„Втори цигарен лобизъм", разкрива от първата си страница „Капитал Daily"
За две седмици две лобистки законодателни промени в полза на една компания явно са много. Затова втората остава за наесен. Тогава ще се разглежда предложението на независимия депутат Венцислав Върбанов за промени в Закона за акцизите, които биха подкрепили хитовите марки на "Булгартабак" спрямо тези на вносителите. За два дни бившият земеделски министър първо внесе искането си в тази посока, а после го оттегли, обяснявайки, че пак ще го лансира, но през есента. С една дума, то предвижда структурата на акциза върху цигарите да бъде променена така, че колкото по-скъпи са те, толкова по-голяма да е ставката върху тях.

Нова седмица - нова идея

Само преди седмица цигареният бранш беше взривен от поправка в Закона за тютюна и тютюневите изделия. Тогава по предложение на депутатите от ГЕРБ Емил Димитров и от ДПС Камен Костадинов беше приета забрана на производството и продажбата на гилзи за цигари. Като се има предвид, че самоделни цигари се пушат основно от по-неплатежоспособните клиенти, корекцията е в полза именно на "Булгарбатак". В бранша веднага се заговори и че втората цел е най-големият производител на гилзи "Юрий Гагарин" да бъде отслабен и купен от собствениците на холдинга (официално руската VTB, но на практика КТБ, Делян Пеевски и притежателите на "Винпром Пещера"). Промененият закон междувременно вчера беше пуснат и от президента Росен Плевнелиев.

Тази седмица новата идея беше ласката за българския производител да дойде по данъчна линия, като се принудят чуждестранните й конкуренти да продават с 40% по-скъпо своите луксозни марки цигари. Става въпрос за предложение за промяна в Закона за акцизите, който е на второ четене в бюджетна комисия на Народното събрание. Внесеният във вторник текст предвиждаше от 1 октомври да бъде преразпределена структурата на акцизните ставки на цигарите (виж карето) така, че процентът, който компанията плаща от цената на една кутия, да се увеличи от 23% на 56%, а облагането на цигарите на бройка независимо от цената да намалее от 101 лв. на 25 лв. на 1000 къса. В четвъртък следобед обаче, 15 минути преди гласуването, депутатът Върбанов оттегли временно предложението си. Ефект може би е имал и категоричният отпор на предложението от страна на вносителите на цигари, които имаха нарочна среща по проблема с председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова.

Marlboro? Осем лева!

На срещата със Стоянова са присъствали представители на четири международни концерна: Philip Morris, British American Tobacco, Imperial Tobacco и Japan Tobacco International. Те са заявили, че в този си вид поправката е откровено лобистка, насочена е пряко срещу бизнеса им и от нея ще се възползва "Булгартабак". Две от фирмите в асоциацията на производителите - "Булгартабак" и "Карелия", не са присъствали. От българския холдинг обяснили на колегите си, че не са запознати с предложението и не са правили пресмятания как евентуалната нова структура на акциза ще се отрази на продуктите им. Според изчисленията на вносителите промяната се отразява най-благоприятно на цигарите с цена между 4.30 и 4.60 лв. - диапазон, в който се вместват най-продаваните марки на "Булгартабак". "Виктори" например струва 4.60. Поправката помага и на топ брандовете на "Кингс табако", които са по-евтини от 4.30 лв. Те могат да поевтинеят с 10 стотинки на кутия.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Плащаме само в краен случай", четем от първата страница на „Стандарт"
Българите тръгнаха по пътя на гърците - плащат сметките си само когато е крайно наложително. Летен застой в погасяването на задълженията за парно, ток и вода, както и на вноските по кредитите, отчетоха събирачите на дългове за май. Хората предпочели да дадат парите си за абитуриентски купони, за ваканция през майските празници и за приятно прекарване пред телевизора по време на Евро 2012, смятат от Асоциацията на колекторските агенции в България. Според тях и през юни българите ще "забравят" да отидат до касите заради еврофинала по футбол.

През юли обаче се очаква обръщане на тенденцията. Тогава мнозина започват сезонна работа в туризма или в земеделието и бързат да изчистят борчовете си.
Още по темата от „Стандаарт"

„Внимание! Вирусен менингит", предупреждава от първата си страница „Труд"
Тежко вирусно заболяване нападна България в разгара на лятото. Само за последните десет дни в Бургас са приети петима души с вирусен менингит. Четири от заболелите са деца, от които най-малкият пациент е на пет годинки, а най-големият е на 12. Сред болните е и 38-годишна жена.

