Само за две седмици след отстраняването на министър Божидар Нанев двата най-важни ръководни поста в здравеопазването се оказаха едновременно овакантени. Прокуратурата повдигна обвинение за престъпление по служба и към наскоро назначената за шеф на здравната каса Жени Начева.

Министър-председателят Борисов разкри, че сам подал сигнала да се проведе разследването и както при здравния министър поиска шефката на здравната каса да си подаде оставката. Този път обаче премиерът веднага обяви, че има готов човек за поста.

В коментари някои от днешните ежедневници разтълкуваха вчерашната акция като сигнал към всички бивши и сегашни, минаващи през властта, че Борисов ще бъде еднакво строг и към свои, и към чужди.

Ето как отразиха днешни ежедневници едно от най-важните събития от вчерашния ден:

„Троянски кон в Касата", разкрива от първата си страница „Стандарт"
Троянски кон на БСП е точил здравната каса. Шефката на НЗОК Жени Начева еднолично давала повече пари на отбрани болници. Това разкри прокуратурата вчера и повдигна обвинение срещу Начева. Тя бе избрана на 10 февруари, като за нея гласуваха като никога дори БСП и ДПС. 69 дни по-късно обаче лъсна истината - Начева надписвала бюджета на лечебници още докато е оглавявала финансовата дирекция в здравната каса по времето на Сергей Станишев. Тя наредила да бъдат платени 800 000 лева отгоре на частна болница в Сливен. По-късно като началник на НЗОК разпоредила с мейл на шефката на софийската каса да преведе 327 300 лв. върху месечния лимит на частна болница "Токуда" и още 511 000 на Военномедицинска академия.
Аз подадох сигнала на ДАНС, коментира пред "Стандарт" премиерът Бойко Борисов. И заяви, че сменя Начева.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"

„Здравеопазването обезглавено", обобщава от първата си страница „Дневник"
Само два месеца след като стана директор на Националната здравносигурителна каса (НЗОК), Жени Начева беше обвинена  за престъпления по служба. Прокуратурата ще поиска да бъде отстранена от поста, а премиерът Бойко Борисов заяви, че очаква Начева да си подаде оставката, както и че вече има кандидатура за шеф на НЗОК.

Освен Начева като обвиняеми са привлечени също бившият здравен зам.-министър и шеф на управителния съвет на касата Емил Райнов (БСП) и Веладин Битолски - началник на кабинета на бившия премиер Сергей Станишев.

Обвиненията срещу Начева са, че като финансов директор в касата е завишила неправомерно миналата година с 800 хил. лв. парите за частната болница "Хаджи Димитър" в Сливен, а през март тази година се разпоредила частната "Токуда" в София и държавната Военномедицинска академия да получат съответно 320 хил. и 511 хил. лв. над лимита за лечение. С това тя е ощетила здравната каса, съобщи  говорителят на Върховната касационна прокуратура Стелияна Кожухарова.

Райнов и Битолски са обвинени по сигнал на дистрибутора на лекарства "Търговска лига", че през 2005 и 2007 г. са поискали подкупи от общо 28 млн. лв., или 7% от оборота на компанията от обществени поръчки.

В първия случай двамата са предложили да назначат "удобни" за търговеца на едро членове на комисиите, които определят какви лекарства да купят здравното министерство и касата, твърди прокуратурата. Във втория случай Райнов и Битолски поискали парите, за да уредят акредитацията на кардиологичните клиники на "Търговска лига".
Още от статията на „Дневник"

„Операция "Ох, боли" за хора на Станишев", съобщва „Труд"
Новата шефка на здравната каса Жени Бумбарова-Начева, бившия зам. здравен министър Емил Райнов и Веладин Битолски, член на Националния съвет на БСП и бивш шеф на политическия кабинет на премиера Сергей Станишев, от вчера са клиенти на Софийската градска прокуратура.

Срещу Начева са повдигнати две обвинения за престъпления по служба. Райнов е обвинен, че заедно с Битолски са поискали над 17 млн. лева от шефове на фармацевтичния дистрибутор "Търговска лига".

