„В правосъдното министерство са раздали скандално високи премии", разкрива от първата си страница „Сега"
Въпреки непрекъснатите скандали около Търговския регистър заради неуредиците, които блокират работата на фирмите, в Министерството на правосъдието са си раздали огромни премии точно за добра работа по него. Само за три месеца с такива бонуси са поощрени 47 души. Рекордът от 140% от средната заплата допълнително материално стимулиране е поставен през март и се държи от политическия кабинет.

В него влизат министър Маргарита Попова, тримата й заместници - Даниела Машева, Жанета Петрова и Христо Ангелов, началникът на кабинета, парламентарният секретар и говорителят. През януари премията е била 81%, а през февруари - 98%. От постановлението на правителството за бюджетните заплати за 2011 г. се вижда, че минималната основна заплата на зам.-министър, председател на държавна агенция или комисия е 1027 лв., а максималната - 1661 лв.

"Сега" получи данните по Закона за достъп до обществената информация. Питането бе провокирано от сигнали в редакцията, че от началото на годината зам.-министри на правосъдието са получили хиляди левове към заплатата си. От предоставената информация не става ясно дали целият политически кабинет е взел премии, тъй като и той влиза в графата на раздавани бонуси на служители, ангажирани с Търговския регистър. От останалите служители тези, които са на ръководна длъжност, са се подписали срещу допълнително 60% от заплатата си през януари, 64% през февруари и 107% през март. За чиновниците с контролни функции процентите съответно са 75, 54 и 84, за експертите - 51, 63 и 69, а за технически длъжности - 41, 56 и 65.
Още от статията на „Сега"

„Над 40% от българите, които могат - не работят", обобщава от първата си страница „Дневник"
Над 40.8% от хората в трудоспособна възраст в България не работят. Едва 2.15 млн. души имат стабилни доходи и плащат данъци и осигуровки, но постоянно намаляват. Официално безработни в момента са 352 хил. души, но реално незаетите са четири пъти повече. Това показват последните данни на Агенцията по заетостта и Националния статистически институт.

Така официалната безработица от 9.29% далеч не описва реалната картина за хората, които нямат работа. Причината е, че държавата приема за безработни само тези, които са се регистрирали в бюрата по труда. Извън тази статистика остават над 1.6 млн. души в трудоспособна възраст (15-64 години), наречени икономически неактивни.

Някои от тях могат да работят, но не искат, други искат, но не могат, а трети не вярват, че могат да си намерят работа. Последната група са т.нар. обезкуражени - "армия" от 228 хил. души, предимно мъже в разцвета на силите си. Тя обединява роми без образование с бивши директори с по няколко университетски дипломи.

Драматичното намаляване на хората, които плащат осигуровки и данъци и издържат бюджетната сфера, здравната и пенсионната система, е най-големият проблем. За две години (2009-2010) те са с 290 хил. души по-малко. За този период около 200 хил. души са се "изпарили" от пазара на труда - минали са в сивата икономика, емигрирали са, престанали са да търсят работа или по различни причини не искат да се регистрират в бюрата.
Още от статията на „Дневник"

„Масово преписване на втората матура", четем от първата страница на „Монитор"
Масово квестори са оставили ученици в наблюдаваните от тях стаи да преписват на втората избираема матура. Еднакви тестове и разработки са били засечени в изпитните документи на зрелостниците, работили в един и същ кабинет, сигнализираха проверяващи до „Монитор". За подобни нарушения се усъмниха преподаватели по биология и география, които в момента проверяват всички изпитни работи от цялата страна.Експертите са разпределени по групи според предмета на избираемата матура. Тестовете се проверяват в сградата на Висшето строително училище „Любен Каравелов" в негостоприемния столичен квартал „Факултета". Обстановката в гетото и задължението да работят в празничен ден обаче не изнервиха толкова преподавателите, колкотопълните с грешки матури на абитуриентите„Абсолютно едни и същи грешки се повтарят на матурата по биология и география, което означава, че учениците в цели кабинети са оставяни свободно да преписват", ядосваха се проверяващите. В резултат на тестовете изникнали абсурдни отговори, които се разпространявали като зараза в десетки изпитни работи.Мобилизираните за проверяващи учители не пожелаха да разкрият какви са най-фрапантните пропуски в знанията на гимназистите. Министерството на образованието е задължило всеки от тяхда подпише клетвена декларацияче няма да изнася информация за съдържанието на писмените бланки на матурата.
Още от статията на „Монитор"