"Менингитите са най вероятно с ентеровирусна етиология. Това може да е знак за начало на повишена заболеваемост от подобен тип вируси", съобщи за "Труд" шефът на Инфекциозното отделение в морския град д-р Костя Бакърджиев. "Предполагам, че ентеровирусните инфекции ще са проблемът това лято", коментира той.

Вирусният менингит е заразен, характеризира се с главоболие, повръщане и висока температура.

"Все още не става въпрос за епидемия. Това са ентеровируси, при които има цикличност", обясни Бакърджиев. Той очаквал бумът им да се случи още миналата година.

"Малко трудно е това заболяване да се прекара вкъщи. При по-леките случаи може би, но при подобни оплаквания като тези при вирусния менингит не мисля, че болният няма да потърси лекарска помощ", коментира Бакърджиев мнението на лекари, че нищожна част от заболеваемостта се отчита.

Повишена заболеваемост от коварната болест бе регистрирана и в Пловдив, където само за месец с тази диагноза са приети 41 души. Повечето от тях са деца.

Във Варна пък отчитат двойно увеличение на болните от много по-опасната форма - бактериален менингит. През тази година случаите са девет, а за цялата 2011 г. са били едва четири. Два от тежките случаи - при дете на 9 години и момиче на 18, са регистрирани този месец.

"Наистина има леко увелечение на заболелите от менингит спрямо миналия месец, но няма епидемия. Не може да се даде точна статистика, защото някои от заболелите изобщо не стигат до болница", обясни д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Още от статията на „Труд"

"Сделката на годината за Централна и Източна Европа е българска", съобщава „24 часа"
Aвторитетното международно издание EMEA Finance присъди на Райфайзен Инвестмънт престижното отличие „Най-добра сделка на годината за ЦИЕ" ("Best M&A Deal In CEE") за 2011 г. за консултирането на сделката по придобиването на българската Енел ТЕЦ Марица-изток III на обща стойност от 545 млн. евро. Сделката бе за закупуването на дял от 73% от дружеството между американския енергиен инвестиционен фонд Contur Global и италианската Енел S.p.A. - третата най-голяма компания в Европа, като представляваше най-голяматa транзакция в сектора на енергетиката и комуналните услуги в историята на сливанията и придобиванията в България, а от друга страна - най-крупната енергийна сделка в ЦИЕ през 2011 г.

Райфайзен Инвестмънт беше консултант по сделката заедно с Lazard като част от съществуващото партньорството между двете инвестиционни банки за района на ЦИЕ, Австрия и Турция.

Наградата бе присъдена в Лондон на церемонията на традиционните годишни награди на финансово-икономическото издание, които отличават най-големите постижения на банките, финансовите консултанти и дружества от финансовата сфера в Европа, Близкия изток и Африка.

С престижното отличие ЕМЕА Finance отразява решаващата роля на консултанта по комплексната сделка.
Още от статията на „24 часа"

"Бизнес климатът се влоши за трети път тази година", съобщава от първата си страница „Класа"
Бизнес климатът у нас се е влошил през юни спрямо май най-вече заради неблагоприятни очаквания на мениджърите в сферата на промишлеността и в търговията на дребно, показаха данните на Националния статистически институт (НСИ). Така за трети път показателят отчита понижение. През януари той намаля с 0,7% заради спада на показателя в търговията на дребно. През февруари се понижи с 2,4 пункта заради влошаване в строителството, търговията на дребно и сектора на услугите. През март се покачи с 2,3%, през април - с 3,2 пункта, и през май - с 2,8.

Общият показател през юни е намалял с 1,2 пункта, като понижението се дължи на спад от 2% в промишлеността и с цели 7,7% в търговията. Без промяна остава бизнес климатът в строителството, а най-големите оптимисти са в услугите - там той расте с 5,7 пункта.

Спадът в индустрията се дължи на изместването на очакванията на предприемачите за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца от „по-добро" към запазване на „същото" състояние, посочват от НСИ. Анкетата регистрира известно подобрение на осигуреността на производството с поръчки от чужбина, което обаче не е съпроводено с увеличени очаквания за дейността на фирмите в следващите месеци. Основните фактори, ограничаващи развитието на отрасъла, са несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене от страната. Мениджърите очакват и известно повишение на продажните цени.