17 млн. лв. подкуп искали хора на Станишев

Шефката на здравната каса Жени Начева, бившият зам. здравен министър Емил Райнов и ексшефът на политическия кабинет на Сергей Станишев Веладин Битолски от вчера са клиенти на Софийската градска прокуратура. Срещу Начева са повдигнати две обвинения за престъпления по служба. Райнов е обвинен, че заедно с Битолски е поискал над 17 млн. лева от шефове на фармацевтичния дистрибутор "Търговска лига".

Обвиненията срещу тримата произлезли в рамките на разследването срещу здравния министър в оставка Божидар Нанев и на шефката на бюджетния отдел във ведомството Димитрина Николова.

Начева попаднала под ударите на закона за това, че в периода февруари-май м.г., когато е оглавявала бюджетна дирекция в НЗОК, е превишила властта си и незаконно и еднолично е разпоредила корекция в бюджета на районната каса в Сливен. Така е бил завишен лимитът на местната болница "Х. Димитър", без да са налице основания за това. Така здравното заведение се облагодетелствало с 800 хил. лева.

Второто обвинение срещу нея е за това, че през март т.г. неправомерно е разпоредила на РЗОК в София-град да се платят средстваза извършена дейност над месечните лимити на болница "Токуда".

Плащането е за дейност, извършена през юли и септември 2009 г., и е на стойност 327 300 лв. През март Начева е разпоредила на РЗОК в София-град да бъдат платени 511 917 лв. над месечните лимити и на ВМА-София за дейности, извършени през февруари 2010 г.

"Директорът на НЗОК няма право да увеличава лимитите на болниците. Това е в правомощията на УС на НЗОК", подчерта вчера Стелияна Кожухарова, говорител на главния прокурор. Обвинителката съобщи, че са образувани още три досъдебни производства за неправомерно изразходени пари. Магистратите, подпомагани от ДАНС, проверявали болницата "Проф. Киркович" в Стара Загора, лекари от ДКЦ-Бяла Слатина и медици от болница в Габрово.
Още от статията на „Труд"

„Рекет за 28 млн. в здравната каса", съобщава от първата си страница „Монитор"
Рекордна комисиона за близо 28 млн. лева си поискал бившият зам.-министър на здравеопазването от кабинета "Станишев" Емил Райнов. Офертата била отправена към дружество „Търговска лига" и в замяна здравният шеф обещал съдействие при различни търгове. Заради тези престъпления вчера точно в 12 часа на обед Райнов бе привикан в Националната следствена служба, където му бяха повдигнати две обвинения за търговия с влияние.

От прокуратурата обясниха, че крупната сума от почти 28 млн. лева е поискана, за да бъдат уредени обществени поръчки за доставка на лекарства и за получаване на лиценз на болничните заведения. Съучастник на бившия зам. здравен министър пък бил бившият шеф на политическия кабинет на тогавашния премиер Сергей Станишев - Веладин Битолски. Той бил свръзката между Райнов и рекетираните бизнесмени.

По план, ако търговците на лекарства приемели сделката, трябвало Битолски да предаде пачките на Райнов. Според прокуратурата през 2005 г. Райнов поискал чрез Битолски над 17 млн. лева от шефа на „Търговска лига" Тихомир Каменов. Парите били, за да въздейства дружеството да спечели обществени поръчки за доставка на лекарства.

Второто обвинение е, че през юли 2007 г. Райнов е поискал 11 млн. лева, отново представляващи 7% от оборота на компанията по обществените поръчки, за да упражни влияние върху длъжностни лица, от които е зависела акредитацията на болници и сключване на договори с НЗОК.

На кардиологичните болници в Ямбол, Велико Търново и Варна, собственост на "Търговска лига" АД, бяха отказани договори с НЗОК в края на 2008 година заради проблеми с акредитацията. Трите болници заплашиха тогава да си търсят правата по съдебен ред с всички "негативни финансови, наказателноправни и морални последици за НЗОК". Ако вината на Райнов и Битолски бъде доказана, те ще откарат до 6 години решетки или глоба от по пет бона.

