Китай планира огромно разширяване на производството на вятърна и слънчева енергия през следващото десетилетие и вярва, че може да надмине Европа по този показател до 2020 г., когато ще задоволява една пета от енергийните си нужди от възобновяеми източници.
Сянг Ксиаоянг, заместник-председател на Китайската комисия за национално развитие и реформи, е казал пред Guardian, че Пекин ще надмине лесно текущите цели до 2020 г. за използване на вятърната и слънчевата енергия и сега планира цели, които са повече от три пъти по-високи.
В настоящия план за развитие, като цел за вятърната енергия е посочена мощност от 30 гигавата, но според Сянг новата цел може да бъде 100 ГВ през 2020 година.
"Също така, до 2020 г. общата налична мощност за производство на слънчева енергия, ще бъде най-малко три пъти по-голяма от сегашните целеви нива (3ГВ)," е казал Сянаг в интервю в Лондон.
В момента Китай генерира само 120 МГВ електрическа енергия, произведена от слънчева енергия, така че целта е 75-кратно увеличаване за малко повече от едно десетилетие.
"Ние в момента формулиране план за развитие на възобновяемата енергия. Можем да сме сигурни, че ще надхвърлим 15 процентната цел. Ще достигнем най-малко 18%. Лично аз мисля, че бихме могли да постигнем целта, възобновяемите енергийни източници да осигуряват 20% от общото ни потребление на енергия, " е заявил Сянг.
Това съответства на европейските цели и ще представляват пряко предизвикателство към европейските претенции за световно лидерство в тази област, въпреки относителната бедност на Китай.
Някои експерти се съмняват относно това дали дори развита страна като Обединеното кралство ще бъде в състояние да достигне дял от 20% на зелената енергия.
В същото време Китай има амбициозен план за инсталиране на 100 милиона енергийно ефективни осветителни крушки до края на тази година.
Пекин се стреми към постигането на тези цели чрез насочването на значителен дял от китайския пакет за стимулиране на икономиката в размер на общо над $590 милиарда за инвестиции в понижението на въглеродните емисии.
От тях общо над $30 милиарда ще бъдат изразходвани директно за екологични проекти, както и за намаляване на емисиите на парникови газове.
Но делът на стимулите, под формата на инвестиции в транспортни средства с ниски емисии на парникови газове и системите за пренос на електроенергия, ще бъдат много по-големи.
От HSBC са изчислили, че инвестициите в екологични проекти може да достигнат повече от една трета от общия размер на пакета от стимули.
Китай също така счита, че цената на реформите необходими за икономическото възстановяване ще доведе до по-ефективно използване на ресурсите, както и до увеличаване на търсенето на енергия от възобновяеми източници.
"Благодарение на влиянието на глобалната финансова криза, хората вече говорят за зелено и устойчиво развитие," смята Сянг,"предприятията и правителството на всички нива показват повече ентусиазъм за развитие на производството на електрическа енергия от слънчевите лъчи и китайското правителство в момента обмисля повече стимули за развитие на слънчевата енергия."
Сянг също така е заявил, че правителството ще инвестира пари в разширяване на соларните отоплителни системи. Той е казал, че страната вече е световен лидер, със 130 милиона квадратни метра слънчеви отоплителни панели, като Китай планира да построи и още.
За сравнение американската цел за площта на панелите, използващи слънчева енергия за отопление до 2020 г. е 200 милиона квадратни метра.
Изказването на Сянг в Лондон беше предхождано от повишен натиск от страна на Вашингтон към Пекин, за намаляване парниковите емисии.
Дейвид Сандалол, помощник-секретар по енергетиката на САЩ заяви, че без значителни реформи на производството от страна на Китай, дори ако всяка друга държава намали емисиите на парникови газове с 80%, замърсяването от страна на третата по големина икономика в света ще доведе до покачване на средната глобална температура с 2.7 градуса по Целзий.
"Китай може и ще трябва да направи много повече или няма да има надежда за задържане на климатичните промени," според Сандалол, който е в Пекин като част от екип за преговори, с цел да се намери обща основа за емисиите от парникови газове преди решаващата среща на върха Копенхаген в края на тази година.
Според него ефективно споразумение е невъзможно, без САЩ и Китай, които заедно произвеждат почти половината от емисиите на въглероден диоксид в глобален мащаб.
Сянг е заявил, че Китай играе "конструктивна и положителна роля" в преговорите, насочени към съгласуване на сделка в Копенхаген. Като част от това споразумение, според него, развиващите се страни би трябвало да следват " пътя на устойчивото развитие", като Пекин дори е отворен за идеята за ограничения върху парниковите емисии на икономиката си на единица продукция.
Abadbobata
на 11.06.2009 в 07:48:05 #3Ей ги Китай. Наливат пари. Взимат пазарен дял. Трупат know-how. Обучават специалисти, които после ще монтират и поддържат китайските ВЕИ по цял свят. А ние строим АЕЦ.
n kirov
на 10.06.2009 в 23:14:29 #2Тази статия, цялата е в днешния брой на Гардиан, който е цитиран в текста, като е качена и в сайта на вестника, ето линк към нея: http://www.guardian.co.uk/world/2009/jun/09/china-green-energy-solar-wind Не съм я съкращавал, въпреки че по-дългите ги съкращавам, не съм добавял и нищо от мен, така че авторите определено са Julian Borger и Jonathan Watts, които са в Пекин, изглежда.
Вие да не сте се наговорили с cska, нещо като предаване на щафетата, забавлявате се на мой гръб а?
В противен случай не разбирам от къде идва това недоверие, в края на краищата, не ви взимам пари, нито пък ви карам да купувате нещо, вътре в материалите няма срити реклами, май.
А ако си чел същата преди седмица, звънни в Гардиан и ги питай защо плагиатстват от американската преса и то стари материали 
vladimir
на 10.06.2009 в 20:59:01 #1. тази статия се появи преди около 2 седмици в американската преса, а сега г-н николай киров ни се представя като неин "автор"... може би защото е съкратил 80% от нея... търпение му е майката!... .