Уго Чавес победи основния си конкурент Мануел Розалес с над 61% от вота, което му даде изключителна сила в родната му страна. Не е напълно сигурно обаче, какво се разбира под лозунга „Боливарски социализъм", чието име явно произхожда от освободителния герой Симон Боливар живял през 19-ти век.
Според проведените анкети сред граждани на южноамериканската държава, по-голяма част от тях интерпретират лозунга на вожда, като обещание за повече социални придобивки и по-широко разпределяне на парите от петрола. Почти всички запитани (85%) обаче напълно изключват пресъздаването на кубинския модел във Венецуела, въпреки изключително близките връзки, които имат Чавес и Кастро .
На политическата сцена се чуват коментари като „предоставяне на повече политическа власт на обикновените хора", което преведено на разбираем език е многократно увеличаване на бюрократичния апарат, общите управленски структури и местните органи на самоуправление. Съществуващите във Венецуела различни политически партии могат да бъдат заменени от само една революционна партия, без значение от волята на лидерите им.
Най вероятно, следващата стъпка на управлението на Чавес ще е промяна на основния закон на страната, като в името на „народното благо", президентът ще има право да изкара колкото мандата иска.
Чавес нарича този свой стил на управление „социална демокрация", но всъщност това си е популистка програма, която цели да концентрира цялата политическа и военна мощ само в ръцете на президента. Единствената институция, която ще трябва да се подсили естествено ще са въоръжените сили, която ще следи стриктно за правилното и навременно изпълнение на президентските разпоредби.
Къде обаче остава опозицията, която в демократичните страни е нужният коректив на управлението? Президентът направи опит с няколко думи да благодари на политическите си опоненти, че са спазили демократичните принципи на изборите, но не рядко самият той не обича да се ръководи от принципите на честната игра. Припомняме, че по време на заключителния митинг преди изборите, в столицата на Венецуела Каракас, Чавес заяви, че пред страната няма друг път, освен този на Боливарската революция.
Мануел Розалес от своя страна побърза да обяви загубата си, като изказа и съмнения за честността на изборите. Въпреки искането на своите сподвижници да „изкара хората" на протестен митинг, Розалес предпочете да обедини цялата социал-демократична опозиция за бъдещите избори в страната. Победа обаче, може да бъде постигната единствено с помощта на разочаровани „чависти", ако лидерът им поеме курс към кубински-тип социализъм.
От икономическа гледна точка, има голяма вероятност Чавес да увеличи държавната намеса в частния сектор, както и да въведе по-големи вносни мита. Президентът не веднъж е наричал капитализмът-коренът на всяко зло по света, както и яростно се противопоставя на желанието на САЩ и други държави за свободна търговия в Латинска Америка. Той обича да казва, че ще замени „гнилия капитализъм" със система на солидарност, където социалните държавни компании ще работят за общото благо на народа.
Венецуелският модел изглежда непобедим, но не трябва да се забравя, че той е изцяло зависим от силното централно управление спонсорирано от западните петродолари. Тази система тепърва трябва да докаже ефективността си и особено способността да издържи при рязък спад в цената на петрола. Ако Чавес иска да управлява още четвърт век, както недвузначно дава заявка за това, то трябва да изгради по-смислена ръководна политика от използваните до сега популистки лозунги в стил „всичко в името на народа и за благото на народа".
Само Левски
на 06.12.2006 в 23:31:58 #5АКО ПОВИШИ МИТАТА, ,ТО ЧАВЕС СИ ПОДПИСВА ОСТАВКАТА, ЗАЩОТО ТОВА ЩЕ ДОВЕДЕ ДО ПОСКЪПВАНЕ НА СТОКИТЕ И ИНФЛАЦИЯ.
Неделчо Съботинов
на 06.12.2006 в 09:30:00 #4А саморай ти първо си изясни за кои избори говориш, щото май нямаше в Боливия тази неделя, бяха във Венецуела. Нали като си такъв критик, трябва да правиш разлика между "боливарски социализъм" (от името на Симон Боливар и прктикуван от Чавес във Венецуела) и държавата Боливия с другия латино-партизан Ево Моралес??? Както и да е, ще се научиш, но опитай да не изпадаш в такива нервни кризи и да плюеш по хората, които незнайно защо трябва да са виновни за твоето невежество.
Неделчо Съботинов
на 06.12.2006 в 09:24:23 #3Както спомена колегата Българи, социзализмът е за елементарните и простовати хора, което пък се потвърди с тесногръдието и повърхността на коментара (оплюване) на втория колега. Това си е то, всякакаъв опит да бъде изкарана информация за даден комунистически, тоталитарен или направо диктаторски режим буди вълна от яростна защита сред подтиснатите и неоправдани маси. А те милите си отговарят на класификацията за елементарност, понеже не виждат по-далече от носа си. Поздравявам мъни.бг за отличните коментари, които публикуват. Както се вижда имат изключително много статии и за Русия, руските петродолари, икономическото й развитие, имат и за северна корея, имат и за виетнам, не е само САЩ, както май някой се опитват да ги изкарат. Но злобата на българина граници няма, то затова си е на този хал и милее за социализъма.
samoray
на 06.12.2006 в 09:05:11 #2Тъпунгери много далече стигнахте с анализите,странно че не може да придвидите курса на долара след един час,но иначе някой неудобен може да измисляте мръсотии за 100 години напред....... и 2 за нарушения на избори винаги има мрънкане от загубилия,с тази разлика че за нарушенията в Боливия съм сигурен че филм няма да има докато в америка цял филм направиха хората.....но за това никога няма да напишите продажници !!
Bulgarian
на 05.12.2006 в 23:37:41 #1Това вече сме го виждали "Социализма" побеждава при по-низши общества от елементарни хора