Обвинение за престъпления по служба вчера отнесе и шефката на здравната каса Жени Начева. Тя ще отговаря пред Темида за престъпления по служба. Според обвинението от февруари 2009 г. до март 2010 г.
Още от статията на „Монитор"

„Прокуратурата погна втори висш кадър на ГЕРБ в здравеопазването", пише „Сега"
Шефката на здравната каса Жени Начева от вчера има две обвинения за престъпление по служба. Прокуратурата ще поиска и временното й отстраняване от длъжност. За свободата й е определена гаранция от 2000 лв. Начева е вторият висш кадър на ГЕРБ, свързан със здравеопазването, който в рамките на 20 дни се превръща в обвиняем. Точно заради обвинения за сключването на два неизгодни договора, ощетили държавата с близо 2.5 млн. лв., здравният министър Божидар Нанев подаде оставка. Ако вината на Начева се докаже в съда, я заплашват до 8 г. затвор.

Точно както се случи и с Нанев и въпреки принципа, че всеки е невинен до доказване на обратното с влязла в сила присъда, премиерът Бойко Борисов побърза да заяви очаквания Начева да подаде оставка, "за да може институцията да продължи нормалната си работа". Той имал готовност да предложи нова кандидатура за поста, ако тя се оттеглела. Това се случва точно 2 месеца след като Начева беше избрана от парламента за директор на НЗОК по предложение на ГЕРБ.

В края на февруари премиерът Бойко Борисов предупреди, че операцията "Наглите" ще се пренесе в търговията с лекарства. Начева и Нанев са обвиняеми по едно и също дело, обясни говорителката на главния прокурор Стелиана Кожухарова. Не стана ясно обаче каква връзката между тях. По същото разследване обвинения имат и още двама души, но те са свързани с предишната власт - бившият зам.здравен министър Емил Райнов и Веладин Битолски, който бе началник на кабинета на премиера Сергей Станишев. Битолски и Райнов са обвинени за корупционно престъпление - търговия с влияние, което се наказва с до 6 г. затвор или с глоба до 5 хил. лв.
Още от статията на „Сега"

"Прокуратурата обвини шефката на НЗОК", съобщава „Класа"
Прокуратурата повдигна две обвинения на директора на НЗОК Жени Начева и поиска отстраняването й от длъжност, съобщи вчера говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова. Привлечени като обвиняеми са още бившият зам.-министър на здравеопазването Емил Райнов и бившият шеф на политическия кабинет на Сергей Станишев и член на НС на БСП Веладин Битолски. Тримата са на свобода срещу 2000 лева парична гаранция на човек.

„Очаквам Жени Начева да подаде оставка от поста, за да може институцията да продължи нормалната си работа. В течение съм на разследването от самото начало. Поздравявам прокуратурата и ДАНС за добрата съвместна работа", заяви премиерът Бойко Борисов в официална позиция, разпространена от МС. Премиерът вече имал готовност да предложи нов кандидат за поста.

Жени Начева е обвинена, че като шеф на дирекция „Бюджет и финансови параметри" в НЗОК през февруари-май 2009 г. е превишила правата си, като неправомерно и еднолично е разпоредила да бъде завишен годишният лимит на болница „Хаджи Димитър" в Сливен без основания за това. От това е настъпила облага в размер на 800 000 лв. Второто обвинение е за две деяния, извършени през март т.г., когато Начева вече е шеф на касата. На 2 март тя неправомерно е разпоредила на шефа на РЗОК-София да изплати на болница „Токуда" 327 248 лв. за извършена дейност над месечните лимити на болницата. От това е настъпила облага за лечебното заведение. Пак през март Начева разпоредила на РЗОК София-град да бъдат изплатени средства над месечните лимити на ВМА за дейности, извършени през февруари 2010 г., в размер на 511 917 лева. Средствата не били заявени от столичната каса.
Още от статията на „Класа"