В строителството анкетата на националната статистика отчита леко подобрение на настоящата активност, което е съпроводено и с по-благоприятни оценки за осигуреността с поръчки.
Още от статията на „Класа"

„БСП спонсор изгоря в акция „Цигараджии", пише на първата страница „Монитор"
Шефът на митнически пункт Олтоманци Георги Владимиров-Фози и соченият за спонсор на БСП и собственик на вериги заведения и чейнджбюра по морето Борислав Манджуков бяха заловени при спецакция под кодовото наименование  „Цигарджии".

„Групата е реализирала нелегален трафик на цигари в обем от над 22 000 000 къса през 2011 г. и е причинила щети на държавния бюджет за над 8 милиона лева по предварителни изчисления", обяви вътрешният министър Цветан Цветанов.

От МВР обявиха, че са задържани 7 души. Бизнесменът Манджуков е сочен за спонсор на канала, който финансирал купуването на големи пратки евтини цигари. Според официалното съобщение на МВР двама са договаряли купуването на цигарите от Гърция, други двама са отговаряли за безпроблемното пътуване на цигарите от пункта до складове, където се разтоварвали, а на най-ниското ниво били двама шофьори. Предполага се, че ролята на скандалния митничар с прякор Фози е била да осигури трасе за минаване на цигарите.

Разследващи разкриха, че Гърция се използва като държава вход за цигари към България. Причината е, че на граничен пункт Кулата вече няма митнически контрол и тирове и коли се проверяват само по предварително подаден сигнал. Реално цигарите, които влизат у нас, не са били гръцки. Те са купувани от безмитни зони на доста по-ниски цени. Най-често пратките тръгвали от египетския град Порт Саид. Контейнери са пътували към България и от Дубай и Китай.

Могат обаче да дойдат и от други екзотични държави или пък от съседна Турция. Най-важното било да са евтини, а какъв тютюн се използва, нямало значение за контрабандистите.
Още от статията на „Монитор"

"Междуфирмената задлъжнялост се увеличава", разкрива „Капитал Daily"
Заради забавени плащания от държавата или от европейските фондове се увеличава междуфирмената задлъжнялост в България. Запазва се тенденцията на значително натрупване на дългове в строителството, но има ръст и в повишение на задължения по потребителски кредити. Това показват наблюденията на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ) за тенденциите при събираемостта на просрочени задължения сред домакинства и фирми през май.

Фирмите

Като цяло драстични промени в междуфирмената задлъжнялост от началото на 2012 г. няма, но се запазва тенденцията на значително натрупване на дългове в строителството. Тя се отразява не само на пряко засегнатите строителни фирми, но и на опериращите косвено в бранша компании, посочват от асоциацията. Такива са работещите с метали, търговците и производителите на строителни материали, логистичните компании и други.

"Рискове за задлъжняване се пораждат и като резултат от работата на фирмите по големи проекти, тъй като те често са финансирани от държавата или от европейските фондове", коментира Ивайло Тосков от "Кофас България". "Забавянето на тези плащания води и до затруднения за доставчиците и подизпълнителите да покрият всички текущи разходи", каза още Тосков.

По думите му проблеми среща и хранително-вкусовият бранш в България. Причината е, че не малко големи производители в страната са инвестирали сериозни средства, за да покрият стандартите, наложени от Европейския съюз.

Домакинствата

През пролетта се е наблюдавал ръст в натрупването на задължения по потребителски кредити, посочват от АКАБГ. Ако преди около три месеца този тип дългове са били 20%, сега са нараснали до 25%. Причината за това е, че през по-лекия пролетен период домакинствата се опитват да покрият по-съществени задължения (като натрупано парно например) и това съответно води до "изоставяне" на плащания по потребителски кредити на заден план.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Университетите с чалготеки ще бъдат наказвани с по-ниска субсидия", предупреждава от първата си страница „Сега"
Просветното министерство предлага санкции за вузовете, които не използват предоставените им държавни имоти за образователни нужди, а са ги дали под наем за дискотеки и заведения. Идеите за промени в законодателството, които трябва да ограничат броя на чалготеките, са подписани от министъра на образованието Сергей Игнатов. Макар витиевато, в закона за висшето образование е записано, че предоставените от държавата имоти трябва да се използват за образователни дейности, развитие на науката, културата, както и за научно-производствена, художествено-творческа, спортна и здравна дейност.

Според министър Игнатов замислената финансова санкция трябва да трае до отстраняване на нарушението, тоест до прекратяване на договора между съответното висше училище и фирмата наемател на съответния имот. Министерството на образованието предлага и по-тежка санкция - отнемане на имота, даден за стопанисване на висшето училище. Според Игнатов намаляването на субсидията може да се прилага в два случая - ако теренът не се ползва за образователни цели и ако в него се продава алкохол.