„Още 80 млн. лева са нужни на общините за водните проекти", информира от първата си страница „Класа"
Изпълнението на договорените проекти по Оперативна програма „Околна среда" може да се забави, тъй като решаването на няколко важни проблема се отлага от 2-3 години, а освен това на общините са нужни около 80 млн. лв., за да финансират участието си в тях, съобщи за „Класа" Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините.

Преди дни на екоминистър Нона Караджова бе връчено писмо на генералния директор на Генерална дирекция „Регионална политика" на ЕК Дирк Анер. В него се казва, че ведомството е подобрило системите за управление и контрол, а установените недостатъци до 2009 г. са отстранени.

Все още не се знае откъде ще се финансира задължителното собствено участие на общините в големите инфраструктурни проекти, посочи Чавдарова. Това са проектите за пречиствателни станции и депа по водната програма, които впоследствие ще генерират приходи от такси за населението, но не за общините, а за дружествата. Не е удачно да се тегли кредит от ФЛАГ, каза Чавдарова. Проблемът е, че приходите ще са за ВиК дружествата, а общините трябва да осигурят парите и да теглят кредити, уточни Чавдарова. Един от вариантите е да се сключат споразумения с ВиК операторите, които да върнат средствата на общините от приходите си. Но липсва механизъм за ангажиране на ВиК операторите в подобна схема. Работна група в момента обсъжда решаването на този въпрос, посочи Ивелина Василева, заместник-министър на околната среда и водите. Програмата дава различни варианти за осигуряване на средствата - чрез кредит от ФЛАГ, от търговски банки, дарения или от генерираните приходи, а решение на общината е какво ще направи, допълни тя. След реформирането на програмата при договарянето е важно да се решат няколко важни въпроса за по-бързото и ефективно изпълнение на проектите, казаха от сдружението на общините.
Още от статията на „Класа"

"Топлофикациите искат с до 5% по-високи цени от юли", обобщава „Монитор"
Топлофикациите искат с до 5% по-високи цени от 1 юли. Това показа проверка на „Монитор" за ценовите предложения, които различните дружества са внесли за разглеждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Очаква се докладът на регулатора по техните предложения да бъде публикуван в началото на следващия месец. В него ще бъде отчетено и влиянието на природния газ, който според прогнозата на „Булгаргаз" трябва да поскъпне с малко над 7% от началото на юли. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев многократно коментира, че ако има поскъпване на газа, то ще е малко. В зависимост от това ще се мисли дали се налага повишаване на цените на топлоенергията.

От „Топлофикация София" вече обявиха, че не искат повишаване на цената на топлинната енергия. В интервю пред „Монитор" отпреди две седмици шефът на столичната топлофикация Стоян Цветанов обясни, че дружеството ще се справи при сегашните тарифи, стига да няма сериозно поскъпване на синьото гориво.

Бургазлии също трябва да са спокойни, защото местното дружество предвижда да запази цените на топлинната енергия. Шефът на бургаската топлофикация Въльо Дучев също направи уговорката, че дружеството е направило това предложение, но дали цената ще се запази, зависи също от тарифите, които ще бъдат определени от ДКЕВР за синьото гориво. Сега бургаската топлофикация продава 1 мвтч топлинна енергия за 76,65 лв. с ДДС.
Още от статията на „Монитор"

„Жилищните заеми ще растат с 10% годишно", прогнозира „Сега"
Пазарът на ипотечни кредити за домакинствата у нас ще започне да се съживява и ще бележи 9.8% годишен ръст средно за периода 2010 г. - 2012 г. При потребителските заеми пък ръстът ще е едва 2.2% годишно. Това сочи анализ на "УниКредит Груп" за Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

За сравнение кредитите за българските домакинства през 2010 г. не само че не се увеличиха, но дори се свиха с 0.8% до близо 19 млрд. лв. В същото време спестяванията на гражданите в банките се увеличиха с около 3 млрд. лв. Според анализаторите хората предпочитат да не се товарят с финансови ангажименти, защото се страхуват за работата и доходите си. Средно в региона на ЦИЕ през м. г. задлъжнялостта на домакинствата се увеличи със 17%, но разликите в нивата между отделните държави бяха огромни.

