Ивана Мурджева, юрист и експерт в областта на виното коментира в "Преди всички"на БНР Закона за виното и спиртните напитки, одобрен вече от Министерския съвет, който обединява виното и спитните напитки:
„Според мен те трябваше да бъдат разделени, защото това са продукти със специфични характеристики, различни потребители, различен пазар и различна нужда от регулация."
Новият закон отразява реформа в ЕС от 2008/09 година и въвежда виното в актуалните европейски норми, отбеляза Мурджева. Законът има за цел да повиши конкурентоспособността на Европа. Новият свят налага интересна пазарна политика и по-ниски цени.
Виното е доста по-благороден продукт от спиртните напитки. Последните две години белязаха българското вино с нов ръст на качеството. То не просто подобри качеството си, а започна да бяга на нова писта като качество. Нашите производители са силно насочени към пазарите на изток - Китай, Япония, Виетнам.
"Мислим си, че сме винена нация, но културата ни на потребление на вино не е най-високата. Стереотипът ни е насочен по-скоро към ракията. Изборът на вино е съпричастен към настроението, това е добър вкус към живота."
Малцина са домашните производители, които умеят да правят качествено вино. За да се прави вино, трябва да бъдеш отговорен към продукта, трябва да има добра хигиена и на човека, и на средата, в която се прави,твърди експертът.
Скъпо вино и хубаво вино не е едно и също. Средна цена около 10 лева може да ви даде едно прекрасно качество, смята Мурджева, която препоръчва да се избере българското вино за празника.