Що се отнася до алкохола, здравното министерство смята, че е възможно да се забрани продажбата му на територията на висшите училища и студентските общежития. От ведомството припомнят, че в момента има законова забрана за продажбата на алкохол на територията на детските градини, училищата и общежитията за ученици. Здравните експерти обаче смятат, че забрана за продажба на алкохол и в определен радиус от сградите на вузовете и общежитията е мярка със спорен ефект, тъй като би ограничила свободната стопанска инициатива. Освен това студентите са пълнолетни и няма как да им се забрани употребата на алкохол.
Още от статията на „Сега"

"До 17% по-скъп ток за бакалия", четем в „Стандарт"
До 17% по-скъп ток ще плащат малките фирми от 1 юли, предвижда проекторешението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за новите цени на електроенергията. Ако бъдат приети в този вид, цените на електроенергията ниско напрежение за стопанските потребители ще се увеличат между 8,76% и 17,01% за различните тарифи. Най-голямо поскъпване ДКЕВР предвижда за нощния ток при електромер с 3 скали за квартални магазинчета, фризьорски салони, кафенета, барчета и други подобни в Западна България. В момента цената му е 0,10375 лв. за киловатчас без ДДС, а от 1 юли се предвижда да се увеличи до 0,12140 лв. Най-малко увеличение се предвижда за върховата тарифа за клиентите на Е.оН, която скача от 0,25148 лв. на 0,27351 лв. за киловатчас без ДДС. Като цяло обаче при различните електроразпределителни дружества тенденцията е за по-големи увеличения на нощните тарифи от дневните, които се вдигат по-малко. Въпреки големите разлики при различните тарифи обаче средното увеличение на сметките за ток на малките фирми няма да се различава особено от това за битовите клиенти, като и при двете групи потребители се предвижда от 1 юли цените да скочат средно между 10 и 11 на сто, каквито бяха и последните изявления на председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Още от статията на „Стандарт"

„Администрацията се готви за хаос и по-ниски заплати", предупреждава „Сега"
Новата система на заплащане в администрацията, която трябва да влезе в сила от 1 август, ще предизвика хаос и парадокси от рода по-нискостоящи да получават повече от хора с по-високи длъжности. За това предупредиха вчера от КНСБ. Както "Сега" писа, промените въвеждат нови минимални и максимални заплати, като вкарват в основния им размер и добавката за клас. За една и съща позиция разликата във възнагражденията е огромна - 1400-1500 лв. и ще даде възможност отново за субективна преценка.

"Има очевидни противоречия в различията на основните заплати на лица с едни и същи длъжностни нива и задължения. Ще имаме абсолютен хаос. Хора, които ще получават по-високи основни заплати на по-ниски позиции и длъжности от тези, които са над тях", твърди президентът на КНСБ Пламен Димитров. Работещите в администрацията ще останат и без добавка за научно звание. Министерствата получиха картбланш от 1 юли да вдигнат еднократно парите, ако имат икономии от фонд "Работна заплата", а до 1 август трябва да бъдат готови с новата схема за възнаграждение.
Още от статията на „Сега"

"72% повече гръцки фирми се регистрирали у нас, румънските - с 50%", съобщава „Класа"
Регистрираните изцяло гръцки фирми на територията на България са се увеличили със 72% през 2011 г. на годишна база, отчитат от НАП. Общо 3781 дружества с капитал от южната ни съседка са подали декларации за облагане с корпоративни данъци за миналата година. През 2010 г. техният брой е бил 2199. Така реално за 12 месеца компаниите с гръцки капитал, които развиват дейност у нас, са се увеличили с 1582.

Близо половината от тях или 1535 са регистрирани в териториалната структура на Благоевград. В София се обслужват 1381 фирми, а в Пловдив - 200.

Кризата в гръцката страна, несигурността и налагането на строги мерки спомагат на България да привлича чужди капитали. Според експертите от НАП засиленият интерес се дължи най-вече на по-ниската данъчно-осигурителна тежест у нас и стабилността на икономика в последните няколко години.

Оказва се обаче, че освен гръцкият, и румънският бизнес проявява интерес да развива дейност тук. Така за миналата година дружествата с изцяло румънски капитал са се увеличили с близо 50% . Според статистиката на НАП за облагане на печалбата си от 2011 г. данъчни декларации са подали 401 фирми със 100% румънско участие, докато за 2010 г. това са направили 272 дружества. Както може да се очаква, най-много регистрирани фирми от Румъния има в териториалните структури в Русе - 169, следват София - 121, и Варна - 21.