Кредитите у нас до 2012 г. ще растат със средно за региона темпо, става ясно още от прогнозата на "УниКредит Груп". По-голямо увеличение на жилищните заеми се очаква в Турция (21.3%), Румъния (17.3%), Словакия (13.3%), Русия (12.8%) и Полша (10.4%), а по-слабо ще е в Унгария (2.2%), Хърватия (5%) и др. Анализаторите не очакват особено оживление в потребителското кредитиране у нас, като страната е в дъното на таблицата по този показател. Подобно е и положението в Унгария, Румъния, Хърватия. Бум на заеми за потребление обаче се очаква например в Русия (17.6%) и Турция (12.5%).
Още от статията на „Сега"

"КЗК не откри нарушения в конкурса за ново сметище на София", съобщава „Дневник"
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли жалбата срещу избора на строител на един от елементите на системата за третиране на отпадъците на София - депото за боклук край с. Яна. Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд. Ако и той излезе със същото решение, общината ще може да подпише договор с избрания от нея изпълнител - обединение между българската компания "Геотехмин" и италианската "Униеко".

Изборът на българско-италианския консорциум беше обжалван от "Строителнопредприемачески холдинг", предложил най-ниска цена (22 млн. лв.), но беше дисквалифициран, тъй като комисията по избора не прие обосновката на офертата. Компанията трябваше да обясни цените си, тъй като бяха с над 30% по-ниски от средната стойност на всички оферти.

От "Строителнопредприемачески холдинг" твърдят в жалбата си, че комисията по избора не е включвала специалисти по строителство, взети са предвид констатации на външни експерти, който са квалифицирали цените като приемливи, реални или нереални. Освен това според тях има процедурни пропуски при оформянето на протоколите от комисията. От холдинга твърдят, че след като общината не е избрала най-ниската цена  не е спазила посочения от нея критерии за избор.
Още от статията на „Дневник"

"Турция подписва с акционерите споразумение за "Набуко" на 6 юни", информира „Класа"
Турция ще подпише споразумение за проекта „Набуко" на 6 юни, съобщи турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз, цитиран от РИА „Новости". Документът ще бъде подписан от всички компании, участнички в проекта - българската „Булгаргаз", турската „Боташ", австрийската OMV, румънската „Трансгаз", унгарската МОЛ и германската RWE.

Йълдъз добави, че участниците в проекта се опитват да получат конкретен отговор от Азербайджан за доставките за „Набуко". „Ако отговорът на Азербайджан е негативен, ние ще се свържем с Туркменистан, Ирак и Иран за доставки на природен газ. Проектът е от огромно значение за Турция и за Европа", отбелязва още турският министър на енергетиката.

По план през „Набуко" се очаква да транспортира по 31 млрд. куб. м природен газ от Каспийския регион за ЕС, заобикаляйки Русия.

Строителството на газопровода трябваше да започне догодина, а първите доставки да са през 2015 г., но преди месец от консорциума за проекта обявиха, че изпълнението на газопровода се удължава с още една година в съответствие с графика на доставките.

Междувременно България поиска пред ЕС да бъде намерено решение на въпроса за задължителното обявяване на свободните капацитети по транзитните газопроводи. Това е изискване на третия европейски енергиен либерализационен пакет, но приложението му така е невъзможно. Причината за това са клаузи за конфиденциалност в двустранните договори с руската „Газпром". Въпросът е бил дискутиран по време на срещата на енергийния министър Трайчо Трайков с еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. В момента договорът с „Газпром" ни забранява обявяването на свободните капацитети, като разглежда тези данни като конфиденциална търговска информация. Затова сме поставени между чука и наковалнята - от една страна, еврокомисията ни заплашва със съд, ако не обявяваме капацитетите, а „Газпром" ни заплашва със съд, ако го направим", обясни министър Трайков. Експерти обясняват, че в момента едва 30% от капацитета на газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз" е заета.
Още от статията на „Класа"