби Цанков е неприятен, не е хубаво да се убиват хора, каквито и да било. Опитваме се да стигнем до преките извършители. Впрегнали сме и нашите усилия, и тези на полицията, за щастие районът на убийството има силно видеонаблюдение и има какво да се анализира. Работим по същия начин, както и във всяка друга нормална държава.

Единият от килърите - рижия, който е записан от камерите, вярно ли че е ваш стар познайник?
- Работят колегите. Искрено се надяват скоро да има резултат. За четири дни след покушението се случиха доста неща и ще продължават да се случват. Уверявам ви.
Още от интервюто на „Стандарт"