Данъчните поясниха още, че на интернет страницата на НАП българските граждани, които притежават имоти в Гърция, могат да намерят полезна информация за дължимите данъци там.
Още от статията на „Класа"

"2 бона за файтон в Слънчев бряг", пише „Монитор"
2400 лв. е сезонната такса за собственик на файтон, който разхожда туристи из Слънчев бряг, а 840 лв. дължат таксиджиите, които са получили разрешение да обслужват курортния град. Общият брой на жълтите коли със стикер на летовището са 270 и техните тарифи трябва да са изписани четливо поне на три езика.

Със специалния знак са отбелязани всички други автомобили с право да влизат на територията на комплекса - камиони за зареждане, коли на туроператори и т.н. Файтонджиите са с работно време до 24 ч., за да не пречи звукът на копитата на почивката на летовниците. 300 са разрешените триколки, 100 са четириместните велорикши и сезонната такса за всяко от тези возила е по 600 лева. Отделно под наем се дават и 100 велосипеда.

Туристите могат да се возят и на електрическото атракционно влакче.

Собственици на хотели, заведения и търговски обекти в Слънчев бряг обаче обявиха, че срещат сериозни затруднения и сътресения в работния процес заради въведеното от ръководството на акционерното дружество неудобно време за зареждане на обектите им.

Според собствениците ограничението това да става рано сутрин не е облекчило положението в курорта, а на практика е създало повече затруднения и главоболия.

„Проблемът е един и същ всяка сутрин. Всички доставчици влизат с товарните коли по едно и също време, за да зареждат ресторанти, хотели и магазини. Често пред един хотел или ресторант става задръстване от 7-8 товарни автомобила", обясни председателят на Съюза на собствениците в „Слънчев бряг" Елена Иванова. По думите й още по-критична е ситуацията с приготвянето на сутрешното и обедното меню за гостите в хотелите.
Още от статията на „Монитор"

„Караме на фарове през цялата година", съобщава „24 часа"
Движението на автомобилите с пуснати фарове през деня вече ще е задължително и през лятото. Депутатите от комисията по транспорт на Народното събрание одобриха този текст в промените на Закона за движението по пътищата. Така след окончателното приемане на закона фаровете на автомобилите ще трябва да са светнати целогодишно.

В момента дневни светлини или къси задължително се ползват през деня само от края на октомври до края на март.

Вчера депутатите от мнозинството обаче не се съобразиха с възраженията на МВР, че карането на фарове хаби гориво и замърсява въздуха. Те отхвърлиха и предложенията светлините да се пускат само при движение извън града.

Промените в Закона за движение по пътищата могат да навлекат актове по 200 лв. и месец без книжка дори и при преминаване на жълт светофар, предупредиха депутати от опозицията. В промените се предвижда наказанието да се налага за преминаване на светлина, която не разрешава това. Единственият позволен сигнал е зеленият.
Още от статията на „24 часа"

"Много въпроси и малко отговори в поредния ден Х за еврото", обобщава „Труд"
С повече въпроси отколкото отговори започва в четвъртък срещата на върха на ЕС в Брюксел, поредната обявена за съдбовна за бъдещето на еврото.

На масата на лидерите е доклад на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпьой с четири градивни елемента на бъдещ по-интегриран икономически и паричен съюз:

- "интегрирана финансова рамка" или банков съюз с общи надзор, фонд за решаване на банкови кризи и схема за гарантиране на депозитите. Предлага се рамката да обхваща всички 27 страни в ЕС със специфични условия за еврозоната; с общия надзор да бъде натоварена Европейската централна банка (ЕЦБ); европейската схема за гарантиране на депозитите да стъпи на съществуващите национални, а тази за оздравяване на банките да се захранва от техни вноски, за да не се натоварва данъкоплатецът;

- "интегрирана бюджетна рамка", или фискален съюз. Той би задължил правителствата да искат разрешение от Брюксел за всяко емитиране на дълг, а оттам да им нареждат да коригират бюджетите си, ако те не се вместват в приетите тавани за дълг и дефицит. Предложението включва общ фискален орган на еврозоната, нещо като нейно финансово министерство, и емитиране на общ дълг;

- "Интегрирана рамка на икономическата политика", която да намали разликите в конкурентоспособността - особено между държавите в еврозоната - и да коригира макроикономическите неравновесия в някои от тях;
Още от статията на „Труд"