Днес, на редовно пленарно заседание, Народното събрание прие на второ четене Закона за виното и спиртните напитки (ЗВСН).

Приоритет на закона е създаването на лозаро-винарски режим, почиващ на ясни, прости и ефикасни правила, подсигуряващи равновесие между търсенето и предлагането, повишаване на конкурентоспособността на винопроизводителите, възвръщане на старите пазари и спечелване на нови в рамките на територията на  България и  по света.

Според новия закон, традиционни български спиртни напитки и продукти са винена, гроздова, джиброва и плодова ракия, ракия от плодови джибри, анасонова спиртна напитка "Мастика", мента, винен, зърнен и плодов дестилат.

Важна цел на нормативния документ е да се ограничи производството на фалшив алкохол.

Минималното алкохолно съдържание на винената ракия трябва да е 37,5 обемни процента, на гроздовата - поне 40 градуса, предвижда закона.
По-нискоалкохолна може да е ракията от гроздови джибри, за която изискването е минимум 37,5 обемни процента.

Същото алкохолно съдържание е минимумът, ако напитката се продава за плодова ракия и ракия от плодови джибри.

За мастиката минимумът алкохол е 47 обемни процента.

Според закона, вино вече ще се нарича напитката, направена само от грозде. Добавянето на спирт се забранява, а добавянето на захар ще става само при нужда.

Законът влиза в сила три месеца след обнародване в Държавен вестник. Всички подзаконови нормативни актове ще бъдат обединени в Правилник за прилагане на закона с цел облекчаване на административното регулиране и административния контрол на производителите.

Ако напитките не отговарят на тези изисквания, глобата е от 3000 до 30 000 лв. До 100 000 лева може да стигне санкцията за използване на търговска марка или друго означение на спиртна напитка, от които се създава представа за местен продукт или за внос, а всъщност произходът не е истински.

Между 3 000 и 10 000 лева е глобата за физически лица, които използват чуждо име или чужд адрес при етикетиране на вина или лозаро-винарски напитки.