Министър-председателят няма право да предлага нова Конституция. Това каза секретарят на ПГ на "БСП за България" Димитър Данчев в ефира на БНР. Той има подготвен вариант на Конституцията, вероятно става въпрос за нещо, писано от Данаил Кирилов.
Такава промяна предполага широк обществен дебат, в това число участието на извънпарламентарните формации, а не да бъде направена скрито. Няма логика да се участва в обсъждането на подобни несъстоятелни идеи, аргументира се Данчев.
По повод свикването на извънредно заседание на парламента социалистът коментира, че за пореден път министър-председателят е потъпкал парламентарната държава, като е наредил на своите народни представители да не участват в заседанието.
По повод свикването на заседание на Висшия ръководен орган на партията, депутатът заяви, че такова трябва да бъде проведено. Друг е въпросът, че в средата на август месец събирането на кворум за провеждането на легитимно заседание на НС не е лесна задача, защото голяма част от членовете са пръснати в различни краища на страната, заключи той.
Припомняме, че на 14 август премиерът Бойко Борисов обяви взетите решения, за които спомена преди дни.
Той предложи да се свика Велико народно събрание и да бъдат направени промени в Конституцията.
Часове преди Борисов да обяви това решение, евродепутатите Елена Йончева и Радан Кънев внесоха съвместно искане Европарламента да разгледа институционалната криза в България.
Ден преди това имаше извънредно заседание предложено от БСП, на което народните представители от ГЕРБ не се явиха в парламента. В парламента нямаше кворум заради липса на депутати.
Опако
на 17.08.2020 в 20:34:04 #3Тия дришльовци фашаги от БСП не виждат, че не само нямат никаква власт, но и никакъв авторитет, не осъзнават колко здраво са се изпортили по всички параграфи! Начинът, по който се опитват да трупат авторитет е заядливо-смешен и разкрива единствено безсилието им! Затъват все повече и повече за благото и просперитета на България! Дано да ги видим под 10% на следващите избори!
stoyanv
на 17.08.2020 в 18:57:34 #2Госпожата Мая е обременена спрямо личността Борисов-като председател на ГЕРБ, Борисов съобщи, че ГЕРБ внася проект за конституция и ГЕРБ има това право. Мая го прие лично-че проекта е на Борисов. Така тя получи възможност да каже каквото мисли-че Борисов бил мутра и още, че той като такъв, не може да внася "мутренска" конституция. Така и Мая и президент Радев наричат Бойко. За Радев-не е изненада, с неговото себелюбие и властолюбие. За Мая- сега става ясно че е разлюбила несподелената си любов. Но и двамата подвеждат, че проекта е предложение лично на Борисов. Манипулират.
vladislav-drozdov
на 17.08.2020 в 11:18:47 #1Въпросът не е "кой да пише нова Конституция и какво да съдържа тя", а има ли нужда България от такава. За съжаление от нито една политическа сила, вкл.Президентсака институция няма никакъв сериозен, да не говорим за действителни задълбочен анализ по темата. Действуващата Конституция съдържа дисбаланси и недоработки, които могат да бъдат коригирани при наличието на политическа воля от основните парламентарно представени партии и без свикване на Велико Народно Събрание. Проблемът е, че очевидната институционалната криза в страната ни не е продукт на конституционни недостатъци. Това е дълбока структурна криза изразяваща се в неефективна и небалансирана структура на собственността / прекомерна концентрация на активи в ръцете на много малък брой икономически агенти при недостатъчна тяхна социална отговорност/ и БВП / прекалено раздут сектор на услугите и особено на финансовите услуги, неефективна структура на промишленността и аграрния сектор /. Такава структура поражда свойствена на нея система от стимули / незаинтересованост от собствени инвестиции или търсенето им предимно от външни източници, натиск към понижаване на работната заплата и социалните плащания, стремеж към свръхпотребление - вили,коли,къщи,предмети на лукса и пр. и износ на парични средства извън страната, търсене на достъп до банков кредит чрез корупционни схеми, търсене на административни улеснения чрез подкупи или административен натиск, шуробаджанащина при подбор на кадрите т.е.прогресивна деквалификация и т.н./. Продължителното, но на пръв поглед незабележимо действие на такава система от стимули води до неизбежно приспособяване на по-голямата част от избирателите / клиентелизъм / и като резултат до постепенна ерозия на политическата и икономическа система. Трябва да кажем, че ерозията на нашата политическа система е факт доколкото нивото на клиентелизъм е достигнало критично ниво / прекалено голям процент от работната сила в държавната и общинска администрация заема работни места само благодарение на политическата си принадлежност/. Същото може да се каже и за икономическата ни система, в която голям процент от стопанските ръководители са такива само поради факта,че притежават права на собственост придобити по съмнителен път/. Свидетели сме на рязко снижаване нивото на икономическа вкл.техническа и технологична компетентност и политическа плутократия, като и двете системи имат ясно изразени клептократически хапактеристики или казано на прост език "крадът " от другите участници в социално-икономическата система. В този и само в този смисъл системата има нужда от рестарт, но не от ъпдейт на изчерпалата се като функционал политическа система, както си го представя Борисов, а защо да не кажем и цялата ни "политическа класа", а от далеч по дълбоки социално-икономически реформи или на практика от различен социално-икономически модел.